Αποστολέας Θέμα: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 8593 φορές)

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:30:37 μμ »

Το φιλέτο κόλλησε πολύ καλά χωρίς καθόλου κενά με το απο κάτω, ακολούθησε πολύ προσεκτικό τρίψιμο για να ενοποιηθεί το περίγραμμα. Πολύ δυσκολο το πάνω μέρος με τις καμπύλες.

 [ Invalid Attachment ]
Το αποτέλεσμα...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2017, 01:51:29 μμ από Yannis »

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:33:41 μμ »

Πλάι

 [ Invalid Attachment ]
Τρία διαφορετικά ξύλα έκρυβε η μαύρη λάκα

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:36:18 μμ »

Finishing Oil και στο σκάφος

 [ Invalid Attachment ]
Liberon και στο καπάκι. Ποτέ ξανά πλαστικίλα !!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:55:56 μμ »
Οι φωτογραφίες, η περιγραφή και γενικότερα η γραφή σου , μου λένε ότι τα πήγες πολύ-πολύ καλά !

Να έχεις την ίδια διάθεση και επιμέλεια σε ότι άλλο ξεκινήσεις !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2017, 02:06:59 μμ »
Όμορφο !!!!!! Δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο, απο το απλό, το λιτό αλλά όμορφα συνδυασμένο, ταιριασμένο.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 24, 2017, 08:41:51 μμ »
καλα πλακα μας κανεις!
τετοιο λουστρο, ουτε εμεις...

οπως βλεπεις, η υπομονη σου αλλα και η επιμονη σου επιβραβευθηκε με τον καλυτερο τροπο, αψογο το αποτελεσμα!
και τωρα, σε καμια κατασκευη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 25, 2017, 03:54:41 μμ »
Yannis το αποτελεσμα ειναι ωραίο πραγματικα, θα ηθελα μονο να μου διευκρινήσεις κατι το liberon αν το εχεις ξαναδουλέψει, αν εδιωξες τα παλιά βερνίκια και πέρασες μετά με liberon, η απλα έβαλες απο πάνω το liberon
Και πάλι μπραβο σου γιατι η δουλεια σου ειναι σωστή όσον αφορά την εφαρμογή του υλικού
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 25, 2017, 05:29:49 μμ »
Πολύ ωραία! Μπράβο!

Έχω κι εγώ ένα τέτοιο μπουζούκι και το σκέφτομαι από καιρό να φάει ένα "ρεστορέϊσον" (που λέει και ο Στέλιος). 8)
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 25, 2017, 05:48:27 μμ »
εμ πως να το πω!

αν παω να πω καμια "αναπαλαιωση", θα μου φερει ο μανος τον 2ο τομο αρχιτεκτονικης με τις 853 σελιδες  στη καραφλα  ;D

χανω και το γουαϊ-φαϊ τωρα γιατι μπαινω στο ελεβεϊτορ....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 25, 2017, 07:58:26 μμ »
Επειδή έγινε μεγάλη εργασία (και) στο καπάκι , μήπως παρατήρησες κάποια διαφορά στον ήχο του ;  πριν ... και μετά ...

Μπράβο ξανά !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 28, 2017, 03:41:41 μμ »
Ιωσήφ, η επισκευή πράγματι πήγε πολύ καλά, καλύτερα από ότι περίμενα, με αυτή την μικροεπέμβαση είναι σαν να έχω άλλο όργανο.
Οσο για την διαφορά στον ήχο δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί πέρασε σχεδόν χρόνος από τότε που άρχισα την επισκευή και δεν έχω καθαρή αντίληψη του παλαιού ήχου.
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι η πολύ ευχάριστη αίσθηση στο μάτι και στο χέρι, πλέον πιάνω το όργανο με όρεξη, με τραβάει να το παίξω ...

Κωνσταντίνε, έβγαλα τελείως το παλιο λούστρο σε μανίκι και σκάφος, έφτασα στο ξύλο, αλλά στο καπάκι επειδή το πήγα πολύ-πολύ σιγά και το φοβήθηκα, παρόλο που έφυγε αρκετό από το παλιο ομολογώ ότι δεν έφτασα στο ξύλο, πρέπει να έχει μείνει ένα ελάχιστο στρώμα φίλμ. Σε κάθε περίπτωση το Liberon έκατσε πολύ καλά και στην (αγριεμένη από τα γυαλόχαρτα) επιφάνεια του καπακιού.
Το Liberon το έπιασα 1η φορά στα χέρια μου, εδώ το πρωτοάκουσα (στην Κουτάλα) και εδώ βρήκα πληροφορίες για το πως δουλεύεται (τις οποίες επιβεβαίωσα και με άλλες πηγές στο net). Αν έχει κάποιος μια στοιχειώδη αντίληψη της λειτουργίας υλικών είναι πανεύκολο.
Πειραματίστηκα μάλιστα και έφτιαξα μια δική μου πολύ οικονομική εκδοχή από λινέλαιο, λούστρο διαλύτη και διαλύτη, με πληροφορίες πάλι από το net.

Στέλιο, η ολοκληρωμένη κατασκευή είναι το όνειρό μου, αλλά αν μου πήρε 1 χρόνο μια μικροεπισκευή φαντάσου πόσο θέλω για μια πλήρη κατασκευή ...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2017, 03:52:37 μμ από Yannis »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 28, 2017, 07:19:32 μμ »
Αγαπητέ Yannis , αυτή η "θαμπή γυαλάδα" που πέτυχες, με αντιπροσωπεύει και μου αρέσει πολύ.

Εκτιμώ ότι αρέσει και σε άλλους φίλους εδώ.

Αν θέλεις , γράψε μας λίγο πιο αναλυτικά , για τις δοκιμές που έκανες , για την οικονομική προσωπική σου εκδοχή και ό,τι άλλο κρίνεις εσύ επί του θέματος.

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2017, 10:37:09 πμ »
Ιωσήφ, την πεπατημένη ακολούθησα στο λουστράρισμα με το Finishing Oil, οχι κατι ιδιαίτερο.

Η διαδικασία που ακολούθησα, απ'ότι θυμάμαι:

- Το ξύλο καθαρό με γυαλόχαρτο μέχρι 320, καλό σκούπισμα-ξεσκόνισμα.
Πέρασμα με βρεγμένο πανί για να σηκωθούν οι ίνες, και αφού στεγνώσει καλά ξανα 320 και ξεσκόνισμα.

- Κόβω 20-30 μικρά ρεταλάκια από παλιο βαμβακερό T-shirt, περίπου 4x4 ~ 5x5cm, σε κάθε χέρι λάδι νεο πανάκι γιατί το παλιο χαλάει.
Βάζω λίγο λάδι, 10-20cc, σε ένα μικρό πλαστικό μπουκαλάκι φαρμακείου (αυτό με το ανάποδο χωνάκι που βάζουν το οξυζενέ).

- Wet sanding 2 χέρια, ασχολούμαι με μια συγκεκριμένη περιοχή κάθε φορά, πχ μονο το καπάκι ή μονο το σκάφος ή μονο το μανίκι, κλπ:
1ο χέρι, διαμορφώνω το πανάκι σε μπαλίτσα, το βρέχω με λάδι, ρίχνω και μερικές σταγόνες στο ξύλο και το απλώνω προσεκτικά με μικρές κυκλικές κινήσεις να ποτίσει παντού καλά, προσθέτω λάδι κατα το δοκούν.
Αφού απλωθεί καλά παντού το λάδι (2-3 λεπτά), βρέχω με μερικές σταγόνες ένα κομματάκι γυαλόχαρτο 320 νερού και τρίβω έντονα την βρεγμένη επιφάνεια, πάλι με κυκλικές κινήσεις, έτσι που να γίνει ένας πολτός η σκόνη με το λάδι και να κλείσει τους πόρους. Θέλω λεπτόρεστο πολτο να απλώνεται ευκολα, οπότε προσθέτω 2-3 σταγόνες λάδι όποτε χρειάζεται. 
Τρίβω έντονα και με πίεση μέχρι να αρχίσει να στεγνώνει το λάδι και να αρχίσει να κολλάει (5-10 λεπτά), απλώνοντας το ομοιομορφα παντού.
Αφήνω 24h να στεγνώσει πολύ καλά και μετά καλό τρίψιμο με 320 στεγνό, μέχρι να γίνει εντελώς λείο, σαν να θέλω να βγάλω το 1ο χέρι λούστρου.

Το 2ο χέρι, ακριβώς όπως το 1ο αλλά με 600άρι νερού.

Το wet sanding παει ανάλογα με τους πόρους που εχει το ξύλο, πχ στην καρυδια που έβαλα σαν φιλέτο έκανα 4 χέρια γιατί είχε πολύ μεγαλύτερους πόρους από το υπόλοιπο, και πάλι δεν γυάλισε τόσο καλά αλλα έμεινε η εντονη υφή του ξυλου που προσωπικά μου αρέσει. Παει ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλει ο καθένας, αν το θέλεις γυαλί θα κάνεις κι άλλα χερια.

- Λουστράρισμα, 10-20 χέρια, ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλω:
Βρέχω το πανάκι πολύ ελαφρά και περνάω το όργανο με κυκλικές κινήσεις για 2-3 λεπτά, έτσι που να φαίνεται βρεγμένο. Δεν πιάνω το όργανο ποτέ από σημείο που έχει υγρό λάδι, γι' αυτο το λουστράρισμα γίνεται σε περιοχές, σκάφος/καπάκι και ξεχωριστά το μανίκι/καράολο.

Αφού περάσω όλη την επιφάνεια που θέλω με λάδι και πριν αρχίσει να στεγνώνει, παίρνω ένα καθαρό πανάκι (που θα χρησιμοποιήσω την επόμενη φορά) και ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΑΣΗ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ, ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΒΓΑΛΩ ΟΛΟ ΤΟ ΛΑΔΙ που μόλις έβαλα. Αυτό νομίζω είναι και το μυστικό αυτών των λαδιών, καθε φορά ένα πολύ πολυ λεπτό φιλμ. Αν σου μεινουν σταγόνες ή περιοχές με περισότερο από το απολύτως ελάχιστο, έχεις μεγάλο θέμα γιατί θα πρέπει να γυαλοχαρταρεις και ξαναπάς τουλάχιστον 2-3 χέρια πίσω...

Αφήνω να στεγνώσει καλά, 12-24 ώρες ανάλογα με την θερμοκρασία της ατμόσφαιρας, το καλοκαίρι 12 ώρες αρκούν. Περνάω ελαφρά την επιφάνεια με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο 600άρι ~ 2000άρι + (όσο προχωράνε τα χέρια τόσο ψιλότερο, σου δείχνει το ίδιο το ξύλο τι νούμερο θέλεις) , σκουπίζω τη σκόνη και επαναλαμβάνω την διαδικασία.

Προσοχή αυτή η διαδικασία ΔΕΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΤΑΙ με παχύτερο λούστρο ή ενωρίτερη εφαρμογή, θέλει το χρόνο της και τα χέρια της.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2017, 12:18:16 μμ από Yannis P. »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2017, 12:11:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Yannis ! Να είσαι καλά ! Καλή επιτυχία σε κάθε νέο εγχείρημα !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2017, 02:04:28 μμ »
Αργησες αλλα εκανες ωραια δουλεια κι αυτο εχει σημασια.Τωρα για το λαδι εγω εχω εντελως αντιθετη γνωμη. Αν ποτισε μεσα στο ξυλο ( αν μιλαμε για λαδι κι οχι για βερνικι) ειναι λαθος τραγικο.Θυμαμαι μια πολυ παλια κιθαρα που επεσε στα χερια μου πριν ενα χρονο. Ο ιδιοκτητης προκειμενου να την γυαλισει και να πιασει καλη τιμη την ειχε βαψει με ενα ειδος λαδιου. Μετα απο χρονια κι ενω ειχε αλλαξει χερια η κιθαρα, αρχισε να ξεκκολαει απο παντου και να ξερναει λαδια σαν Εγγλεζικο μονοκυλινδρο. Επιστρατευσαμε την χημεια για να στεγνωσουμε τα λαδια , αφου ουτε ο καβαλαρης κολλουσε στο καπακι να φανταστεις.Μακαρι να μην εκανες κανα τετοιο κακο. Ο καιρος θα δειξει....................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: