Αποστολέας Θέμα: Πολίτικο Λυράκι  (Αναγνώστηκε 1058 φορές)

Georgalis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Πολίτικο Λυράκι
« στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 10:45:58 πμ »
Μετά από αρκετό διάβασμα εδώ, είπα το πρώτο μου οργανάκι να είναι μια μικρή χαριτωμένη λύρα από την πόλη.  :D Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι θα προσπαθήσω να το κάνω όμορφο.  {celebrate013} Είναι η μικρή 41 εκ. και όσον αφορά τα ξύλα: Σκάφος κερασιά. Καπάκι ερυθρελάτης. Δοξάρι έλατο...και βλέπουμε.  {music012}

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Πολίτικο Λυράκι
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 12:32:41 μμ »
Ομορφο γινεται!   Νομιζω οτι ακομα ειναι αρκετα χοντρο το σκαφος και θελει κατεβασμα, ποσο ειναι τωρα, και ποσο πρεπει να γινει?
Το ελατο ειναι καταλληλο για καπακι?  Αν θες γραψε μου τι διαστασεις εχει το καπακι, μηκος πλατος παχος.

Georgalis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Πολίτικο Λυράκι
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 10:51:01 μμ »
Ομορφο γινεται!   Νομιζω οτι ακομα ειναι αρκετα χοντρο το σκαφος και θελει κατεβασμα, ποσο ειναι τωρα, και ποσο πρεπει να γινει?
Το ελατο ειναι καταλληλο για καπακι?  Αν θες γραψε μου τι διαστασεις εχει το καπακι, μηκος πλατος παχος.

Ευχαριστώ. Ναι θα λεπτύνει λίγο ακόμα, όχι πολύ το φοβάμαι (ερασιτέχνης γαρ). το καπάκι αυτό μου προτείνανε, και είναι 21 Χ 16 Χ 0,3

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Πολίτικο Λυράκι
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 11:00:00 μμ »
Δεν έχει κουρμπα το καπάκι;    Διαστάσεις εννοώ πριν την επεξεργασία.  Πόσο ήταν το αρχικό πάχος;

Georgalis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Πολίτικο Λυράκι
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 11:01:22 μμ »
ακόμα δυο φωτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2019, 11:49:16 μμ από Georgalis »

Georgalis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Πολίτικο Λυράκι
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 11:03:25 μμ »
Δεν έχει κουρμπα το καπάκι;    Διαστάσεις εννοώ πριν την επεξεργασία.  Πόσο ήταν το αρχικό πάχος;

Όχι είναι ίσιο.

Georgalis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Πολίτικο Λυράκι
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 12:43:24 πμ »
Καλημέρα σε όλη την ομάδα και υγεία. το λυράκι είναι έτοιμο για για συναρμολόγηση.  {celebrate011} όπως καταλάβατε τα σκούρα ξύλα είναι Βέγκε.  θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το παρακάτω υλικό αντί για βερνίκι.  :) WAX POLISH BLACK BISON PASTE

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πολίτικο Λυράκι
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 08:48:25 πμ »
καλημέρα και καλή συνέχεια! δεν ξέρω το συγκεκριμένο κερί, μόνο μια φορά έχω βάλει κερί, αλλά άλλης μάρκας.
Το μόνο πρόβλημα που ίσως προκύψει είναι σχετικά με το πώς ανταποκρίνεται σε βάθος χρόνου (το έβαλα στο μπουζούκι ενός φίλου που το ζήτησε, αλλά μετά το έδωσε) - κατά τα άλλα δεν είδα πρόβλημα στην εφαρμογή, αντιθέτως μου άρεσε πολύ.
Ίσως συν τω χρόνω να θέλει φρεσκάρισμα (ειδικά στο μπράτσο) αλλά με το κερί αυτό είναι πολύ εύκολο, κι αν το όργανο προορίζεται για σένα ακόμα περισσότερο.

Tags: