Αποστολέας Θέμα: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο  (Αναγνώστηκε 6820 φορές)

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« στις: Οκτώβριος 26, 2012, 07:25:54 μμ »
Φιλοι  μου  γεια  σας  ειχα  αγοράσει  καποτε  απο  ALEX  PACK  ενα  εργαλειο  τυπου  ντρεμελ  το  οποιο  βεβαια  δεν  εχει  εξαρτηματα  και  βασης  οπως  τα  ντρεμελ  και  αφου  η βαση  του ντρεμελ  δεν  ταιριάζει  έφτιαξα μια  για  να  μπορω  να  το  δουλεψω  σαν  καθετη  φρεζα

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 11:03:26 μμ »
Τοχω κι εγω το εργαλειο , ειδα την πατεντα σου, κι εχω μεινει μαλακας.Θα το προσπαθησω κι εγω.Ευχαριστω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 12:32:46 πμ »
Κωστα το εχει βγαλει αυτο ο  vagges εδω και ενα χρονο στο φορουμ. δεν προσεχεις δεν προσεχεις! φτιαξτο ειναι πολυ βολικο.

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:09:20 πμ »
Πανέξυπνο, μπράβο Γιορίκα

η βάση του κανονικού ντρέμελ δεν είναι τόσο σταθερή

μιας και το αναφέραμε,... πως κουρεύεις σε μπουζούκι τα σειρίτια? Αφού στο καπάκι δε φτάνεις στο μυτερό μέρος εύκολα  :(

(Εννοώ αφού περάσεις και το μπράτσο)

Ο Μπρας πάντως έβαζε τα σειρίτια, τις ροζέτες και τις φιγούρες, πριν τοποθετήσει το καπάκι

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 06:35:04 μμ »
φιλε  getit  ευχαριστω  τωρα  για  αυτο  που  με  ρωτας  δεν  ξερω  αν  μπορω  να  σε  βοηθήσω   μιας  και  δεν  εχω  ασχοληθεί με  μπουζουκι  ακομα  αλλα  απο  οτι  μπορω  να καταλαβω το  προβλημα  που  αναφερεις  πρεπει  να  ειναι  ο  ογκος  της  βασης  αυτο  που  θα  μπορουσες  να  κανεις  ειναι  να  βαλεις  ενα  τελαρακι  απο  πηχάκι  με παχος  λιγο  πιο  πανω  απο  το παχος του  μπρατσου  και  να  πατήσεις   πανω  την  βαση  του  εργαλειου  κατεβαζωντας  το  κοπτικο  πιο  χαμηλα  μεχρι  το  καπακι

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 07:13:56 μμ »
φιλε  getit  ευχαριστω  τωρα  για  αυτο  που  με  ρωτας  δεν  ξερω  αν  μπορω  να  σε  βοηθήσω   μιας  και  δεν  εχω  ασχοληθεί με  μπουζουκι  ακομα  αλλα  απο  οτι  μπορω  να καταλαβω το  προβλημα  που  αναφερεις  πρεπει  να  ειναι  ο  ογκος  της  βασης  αυτο  που  θα  μπορουσες  να  κανεις  ειναι  να  βαλεις  ενα  τελαρακι  απο  πηχάκι  με παχος  λιγο  πιο  πανω  απο  το παχος του  μπρατσου  και  να  πατήσεις   πανω  την  βαση  του  εργαλειου  κατεβαζωντας  το  κοπτικο  πιο  χαμηλα  μεχρι  το  καπακι


όπως πάντα! απλά, πανέξυπνο και αυτό!!!

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:58:28 μμ »
Εδω και καιρο ηθελα να κανω μια πατεντα για να μπορω να βαζω την βαση του ντρεμελ στερεωμενη αναποδα και να το δουλευω ετσι! Τελικα σημερα το εψαξα λιγο και η λυση ηταν παρα πολυ απλη!!!

Σε ενα ξυλο βιδωσα την βαση και επιασα το ξυλο στην μεγγενη!! Πρεπει να κανω καποια προσαρμογη ωστε να προσαρμοζω και τον οδηγο  της βασης και πλεον θα μπορω να κανω πολλες εργασιες!!!






giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:45:14 πμ »
Απλη  λογικη   καποτε  λεγανε  τα  εργαλεια  κανουν  τον  μαστορα  αλλα  τελικά  απο  οτι  φαινετε  τα  μαστορια  κανουν  τα  εργαλεια   χαχαχα

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 02:44:56 μμ »
http://www.etools.gr/mikroergaleia/prosarthmata/231-dremel-prosarthma-5.html  γιά  ποιό ευκολία  γιά τό dremel  είναι αυτό

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:21:26 μμ »
Έχεις δίκιο Μάστρο Χρήστο. Το έχω πάρει και κάνει πολύ καλή δουλειά. Ο οδηγός του είναι ρυθμιζόμενος και έχει και ένα πρόσθετο στοπ. Ένα μεγάλο συν είναι το ότι μπορεί να συνδεθεί και ηλεκτρική σκούπα για αναρρόφηση των ροκανιδιών επάνω στο προστατευτικό.

 [ Invalid Attachment ]


chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:51:43 μμ »
μαστρο Τριαντάφυλλε καλά είναι τά εργαλεία αλλά μπουζούκι δέν βλέπω. Νά καί η σοδιά τής εβδομάδας. ¨Οποιος πεί ότι έχει καλύτερο εργαστήριο από τό δικό μου θά μαλόσουμε. Κοίτα μπαγκάκι πού έχω καί κάτσε καλά.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 03:03:58 μμ »
μαστρο Τριαντάφυλλε καλά είναι τά εργαλεία αλλά μπουζούκι δέν βλέπω. Νά καί η σοδιά τής εβδομάδας. ¨Οποιος πεί ότι έχει καλύτερο εργαστήριο από τό δικό μου θά μαλόσουμε. Κοίτα μπαγκάκι πού έχω καί κάτσε καλά.

καλα λεει ρε κουρε αντε.....................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 04:20:19 μμ »
Τριαντάφυλλε ξεκίνα την οργανοποιία,θα κεντήσεις,μην το καθυστερείς άλλο,πιστεύω πως θα βγάλεις όργανα αντάξια των γνώσεων σου!

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 04:21:30 μμ »
Ωραίες και μαγκιόρες οι πατέντες του Γιώργη και του Δημήτρη!

fan

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Καθετη βαση για τυπου ντρεμελ εργαλειο
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 09:03:29 μμ »
Μπράβο, ωραία πατέντα...

Tags: