Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη βιολολυρας.  (Αναγνώστηκε 33061 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 09:10:20 πμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια! Μαστρομητσο, η ψιχη ειναι ενα κοματι ξυλο κυλινδικης διατομης που το ποθετιται μεταξυ καπακιου και σκαφους στο σημειο που παταει ο καβαλαρης στην μερια της μι. Χωρις αυτη, το οργανο ειναι "μουγγο" Ηπαρχει και στις λυρες, με τη διαφορα οτι παταει κατευθειαν στο ακρο του καβαλαρη και οχι κατω απο το καπακι οπως στο βιολι.

Εχουμε βιολι-λυρα 60-40, ισως και λιγο περισοτερο βιολι.
Εχει αρκετα γλυκο ηχο και παρολο το μεγαλο της σκαφος, δεν ειναι ιδιαιτερα φωνακλου.
 

Μητσαρα μου, θα το ξανακουσεις, μιας κ στο εχω πει πολλες φορες: ενα παρα πολυ μεγαλο μπραβο κ απο εμενα...
λιγες "παρατηρησεις". μην λες επιτελους τελειωσε! το ιδιο ειπα κ εγω για την κιθαρα μου την περασμενη εβδομαδα, κ τωρα κατεβαινω στο υπογειο το βλεπω αδειο κ με πιανει καταθλιψη... εκτος αν εχεις τιποτε αλλο στα σκαρια!
αυτο με την "ψυχη" δεν το καταλαβα...ειναι κατι σαν bridge-bar; δηλαδη κατω απ'την γεφυρα ενα κομματι ξυλου που ακουμπαει στην πλατη;
αν ναι, ετσι οπως το καταλαβα, ειναι τελειος ο συλλογισμος! (για την μεταδοση του ηχου απο στερεο σε στερεο, περαν απο την ανακλαστικοτητα με την μεταδοση του ηχου απ'τον ογκο του αερα στην πλατη....)

Χωρις να ξερω, υποθετω βεβαια, το 60-40 που λες υπερ του βιολιου εχει να κανει σε σχεση με το μεγαλυτερο σκαφος, που επελεξες για το οργανο, με αποτελεσμα να ενισχυει τις αρμονικες (αυτες που δινουν το ηχοχρωμα) περιπου ιδιες με το βιολι...ο ρολος του μεγαλου σκαφους εχει μηδαμινη επιδραση ομως στην ενταση του οργανου (γι'αυτο λες οτι δεν ειναι πολυ "φωνακλαδικο"...)
μπορει βεβαια να λεω κ αρλουμπες, οποτε μην τα παρεις σοβαρα...
(παντως αν εχεις κ κανενα κομματι ξυλου απ΄την σιφινιερα της αρετουσας, θα κανουμε χοντρες μπιζνες!)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 10:58:36 πμ »
Νά ποιά είναι η ψυχή καί τά εργαλεία γιά νά τήν τοποθετήσης μέχρι πού νά σέ βγεί η ψυχή.  Πλάκα  κάνω μέ λίγη εξάσκηση μπαίνη έφκολα.

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 12:25:56 μμ »
Xριστο (Κεδρος), η βιολολυρα υπαρχει απο την εποχη του μεσοπλεμου περισοτερο στον νομο Ηρακλειου. Ξακουστος παιχτης βιολολυρας και μεγαλος συνθετης, ηταν ο Λευτερης Μανασακης (ειναι περισοτερο γνωστος ως Γαλιανος) απο τη Γαλια Ηρακλειου. Το οργανο δεν επικρατησε τελικα, αλλα φτιαχνεται και παιζεται ακομα απο καποιους. Υπαρχουν πολλες βιολολυρες σκαφτες, χωρις πλα'ι'να και ποιο κοντα στο σχημα της λυρας αλλα "δαγκωμενες" στα πλαγια. Επισης παλιοτερα με σκαφος ποιο κοντα προς το βιολι, και βιολια με αλλαγμενο το μανικο για να παιζωνται στο γονατο με το νυχι. Η δικια μου προσεγγιση, ειναι καπου στη μεση. Ποιο στενα πλα'ι'να απο του βιολιου και ποιο βαθεια πλατη. Επισης πολυ ποιο χαμηλος καβαλαρης απο το βιολι, αλλα ποιο λεπτο καπακι και μικροτερη κουρμπα.

Νασο, πρεπει να εχι λιγακι οξυ ηχο αλλιως θα ηταν βιολι.

Στελιο, η ψιχη κανει την ιδια δουλεια οπως και στη λυρα. Ειναι ενας "αγωγος" που μεταφερει τις δονησεις απο το καπακι στο σκαφος.
Χωρις την ψιχη, αυτο που θα ακουσεις και απο τη λυρα και απο το βιολι, ειναι μια σανιδα με τεντωμενες χορδες.
Ξερεις τι λενε στην Κρητη για τον στύλο (ετσι λεμε εδω την ψιχη); Ο Θεος εφτιξε τη λυρα, και ο διαολος της εβαλε το στύλο! ;D

 chris, ετσι την εβαλα και γω τελικα. Τροχισα ενα χοντρο συρμα και το εκανα μυτερο στην ακρη, το καρφοσα στην ψιχη και με αλλο ενα κοματι συρμα ως μοχλο την εβαλα στη θεση της. Οταν βρηκα τον τροπο (αφου πρωτα αδειασα ενα τσουβαλι γαμωσταυρα) εκατσε με την μια.

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 12:41:19 μμ »
Xριστο (Κεδρος), η βιολολυρα υπαρχει απο την εποχη του μεσοπλεμου περισοτερο στον νομο Ηρακλειου. Ξακουστος παιχτης βιολολυρας και μεγαλος συνθετης, ηταν ο Λευτερης Μανασακης (ειναι περισοτερο γνωστος ως Γαλιανος) απο τη Γαλια Ηρακλειου. Το οργανο δεν επικρατησε τελικα, αλλα φτιαχνεται και παιζεται ακομα απο καποιους. Υπαρχουν πολλες βιολολυρες σκαφτες, χωρις πλα'ι'να και ποιο κοντα στο σχημα της λυρας αλλα "δαγκωμενες" στα πλαγια. Επισης παλιοτερα με σκαφος ποιο κοντα προς το βιολι, και βιολια με αλλαγμενο το μανικο για να παιζωνται στο γονατο με το νυχι. Η δικια μου προσεγγιση, ειναι καπου στη μεση. Ποιο στενα πλα'ι'να απο του βιολιου και ποιο βαθεια πλατη. Επισης πολυ ποιο χαμηλος καβαλαρης απο το βιολι, αλλα ποιο λεπτο καπακι και μικροτερη κουρμπα.

Νασο, πρεπει να εχι λιγακι οξυ ηχο αλλιως θα ηταν βιολι. Επισης να πω οτι με ενα κινητο που γραφουμε τα οργανα μας, δεν ειναι δυνατον να αποδωθει ο πραγματικος ηχος του οργανου. Αν καταφερω να την γραψω στο σπιτι του Βαγγελη Βαρδακη που εχει μηχανηματα, (χωρις να φτιξουμε τον ηχο, απλα καλο μικροφωνο) θα φανει πιστευω η διαφορα.

Στελιο, η ψιχη κανει την ιδια δουλεια οπως και στη λυρα. Ειναι ενας "αγωγος" που μεταφερει τις δονησεις απο το καπακι στο σκαφος.
Χωρις την ψιχη, αυτο που θα ακουσεις και απο τη λυρα και απο το βιολι, ειναι μια σανιδα με τεντωμενες χορδες.
Ξερεις τι λενε στην Κρητη για τον στύλο (ετσι λεμε εδω την ψιχη); Ο Θεος εφτιξε τη λυρα, και ο διαολος της εβαλε το στύλο! ;D

 chris, ετσι την εβαλα και γω τελικα. Τροχισα ενα χοντρο συρμα και το εκανα μυτερο στην ακρη, το καρφοσα στην ψιχη και με αλλο ενα κοματι συρμα ως μοχλο την εβαλα στη θεση της. Οταν βρηκα τον τροπο (αφου πρωτα αδειασα ενα τσουβαλι γαμωσταυρα) εκατσε με την μια.

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 12:43:37 μμ »
Παράθεση
Οταν βρηκα τον τροπο (αφου πρωτα αδειασα ενα τσουβαλι γαμωσταυρα) εκατσε με την μια.

XAXAXAXA!!!!Είναι σαν αυτό που λέω εγώ,δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο,αλλά μέχρι να βρεις τον τρόπο θέλει κόπο!!!! ;D

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 09:03:27 μμ »
Λοιπόν σήμερα ο υπολογιστής μου σταμάτησε τα πείσματα και επιτέλους άκουσα την ΒΙΟΛΟΛΥΡΑ. Τι σου είχα πει στο FB. Ότι ψυλιάζομαι ότι όταν την ακούσουμε θα κατουρηθούμε άνω μας. ΕΕΕ εγώ κατουρήθηκα  ;D ;D ;D. Τι είναι αυτό ρε φίλε !!!!!!!!! Και μου αρέσει που κάτι δεν σου αρέσει. Μου φαίνεται ότι εδώ μέσα έχουμε γεμίσει "τρελους" με βιονικά αυτιά  ;D ;D ;D. Δημήτρη αν αυτό το όργανο το είχα φτιάξει εγώ, θα ήμουν πάρα μα πάρα πολύ περήφανος. Τελεία και παύλα  ;D ;D ;D
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 09:41:28 μμ »
πολυ καλο..........πολυ καλο οργανο......ξεχωριστο θα ελεγα απ'ολες τις αποψεις......ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ !!!!!

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 10:11:55 μμ »
Λοιπόν σήμερα ο υπολογιστής μου σταμάτησε τα πείσματα και επιτέλους άκουσα την ΒΙΟΛΟΛΥΡΑ. Τι σου είχα πει στο FB. Ότι ψυλιάζομαι ότι όταν την ακούσουμε θα κατουρηθούμε άνω μας. ΕΕΕ εγώ κατουρήθηκα  ;D ;D ;D. Τι είναι αυτό ρε φίλε !!!!!!!!! Και μου αρέσει που κάτι δεν σου αρέσει. Μου φαίνεται ότι εδώ μέσα έχουμε γεμίσει "τρελους" με βιονικά αυτιά  ;D ;D ;D. Δημήτρη αν αυτό το όργανο το είχα φτιάξει εγώ, θα ήμουν πάρα μα πάρα πολύ περήφανος. Τελεία και παύλα  ;D ;D ;D

Βαγγελη σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. Το θεματακι με την αταιριαστη χορδη μι θα λυθει συντομα, θα βρω την καταληλη. Το θεμα ειναι οτι χρειαζωμαι πολυ δουλεια για να φτασω το φινιρησμα των οργανων μου στο επιπεδο σου!!!

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 07:36:08 μμ »
Βρηκα επιτελους την καταληλη χορδη για την μι. Την αναφερω πληροφοριακα, ειναι τελι,η δευτερη της ηλεκτρικης (σι) 0,15.
Αντε τωρα μηπως βγαλουμε καμια κοντυλια!

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 08:03:01 μμ »
δεν θα με πιστέψεις.. τώρα για αυτό θα έγραφα! ξεκίνησα προχτές να συνεχίσω τις εργασίες(με πιάνει τα Χριστούγεννα....) πάνω στην λύρα μου  και σκεφτόμουν να την κάνω τετράχορδη αφού έχει τέσσερα tuners(γιατί???) , βρήκα σε ένα site κατά τύχη ότι είναι χορδές ηλεκτρικής κουρδισμένες αλλιώς ... (Α,D,G ) που με βάζει σε σκέψεις....  μ'αρέσει και που έψαχνα να βρω χεχε ... επίσης σήμερα κόλλησα το καπάκι πρόχειρα να δω τι ήχο έχει και πρόσεξα πρώτη φορά (άσχετος αυτοδίδακτος )ότι για να βγει καλός ήχος (που να μην κόβεται απότομα) πρέπει το νύχι να πιέζει την ταστιέρα!δηλαδή κάποιος με σκληρό νύχι ίσως βγάζει καλύτερο ήχο!!  έφτιαξα και την κατασκευή που μας έδειξες τροποποιημένη ώστε να χωράει το σκάφος , αν είχε και ένα ντρεμελάκι πάνω θα ήταν καλύτερα!! πάντως δεν έχω καταφέρει να την κάνω να σε "ηλεκτρίζει" μάλλον θα πρέπει να χάσει και άλλο βάρος.
 [ Invalid Attachment ]

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 08:14:48 μμ »
Ωντως, το σετ της dogal για Κρητικη ειναι της ηλεκτρικης. Και 'γω θελω να τοποθετισω στο εργαλειο το dremel γιατι στο μαλακο ξυλο του καπακιου καρφωνει, στο σκαφος ομως που ειναι ποιο σκληρο δεν κανει δουλεια.
Η λυρα ναι, θελει σκληρο νυχι.
Για ανοιξε θεμα να δουμε την λυρα σου και δωσε στοιχεια. Μεσα σε ολα τα αλλα, σημαντικο ρολο παιζει ο καβαλαρης απο τι ξυλο ειναι, πρεπει να κανεις δοκιμες με διαφορετικα ξυλα μεχρι να βρει το ταιρι της. Επισης το υψος, οσο ποιο χοντρο το καπακι, τοσο ποιο ψηλα πρεπει να ανεβει ο καβαλαρης για να "μιλησει" το οργανο.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 08:21:32 μμ »
εδώ είναι http://www.luthier.gr/index.php?topic=1063.0 το τι βλακείες κάνεις άμα δεν ξέρεις χεχεχε σύντομα θα την κλείσω και ίσως φτιάξω στο μέλλον μια δικιά μου!

KostasP

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρομουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 30
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:27:36 μμ »
Αριστούργημα!

Tags: λύρα βιολί