Αποστολέας Θέμα: Frame drum  (Αναγνώστηκε 11073 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Frame drum
« στις: Ιούλιος 30, 2014, 08:55:30 μμ »
Συνεχίζω να επιμένω στην κατασκευή μουσικών οργάνων που είναι εκτός των συνηθισμένων αναρτήσεων, και βέβαια ούτε πλησιάζουν τα ακουστικά και αισθητικά θαύματα που έχουν αναρτηθεί εδώ αφού αυτά που φτιάχνω είναι, μάλλον προτόγονα, κρουστά. Παρ'  όλ΄ αυτά είπα να μοιραστώ τον κόπο που κατέβαλα και τις σημαντικότερες εμπειρίες που αποκόμισα καθώς έφτιαχνα ένα frame drum. Πρόκειται για ένα είδος ντεφιού αλλά το δικό μου χωρίς τις ζίλιες. Το τελικό αποτέλεσμα λοιπόν:


και η πίσω όψη


Ακολουθούν στάδια της κατασκευής:

Λύγισμα 3χιλ. κόντρα πλακέ με νερό και σφικτήρες πάνω σε βάση από MDF και βίδες κυκλικά τοποθετημένες σε διάμετρο 14"


Αφού στεγνώσει το νερό, το κυλινδρικό αυτό τμήμα μπόρεσε να μπει μέσα από τις βίδες (άρα τώρα εξωτερική διάμετρος 14"). Σε αυτό το στάδιο κολλήθηκε και ένα στεφάνι εσωτερικά


Πάνω από το στεφάνι, κώλυμα 8 κομματιών που απέχουν (έχουν κενό) μεταξύ τους 3χιλ. ώστε στο επόμενο στάδιο που θα κολλήσει άλλο ένα κομμάτι από πάνω τους, να αφήσει τετράγωνες τρύπες 3χιλ


Αφού κωλύθηκε εσωτερικά και η τρίτη στρώση κόντρα πλακέ, χωρίστηκε με πριόνι το κινητό στεφάνι. Οι τρύπες ανοίχθηκαν διαμπερείς και πέρασαν από μέσα σκουληκόβιδες με τετράγωνο παξιμάδι που σπρώχνουν το στεφάνι, ώστε να τεντώνει το δέρμα.


Κατεργασία του δέρματος (=τραγί Σερρών), το πλήρες πακέτο: κούρεμα, ξύρισμα και κολόνια γιατί η βρώμα δεν παίζεται.


Τέλος, ξεβγάλματα με νερό για να φύγει το αλάτι (ματαία ήλπιζα και η βρώμα), κόψιμο και κάρφωμα στο κυρίως τελάρο ενώ είναι ακόμα βρεγμένο.
 [ Invalid Attachment ]  

Μετά στον ήλιο για να τεντώσει (... και βγάζει ένα μπάσο...).


Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.


Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Frame drum
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2014, 08:58:06 μμ »
πασχάλη να πάρω τα σκαρπέλα μου και να έρθω για hurdy gurdy...το εργαλείο όμορφο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Frame drum
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:21:49 μμ »
Μπράβο Πασχάλη, με χάλασε τα περι..βρώμας παίζει κανα ενναλακτικό δέρμα?

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Frame drum
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:23:02 μμ »
Mettalikas,
Ευχαριστώ για το σχόλιο.
Κώλησες με το hurdy gurdy αλλά με το δίκιο σου. Το καλύτερο πάντως είναι οτι κάνει, ειναι το ενα χερι. Το άλλο μόνο ρυθμό μπορεί να δώσει, ανάλογα την ταχυτητα περιστροφής. Παντως για μενα θα ειναι το πρώτο εγχορδο οπότε θέλω ψυχραιμία γιατι με ξέρω, τις μεγαλυτερες μακακίες τις κάνω όταν θέλω κάτι πολύ.

Μπράβο Πασχάλη, με χάλασε τα περι..βρώμας παίζει κανα ενναλακτικό δέρμα?

Νάσο, ευχαριστώ. Το τραγί έχει πιο χονδρό δέρμα αλλά μυρίζει η τεστοστερόνη. Το κατσίκι δεν μυρίζει τόσο αλλά έχω δει να χρησημοποιούν και συνθετικά-τεχνιτά δέρματα (περισσότερα δεν ξέρω). Το φυσικό δέρμα τεντώνει πολύ οταν στεγνώνει και αυτό αποτελεί μέρος της κατασκευής αλλά για το τεχνιτό, άγνωστο.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Frame drum
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:16:29 πμ »
μπράβο Πασχάλη, αυτό που μου αρέσει είναι ακριβώς ότι πάς με σκοπό να τα βγάλεις πέρα με "όλο το πακέτο".
Αξίζει διπλά τον κόπο.
όσο για το Τραγί Σερρών, ονομάτισε το όργανο "τραγισερόν" (πως λέμε "ακκορντεόν"?) να ηχεί εξωτικά (λίγο Γαλλικό κάνει, αλλά τέλος πάντων).

Υ.Γ. άσχετο: Η Νιγηρία έκλεισε τα σύνορα λόγω Έμπολα, έμαθα...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Frame drum
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2014, 10:43:04 πμ »
Μπράβο Πασχαλη,
Ωραίο που εκάνες το όλο πακέτο μόνος σου.
Να υποθέσω πως το τραγί κατέληξε στο καζάνι για την ολοκλήρωση του πακέτου με τσίπουρα;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Frame drum
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:44:35 πμ »
μπράβο Πασχάλη, αυτό που μου αρέσει είναι ακριβώς ότι πάς με σκοπό να τα βγάλεις πέρα με "όλο το πακέτο".
Αξίζει διπλά τον κόπο.
όσο για το Τραγί Σερρών, ονομάτισε το όργανο "τραγισερόν" (πως λέμε "ακκορντεόν"?) να ηχεί εξωτικά (λίγο Γαλλικό κάνει, αλλά τέλος πάντων).

Υ.Γ. άσχετο: Η Νιγηρία έκλεισε τα σύνορα λόγω Έμπολα, έμαθα...

Μάνο, ευχαριστώ. Νομίζω ότι τους περισσότερους εδώ μέσα τους ευχαριστεί εξίσου, εάν όχι πιο πολύ, το ταξίδι με τον προορισμό. Γι' αυτό εξάλλου κανείς δε σταματά στο πρώτο όργανο αλλά ούτε στο δεύτερο.

Απ. στο Υ.Γ.: Ευτυχώς η χάρη μου σταμάτησε αυτή τη φορά στην Ουγκάντα, οπότε για το επόμενο ταξίδι θα χρειαστεί πολύ σκέψη  ;) . Πάντως η εμπειρία που αποκόμισα από το τραγισερόν (το όνομα υιοθετήθηκε και κατοχυρώθηκε), θα έχει σίγουρα εφαρμογή σε τυχούσα επισκευή του djembe που έφερα από εκεί.

Μπράβο Πασχαλη,
Ωραίο που εκάνες το όλο πακέτο μόνος σου.
Να υποθέσω πως το τραγί κατέληξε στο καζάνι για την ολοκλήρωση του πακέτου με τσίπουρα;

Ευχαριστώ sakkalis.  Για να βρω το δέρμα πήγα από τον Άνα στο Καϊάφα: Έμποροι δερμάτων -> Κρεοπώλης-> Κτηνοτρόφος -> Σφαγείο -> Δερματάς. Ο τελευταίος συλλέγει τα δέρματα από το σφαγείο και τους κάνει την πρώτη κατεργασία δηλ. καθάρισμα εσωτερικά και αλάτισμα και κατόπιν εξαγωγή (95% των δερμάτων). Γι' αυτό δεν μπορούσα σε ολόκληρη Θεσ/νίκη να βρω τέτοιο δέρμα ούτε καν πλήρως κατεργασμένο "χρωμιωμένο".

Όπως καταλαβαίνεις, η τύχη του συγκεκριμένου τράγου αγνοείται και αναγκαστικά λοιπόν δοκιμάζω όσα καζάνια μπορώ, με συνοδεία τα απαραίτητα τσίπουρα, μπας και το πετύχω.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

παυλος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 692
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: Frame drum
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2014, 08:08:25 μμ »
μπραβο πασχαλη διαφορετικο
Εγω και ο Ζοζέφ.

Ρωμηός

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Αγαπημένο ξύλο: Κυπαρίσσι
Απ: Frame drum
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:23:41 πμ »
Αγαπητέ Πασχάλη , στην Θεσσαλονίκη μπορείς να βρείς χύμα ζωϊσιο δέρμα στα καταστήματα μουσικών είδων "Ριχάρδος". Δέν το λέω σε καμμία περίπτωση για διαφήμιση παρά μόνον για διευκόλυνση.  :)
Αλλά ποιο είναι τελικά το μουσικό άρωμα της Πόλης ; “Είναι μισμαγιά και μακελάρικο χασάπικο, ουσάκ και νιαβέντι, μπεκτασίδικο ιλαχί και πατριαρχική ψαλμουδιά, καρσιλαμάς και τανγκό, τύμπανο του Ραμαζανιού και Υπερμάχω“.
                                                              του Θωμά Κοροβίνη

Ρωμηός

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Αγαπημένο ξύλο: Κυπαρίσσι
Απ: Frame drum
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:36:07 μμ »
Επίσης για την μυρωδιά του δέρματος μπορείς να δοκιμάσεις τις εξής λύσεις :

1) Εφημερίδα. Λόγω του οτι το χαρτί είναι πιο πορώδες απο το ίδιο το δέρμα μπορείς να τυλίξεις την αιτία του κακού με εφημερίδες και να την αφήσεις έτσι για καμμια βδομάδα (σε εξωτερικό χώρο).

2) Νερό και ξύδι. Μπορείς να φτιάξεις ένα διάλλυμα απο νερό και ξύδι και να αφήσεις το δέρμα εκει μέσα για 24-48 ώρες.

3) Νερό και αμμωνία. Κατα τα παραπάνω, μόνο που το διάλλυμα της αμμωνίας θα πρέπει να είναι αρκετά "ελαφρύ".

4) Μαγειρική σόδα. Μπορείς να τοποθετήσεις μια σεβαστή ποσότητα μαγειρικής σόδας σε μια σακούλα με αεροστεγές κλείσιμο και να τοποθετήσεις το δέρμα εκει μέσα για ενα 24ωρο.

Απο αύριο και μεσημεριανές συνταγές Πολίτικης κουζίνας  ;) ;)
Αλλά ποιο είναι τελικά το μουσικό άρωμα της Πόλης ; “Είναι μισμαγιά και μακελάρικο χασάπικο, ουσάκ και νιαβέντι, μπεκτασίδικο ιλαχί και πατριαρχική ψαλμουδιά, καρσιλαμάς και τανγκό, τύμπανο του Ραμαζανιού και Υπερμάχω“.
                                                              του Θωμά Κοροβίνη

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Frame drum
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2014, 06:55:06 μμ »
Παράθεση
μπράβο Πασχάλη, αυτό που μου αρέσει είναι ακριβώς ότι πάς με σκοπό να τα βγάλεις πέρα με "όλο το πακέτο".
Αξίζει διπλά τον κόπο.
(Μανώλη συμφωνώ) Μπράβο φίλε μου Πασχάλη,όλα τα έκανες από την αρχή μέχρι το τέλος,αυτό είναι που λέμε εραστής της τέχνης.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

tasarosrock (tasos kar)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 316
Απ: Frame drum
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:12:20 πμ »
Πασχάλη μπράβο σου για τη κατασκευή του τραγισερόν . το δέρμα το κούρεψες και το ξύρισες ??? έτσι όπως έιναι πιασμένο με τις "πινέζες" δεν σκίζεται το δέρμα ?

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Frame drum
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2014, 09:57:56 μμ »
μπράβο Πασχάλη!!! κάτι διαφορετικό!!!!
mato.....φοβερή έμπνευσή το ''τραγισερόν'' ;D ;D

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Frame drum
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 03, 2014, 05:02:02 πμ »
Και με γαλλική προφορά<<ΤΓΑΓΙΣΕΓΟΝ>>
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Frame drum
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 08, 2014, 11:13:12 πμ »
μπραβο πασχαλη διαφορετικο

Παύλο ευχαριστώ

Αγαπητέ Πασχάλη , στην Θεσσαλονίκη μπορείς να βρείς χύμα ζωϊσιο δέρμα στα καταστήματα μουσικών είδων "Ριχάρδος". Δέν το λέω σε καμμία περίπτωση για διαφήμιση παρά μόνον για διευκόλυνση.  :)

Φίλε Ρωμηός, ευχαριστώ για την υπόδειξη (και σε καμιά περίπτωση δεν το βλέπω σαν διαφήμιση). Να πω την αλήθεια, υπέθεσα ότι τα καταστήματα μουσικών οργάνων θα ασχολούνται μόνο με τυποποιημένα δέρματα οπότε θα το έχω σίγουρα στα "υπόψην".

Επίσης για την μυρωδιά του δέρματος μπορείς να δοκιμάσεις τις εξής λύσεις :

1) Εφημερίδα. Λόγω του οτι το χαρτί είναι πιο πορώδες απο το ίδιο το δέρμα μπορείς να τυλίξεις την αιτία του κακού με εφημερίδες και να την αφήσεις έτσι για καμμια βδομάδα (σε εξωτερικό χώρο).

2) Νερό και ξύδι. Μπορείς να φτιάξεις ένα διάλλυμα απο νερό και ξύδι και να αφήσεις το δέρμα εκει μέσα για 24-48 ώρες.

3) Νερό και αμμωνία. Κατα τα παραπάνω, μόνο που το διάλλυμα της αμμωνίας θα πρέπει να είναι αρκετά "ελαφρύ".

4) Μαγειρική σόδα. Μπορείς να τοποθετήσεις μια σεβαστή ποσότητα μαγειρικής σόδας σε μια σακούλα με αεροστεγές κλείσιμο και να τοποθετήσεις το δέρμα εκει μέσα για ενα 24ωρο.

Απο αύριο και μεσημεριανές συνταγές Πολίτικης κουζίνας  ;) ;)

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια. Οι δικές μου προσπάθειες απόσμησης ήταν με νερό & ξύδι (εάν ήταν αλκαλική η μυρωδιά) και νερό & χλωρίνη (για όξινη) και οι δύο προσπάθειες κατά τα ξεπλήματα για να φύγει το αλάτι. Για την εφημερίδα δεν το ήξερα (μάλλον κάτι σαν τη δράση του ενεργού άνθρακα μου μοιάζει). Τελικά το υπόλοιπο stock κλείστηκε σε πολλά στρώματα μεμβράνης κουζίνας και στην κατάψυξη (χαρά η γυναίκα μου... τι να σου πω). Κάπου είχε ακούσει ότι η μυρωδιά τραβάει και τα ποντίκια οπότε οι προσπάθειες που απαιτούσαν παραμονή των δερμάτων χωρίς επιτήρηση είχαν απαγορευτικό  ;D

Από τα χέρια η μυρωδιά δεν έφευγε ούτε με σαπούνι, ούτε οινόπνευμα, ούτε υγρομάντιλα, ούτε ασετόν αλλά με αποσμητικό roll-on.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι  οσμή από το τραγισερόν έφυγε τελείως με την έκθεση στον ήλιο.

Πάμε γι' άλλα.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Tags: