Αποστολέας Θέμα: Βαφη μάνικα ;  (Αναγνώστηκε 2604 φορές)

Pele

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Ντετέκτιβ Αθηνα
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 10
Βαφη μάνικα ;
« στις: Μάρτιος 23, 2017, 08:32:32 μμ »
Καλησπέρα παιδιά και πάλι. Το τζουραδάκι τελείωσε αλλά έχω πελαγώσει με το λουστράρισμα και το βάψιμο. Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι συγκερκριμένο όσον αφορά την βαφή, αναφέρονταν απλά κάποιες  τεχνικές τις οποίες αν δεν έχεις παραπάνω γνώσεις δύσκολα να τις εφαρμόσεις, όπως η ασετόπαστα. Έχετε καμιά πρόταση που θέλω να το βάψω μαύρο ; Δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου και να προσπαθήσω με σπρέι μαύρο και μετά λούστρο. {music025}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:02:07 μμ »
οχι σπρει να μη βαλεις να μου κανεις τη χαρη. Κι οχι τιποτ αλλο , αλλα μετα θα πρεπει να γραψουμε παλι το πως ξεβαφουμε κλπ κλπ.
Τα μανικια που βλεπεις μαυρα βαφονται με λακα μαυρη, κι απο πανω πεφτουν τα βερνικια και τα ...σκεπαζουν ολα !!!
Αν δεν ξερεις κι απο βερνικια, πιστολια κλπ, καλυτερα να το δωσεις σε καποιον που ξερει να στο περασει. Και δεν εννοω σε λουστραδορο που απλα ξερει να δουλεψει το πιστολι, εννοω σε ανθρωπο που ξερει να ριχνει βερνικι στα οργανα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2017, 10:05:11 πμ »
Δεν εχω καταλαβει ακομα τον λογο που θελουν καποιοι να βαφουν τα μανικια το ξυλο απο μονο του με τις κοντρες κανει εναν ομορφο συνδυασμο. Σε μια κατασκευη μου που ηθελα να αλλαξω το χρωμα του μπρατσου του περασα ενα εμποτισμου νερου σε χρωμα μαονι,(υπαρχουν πολλα χρωματα να διαλεξεις) και μετα τα λουστρα γιατι ηθελα οι κοντρες του μανικα να φαινονται και εδωσε ενα ωραιο αποτελεσμα. Δεν ξερω αν εκανα σωστα περιμενε να σου απαντησουν οι ποιο εμπειροι, αλλα προσωπικα δεν ηθελα ενα μαυρο μανικι ,ετσι βλεπεις και την δουλεια που εριξες πανω στο οργανο.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:24:20 μμ »
Δεν εχω καταλαβει ακομα τον λογο που θελουν καποιοι να βαφουν τα μανικια το ξυλο απο μονο του με τις κοντρες κανει εναν ομορφο συνδυασμο.

.....αν σ' αρέσει να φαίνονται οι κόντρες,  ή θέλεις να βάψεις  μαύρο το μάνικο , νομίζω είναι καθαρά υποκειμενικό !!!
Το να το βάψεις όμως μαύρο, για να καλύψεις ατέλειες.......π.χ η  ευθεία ( περασιά) του οργάνου , αλλού η δουγομάνα ,αλλού η κεντρική κόντρα!! (και μάλιστα απο επαγγελματία οργανοποιό, η συγκεκριμένη "πατέντα"!!!) αυτό είναι ανεπίτρεπτο!!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2017, 02:36:41 μμ »
Δεν εχω καταλαβει ακομα τον λογο που θελουν καποιοι να βαφουν τα μανικια το ξυλο απο μονο του με τις κοντρες κανει εναν ομορφο συνδυασμο.

.....αν σ' αρέσει να φαίνονται οι κόντρες,  ή θέλεις να βάψεις  μαύρο το μάνικο , νομίζω είναι καθαρά υποκειμενικό !!!
Το να το βάψεις όμως μαύρο, για να καλύψεις ατέλειες.......π.χ η  ευθεία ( περασιά) του οργάνου , αλλού η δουγομάνα ,αλλού η κεντρική κόντρα!! (και μάλιστα απο επαγγελματία οργανοποιό, η συγκεκριμένη "πατέντα"!!!) αυτό είναι ανεπίτρεπτο!!!

ναι ναι οπως τα λες ...ταχουμε δει αυτα αρκετες φορες
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2017, 03:30:26 μμ »
Σε κουβέντα που είχα με οργανοποιό το μανικο το βάφουμε μαύρο με ανέλινη μαύρη, όπως τα καπάκια, σίγουρα θα πρεπει να μονώσεις το σκαφος και το καπάκι για να μην λερωθούν, θα περασεις μια ελαφρά προεργασία (seller) χρωματισμένη με μαύρη ανέλινη, ενα αποχαρταρισμα, δυο γεμάτα χερια seller (χρωματιςμένο) τριψημο, και τέλος βερνίκι με ανέλινη και αυτο.
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 25, 2017, 03:38:58 μμ »
Το να το βάψεις όμως μαύρο, για να καλύψεις ατέλειες.......π.χ η  ευθεία ( περασιά) του οργάνου , αλλού η δουγομάνα ,αλλού η κεντρική κόντρα!! (και μάλιστα απο επαγγελματία οργανοποιό, η συγκεκριμένη "πατέντα"!!!) αυτό είναι ανεπίτρεπτο!!!

Αν και δεν εχεις άδικο, αλλα να ξερεις οτι οι περισσότεροι δεν κάθονται να "ψιρηςουν την Μαϊμού" και προκειμένου να κάτσουν να δικαιολογηθούν καταφεύγουν σε αυτή την λύση συν το γεγονος οτι δεν θελουν να δείξουν τι φτιάχνουν
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Pele

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Ντετέκτιβ Αθηνα
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 10
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 25, 2017, 04:18:06 μμ »
Παιδιά είναι το πρώτο όργανο που φτιάχνω και είναι φυσικό να έχει ατέλειες. Γι αυτό και θέλω να το βάψω. Ούτε εμένα μου αρέσει αισθητικά αλλά στην περίπτωση μου είναι αναγκαίο κακό.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2017, 06:26:45 μμ »
Φίλε pele , το "ανεπίτρεπτο" ήταν αποκλειστικά για κάποιους  "επαγγελματίες"!!!

Pele

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Ντετέκτιβ Αθηνα
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 10
Απ: Βαφη μάνικα ;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2017, 06:42:53 μμ »
Μόλις έψαξα κάποια πράγματα για τη βαφή με ανελινη. Θα πάω Δευτέρα να πάρω και θα ανεβάσω φωτο από το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά.

Tags: