Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες  (Αναγνώστηκε 29556 φορές)

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 23, 2014, 12:30:00 μμ »
Παράθεση
Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιον χώρο που θα μπορούσε να μας φιλοξενίσει τον Ιούνιο με προτεινόμενη από εμένα την Κυριακή 29/06 ας μας ενημερώσει ώστε να τρέξουμε το θέμα.

Φίλε Γιάννη μπορώ να έρθω σε επαφή με το πολιτιστικό κέντρο Μοσχάτου για να κανονίσουμε για την έκθεση , πέρσυ που τους το είχα αναφέρει  ήταν πολύ δεκτικοί,πες μου για να ενημερώσω.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 23, 2014, 09:25:03 μμ »
Κύριοι εγώ θα έλεγα, να νοικιάζαμε ένα βιοτεχνικό χώρο για την ημέρα της παρούσης έκθεσης ίσως έτσι μας έρχονταν και πιο φθηνά ή π.χ προς γκάζι μεριά σε ένα πολυχώρο όπως τα λένε, και να φωνάξουμε και τα κανάλια να έχουμε και δημοσιότητα, ακόμα και ένα ξένο δημοσιογράφο να δείξουμε στης κ....λες ότι οι Έλληνες δεν είναι μούχλες έτσι για το πείσμα δηλαδή για σκεφτείτε αυτή η μικρή κίνηση τι μπορεί να κάνει για την χώρα μας.... προσέξτε εδώ μιλάμε για παράδοση, κουλτούρα, νοοτροπία, και ναι να κοιτάξουμε κατάματα αυτούς που μας καταδικάζουν, για να σκεφθούμε λίγο βαθύτερα αυτή την κίνηση.

KΩΣΤΑΚΗ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ...................................ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ!!!!!!!! ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΕΡΑ ΣΤΑ  ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΟΡΓΑΝΑ, ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ. ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙ ΟΡΓΑΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ?
ΣΤΡΩΣΟΥ ΡΕ ΦΤΙΑΞΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΚΙ ΑΣΕ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΚΩΛΟΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΑΣ.ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ  ΘΕΣΜΟΣ  Η ΕΚΘΕΣΗ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ, ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΛΕΤΑ ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΙΞΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ. ΚΑΝΑ ΤΡΙΛΕΠΤΟ ΔΗΛΑΔΗ................
ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ , ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ, ΚΙ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΡΓΑ ΚΥΡΙΟΙ. ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 23, 2014, 10:46:09 μμ »
Λιβεντημ θα τσι γαμ...ουμ δυχους σαλιου  ;D ;D ;D και ναι είμαι και ψωναρα και χοντρή ψωναρα κιόλας.... και θα φωνάξω και τα κανάλια να γίνει χαμός, και τι φτιάνουν δε κατάλαβα.... ψυχή δε βγάζουν με τίποτα οι ξενέρωτοι κρυόκολοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2014, 12:07:20 πμ από Πλιακώνης Κωνσταντίνος »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 25, 2014, 11:13:39 μμ »
Ἄν καὶ δὲν εἶχα ἔρθει πέρυσι, φέτος θὰ κάνω τὰ ἀδύνατα δυνατὰ γιὰ νὰ  ξαναδῶ τοὺς παλιοὺς φίλους καὶ νὰ γνωρίσω διὰ ζώσης τοὺς καινούργιους.
Θυμᾶμαι ἀπ' τὴν πρώτη ἔκθεση ὅτι ὁ χῶρος τῶν Κρητῶν στὀ Χαϊδάρι ῆταν σχετικῶς περιορισμένος. Ὁπότε σίγουρα άπαιτεῖται κάποιος μεγαλύτερος.

Ἐπειδὴ ὅμως προβλέπω ὅτι ἡ ἔκθεση αὐτὴ θὰ έξελιχθεῖ σὲ θεσμὸ, εἶναι σωστὸ νὰ βρεθεῖ ἕνας χῶρος ποὺ νὰ καλύπτει τὶς τωρινὲς ἀλλὰ καὶ μελλοντικὲς ἀνάγκες καὶ αὐτὸ γιατὶ εἶναι καλύτερο τέτοιου εἶδους ἐκδηλώσεις νὰ συνδἐονται μὲ κὰποιον "σοβαρὸ" χῶρο καὶ νὰ μὴ βολοδέρνουν ὰπὸ δῶ κι ἀπὸ κεῖ.

Κατὰ τὴ γνώμη μου λοιπὸν ὁ χῶρος πολιτιστικῶν έκδηλώσεων ἑνός δήμου εἶναι ἡ καταλληλότερη ἐπιλογή. Καὶ ἐὰν ἔχει καὶ εὔκολη πρόσβαση γιὰ μᾶς ποὺ εἴμαστε ἀπὸ τὴν έπαρχία τότε ἀκόμη καλύτερα.

Ἡ συνδρομὴ ποὺ προτείνει ὁ Κώστας μοῦ φαίνεται εὔλογη. Τὸ πῶς θὰ ἀξιοποιηθεῖ τὸ σύνολο τῶν χρημάτων αύτῶν, ἐπαφίεται στοὺς φίλους ποὺ θὰ ἀποτελέσουν τὴν ὀργανωτικὴ ἐπιτροπή.

Υ.Γ. Μὴν ξεχνᾶτε ὅτι ἔρχονται καὶ αὐτοδιοικητικὲς ἐκλογὲς ὁπότε οἱ ὑπάρχοντες δημοτικοὶ ἄρχοντες θὰ εἶναι ἀρκετὰ ἔως πολὺ γενναιόδωροι σὲ τέτοιου εἴδους παροχὲς ποὺ δὲν τοὺς στοιχίζουν τίποτε ἀλλὰ καὶ θὰ προβάλλουν τὸ ἔργο τους.

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 26, 2014, 12:07:11 πμ »
Η οργανωτική επιτροπή είναι η καλύτερη λύση όπως είπε κ ο Τριαντάφυλλος, 5-6 άτομα που θα δηλώσουν εθελοντές ή με κλήρωση ή όπως αποφασίσουμε τέλος πάντων να αναλάβουν να βρουν τον κατάλληλο χώρο, να μαζέψουν τα χρήματα εάν χρειαστεί και ότι λεπτομέρειες άλλες είναι να γίνουν ως την έκθεση, οι συμμετοχές έχουν αρχίσει να γίνονται με πμ στον Γιάννη, είναι καλό να οριστεί μια ημερομηνία που θα δηλώνει το τέλος των συμμετοχών, για να ξέρουμε πριν την έκθεση τον αριθμό ώστε να ξέρουμε τι χώρο θα χρειαστούμε, έχουν γίνει ορισμένες ενέργειες για την εύρεση χώρου από μερικά μέλη του χώρου, εγώ δηλώνω συμμετοχή στην οργανωτική επιτροπή αν θέλετε να γίνει έτσι, επίσης είναι καλό να πέσουν ιδέες στο τραπέζι όποιες και αν είναι αυτές και να επιλεγεί η καλύτερη, αυτή είναι η πρόταση μου, ακούω γνώμες.

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 26, 2014, 07:57:02 πμ »
Συμφωνώ και εγώ με τους δυο προλαλήσαντες Τριαντάφυλλο και Χρήστο.Η αλήθεια είναι πως πρέπει να συστηθεί μια επιτροπή για να το τρέξει το θέμα.Στο θέμα του χώρου υπάρχουν δύο - τρεις προτάσεις για να κοιτάξουμε.
 Στο θέμα της συνδρομής θα ήθελα να το αποφύγουμε αλλά δυστυχώς υπάρχουν έξοδα για ενοικίαση χώρου ενδεχομένως, αν δεν βρεθεί κάποιος δωρεάν να καλύπτει τις ανάγκες μας, έξοδα καθαρισμού, και αν μαζευτεί κάποιο ικανοποιητικό ποσό θα μπορούσαμε ίσως να τυπώσουμε αφίσες ή και να διαφημίσουμε την έκθεση με άλλους τρόπους.
  Όπως και να έχει όσοι είναι πρόθυμοι  και έχουν τον χρόνο να τρέξουν για την έκθεση ας δηλώσουν την πρόθεση τους σε αυτό το θέμα όπως έκανε ο Χρήστος...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 26, 2014, 03:22:57 μμ »
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΜΑΚΡΙΑ , ΚΑΙ ΝΤΡΑΒΑΛΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ( ΓΙΑ ΚΑΛΟ) ΧΑ ΧΑ ΧΑ.
ΑΦΗΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΟ ΟΛΟ PROJECT.


ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..................ΑΜΑ ΠΕΡΙΣΕΨΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΝΑ ΒΑΖΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΕΝΟΥΝ Τ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ?
ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ.............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 26, 2014, 04:31:25 μμ »
Μια απο τα ιδια και εγω. Μακρυα. Νομιζω οτι αυτο που γραφτηκε παραπανω για αιθουσες δημων ειναι το καλυτερο. Καθε δημος εχει δυο τρεις και ολοι θα θελανε να κανουν μια τετοια εκθεση.

Κωστα να ξερουν να κουρδιζουν και οργανα ....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 26, 2014, 05:54:52 μμ »
Λοιπόν παίδες...Ο Χρήστος (kedros) βρήκε έναν πολύ όμορφο χώρο στο Γαλάτσι, το Πολιτιστικό κέντρο "το Καμίνι" ,το οποίο εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ.Ο χώρος ενοικιάζεται με 130€ και περιλαμβάνεται και ο καθαρισμός του χώρου από τους ίδιους.
Από ότι μου είπε ο Χρήστος η πρόσβαση είναι εύκολη και είναι κοντά και σε στάση του μετρό.
Περισσότερες λεπτομέρειες από τον ίδιο.
Φωτογραφίες του χώρου...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 26, 2014, 05:59:17 μμ »
Ομορφο φαινεται. Ποσα τετραγωνικα ειναι χρηστο;
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 26, 2014, 06:05:53 μμ »
Πολύ όμορφο φαινεται....
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 26, 2014, 06:07:11 μμ »
Γιωργο η αιθουσα ειναι κυκλική, φαντασου οπως ειναι ο στιβος γυρο απ το γηπεδο, κανα 200 τετραγωνικα το κοβω, μπορουν να στηθουν τα οργανα απ την μια πλευρα(απ τα παραθυρα) γυρω γυρω να χωριστουν ανα ομαδες, πχ παραδοσιακα ηλεκτρικες κτλπ, απ την μια θα καθετε ο κοσμος και απ την αλλη θα ειναι τα οργανα, με μια βολτα γυρω γυρω θα εχεις δει ολα τα οργανα, αν σας αρεσεσει ο χωρος και συμφωνουν ολοι, προχωραμε, εχει και φυσικο φωτισμο γιατι εχει αρκετα παραθυρα και προβολεις και φωτισμο απ το πατωμα, εχει οπως βλεπετε τσιμεντενιους παγκους αριστερα δεξια και για καθισματα κ για τα οργανα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 26, 2014, 06:16:01 μμ »
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ  ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΗ ΥΨΙΚΑΜΗΝΟ. ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΚΟΥΓΕΤΕ.....................
ΚΑΙ ΤΑ 130 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΓΩ ΛΕΩ ΜΕΣΑ.............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 26, 2014, 06:17:16 μμ »
Εμενα μου αρεσει. Εχω πει στον πατερα μου που ειναι κερατσινι να ρωτησει στο δημο. Δε θα παει αυριο ομως λογω επισκεψης σε γιατρο. Μου ειπε οτι υπαρχουν αιθουσες για εκδηλωσεις καθως εχει παει σε αρκετες. Απλα δε ξερει αν τις δινουν ευκολα. Ισως παρασκευη να ξερουμε αν δε με ξεχασει
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 2014! Προτάσεις και ιδέες
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 26, 2014, 06:18:14 μμ »
ναι Κωστα αυτο που λες ειναι, ξεχασα να πω οτι ειναι σχετικα κοντα στο σταθμο αγιος ελευθεριος.

Tags: