Αποστολέας Θέμα: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!  (Αναγνώστηκε 3001 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« στις: Μάρτιος 07, 2014, 07:34:15 μμ »
Φίλοι καλησπέρα.

Ἕνα νέο μέλος τοῦ χώρου, ὁ Ἀρκὰς ἔχει μιὰ ἐξαιρετική ίδέα. Προτείνει μιὰ ἐκδρομή μὲ μέλη τοῦ χώρου μὲ σκοπό τὴν ἄγρα ἀντί ψήφων ....... ξύλων.

Μὲ ἐξουσιοδότησε νὰ παρουσιάσω τὴν ιδέα του ἐγώ ὁπότε διαβάστε κατωτέρω τὸ πλῆρες κείμενο τοῦ μηνύματος - πρότασής του:

"Καλή σου ημέρα Τριαντάφυλλε

Έχω να κάνω μία πρόταση.
Για να υλοποιηθεί χρειάζεται προγραμματισμός, οργάνωση και χρόνος, μα κυρίως διάθεση.

Στο χωριό, μεταξύ άλλων δένδρων, έχω καρυδιές ηλικίας από 20 έως 80 ετών. Όλα ανεκμετάλλευτα από χρόνια.
Θυσιάζοντας ένα δέντρο μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε ομαδικώς.
Υπολογίζω ότι μία καρυδιά μπορεί θα μας δώσει ίσως και δύο κυβικά ξύλο (κορμός).
Άλλο τόσο ξύλο μπορούν να δώσουν τα μεγάλα πλευρικά κλαριά.
Το ύψος των δένδρων προσεγγίζει τα 15 μέτρα.

Μικρότερες ποσότητες ξύλου μπορούμε να πάρουμε και από άλλα δένδρα όπως:
κερασιά, βυσσινιά (ήμερη και άγρια), μηλιά (διάφορες ποικιλίες), αμυγδαλιά, αχλαδιά, μουριά, πουρνάρι κλπ.

Είμαι νέος στο φόρουμ και διστάζω να ανοίξω θέμα.
Εσύ ως επικεφαλής γνωρίζεις πως να το αναπτύξεις, εάν φυσικά το εγκρίνεις.

Από ότι καταλαβαίνεις θα πρέπει να κάνουμε καταδρομική επιχείρηση. Αλυσοπρίονα, τριχιές, φορτηγάκι (έστω και μικρό αγροτικό) κλπ. κλπ.
Το σπίτι φιλοξενεί πέντε άτομα. Εάν μαζευτούμε περισσότεροι στρωματσάδα δίπλα στο τζάκι...

Μοιραζόμαστε άμεσα όσο ξύλο μπορούμε.
Το υπόλοιπο το αποθηκεύουμε στο κατώγι και το παίρνουμε με δεύτερη αποστολή.

Άλλοι πάνε ταξίδια ανά τη χώρα για κυνήγι, εμείς θα πάμε για ξύλο... χαχαχα...".


Ἐγὼ ἀπὸ τὴ μεριὰ μου νὰ τὸν συγχαρῶ καὶ ἐπειδή μᾶλλον ἀφορᾶ προορισμό ἐκτός Κρήτης, σᾶς ἀφήνω νὰ τὸ ὀργανώσετε μέσω αὐτοῦ τοῦ θέματος ἤ καὶ μὲ προσωπικὰ μηνύματα γιὰ τὶς λεπτομέρειες.

Υ.Γ. Ζηλεύωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :) :) :)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2014, 11:45:49 μμ από Κοῦρος »

tasarosrock (tasos kar)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 316
Απ: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2014, 08:33:49 μμ »
ωραία ιδέα. για πιο μέρος μιλάμε? διαθέτω και φορτηγάκι αν βολέψει η ημερομηνία και ο τόπος.

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2014, 11:09:34 μμ »
Πολύ όμορφη ιδέα και τρομερή προσφορά από τον φίλο Αρκά...
Και δεν χρείαζονται δισταγμοί,όλοι μια παρέα είμαστε φίλε Αρκά.
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή που βρίσκεσαι για να δηλωθούν συμμετοχές.
Σε ευχαριστούμε και πάλι!

xrhstos77

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια
Απ: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:13:23 πμ »
χαίρομαι να βλέπω τέτοιες κινήσεις !!  ανάμεσα σε ανθρώπους όπου οι περισσότεροι δεν έχουν συναντηθεί ο ένας με τον άλλο , άλλα όλοι έχουμε τον ίδιο σκοπό τον μεράκι της οργανοποιίας!

μπράβο φίλε Αρκα !!

εάν μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω και εγώ

υγ. εγώ έχω punto  θα μαζέψω τα καρυδιά άμα είναι  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ο χρόνος ποτέ δεν συγχωρεί!
Ούτε μπορεί να γυρίσει πίσω

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:30:56 πμ »
Εγώ θα έβαζα τις βενζίνες αλλά.... δυστυχώς και εγώ Χανιά  ;)
πάντως να οργανώσουμε κάτι και εδώ κάτω,μην πηγαίνουμε βόλτες μόνο για ράβδισμα  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 12:40:58 πμ από insect »

Αρκάς

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Αγαπημένο ξύλο: ekki
Απ: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2014, 10:01:33 πμ »
Δειλά γεννήθηκε η σκέψη στο μυαλό μου
και ως νέος στο φόρουμ,
προτίμησα να την αναφέρω πρώτα στον Κούρο.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και χαίρομαι που αρέσει η ιδέα.

Μπορώ πλέον να δώσω μερικές λεπτομέρειες.

- - - - - - - -

Παρθένιο Όρος Αρκαδίας.
Το χωριό βρίσκεται στην Πελοπόννησο, στο Αρκαδικό υψίπεδο. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη.
Απέχουμε 15 χιλιόμετρα από την Τρίπολη (κίτρινος δρόμος στο χάρτη = παλαιά Εθνική, επίπεδος και ευθύς) και 13 χιλιόμετρα από την Εθνική Οδό (πράσινος δρόμος).
Τα κόκκινα πλαίσια και την κόκκινη γραμμή τα έβαλα για διευκόλυνση.

http://prntscr.com/2yqgck

- - - - - - - -

1] Η αποστολή δεν μπορεί να ολοκληρωθεί σε μία ημέρα ή με μία μόνο επίσκεψη. Μπορούμε να πάμε μερικοί να αρχίσουμε έργο και τις επόμενες φορές να ξαναπάμε ενδεχομένως και με διαφορετική σύνθεση. Ανάλογα με το πότε ευκαιρεί ο καθένας μας. Εννοείται ότι πολλές φορές μπορούμε να πάμε. Όχι μόνο μία. Και να καθίσουμε όσες ημέρες θέλουμε.
2] Η διαθέσιμη ξυλεία υπερκαλύπτει πολλές φορές τις ανάγκες μας.
3] Μάλλον όλο το ξύλο με μία απόπειρα δεν μπορούμε να το πάρουμε. Όση ποσότητα μπορούμε να πάρουμε άμεσα, θα την ξεραίνουμε ο καθένας στο μέρος του. Η υπόλοιπη ποσότητα θα μένει πίσω να ξεραίνεται και θα την πάρουμε σε επόμενες αποστολές.
3] Ο κάμπος είναι ομαλός και επίπεδος. Ωστόσο η πρόσβαση εντός των αγρών είναι δύσκολη. Τα χωράφια δεν καλλιεργούνται πλέον και έχουν αναπτυχθεί διάφορα εμπόδια, κυρίως βάτα και πεσμένα κλαριά. Φανταστείτε τοπίο κοντά σε αυτό ενός τροπικού δάσους.
Εύκολο δε θα είναι. Θα περάσουμε λίγη περιπέτεια. Αλλά θα περάσουμε καλά.
4] Μένω στην Αθήνα. Τόπος συνάντησης μπορεί να ορισθεί η Αθήνα, ή η Τρίπολη, ή κάποιο ενδιάμεσο σημείο. Λουτράκι, Κόρινθος, Άργος.
5] Θα μπορούσαμε να πάμε άμεσα, εάν δεν είχα κάποιες υποχρεώσεις με τον οδοντίατρο τις επόμενες 2-3 εβδομάδες.
Συνεπώς  από τέλη Μαρτίου και μετά μπορούμε ορίσουμε όποια ημερομηνία θέλουμε. Το σπίτι (πέτρινο του 1870) είναι πάντοτε διαθέσιμο και φιλόξενο, αλλά μόνο τα στοιχειώδη μπορεί να προσφέρει.
 
- - - - - - - -

Όποιος ενδιαφέρεται ανταλλάσσουμε τηλέφωνα και ρυθμίζουμε τις λεπτομέρειες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 10:32:25 πμ από Αρκάς »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2014, 09:29:31 μμ »
Φίλε Ἀρκὰ, συγχαρητήρια καὶ πάλι γιὰ τὴν προσφορὰ σου.

Θέλω νὰ κάνω μιὰ ἐπισήμανση ὅσον ἀφορᾶ τὴν καταλληλότητα τῆς ἐποχῆς γιὰ τὴν κοπὴ έμπορεύσιμης ξυλείας.
Ἤδη ἔχουμε μπεῖ στὴν ἄνοιξη καὶ σὲ κανὰ δυὸ ἑβδομάδες τὰ δέντρα θὰ μποῦν πλέον σὲ περίοδο ἀνάπτυξης ποὺ εἶναι ἀκατάλληλη γιὰ τὴν κοπὴ ξυλείας γιὰ χρήση ἄλλη ἐκτὸς τῆς καύσης.

Χωρὶς αὐτὸ νὰ εἶναι ἀπαγορευτικὸ, συνηθίζεται ἡ κοπή νὰ γίνεται χειμώνα. Διαβάστε καὶ ἐδῶ τὶς ἀπαντήσεις Νο 8, 27 καὶ 35.

Γνώμη μου εἶναι ἀφοῦ ἡ κοπὴ δὲν μπορεῖ νὰ γίνει ἄμεσα καὶ ἐπειδή ἡ ξήρανση θᾶ γίνει μᾶλλον μὲ φυσικὸ τρόπο, καλύτερα νὰ τὸ άφήσετε γιὰ τοῦ χρόνου τὸ χειμώνα ὥστε νὰ γίνει σωστή δουλειὰ καὶ νὰ τὸ ὀργανώσετε μὲ τὴν ἡσυχία σας.

HRVTECH

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Γ.ΦΡΑΓΚΙΑΔΟΥΛΗΣ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ
  • Αγαπημένο ξύλο: εβενος
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Όργάνωση Ἐκδρομῆς γιὰ Ξυλοκοπή!!!!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2014, 09:01:05 μμ »
ειμαι μεσα και εγω αν παμε του χρονου το χειμωνα θα φερω και πολυ ρακι απο κρητη....να φερουμε και τα οργανα μας να ριξουμε και καμια πενια ...πολυ καλη ιδεα ο φιλος μας και μονο η παρεα και η εμπειρια θα ειναι οτι καλυτερο....αλλα αν το κανετε αμεσα δυστυχως θα σας ζηλευω και εγω
Άπαξ άνθρωποι γεγόναμεν, δις δε ουκ έστι γενέσθαι.(Επίκουρος)

Tags: