Αποστολέας Θέμα: Καθετο τριβειο  (Αναγνώστηκε 6183 φορές)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Καθετο τριβειο
« στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:59:30 μμ »
Εδω και αρκετο καιρο θελω να παρω ενα spindle sander αλλα κανω οικονομια για να παρω κατι καλο  ;D Πριν μερικους μηνες εκανα μια κατασκευη καθετου τριβειου χωρις παλινδρομικη κινηση, με σκοπο να προσθεσω αυτη τη δυνατοτητα μολις πεσει στα χερια μου ενα μοτερ με μειωτηρα. Με εχει βολεψει απιστευτα ομως και μαλιστα το αναβαθμισα τοποθετωντας οδηγους με ρουλεμαν  ;D Το κοκκινο σημαδι στο τραπεζι ειναι αιμα. Μαζι με το template τροχισα λιγο και το δαχτυλο  :-X



Το μοτερ δεν εχω ιδεα τι χαρακτηριστικα εχει μιας και βρεθηκε στο μαγαζι μου μεσα σε μια στιβα με παλια μοτερ. Η κατασκευη βρηκε σπιτι σε ενα παλιο ντουλαπι πιθανοτατα της δεκαετιας του 60 (αυτα με την πρασινη φορμαϊκα  ;D) Εγινε επιμηκυνση του αξονα και κατασκευαστηκαν στον τορνο κυλινδροι απο τεφλον σε διαφορες διαμετρους. Στην κορυφη καθε κυλινδρου εχω χαραξει μικρες εγκοπες οπου τοποθετω μια γωνια του γυαλοχαρτου. Αφου το τυλιξω το συγκρατω στο κατω μερος με δεστρα καλωδιων.

Επειδη του λειπει η παλινδρομικη κινηση, τα γυαλοχαρτα ανεβαζουν θερμοκρασια μετα απο λιγη ωρα και κολλαει η σκονη επανω τους. Γι'αυτο τον λογο ανοιξα καναλι-οδηγο στην πλατη της κατασκευης και μετακινω το μοτερ επανω ή κατω οταν το γυαλοχαρτο φθαρει υπερβολικα σε ενα σημειο.


Στην τελευταια μου κατασκευη το χρησιμοποιησα με template για τον σχηματισμο του σωματος και διαπιστωσα οτι ειναι ασφαλεστερο και με πολυ καλυτερο αποτελεσμα!

pantelis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 372
  • επιτρεπεται να πεσεις επιβαλετε να σηκωθεις
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 07:25:10 μμ »
Ζητω η πατεντα  :) :) :) :) :)
ωραιος ο παιχτης

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 08:38:00 μμ »
Γεια σου ρε Γίαννο με τις πατέντες σου ;)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 10:04:49 μμ »
Γιαννη εισαι μαγκας ρε φιλε............κι ας εισαι μεταλο η θρασας και γω δεν ξερω πως τα λετε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 06:12:19 μμ »
Αδερφε  εισαι  ωραιος  μπραβο  σου  δεν  ξερω  αν  το  γνωριζεις  αλλα  μπορείς να  καθαρισεις  το  γυαλοχαρτο  τριβοντας  ενα  κομματι  πλεξικλας .Το  πλαστικο  ανεβαζει  θερμοκρασια  με  την  τριβη  και  περνει  μαζι  του  και  το  πριονιδι  που  εχει  στο  γυαλοχαρτο ,οσο  για  την  παλιδρομιση  εχω  ενα  απλο  σχεδιο  χειροκινητο  και  ευκολο  στην  κατασκευη  πιστευω  θα  τα  καταφερεις  μια  χαρα  και  για  το  μοτερ  δεν  θελεις  μειωτηρα  αυτος  ειναι  για  μειωσει  στροφων

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 08:06:42 μμ »
Γιωρικα ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!
Ωραιο κολπο αυτο με το πλεξιγκλας! Ενα αλλο υλικο που εμαθα οτι μπορει να καθαρισει τα γυαλοχαρτα ειναι οι κρεπ σολες στις μπλαστικες μποτες  ;D
Ευχαριστω επισης και για το σχεδιο! Αυτο που σκεφτομουν να κανω με το μοτερ με μειωτηρα ειναι το εξης: Θα προσαρμοσω το υπαρχον μοτερ σε γραμμικα ρουλεμαν (οδηγους) για ομαλη και καθετη κινηση. Απο κατω θα τοποθετησω το μοτερ με μειωτηρα με εναν απλο στροφαλο κατασκευασμενο απο MDF, ο οποιος θα δινει την κινηση πανω κατω.
Προς το παρον το εχω αφησει ετσι γιατι δεν αξιζει να πληρωσω μοτερ και οδηγους για πατεντα  ;D Με τα ιδια χρηματα παιρνεις ετοιμο μηχανημα, γι'αυτο ισως εφαρμοσω τη δικη σου λυση  ;D
 

ioannis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 57
    • www.bulgariviolins.gr
  • Αγαπημένο ξύλο: maplewood
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 10:46:43 μμ »
Πολλα μπαβο ρε φιλε..Θα βοηθησει πολλους πιστευω ΑΞΙΟΣ...

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 06:09:52 μμ »
Γεια σου Γιάνναρε με τα Jigs σου!  Ωραίος φίλε,μόνο να προσέχεις τα δάχτυλα σου!

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 07:28:54 μμ »
Ευχαριστω παιδια! Γιωργο εχεις απολυτο δικιο, η ασφαλεια πανω απο ολα!

sotosmaniac13

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Αγαπημένο ξύλο: Δεσποτάκι (ash)
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 10:57:20 μμ »
Γιαννη πολυ ωραια η πατεντα σου και θα την υιοθετησω...  ;D ;D ξεκιναω τωρα τα templates για δυο jazz μπασσα και θελω ακριβεια και καθετοτητα... να σε ρωτησω ομως κατι... ποσο σου στοιχισαν τα βαρελακια..? συνολικα μαζι με τορνο και τετοια.. δηλαδη αξιζε η διαφορα με το να τα αγορασεις ετοιμα..??

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 05:09:51 πμ »
Σωτο για 4 βαρελακια και την κατασκευη του αξονα μου πηρε 60€, υλικο και δουλεια. Η αληθεια ειναι οτι οι πατεντες σπανια κοστιζουν φθηνοτερα απο τις ετοιμες λυσεις,  σε αποζημιωνουν ομως δινοντας σου την αισθηση του κατορθωματος  ;D Για την συγκεκριμενη περιπτωση, εαν σου βρισκεται καποιο μοτερ ειναι μια οικονομικη λυση. Σε διαφορετικη περιπτωση δεν νομιζω να κερδιζεις πολλα, μιας και τα ετοιμα spindle sanders ειναι σχετικα φθηνα, εχουν παλινδρομικη κινηση και παιρνουν ετοιμα κυλινδρικα γυαλοχαρτα!

sotosmaniac13

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Αγαπημένο ξύλο: Δεσποτάκι (ash)
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 01:44:16 μμ »
σκεφτομαι απλα ενα δραπανο κατω απο τον παγκο που να δινει κινηση στα drums... αλλα δεν εχω και καναν γνωστο με τορνο.. θα με γδαρουν.... ποσο αποτελεσματικο θα ηταν ενα ξυλινο drum.. μηπως εβρισκα πιο ευκολα ξυλοτορνο...

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Καθετο τριβειο
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 02:32:53 μμ »
Μια χαρα μου ακουγεται η ιδεα του ξυλινου drum, αλλα αν τα θελεις για το δραπανο μπορεις να βρεις ετοιμα drums στο Praktiker, της εταιρειας Wolfcraft! Με το δραπανο μπορεις να κανεις δουλεια αλλα μονο για τιποτε templates και γενικα για λεπτα ξυλα, γιατι ο αξονας του δεν μπορει να δεχτει πολλες πλαγιες πιεσεις. Εχω δοκιμασει τα συγκεκριμενα της Wolfcraft και ειναι μια χαρα για ελαφριες δουλειες, αλλα δε θα τα συνιστουσα για να τριψεις τα πλαϊνα του σωματος!

Tags: