Αποστολέας Θέμα: μινι πλανακια  (Αναγνώστηκε 3501 φορές)

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
μινι πλανακια
« στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:32:26 μμ »
Φιλοι  μου  γεια  σας  χαζευωντας  στο  youtube  για  τις  κατασκευες  οργανων  επεσα  πανω  σε  εναν  τυπο  που  φτιαχνη  πλανακια  οργανοποιιας  απλα  και  ευκολα  και  στην  πρωτη  ευκαιρια  θα  τα  φτιαξω  ειναι  για  ισια  και  καμπιλωτα  πλανισματα

How I make my mini-planes


curved mini-plane

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: μινι πλανακια
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:45:38 μμ »
Γιωρίκα, ωραίος ο τύπος αλλά το βασικότερο στην όλη κατασκευή είναι το βάψιμο της λεπίδας. Εδώ στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θα βρεις φoύρνο για να σου βάψει ατσάλι σε ακριβείς θερμοκρασίες [η διαδικασία είναι τριπλή καθώς χρειάζεται ανόπτηση, σκλήρυνση και τελικώς  και διαδικασία "ελευθέρωσης των τάσεων" (δεν ξέρω πως να μεταφράσω το tempering)] ώστε να αποκτήσει σκληρότητα πάνω από 55 RC μέχρι και 62 RC αλλά να μη σπάει κιόλας.

Θα μου πεις τώρα, σ' αυτό πλανάκι θέλεις τέτοια πράγματα; Θα σου έλεγα ναι γιατί ένα τόσο μικρό εργαλείο πρέπει να έχει τόσο κοφτερή λεπίδα (και μόνο οι σκληρές γίνονται τόσο κοφτερές) που να βγάζει φλύδα λεπτότερη από 1/20 του χιλιοστού.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: μινι πλανακια
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:54:07 μμ »
Και μια που έγινε η κουβέντα για "βάψιμο" λεπίδων το βασικότερο πριν το βάψιμο είναι η επιλογή του καταλληλότερου ατσαλιού. Για τις δικές μας χρήσεις αυτό ή αυτό ή αυτό είναι η καλύτερη επιλογή.

Αγόρασα το δεύτερο θέλοντας να φτιάξω μαχαίρια για την πλάνη που έχω και ακόμα ψάχνω να βρω φούρνο για τη διαδικασία βαφής. Και να φανταστείς ότι στα Χανιά υπάρχουν απ' τα καλύτερα μαχαιράδικα πανελλαδικώς.

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: μινι πλανακια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:40:48 μμ »
Εχετε  δικιο  φιλοι  μου  αλλα  μπορουμε  απλα  να  παρουμε  μια  λαμα  απο  μια  κανονικη  πλανη  και  να  κοψουμε  λουριδες  στενες  για  πλανακια  χωρις  να  μπλεξουμε  σε  βαψιματα  και  ιστοριες  αυτο  σκεφτωμε  να  κανω  και  εγω

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: μινι πλανακια
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:48:01 μμ »
Καλησπέρα στους Μηχανοπατέντες του forum.

Για να δούμε τι ξέρω και εγώ για το θέμα.
Θα φέρω το παράδειγμα με το κοπίδι,η αρχή και το τέλος.

Αφού έχουμε δώσει την μορφή με σφυρηλάτηση πρέπει να το πυρώσουμε ολόκληρο και στη συνέχεια να το ρίξουμε σε κουτί με ασβεστόσκονη ή στάχτη ή άλλη δυσθερμαγωγό σκόνη,ώστε να κρυώση σιγά-σιγά.
Αυτή η διαδικασία ονομάζεται ανόπτηση (ξεπύρωμα) και γίνεται για να επανέλθη το ατσάλι εσωτερικά στην φυσιολογική
του κατάσταση.
Έπειτα τροχίζουμε ή λιμάρουμε το κοπίδι στην γωνία του και ακολουθεί η βαφή (σκλήρυνση) της κόψης.Για να γίνει αυτό
πυρώνουμε την μύτη ώσπου να πάρει βυσινί προς το κόκκινο χρώμα.Στη συνέχεια το βουτάμε σε δοχείο με νερό κατακόρυφα και το κινούμε με τρόπο, έτσι ώστε στο νερό να σχηματίζουμε το νούμερο 8.Αυτό το κάνουμε για να αλλάζει συνεχώς θέση το κοπίδι και κρυώνει πιο γρήγορα.
Μετά την ψύξη πρέπει να του κάνουμε επαναφορά,έτσι ώστε να χάσει λίγη σληράδα, γιατί άν μείνει έτσι υπάρχει μεγάλη σκληρότητα και σπάει εύκολα.
Η επαναφορά γίνεται με δύο τρόπους α) κρυώνουμε το κοπίδι και το αφήνουμε πάνω σε σιδερένια πλάκα πάχους 15μμ
πλάτους 60μμ και μήκους 200μμ.Πυρώνουμε την πλάκα μέχρι να πάρει σκούρο κόκκινο χρώμα.Έν το μεταξύ έχουμε
γυαλίσει την μύτη του κοπιδιού με σμυριδόπανο.Το κρύο λοιπόν κοπίδι θα αποροφήση την θερμότητα και θα αρχίσει
η γυαλισμένη επιφάνεια να παίρνει χρώμα.Τους χρωματισμούς αυτούς που οφείλονται στην οξείδωση της επιφάνειας, τους
ονομάζουμε χρωμαρισμούς επαναφοράς.Το πρώτο χρώμα που θα δούμε να παίρνει είναι το ξανθό(σαν άχυρο) και όσο
περισσότερο απορροφά θερμότητα,τόσο θα σκουραίνει.Όταν το χρώμα φτάσει μεταξύ μπλέ και μελιτζανί τότε το ρίχνουμε στο νερό.
β) Τρόπος λοιπόν ζεσταίνουμε το κοπίδι και  βουτάμε την μύτη του σε δοχείο με νερό.Το νερό μόλις έρθει σε επαφή με το πυρωμένο ατσάλι αρχίζει να βράζει γύρω απο την κόψη του κοπιδιού και το κρατάμε μέχρι να κρυώση η μύτη.Μόλις δούμε ότι σταμάτησε να βγάζει φυσαλίδες τραβάμε γρήγορα το κοπίδι και τρύβουμε σύντομα την μύτη με σμυριδόχαρτο.Αυτό γίνεται για να καθαρίσει και να δούμε τους χρωματισμούς επαναφοράς.Μόλις δούμε το μελιτζανί προς μπλέ το κρυώνουμε ολόκληρο μέσα στο νερό.

Παραθέτω και τους βαθμούς με τα χρώματα ενδεικτικά.

-κίτρινος βαθύς...................220C
-χρυσοκίτρινος....................245C
-ερυθροκαστανός................265C
-κόκκινος............................275
-γαλανός ανοιχτός................290
-γαλανός βαθύς...................310
-γκρί..................................325
-ελαφρά κόκκινος.................500
-σκοτεινός κόκκινος...............700
-κόκκινος κερασί...................800
-κόκκινος ανοιχτός................1000
-πορτοκαλί..........................1100
-κίτρινος σκοτεινός................1150
-κίτρινος ανοιχτός..................1200
-ισχυρά λευκός......................1350
-λαμπρός λευκός....................1500


--------------------------------------------------------------------------------

Tags: