Αποστολέας Θέμα: Πλαγιαστό πίσω καμάρι - πειραματισμός  (Αναγνώστηκε 2245 φορές)

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Πλαγιαστό πίσω καμάρι - πειραματισμός
« στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 12:17:50 μμ »
Καλημέρα!
θα ήθελα να ανοίξω ένα νέο θέμα σχετικά με πειράματα που σκέφτομαι να υλοποιήσω σε λαουτοειδή όργανα.

1. Ας ξεκινήσω με πλαγιαστό πίσω καμάρι σε λαουτοειδή όργανα. 'Εχω ακούσει και έχω σκοπό να πειραματιστώ σχετικά με αυτό.  Όταν λέω πίσω καμάρι εννοώ πίσω από τον καβαλάρη προς τη χορδιέρα. Έχω δει σχέδιο με μισό καμάρι το οποίο εκτείνεται από το τέλος του τελευταίου καμαριού (προς τις πρίμες χορδές) μέχρι το μέσο του σκάφους περίπου (δηλ προς τη χορδιέρα).
Έχετε κάτι σχετικό υπόψιν σας?

2. Έχετε ξανα ακούσει για "ψυχή" σε λαούτο? ( ένα κάθετο κομμάτι ξύλου κάτω από την ταστιέρα μέχρι το βάθος του σκάφους, παρόμοιο με την ψυχή του βιολιού και της λύρας)

3.Ποιές θα είναι οι τάσεις στο καπάκι ενός λαούτου που ο καβαλάρης θα είναι κινητός όπως σε ένα μπουζούκι και το καπάκι θα πιέζεται αντί να "τραβιέται" προς τα εμπρός??
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2012, 02:02:51 μμ από getit »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Πλαγιαστό πίσω καμάρι - πειραματισμός
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 12:04:14 πμ »
Φίλε getit,
μπορώ να σου απαντήσω με σχετική ασφάλεια από κουβέντες που είχα με ντόπιους οργανοποιούς (και μάλιστα λαουτοποιούς) ότι η ψυχή στα λαουτοειδή "ξεραίνει" πολύ τον ήχο τους.

Όσον αφορά τον κινητό καβαλάρη θα ρωτήσω και θα σου πω.

Για το καμάρι που λες δεν κατάλαβα ακριβώς πως το εννοείς.

Tags: