Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15558 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 29, 2020, 11:10:25 πμ »
3.5 εκατοστα νομιζω ειναι παρα πολυ.
Το λεω καθαρα απο θεμα παιξιματος
Κατασκευαστικα δε μπορω να εκφερω αποψη.
 Δε θα μπορειτε να παιξετε. Θα ειναι και πολυ βαρυ το μανικο.
Εκτος και αν λεπταίνει γρηγορα και δεν γινεται αισθητο το παχος σε ολο το μηκος του
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 29, 2020, 02:33:56 μμ »
Ναί , θά λεπταίνη ἀρκετά , δέν ξέρω ἀκόμη πόσο . Πάντως ἔχω συνηθίσει τά χοντρά μανίκια , καί με τά πολύ λεπτά τῶν μπουζουκιῶν , δυσκολεύομαι νά παίξω .

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 29, 2020, 05:39:39 μμ »
Κι εγώ πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ χοντρό....Αν λεπτύνεις μετά το μάνικο, θα φαίνεται παράταιρο ....δλδ θα φαίνεται χοντρή η ταστιερα σε αναλογία με το μάνικο.
Γνώμη μου να λεπτύνεις την ταστιερα αν και εφόσον το αποφασίσεις.....εσύ έχεις τον πρώτο λόγο !!!

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 29, 2020, 07:23:20 μμ »
+1 για οτι ειπαν οι Γιωργηδες και  ο Μάνος.
Ενα τόσο πολύ χοντρό μπράτσο θα το κανει δύσχρηστο.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 29, 2020, 07:41:08 μμ »
Λάμπρο συμφωνω και εγώ. Έχω κάνω και εγώ κάποιους τζουράδες/μπαγλαμλαδες με χοντρό μπράτσο από επιλογή και το μετάνιωσασ το τέλος. Στην μπουζουκομάνα που φτάχνω τώρα το μάνικο κανονικά βάσει της ένωσης βγαίνει χοντρό όμως θα του κάνω σκαλοπατάκι για να το λεπτύνω. το έκανα επίτηδες χοντρό για να βγεί μεγάλο το κομμάτι που σφηνώνει στον τάκο αλλά δεν θα το αφήσω όλο χοντρό γιατί θα είναι δύσχρηστο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 30, 2020, 03:14:03 μμ »
Ἀγαπητοί φίλοι Γιώργηδες Μανώλη καί Δημήτρη καλησπέρα ,
Πραγματικά , τώρα πού ρασπάρισα τό μάνικο καί τοῦ ἔδωσα τό σχῆμα του , καί μένα μοῦ φάνηκε πολύ χοντρό κατά τό πάχος , ἐνῶ στό φάρδος του , ὅταν τό δεῖ κάποιος ἀπό μπροστά , εἶναι μιά χαρά . 25 χιλ. στόν ἐπάνω καβαλλάρη καί 31 χιλ στήν ἔνωση ( ἔκανα τό λάθος νά μετρήσω 32 χιλ. στό τέλος τῆς ταστιέρας , λίγο πρίν τήν ἠχητική ὀπή ) .
Γιά τό πάχος τώρα : Κατ' ἀρχήν , κόλλησα κάτω ἀπ' τήν ταστιέρα τούς 3 καπλαμάδες , ἐκτός τοῦ λόγου τῆς αἰσθητικῆς , καί ἐπειδή θά γινόταν πολύ χαμηλός ὁ καβαλλάρης , κάτω ἀπό 9 - 10 χιλ. Ἐνῶ τόν εἶχα ὑπολογίσει τότε πού ἔδωσα κλίση στό μάνικο νά γίνη γύρω στά 12 - 13 χιλ. , ὅταν κολλήθηκε τό καπάκι μέ καμπούρα κατά πλάτος καί πρίν κολλήσω τήν ταστιέρα , ἡ ρίγα σχεδόν ἐφάπτονταν στό καπάκι στή θέση τοῦ καβαλλάρη ἐνῶ ἔπρεπε ν' ἀπέχη 3 χιλ. Ἔχουμε λοιπόν μιά ταστιέρα γύρω στά 10 χιλ.
Τό μάνικο τώρα ( χωρίς ταστιέρα ) ὅταν τό κατασκεύαζα , κάτω ἀπ' τήν κόντρα τοῦ ἐβένου φάρδους 2,5 ἑκ. ( πού θά γίνη πάχος τοῦ μάνικου ) ἔβαλα διακοσμητικό κορδόνι πάχους 5 χιλ. καί ὅλα μαζί ἀνάμεσα σέ δύο φέτες μουριᾶς , ὑπολογίζοντας , μέ 7 χιλ. πάχος ταστιέρας , ὅλο μαζί νά γίνη 3,7 ἑκ. μεῖον 2 χιλ. τρίψιμο = 3,5 ἑκ. , μέ τήν προϋπόθεση νά φαγωθῆ καί λίγο στό τρίψιμο καί τό διακοσμητικό κορδόνι . Ἀλλ' αὐτό μέ τήν ταστιέρα μ' ἔβγαλε ἐκτός ὑπολογισμῶν , καί δέν μπορῶ νά λεπτύνω παραπάνω τό μάνικο , γιατί δεσμεύομαι ἀπ' τό κορδόνι . Μάλιστα κατά τό τρίψιμο - ρασπάρισμα , σ' ἕνα σημεῖο αὐτό μοῦ ξετρύπησε , φάνηκε ὁ ἔβενος ἀπό κάτω , καί εἶδα κι ἔπαθα νά τό ἀντικαταστήσω δημιουργῶντας ρηχό κανάλι .
Πάντως , τό ξαναλέω , ἐμένα τό χοντρό μάνικο δέν μοῦ εἶναι δύσχρηστο . Ξέρω βέβαια ὅτι ἐπηρεάζεται δυσμενῶς καί ὁ ἦχος ἀπό τήν πολλή μᾶζα τοῦ ξύλου , ἀλλἀ πιά δέν μπορῶ νά τό βελτιώσω . Ἄς εἴμαστε καλά γιά τό ἑπόμενο .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 30, 2020, 03:58:24 μμ »
Λάμπρο μια ιδέα αν θες να σηκώσεις το ύψος του καβαλάρη είναι η ταστιερα να μην είναι, ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο αλλά σφήνοειδης, δηλαδή πιο ψηλή στη μεριά του καβαλάρη και πιο χαμηλή στη μεριά του κόκαλο. Αν σε ενοχλεί αυτό στην εμφάνιση μπορείς απλά να βάλεις πλαϊνά σιρίτια ισοϋψη  και να σβήσεις τη διαφορά της ταστιέρας. Εννοείται πως τα σιρίτια θα πιάνουν όλο το ύψος ή ταστιέρας στο μεγάλο και λίγο από το μανικο στην άλλη λευρα. Όσον τώρα αφορά τους καπλαμάδες εάν δεν θέλεις να σου προσθέσουν ύψος μπορείς από την κάτω μεριά ταστιέρας με το ρούτερ να κάνεις αντίστοιχο αυλάκι και να βάλεις καπλαμάδες στα πλαϊνά μονο χωρίς να πειράξεις το πάχος της ταστιέρας.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 01, 2020, 01:53:52 μμ »
Φίλε Δημήτρη καλημέρα ,
Πράγματι πολύ χρήσιμες ἰδέες μοῦ δίνεις , καί εὐχαριστῶ , ἀλλά δυστυχῶς δέν μπορῶ νά τίς ἐφαρμόσω στό τωρινό μπουζούκι , διότι ἔχω ἤδη περάσει καί τάστα . Τίς κρατῶ γιά ἑπομένη κατασκευή .
Καλό τριήμερο σ' ὅλους !!!

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 02, 2020, 02:12:44 μμ »
Μπράβο Λάμπρο εξελίσσεται πολύ όμορφα το μουσικό όργανο  και μου άρεσε πολύ και η ροζέτα!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 05, 2020, 09:49:23 πμ »
Εὐχαριστῶ φίλε Patsis !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 07, 2020, 12:59:49 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Κόλλησα τήν χαραγμένη ταστιέρα καί τοποθέτησα καί τά τάστα....

 


 


Ἐπίσης κατασκεύασα καί τόν χορδοκράτη : ἀπ' τή μεριά πού θά πατάει στήν κολάντζα ἔβαλα μιά φέτα κόκκαλο , κοῖλο στήν ἐπιφάνεια ἐπαφῆς , κι ἀπ' τήν ἔξω μεριά κόλλησα στό κόκκαλο ἕνα κομμάτι ἔβενο . Ὁ χορδοκράτης κολλήθηκε μέ ψαρόκολλα στήν κολάντζα καί βιδώθηκε σέ τρία σημεῖα μέ φρεζάτες μαῦρες βίδες :

 
 

 


Ἒκεῖ ὅπου ἔκανα τή μεγάλη πατάτα , ἦταν τό τρύπημα τοῦ καράβολου γιά τήν τοποθέτηση τῶν κλειδιῶν . Παρ' ὅλο πού μετροῦσα καί ξαναμετροῦσα , ἤ δέν τοποθετοῦνταν συμμετρικά στό πίσω μέρος , ἤ , ὅταν ἔβλεπες ἀπό μπροστά τό καράβολο μέ τά κλειδιά τοποθετημένα , τά ἀπέναντι μεταξύ των χερουλάκια τῶν κλειδιῶν, δέν ἀπειχαν τἤν ἴδια ἀπόσταση απ' τό ξῦλο τοῦ καράουλου . Ἔκανα ἀρκετές τρῦπες πού μετά τίς βούλωσα , μέχρι νά πετύχω αὐτό πού ἔπρεπε :

 


Καί καλά ἀπό πίσω , θά καλυθφοῦν ἀπό τά λαμάκια πού ἐνώνουν τά κλειδιά . Ἀπό μποστά πῶς ;
Γι' αὐτό , ἐπειδή ἔγινα εἰδικός στήν κάλυψη ἀτελειῶν καί λαθῶν , πού ὅλο τό μπουζούκι ἔτσι εἶναι , ἀναγκάστηκα νά καλύψω καί τά βουλώματα καί τῆς  μπροστινῆς πλευρᾶς μέ δύο λεπτές φέτες κοκκάλου , σάν σχέδιο καί καλά :

 


Ἐσεῖς , πῶς τρυπᾶτε τό καράβολο αὐτοῦ τοῦ τύπου , χωρίς αὐτά πού ἔπαθα ἐγώ ;
 
Μένει τό τρύπημα ἀπό πίσω πρός τά ἐμπρός στό κὀκκαλο , ἀφοῦ οἱ τρῦπες στό ξῦλο ἔχουν γίνει .

Συνεχίζεται........

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 07, 2020, 02:30:23 μμ »
Ἐπίσης κατασκεύασα καί τόν χορδοκράτη
πώς θα πιάνουν οι χορδές ? δεν κατάλαβα

Ἐσεῖς , πῶς τρυπᾶτε τό καράβολο αὐτοῦ τοῦ τύπου , χωρίς αὐτά πού ἔπαθα ἐγώ ;

1) φροντίζουμε να μην έχουμε σχέδια συμμετρικά που επιτείνουν τα λάθη, όπως κι ο άξονας συμμετρίας  {celebrate014}
2) (σοβαρά τώρα) την έχω πάθει κι εγώ - και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, είναι πολύ εύκολο καθώς μετράς να σε απορροφήσει η λεπτομέρεια και να χάσεις την γενική εικόνα, εκτός από το λάθος που καραδοκεί (θα με κάνει μήνυση ο Ζαρκάδας για πνευματικά δικαιώματα).
Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι τέτοια λάθη τα αντιμετωπίζεις πιο εύκολα μετρώντας όχι τόσο σε σχέση με τον άξονα συμμετρίας (όπου ακόμα κι αν δεν έχεις βάλει φιλέτο όπως εσύ, συνήθως τον χαράζεις με μολύβι για να μετρήσεις) - όσο σε σχέση με τις αποστάσεις από το περίγραμμα.
Οπότε χρειάζεσαι καλό - συμμετρικό περίγραμμα και διπλό μέτρημα, μια από τον άξονα και μια από το περίγραμμα, κάθε τρύπα σε σχέση με την απέναντι. Αν χρειάζεται διόρθωση την κάνω με βάση το περίγραμμα. Από τότε που το κάνω αυτό σταμάτησαν τα λάθη - ή μάλλον σταμάτησε να "τα πιάνει το μάτι", ακόμα και όταν υπάρχει φιλέτο. Εγώ δεν βάζω, αλλά πολύ συχνά κολλάω δυο καπλαμάδες συμμετρικούς κατά μήκος του άξονα.

Αυτό ας πούμε έχει λάθος στην συμμετρία (οι καπλαμάδες κολλήθηκαν εκτός άξονα) αλλά αν δεν το ξέρεις δεν το βλέπεις - τουλάχιστον όχι με την πρώτη.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2020, 02:40:35 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 07, 2020, 03:31:55 μμ »
Φίλε Μάνο , καλησπέρα κι εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση !
Ἔτσι μετροῦσα κι ἐγώ , ἀλλά φαίνεται κάτι μέ ξέφευγε .
Ὅμως , τώρα πού εἶπες τόν τρόπο , τό κατάλαβα πολύ καλά .
Μέ τί τρυπάνι , ξέψασα νά ρωτήσω , τρυπᾶμε γιά τόν ἄξονα τῶν 6 χιλ. ;
Βλακώδης , θά μοῦ πεῖτε , ἡ ἐρώτηση . Καί ὅμως , μέ τρυπάνι 6 χιλ. δέν χωρεῖ αὐτός ὁ ἄξονας .

Ὅσο γιά τίς χορδές στόν χορδοκράτη , σκέφτομαι νά τίς στερεώσω μέ τόν τρόπο πού εἶδα σ' ἕνα μπουζούκι τού Καφτζόπουλου , πού δείξατε πρόσφατα , πού ἔχει βιδωμένες 6 βίδες μπρούντζινες στόν χορδοκράτη , καί πού ἔχει λιμάρει τήν μιά μεριά τοῦ κεφακιοῦ τους καί φαίνονται σάν Γ , σάν γάντζος πού πιάνεται ἡ θηλειά τῆς χορδῆς .

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 07, 2020, 03:49:44 μμ »
Καλησπερα. Μηπως ειναι 6.35 (1/4 ιντζας) και μπαινει σφηνωτα;

Για να βλεπετε ευκολα που πρεπει να τρυπησετε μπορειτε να λύνετε τα κλειδια. Να μην εχουν δηλαδη τα σιδερακια που δενουν οι χορδες, οποτε με δοκιμη βλεπετε στο περιπου που θα πρεπει να ανοιχτουν οι τρυπες.

Εγω επειδη τα κανω ολα στον υπολογιστη τυπωνω και ενα χαρτακι για βοηθεια.

Πολυ βολικο το εξαρτημα του stewmac που εχει τις σωστες αποστασεις. Αφου βρειτε που πρεπει να ανοιχτουν οι τρυπες.... ε ανοιγονται εκει που πρεπει...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 07, 2020, 04:20:26 μμ »
Καλησπέρα σας,όπως τα λέει ο Γιώργος,αν θέλω να τρυπήσω το καράολο,λύνω τα κλειδιά και παίρνω τον οδηγό που βγαίνουν οι άξονες,και βάση του κέντρου συμμετρίας που γράφει ο Μάνος,σημαδεύω και έπειτα τρυπάω.
Κύριε Λάμπρο,βίδες φρεζάτες σε μπουζούκι;σε μουσικό όργανο;μα γιατί;μήπως να έκανες κάτι για να το καλύψεις και αυτό;
Στο καράολο θα μπορούσες να έβαζες για να καλύψεις τις καβίλιες,ας πούμε ένα κομμάτι ξύλο λεπτό ή έναν καπλαμά.
Πάντως μπράβο που έφτασες μέχρις εδώ,εγώ δεν έχω ξεκινήσει τίποτα ακόμη...
Καλή συνέχεια.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.