Αποστολέας Θέμα: βάση για κιθάρες από καβαλέτο  (Αναγνώστηκε 3520 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 12:59:26 μμ »
Καιρό τώρα σκεφτόμουν να βρω κάποιο τρόπο να τακτοποιήσω διάφορα όργανα που περιφέρονται ασκόπως στο εργαστήριο και στο σπίτι. Βρέθηκε μπροστά μου ένα καβαλέτο που είχα για άλλη δουλειά και μου ήρθε η ιδέα να το χρησιμοποιήσω για βάση για (κάποιες από) τις κιθάρες.













 [ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 01:05:12 μμ »
Το μόνο που χρειάζεται για να σταθεί μια κιθάρα στο καβαλέτο είναι μια οριζόντια ράβδος στο σωστό ύψος (ανάμεσα στις καμπάνες, στη «μέση» του σκάφους). Τα υπόλοιπα («ασφάλιση» του μπράτσου, διαχωριστικά να μην χτυπάνε μεταξύ τους) είναι προαιρετικά.
Τα περισσότερα από τα υλικά που χρησιμοποίησα τα είχα ήδη από άλλες δουλίτσες (πόμολα, λάστιχα, βίδες κτλ.). Το μόνο που αγόρασα ήταν ένα «μονωτικό πόρτας» για να κάνω μαξιλαράκια για να πατήσει η κάτω καμπάνα.

links με τα βασικά υλικά:
Το καβαλέτο (αν θυμάμαι καλά πέρυσι το είχα πάρει γύρω στα 4 ευρώ, αλλά μπορεί να κάνω λάθος)
https://www.leroymerlin.gr/gr/xuleia/kavaleta-/xulina-kavaleta/kavaleto-p737xu75-cm-60126150/

Την καβίλια επίσης την είχα (18mm) αλλά δεν θυμάμαι πόσο κάνει (η αλήθεια είναι ότι έψαξα σκουπόξυλο αρχικά, αλλά διαπίστωσα με απογοήτευση ότι στα μαγαζιά της γειτονιάς δεν υπάρχουν παρά μόνο πλαστικά ή μεταλλικά σκουπόξυλα).

Το μονωτικό (μπαίνει συρταρωτά στο κάτω μέρος του φύλλου της πόρτας)
https://www.leroymerlin.gr/gr/portes-parathura-skales/aerostop-/aerostop-portas-parathurou/aerostop-p60mm-x-m095m-61971693/

διάφορα πομολάκια συρταριών
https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/kigaleria-epiplon/pomolakia/

κόλλα για ύφασμα
http://www.public.gr/product/xartika/organosi-grafiou/kolles/kolla-uhu-textile-19ml/prod8081639pp/

................................

Η πρώτη δουλειά ήταν να φτιάξω τα μαξιλαράκια. Ξεκόλλησα τους «κυλίνδρους» του μονωτικού (αφρός πολυαιθυλενίου νομίζω είναι) και αφαίρεσα ένα «τριγωνικό» κομμάτι από κάθε διατομή για να ταιριάξει με τον ορθογώνιο σκελετό του καβαλέτου. Τα κόλλησα με ταινία διπλής όψης.



Η δεύτερη και η πιο χρονοβόρα δουλειά ήταν να βρω το σωστό ύψος για την οριζόντια ράβδο στήριξης. Κάθε διαφορετικό καλούπι – σκάφος θέλει ιδιαίτερο μέτρημα για να βρεθεί το ακριβές ύψος όπου η κιθάρα πατάει ταυτόχρονα σε τρία σημεία (στις δύο παράλληλες ράβδους του καβαλέτου και στην καβίλια). Πρέπει επίσης να έχουν ήδη φορεθεί τα προστατευτικά (κύλινδροι, πανιά κτλ.) γιατί κάθε μικρο-προσθήκη αλλάζει το ύψος – ή στέλνει «έξω» την ράβδο.





Εγώ ξεκίνησα το μέτρημα χωρίς επένδυση στην ράβδο. Εκ των υστέρων σκέφτηκα να βάλω κι εκεί (2 χιλ. αφρός, το ενδιάμεσο κομμάτι του μονωτικού ανάμεσα στους κυλίνδρους), και αυτό μου έστειλε «έξω» την καβίλια κατά 4-5 χιλ. Την διαφορά αυτή την πήρα με ένα παξιμάδι μεταξύ καβίλιας και καβαλέτου, και κατόπιν αυτού αποφάσισα να ανοίξω τρεις τρύπες στο καβαλέτο. Έτσι έχει δυνατότητα να ρυθμιστεί η θέση της καβίλας και ως προς το ύψος (με τις τρύπες) και ως προς το offset («μέσα – έξω» σε σχέση με τον σκελετό του καβαλέτου).
Το υλικό ανάμεσα στους κυλίνδρους (αφρός 2χιστ. + ύφασμα) το κόλλησα γύρω στην καβίλια με την κόλλα για υφάσματα. Στεγνώνει στην αφή σε 10 λεπτά και πλήρως σε 24 ώρες. Είναι αρκετά δυνατή για αυτήν τη δουλειά και – κυρίως - λερώνει το ύφασμα λιγότερο από την απλή βενζινόκολλα.









Η καβίλια πέρασε με βίδα 6χιλ. + πεταλούδα μέσα από τον σκελετό του καβαλέτου (τις extra τρύπες τις άνοιξα μετά). Για να «τελειώνει» όμορφα το ύφασμα χωρίς ξέφτια, το «τάπωσα» πάνω στην καβίλια με λαστιχάκια από βρύσες.

 [ Invalid Attachment ]


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 01:10:25 μμ »
Για την «ασφάλιση» του μπράτσου πάνω στο καβαλέτο ήθελα κάτι απλό ώστε να μπορεί να «απασφαλίσει» και με το ένα χέρι. Έτσι χρησιμοποίησα απλό λάστιχο (μαύρο, από ψιλικατζίδικο, με το μέτρο) που να «πιάνει» πάνω σε κάποια προεξοχή από την πίσω πλευρά.
Για να μην έρχεται απευθείας σε επαφή το λάστιχο με το μπράτσο έφτιαξα «μπατζάκια» από ύφασμα φανέλλας με την ίδια κόλλα.





Τέλος, για τις κόντρες των θηλιών χρησιμοποίησα πομολάκια συρταριών. Κάνει σχεδόν οποιοδήποτε σχήμα, αρκεί να έχει στενή βάση για να σκαλώνει το λάστιχο. Θα προτιμούσα ξύλινα, αλλά βασίστηκα σε ό,τι είχα. Υπήρχαν διάφορα σε ένα κουτί (είπαμε δεν πετάω τίποτα) αλλά μόνο ένα- δυο κομμάτια από κάθε σχέδιο. Όμως χρειαζόμουν τουλάχιστον τέσσερα. Στάθηκα τυχερός και βρήκα τέσσερα από αυτά τα μαύρα τα οποία έχουν σχήμα σαν μανιτάρι και στο κάτω μέρος αφαιρούμενο λάστιχο. Έβγαλα το λάστιχο και το χρησιμοποίησα για προστατευτικό στις καβίλιες που έβαλα μπροστά για να χωρίζουν τα μπράτσα.





Τα ίδια τα πομολάκια τα συνδύασα με κάτι κωνικά λαστιχάκια (πάλι από υδραυλικά, δεν ξέρω την ακριβή τους χρήση) που έτυχε να έχω από άλλες κατασκευές. Είναι περαστά μέσα από το οριζόντιο ξύλο του καβαλέτου και φυσικά αλλάζουν.

 [ Invalid Attachment ]


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 01:17:31 μμ »
εννοείται πως η συγκεκριμένη βάση είναι για μικρού μεγέθους σκάφη (στις φωτογραφίες οι δικές μου κι ένα ακόμα μικρότερο κιθαρόνι Γερμανικό) για αυτό δεν βάζω διαστάσεις, άλλωστε είναι εύκολη κατασκευή. Το μόνο που θέλει προσοχή όπως είπα είναι η θέση της οριζόντιας καβίλιας, ανάλογα με το μέγεθος του σκάφους.

 [ Invalid Attachment ]

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 01:50:42 μμ »
σε μισω.....να ξερεις!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 02:08:29 μμ »
γιατί βρε τι σου 'κανα

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 05:05:59 μμ »
Σπετσιαλ

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 06:45:31 μμ »
ΑΨΟΓΟ !!!!!!!
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 07:12:10 μμ »
1ον. Ωραιότατον , πρακτικότατον !...  {celebrate006}
2ον. Τα καβαλετα συνηθως πανε ζευγαρια ... Μανο , πουν'το αλλο οαιο ;;;!!!....  {music009}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 07:50:43 πμ »
μπραβο μανο!  :-*
...τι κανει ο ανθρωπος οταν ειναι μερακλης...

 στο αλλο καβαλετο, που λεει και ο λετασό, μπορεις να χρησιμοποιησεις το 1ξυλο καθετα τελειως, απ' το 2ο να χρησιμοποιησεις μονο την βαση και να την "δεσεις" με την αλλη βαση. αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι κιθαρες να ειναι πλαγια (ακουμπωντας κανονικα κατω, και να πεφτει το βαρος λοξα πανω στο κεφαλι) και να μην χρειαζεται το κουμπωμα απανω, οπως επισης και αυτο το ξυλο στην μεση, που δεν μου φαινεται πρακτικο
 
το εχω κανει ετσι αφου και εγω το ειδα απο αλλον, και ειναι μια χαρα στο ωδειο...
αλλα εκει βεβαια ειναι βαλε-βγαλε τις κιθαρες.... :-[
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 09:20:31 πμ »

...στο αλλο καβαλετο, που λεει και ο λετασό, μπορεις να χρησιμοποιησεις το 1ξυλο καθετα τελειως, απ' το 2ο να χρησιμοποιησεις μονο την βαση και να την "δεσεις" με την αλλη βαση. αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι κιθαρες να ειναι πλαγια (ακουμπωντας κανονικα κατω, και να πεφτει το βαρος λοξα πανω στο κεφαλι) και να μην χρειαζεται το κουμπωμα απανω, οπως επισης και αυτο το ξυλο στην μεση, που δεν μου φαινεται πρακτικο


δεν κατάλαβα τίποτα, είμαι και λίγο βραδύνους το πρωί (πάντα είμαι, αλλά προσπαθώ να μην το δείχνω)...  ;D
εννοείς δυο καβαλέτα να συνδεθούν μαζί - ή ένα να το διαλύσω (με "το ένα ξύλο" εννοείς τη μία πλευρά ? ) και να το συνδέσω αλλιώς ?

αφού το έχεις φτιάξει, βάλε καμιά φωτογραφία να ξεστραβωθούμε..

2ον. Τα καβαλετα συνηθως πανε ζευγαρια ... Μανο , πουν'το αλλο οαιο ;;;!!!.... 

έλεγα να το κάνω (άλλο σχέδιο) για μπουζούκια, αλλά ο Στέλιος με κλόνισε... κάτε να δούμε τι θα βάλει (αν θέλει)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 06:31:56 μμ »
κατσε απογευματιατικα, μηπως και εγω δεν εξηγησα καλα...  ;D

παιρνεις το ΕΝΑ κομματι απο το καβαλετο, το αφηνεις καθετα, απο το αλλο κομματι παιρνεις μονο αυτο που εχει η βαση, το "δενεις" με την αλλη βαση, και βαζεις και τους αποστατες (καβιλιες) πανω. εδω θελει λιγο προσοχη, εγω εκανα το λαθος απο βιασυνη και τους μετρησα και εβαλα ακριβως στην μεση, μετα τους εβγαλα και τους εβαλα πιο ακρη (λογω μπρατσου, που ειναι στην ακρη σε σχεση με το σωμα)
επισης εβαλα και ενα "προστατευτικο" λαστιχο στην ακρη απο τις καβιλιες, εδενε απο καβιλια σε καβιλια, αλλα δεν χρειαζοταν και τα εβγαλα. οι κιθαρες πεφτουν με το βαρος πανω στην βαση, και στεκονται μια χαρα.
δηλαδη δεν χρειαζοντουσαν, μπελας ητανε...
φωτο απο δευτερα ...
σου βαζω και μια βαση ετοιματζιδικη, να δεις το σχεδιο, εγω εκανα την ιδια περιπου σε ξυλο (με κουρτινοξυλα στρογγυλα...)
εσυ που εχεις καβαλετο, θα το πας καλυτερα απο το κοψε-ραψε το δικο μου.  :)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: βάση για κιθάρες από καβαλέτο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 06:35:49 μμ »
επισης εβαλα και ροδακια απο κατω, ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ!
στη Ver.ΙΙ τα ροδακια θα βγουν...  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: