Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15567 φορές)

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 17, 2020, 09:18:57 μμ »
Μπρα λαμπρο εμενα μου αρεσει αυτου του τυπου σκσφη μακροστενα.εγω εχω αρκετα ναυαγια στο εργαστηρη μη σου πω οτι αν τα βαλω  στη σειρα λες και εχει γινει ναυμαχια!!!!!! :undecided2:

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 17, 2020, 09:19:49 μμ »
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!! :13: {celebrate011}

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 17, 2020, 09:28:31 μμ »

Εργο τεχνης. Σα γονδολα ειναι
Το ειδε η γυναικα μου και θελει και αυτη. Η επιτυχια ειναι σιγουρη
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 18, 2020, 07:45:44 πμ »
θελει
...κατι μου λεει ομως οτι για βενετια...
μολις περασει η μπορα βεβαια-βεβαια...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 18, 2020, 11:24:33 πμ »
Αγορι μου.........................κι απ το λαθος εργο τεχνης εφτιαξες.Ασε που ειμαι σιγουρος οτι το περασες βερνικια 3 χερια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 18, 2020, 12:21:18 μμ »
Μπράβο Λάμπρο, ωραίο έγινε.  :victory:
Καλή συνέχεια.


Στέργιο, μπορεί τότε να μην έφτιαξες σκάφος, όμως έφτιαξες κάτι πολύ όμορφο  :13:

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 19, 2020, 10:38:20 πμ »
Μπρα λαμπρο

Δηλαδή τί σημαίνει αὐτό ; Μήπως μέ μπερδεύεις μέ τούς μεγάλους μάστορες ἀδελφούς Μπρά ; Ἐγώ Σταυρίδης λέγομαι καί ἤμουν κάποτε μαθητής τους......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 19, 2020, 12:38:46 μμ »
Φίλοι oscar , Κώστα , George45 , georgalasg , Στέργιε , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια !!!
Ἐ , ὄχι καί τρία χέρια ρέ Κώστα  :) , ἀκόμα τό μανίκι δέν ἔφτιαξα , ἔχουμε δρόμο ἀκόμα !!!
.................................................
Ἀφοῦ ἔτριψα λοιπόν τό σκάφος , νά πῶς ἔγινε :

 


Νά καί ἡ " γραβατάρα " του γιά κάλυψη ἀτελειῶν :

 

 
Στό πίσω μέρος , πάνω ἀπ' τήν κολλάντζα , τά δύο σημεῖα πού ἔχουν ἀκόμη κόλλα , εἶναι πιό βαθουλά καί πρέπει νά τριφτοῦν πολύ γιά νά ἔρθουν " πρόσωπο " μέ τά διπλανά τους . Ἐπειδή , ἐπίσης , ἔχουν μικρό φάρδος σχετικά μέ τ' ἄλλα , σχεδίασα ( μέ τή μολυβιά ) μιά διακοσμητική " προέκταση " τῆς κολλάντζας , γιά νά τά καλύψη :

 
 

Δυό φωτογραφίες ἀκόμη :

 


 


Παρακάτω τό κόλλημα τῆς διακοσμητικῆς προεκτάσεως :

 

 
Πάντως , δέν μπορεῖτε νά πεῖτε , πού ἔλεγε καί ἡ συγχωρεμένη ἡ μάνα μου : ἀπό ἔξω μπέλα - μπέλα , κι ἀπό μέσα κατσιβέλα !!!
( κατσιβέλους λέμε τούς γύφτους )

.......................................................

Τώρα ἤθελα νά ρωτήσω :

Τό μανίκι θά ἔχη τελικό φάρδος 32 χιλ. στήν ἔνωση καί 27 χιλ. στόν ἄνω καβαλλάρη , σωστά ; Τό πάχος θά τό κάνω λίγο μεγαλούτσικο ἀπό ἀνασφάλεια ( δέν ἀποφάσισα πόσο ἀκόμη ) καί θά βάλω μέσα καί βέργα ἀνθρακονήματος καί κόντρα ἀπό ἔβενο .
Τί μάκρος πρέπει νά τό κάνω γιά νά μήν βγῆ κοντό ; Σημειωτέον ὅτι μέ τίς προσθῆκες στόν μπροστινό τάκο ( ἔχω προσθέσει καί ἄλλη προσθήκη ἀπό συμπαγές ξῦλο μουριᾶς , ἄν προσέξατε , πού θά φαίνεται , γιατί τό φάρδος τοῦ τάκου μέ τό τρίψε - τρίψε ἔγινε 4 ἑκ. ) ἔχει ἔρθει τό σκάφος στά 40.5 περίπου ἑκ. , μέ τόν καβαλλάρη στά 13,5 περίπου ἑκ. , δηλαδή : καβαλλάρης - τέλος μπροστινοῦ τάκου 27 ἑκ. , ἀπό ἐκεῖ καί πάνω τό μανίκι .
Ἐπειδή σκέφτομαι νά κατασκευάσω τήν ταστιέρα στά φάρδη ( πάνω καί κάτω ) πού πρέπει ὥστε νά κολληθῆ χωρίς νά χρειάζεται ἄλλη ἐπεξεργασία , ἀλλά στά τάστα νά μήν φαίνεται ὅλο τό Τ ἀπ' τά πλάγιά της ἀλλά μόνο ἡ κορώνα , ( καμμία σχέση.....) , ὅπου σκέφτομαι νά κολλήσω διακοσμητικά πλαϊνά ( ὅπως σέ κάτι ἀκουστικές κιθάρες ) ἀπό μακρόστενες λωρίδες κοκκάλου , τό μανίκι πρέπει νά γίνη φαρδύτερο ὥστε νά καρφωθοῦν καρφάκια ἔνθεν καί ἔνθεν πού θά ὁριοθετήσουν τήν ταστιέρα γιά νά μήν γλιστρήση ἀπ' τήν κόλλα κατά τό κόλλημα , ἤ ἀρκοῦν δύο καρφάκια σέ δύο σχισμές τάστων , πάνω καί κάτω ; Μήπως πρέπει νά γίνουν καί οἱ δύο ἐνέργειες ;

Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων......

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 19, 2020, 02:12:20 μμ »
Το 27 μου φαινεται αρκετα χοντρο στον πανω καβαλαρη. Γουστα βεβαια ειναι αυτα.
25 τα κανω εγω. Αλλοι τα κανουν και λεπτοτερα.
Θα μου πεις 2-3 χιλιοστα κανουν τη διαφορα;

Για το κολλημα της ταστιερας εγω βαζω τρια τρυπανακια στις θεσεις που μπαινουν τσαμπουκαδες. Ανοιγω με τρυπανι 2 χιλιοστα πχ και το βαζω αναποδα. Σε τρια σημεια γιατι ειναι και μακρυ το μανικο.
Αργοτερα σε αυτα τα τρια σημεια βαζω τους τσαμπουκαδες και καλύπτεται η τρυπα. Εχω δει και στα ταστα οτι το κανουν αλλα δε βλεπω το λογο να πληγωσω εκεινο το σημειο αφου στα μπουζουκια υπαρχει καλυτερη λυση

Για το κολπο που γραφετε ωστε να μη φαινεται το ταστο απο το πλαι:
Νομιζω (ετσι το εκανα εγω τουλαχιστον και αυτο βλεπω οτι κανουν και οι κατασκευαστες κιθαρας) οτι η διαδικασια ειναι η εξης
Χαραζεις ταστα, κολλας τα φιλετα δεξια αριστερα, κοβεις απο τα ταστα στις ακρες το μερος που μπαινει στην ταστιερα στις ακρες που εμποδιζει το φιλετο και τα βαζεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2020, 02:25:22 μμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 19, 2020, 03:03:32 μμ »
Φίλε Γιῶργο , εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση !
25 χιλ. ἔ ; Μάλιστα ! Κι ἐμένα μοῦ φαίνεται καλύτερο αὐτό !
Τώρα γιά τίς 3 τρῦπες στήν ταστιέρα : ἐπειδή πιθανόν νά μή βάλω τσαμπουκάδες σ' αὐτήν , ἀλλά τά σημάδια στό 3ο , 5ο , 7ο κ.λ.π. τάστο νά τά βάλω στό ἕνα πλαἱνό τῆς ταστιέρας , αὐτό πού βλέπει ὁ δεξιόχειρ ὅταν παίζει , δέν μπορῶ νά κάνω αὐτές τίς τρῦπες στό μέσο 3 σχισμῶν γιά τάστα ( ἀρχή - μέση καί τέλος ) , ἀφοῦ θά καλυφθοῦν ἀπ' αὐτά ;
Αὐτό τό παραπανίσιο τοῦ τάστου πῶς τό ἀφαιρεῖς , τό λιμάρεις μέ μιά ἁπλῆ πλακέ λίμα ; Ἤ ἔχεις εἰδικά ἐργαλεῖα ;
Ἐπίσης , καθώς συζήτησα μέ τόν Δημήτρη ( dimizparts ) γιά τά τάστα , μοῦ εἶπε ὅτι , ὅταν χτυπηθοῦν τά τάστα γιά νά εἰσχωρήσουν στήν ταστιέρα , ἔστω καί μέ πλαστικό σφυρί , καί ὅταν ἐπίσης τριφτοῦν γιά νά ἔρθουν σέ μιά εὐθεία , χάνουν κάπως τό μπομπέ σχῆμα τους , καί ἔχει αὐτός εἰδικές λίμες μέ 45 ευρώ τή μία , ὥστε νά ξαναδοθῆ πάλι τό πρότερο σχῆμα τοῦ τάστου πρίν αὐτό κἄν κοπῆ ἀπ' τή βέργα .
Ἐσεῖς πού ἀσχολεῖστε , τί κάνετε γι' αὐτό ;
Ἐπίσης , σέ τί γωνία κόβετε τό μανίκι γιά νά κολλήσετε τό καράβολο ; 

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 19, 2020, 03:37:39 μμ »
Αν δε βαλετε τσαμπουκαδες οντως δε μπορειτε να κανετε αυτο που σας εγραψα. Ναι βαλτε τα στις σχισμες των ταστων. Δε θα εχετε προβλημα

Εγω μια φορα το εκανα αυτο με τα ταστα. Τα εφαγα με το ντρεμελ και ενα τελικο που εχει γυαλοχαρτο κυκλικο. Μετα λιμα για να ισιωσει τελειως. Υπαρχει και ειδικο εργαλειο (αμερικανιά) που το κοβει κατευθειαν. Αλλα με το ντρεμελ γινεται πολυ ευκολα. Θελει λιγο προσοχη οταν μπουν να πιεστει καθετα (ή με τη ματσολα) γιατι επειδη δεν εχει απο κατω υλικο που σφηνωνει μπορει να στραβωσει στην ακρη (αν το χτυπησετε με γωνια). Το επαθα σε ενα ταστο. Μικρο το κακο, το αλλαξα.

Για τις λιμες: δε τις συμπαθω. Δε ξερω... Οι περισσοτεροι μαλλον χρησιμοποιουν αλλα δε ξερω αν χρειαζονται τελικα. Σε αυτο ας σας πουν οι πιο εμπειροι.

Για το καραολο γυρω στις 13 μοιρες το κοβω

Edit
Τωρα που το ξανασκεφτομαι το εργαλειο του ντρελελ δεν ηταν το γυαλοχαρτο αλλα το παρακατω στη φωτογραφια. Γι' αυτο και η λιμα μετα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2020, 04:15:01 μμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 19, 2020, 06:18:36 μμ »
Λάμπρο, με όλο το σεβασμό, θα έλεγα ότι τα "χωνευτά" τάστα σε ταστιέρα με binding είναι κάπως προχωρημένη επιλογή.
Είχα μια αλλαγή τέτοιων τάστων σε καλή κιθάρα πριν καιρό και ακόμα θυμάμαι τους κρύους ιδρώτες που με πιάσανε, τη μεγάλη έρευνα στο διαδίκτυο για να καταλάβω τις μικρο-παγίδες της διαδικασίας και το αναπόφευκτο ...jig στο τέλος!
Αν βέβαια αγαπάς τις βαριές προκλήσεις... τότε εντάξει, αλλά με εκτεταμένες δοκιμές και μαθητεία εκτός οργάνου.

Το καράολο εγώ το κόβω 12 μοίρες, μια λιγότερη από το Γιώργο.

Οι λίμες για το ξανα-στρογγύλεμα των τάστων είναι βολικές (και πολύ ακριβές) αλλά όχι απαραίτητες.
Όταν φτάσεις στο σεταπ μπορούμε να ξαναμιλήσουμε. Ή και να κάνουμε μια βίντο-κλήση που γίνεται και της μόδας!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 20, 2020, 12:52:57 πμ »
Για τα τάστα εγώ έχω δοκιμάσει και τους δυο τρόπους.  α)

Για το κολπο που γραφετε ωστε να μη φαινεται το ταστο απο το πλαι:
Νομιζω (ετσι το εκανα εγω τουλαχιστον και αυτο βλεπω οτι κανουν και οι κατασκευαστες κιθαρας) οτι η διαδικασια ειναι η εξης
Χαραζεις ταστα, κολλας τα φιλετα δεξια αριστερα, κοβεις απο τα ταστα στις ακρες το μερος που μπαινει στην ταστιερα στις ακρες που εμποδιζει το φιλετο και τα βαζεις.


[/quote]


και β) τον παραδοσιακο που δεν κοβουμε τις ακρες.

Ο α) τρόπος μπορεί να κρύβονται οι άκρες από το στέλεχος του τάστου αλλά το επάνω μέρος που πατάει στην ταστιέρα, μερικές φορές πιάνετε μέσα η χορδή, ιδίως οι ψιλές, η ρε παράδειγμα....
Μου έχει τύχη όταν παίζω σε πρόγραμμα και αλλάζω δαχτυλοθεσία......χαχα

Ο β) απλά θέλει καλύτερο και πιο προσεκτικό λιμάρισμα να μην ''τσιμπάει'' στα χέρια.

Νομίζω πως είναι καλύτερος ο (Β) τρόπος........

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 20, 2020, 10:55:34 πμ »
Λάμπρο καλημέρα και καλή συνέχεια.
Ξεκινώντας από αυτό:

Τώρα ἤθελα νά ρωτήσω :

Τό μανίκι θά ἔχη τελικό φάρδος 32 χιλ. στήν ἔνωση καί 27 χιλ. στόν ἄνω καβαλλάρη , σωστά ; Τό πάχος θά τό κάνω λίγο μεγαλούτσικο ἀπό ἀνασφάλεια ( δέν ἀποφάσισα πόσο ἀκόμη ) καί θά βάλω μέσα καί βέργα ἀνθρακονήματος καί κόντρα ἀπό ἔβενο .
Τί μάκρος πρέπει νά τό κάνω γιά νά μήν βγῆ κοντό ; Σημειωτέον ὅτι μέ τίς προσθῆκες στόν μπροστινό τάκο ( ἔχω προσθέσει καί ἄλλη προσθήκη ἀπό συμπαγές ξῦλο μουριᾶς , ἄν προσέξατε , πού θά φαίνεται , γιατί τό φάρδος τοῦ τάκου μέ τό τρίψε - τρίψε ἔγινε 4 ἑκ. ) ἔχει ἔρθει τό σκάφος στά 40.5 περίπου ἑκ. , μέ τόν καβαλλάρη στά 13,5 περίπου ἑκ. , δηλαδή : καβαλλάρης - τέλος μπροστινοῦ τάκου 27 ἑκ. , ἀπό ἐκεῖ καί πάνω τό μανίκι .

το μάκρος του μάνικου εξαρτάται από το τάστο της ένωσης και όχι από μήκος σκάφους, τάκους κτλ. Βέβαια, και αυτά παίζουν ρόλο στον γενικότερο σχεδιασμό (το που θα μπει ο καβαλάρης, αισθητική κτλ.) αλλά όχι σε αυτό καθαυτό το μάνικο.
Αφού αποφασίσεις σε ποιό τάστο θα έχεις την ένωση, το μήκος του μάνικου από την επάνω πλευρά (που θα κολληθεί η ταστιέρα) προφανώς θα είναι : (ταστιέρα πάνω από την ένωση) + (το φάρδος του κόκκαλου).
Αν η ένωση γίνει στο 18ο τάστο, η απόσταση από αυτό μέχρι το "0" της ταστιέρας είναι ~ 440 χιλιοστά, έτσι το συνολικό μήκος γίνεται : (440) + (π.χ. 4 χιλ. κόκκαλο) = 444, βγαίνει και εύκολο να το θυμάσαι.
Όμως προσοχή, αυτό είναι το μήκος της πάνω πλευράς. Αφού ο καράολας μπαίνει υπό κλίση, από την κάτω πλευρά το μήκος είναι μεγαλύτερο.
Το πόσο μεγαλύτερο εξαρτάται από την κλίση και το πάχος του καράολα.
Εδώ ένα σχεδιάκι που δείχνει και τις διαστάσεις,  όπως το κάνω εγώ (στις κόκκινες γραμμές θα αναφερθώ παρακάτω). Ο καράολας έχει κλίση 12° και πάχος 12 χιλ. (στη ένωση, προς την απόληξη μετά μπορεί και να λεπτύνει).

 


Οι κόκκινες γραμμές δείχνουν έναν τρόπο κατασκευής που δεν ακολουθούν όλοι. Είναι μια μείωση του πάχους του μάνικου, από την πάνω πλευρά, στα τελευταία τάστα (από το 5ο-4ο τάστο και πάνω προς το κόκκαλο) που γίνεται πριν κολληθεί η ταστιέρα, ώστε να δοθεί μια "αρνητική κλίση" στο μανίκι η οποία θα μηδενιστεί (ελπίζουμε)  όταν τραβήξουν οι χορδές. Δεν υπάρχει νομίζω ακριβής τρόπος υπολογισμού αυτής της μείωσης, εξαρτάται κάθε φορά από τις αντοχές του συγκεκριμένου μάνικου (γι αυτό γράφω "ελπίζουμε"). Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία, μπορεί να είναι από 0,5 - 1,00 χιλ., άντε μέχρι 1,30. Παραπάνω κινδυνεύεις να μην "ερθει" μπροστά με τις χορδές και να σου ταστάρει στα πρώτα 5 τάστα. Βέβαια και για αυτό υπάρχει λύση, θα τα πούμε παρακάτω.
Αν ακολουθήσεις αυτόν τον τρόπο, έχε υπόψη ότι ακόμα κι αυτή η ελάχιστη μείωση (1 χιλ. στο σχέδιο) επηρεάζει το σημείο επαφής του καράολα με το μάνικο, δες την μεγέθυνση. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος να μην το λάβεις υπόψη, το πολύ - πολύ να σου βγει μακρύτερος ο καράολας απ ό,τι υπολόγιζες. Απλώς ενημερώνω.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2020, 11:22:00 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 20, 2020, 11:16:56 πμ »
για τα τάστα, συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες (προγράψαντες τέλος πάντων, αν υπάρχει αυτή η λέξη  ;D) που συνιστούν ολόκληρο τάστο κι όχι κομμένο tang στις άκρες.
Αυτή η τεχνική δίνει πολύ ωραίο αποτέλεσμα, αλλά συνηθίζεται κυρίως σε κιθάρες, όπου οι ακραίες χορδές (ΜΙ και Μι καντίνι) απέχουν από τα άκρα της ταστιέρας ~ 3,5-4 χιλιοστά. Στο μπουζούκι, και ιδιαίτερα αν κάνεις στενό τελείωμα (25 χιλ. στο μαξιλάρι διάβασα) οι χορδές απέχουν λιγότερο, και υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό που περιγράφει ο Γ. Κατσίγιαννης.
Επίσης θα είναι πρόβλημα αν θες να αλλάξεις κάτι στην ταστιέρα. Π.χ. αν όπως έγραψα παραπάνω σου ταστάρουν πολλά τάστα στη σειρά, ίσως χρειαστεί να βγάλεις κάποια (δυστυχώς αρκετά περισσότερα απ όσα ταστάρουν), να ξανατρίψεις την ταστιέρα και να τα ξαναβάλεις. Με τέτοια διαμόρφωση είναι πολύ πιθανόν να βάζεις μπελά στο κεφάλι σου που δεν σου χρειάζεται στο πρώτο όργανο.
Για τον ίδιο λόγο (πιθανές επεμβάσεις στην ταστιέρα) εγώ βάζω τα πλαϊνά σημάδια μετά το τελικό σετάρισμα. Πριν βάζω μόνο αυτά που είναι κάτω από την ένωση (που δεν μπορείς να τα κάνεις μετά με συμβατικό τρυπάνι).