Αποστολέας Θέμα: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας  (Αναγνώστηκε 3197 φορές)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 06:33:47 μμ »
Αυτη την κατασκευη την ξεκινησα πριν μερικους μηνες και τωρα που την χρειαστηκα ειπα να την ολοκληρωσω  ;D
Προκειται για την εξαιρετικη ιδεα που παρουσιαζεται εδω http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/155510-radius-fret-slotting-table.html

Αν δειτε το συγκεκριμενο θεμα, ο τυπος εκανε και μια πατεντα για χαραξη ταστων με την ιδια κατασκευη. Δεν εκανα το ιδιο, αλλα σκεφτηκα οτι ισως
μπορω να το χρησιμοποιησω και για το radius του μπρατσου. Γι'αυτο χρησιμοποιησα δικες μου διαστασεις, ετσι ωστε να χωραει απο κατω ξυλο 20-25 mm.
Αν θελει κανεις να το επιχειρησει, εχω κανει ενα σχεδιακι στο google sketcup με τις χονδρικες διαστασεις http://dl.dropbox.com/u/14855413/fretboard%20radius%20jig/radius%20jig.skp















Εκανα μια δοκιμη σε ενα κομματι παλισσανδρο που ηταν πολυ λεπτο για ταστιερα



Η κατασκευη αποτελειται απο 2 τραπεζοειδη κομματια που συνδεονται μεταξυ τους με τη βαση του ρουτερ. Αυτα, τρυπηθηκαν μαζι με το ενδιαμεσο κομματι του τραπεζιου σε προκαθορισμενα σημεια, τα οποια μετρηθηκαν απο τη μυτη του κοπτικου. Στη συνεχεια βιδωθηκαν 2 οδηγοι στους οποιους κινειται ενα κομματι MDF. Εκει κολλιεται η ταστιερα με ταινια διπλης οψης. Ολα τα κομματια ειναι απο MDF 16 mm.
Το προβλημα ειναι οτι σε ολα τα κοπτικα που εχω στη διαθεση μου, τα μαχαιρια τους προεξεχουν απο κατω και αφηνουν σημαδια. Φευγουν ευκολα με λιγο τριψιμο, αλλα πιστευω οτι ενα flat κοπτικο ειναι πιο καταλληλο.

pantelis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 372
  • επιτρεπεται να πεσεις επιβαλετε να σηκωθεις
Απ: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 07:04:29 μμ »
πολυ καλο
η πατεντα παει συνεφο  :) :) :)

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 07:08:42 μμ »
Ειναι πολυ καλη πατεντα.....!!!!!

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 12:24:29 πμ »
μεσα στο μυαλο μου εισαι! φοβερη κατασκευη. σημερα εψαχνα στο ιντερνετ για μια λυση για να κανω ευκολα radius στην ταστιερα, και τελικα εφτιαξα ενα σχεδιο. συντομα θα το κατασκευασω και θα το ανεβασω. μου αρεσε η ιδεα της κατασκευης σαν της δικης σου αλλα δεν ξερω πως θα λυσεις το εξης προβλημα. εκει που εχεις τις τρυπες ειναι για συγκεκριμενα radius. οι ταστιερες μαζι με το μανικι ομως θα πρεπει παντα να εχουν το ιδιο παχος. αν μετακινησεις το ρουτερ για μικροτερη σε παχος ταστιερα τοτε αλλαζεις και το radius. εχεις λυσει αυτο το προβλημα?

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 06:00:03 πμ »
Ηλια, το ειχα σκεφτει ως εξης : Αποφασισα οτι η ταστιερα, ασχετα απο το αρχικο της παχος, θα θελα να καταληξει 6mm στην κορυφη της, για οποιοδηποτε radius επιλεξω να κανω. Τοποθετησα το ρουτερ σε συγκεκριμενο σημειο βυθισης και μετρησα τις αποστασεις ολων των radius για να ανοιξω τις τρυπες. Αν θελησω καποια στιγμη μικροτερη σε παχος ταστιερα (πχ 5mm) , μπορω να κολλησω με ταινια διπλης οψης ενα καπλαμα 1mm κατω απο την ταστιερα ή κατω απο τον οδηγο. Ετσι το radius παραμενει σταθερο.
Αν θελησω παχυτερη ταστιερα, αναγκαστικα πρεπει να ανεβασω το router. Εκει το radius αλλαζει αλλα η διαφορα ειναι εντελως ανεπαισθητη. Για radius 12" (304.8 mm) ας πουμε, με μετακινηση 1 mm γινεται 12,04" (305.8 mm).
Θα πειραματιστω να δω τι μπορουμε να κανουμε και για το μανικι! Στο τελος μας κοβω να παιρνουμε κανενα CNC  :D ;D

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 11:06:56 μμ »
Πολύ καλες κατασκευές αλλα πιάνουν πολύ όγκο και χώρο στο εργαστήρι ;D

Το πιο κουφο και ταυτόχρονα απλό το είδα στη κατασκευή μπράτσου για μπάσο Music Man.
Ηταν ενας ταινιολειαντήρας που απο πανω του ηταν στηριγμένη μια μεταλική κατασκευή με το μπράτσο στερεωμένο σ αυτήν .Αν κουναγες την κατασκευή 5-6 φορες ακτινικά πανω στην ταινία είχες ετοιμο το radious με λείανση 100 στα 100  ;) Κατι σαν εκκρεμές οχι στο μήκος αλλά στο πλάτος του ταινιολειαντήρα!
,

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 11:22:15 μμ »
ναι το εχω δει και εγω, φοβερος ο τυπος. παντως με απλες κατασκευες αν εχεις χρονο και ασχοληθεις, κανεις τη δουλεια με πολυ λιγοτερο κοπο και με καλυτερα αποτελεσματα.

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Βοηθητικη κατασκευη για radius ταστιερας
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 01:17:52 μμ »
Γεια σου φίλε Γιάννη, ευχαριστούμε για την παρουσίαση της κατασκευής!!! Να είσαι καλά :)

Tags: