Αποστολέας Θέμα: διάφορες πατέντες  (Αναγνώστηκε 2619 φορές)

NIKOS KATEXOS

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 25
διάφορες πατέντες
« στις: Αύγουστος 12, 2016, 03:34:25 μμ »
Χαιρετώ το φόρουμ.Σας δείχνω τις παρακάτω πατέντες για να εμπλουτίσετε τις ιδέες σας και να εξοικονομίσετε χώρο στο εργαστήριο.
Η πατέντα κλειδιέρα γίνεται και με τέσσερις τρύπες για τα μπουζούκια.
Το μικρό πλανάκι στερεώνεται σε βάση.
Το καλούπι για τα πλαϊνά της κιθάρας γίνεται σε δύο μέρη στο φούρνο και το καλούπι.Ο φούρνος αποτελείται από οδηγούς στους οποίους συρταρώνονται οι λάμπες στο ύψος που θέλεις και ανάβεις κάθε μία όπως θέλεις χωριστά.Υπάρχει το συρτάρι με την πατέντα από θερμάστρα αλογόνου με λάμπα 450w , την συρταρώνεις και έχει καλά αποτελέσματα μετακινώντας την μπρος-πίσω όπως θέλεις.Ο φούρνος φτιάχνεται μια φορά και βάζεις οτι καλούπι κιθάρας θέλεις.
Κε Στέλιο φούρνο και καλούπι τον έκανα 12 πόντους όπως μου είπες.
Στο Drum Sander έχω βάλει  γρυλάκι αυτοκινήτου. Έχει πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα σε σχέση με την ντίζα.
Το disk sander είναι 20 πόντοι.Πάρτε ιδέα !!

NIKOS KATEXOS

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 25
Απ: διάφορες πατέντες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2016, 03:41:07 μμ »
Παρακαλώ όποιος έχει το κορδελάκι metabo260swift ας μετρήσει από πόσα τετραγωνάκια-δοντάκια αποτελείται το επάνω μέρος του ιμάντα κίνησης καθώς και το μήκος του με μια μεζούρα για να τον κάνω παραγγελία δίοτι ο δικός καταστράφηκε και σας ευχαριστώ.
Συνεχίζω με πατέντες.

NIKOS KATEXOS

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 25
Απ: διάφορες πατέντες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2016, 03:45:24 μμ »
Το πλανάκι της boston εχει οδηγο αλουμινιο εινα εξαιρετικος μοντελο 200s 1500w.
Η σολερα εχει σκαφτει διακρινεται
Απο μελετη εχει πεσει πολυ και απο κατασκευη ακομα τιποτα

NIKOS KATEXOS

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 25
Απ: διάφορες πατέντες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:50:08 μμ »
Συνεχεια photo και καλο τριημερο.Χρονια πολλα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: διάφορες πατέντες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2016, 12:05:10 μμ »
Κ.Νικο μπραβο, ωραια και η σολερα.
αντε σιγα σιγα ομως βαλε και την κιθαρα μπροστα, και οταν ελθει η ωρα για αλλα ζιγκακια, τα φτιαχνεις!
δοκιμασα και αυτο των κλειδιων που μου ειχες στειλει, ειχε μια μικρη αποκλιση 2,5χ την οποια και διορθωσα φερνοντας τα πιο κοντα, και τωρα ειναι οκ! http://www.luthier.gr/index.php?topic=2918.msg50887#msg50887(το γραφω να δεις και τα δικα σου μην εχουν και αυτα, αν και απ ο,τι βλεπω στη φωτο με τα κλειδια ταιριαζουν μια χαρα)
ωραιο και αυτο με το αναβεις οποια λαμπα θελεις, οι αρκετοι οδηγοι (θεσεις) πιστευω αδικα κουραστηκες να τους κανεις, αν "παιζεις" με τις λαμπες δεν θα χρειαστει να "παιζεις" και με τις θεσεις...
καλη συνεχεια!
(αν θες βαζε τις συνεχειες σαν "απαντηση", κατω απο το ηδη υπαρχον θεμα, μην ανοιγεις καινουριο θεμα καθε φορα)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

NIKOS KATEXOS

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 25
Απ: διάφορες πατέντες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2016, 09:43:21 μμ »
Κε Στελιο το ματι σου δεν πεφτει εξω στην φωτο η κλειδιερα ειναι αλφαδιασμενη με κλειδια απο κιθαρα παναγη 40 χρονια πισω.Με καινουργια κλειδια θα εχω και εγω προβλημα προσαρμογης και διωρθωσης στα δικα μου.
Στο φουρνο καθε λαμπα εχει δικοτης φις. Βαζεις μπαλαντεζα με 3-4 μπριζες και τροφοδοτεις οποια θες.Στην πραξη με τους οδηγους του φουρνου θα γινει οπως ειπες τοποθετηση στανταρ.
Πως επικοινωνω με τον Nikolas fereos για τον ιμαντα της κορδελιτσας.Αν γινεται να μπουν ολα τα θεματα σε ενα κανε το Στελιο γιατι δνε εχουν γινει σωστα.
Χρονια πολλα χαιρετω ολους.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: διάφορες πατέντες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 14, 2016, 07:10:41 πμ »
...χθες πεταξα 3 ζευγαρια κλειδια απο κιθαρες παναγη, που ειχα επισκευασει...
δεν πιστευω σε αυτη που θα φτιαξεις να βαλεις τετοια ε; :)
τα φυλαγα μηπως τα δωσω πουθενα ή χρειαζοντουσαν πουθενα, αλλα ηταν σαβουρα...

αν θες στειλε προσωπικο μηνυμα στο νικολα (θα πατησεις στο ονομα του, και μετα κατω απο την εικονα-αβαταρ αριστερα εχει  καποιες επιλογες-μια εκ των οποιων ειναι να του γραψεις ενα προσωπικο μηνυμα.
 
εγω δεν μπορω να το διορθωσω, αν ειναι θα το κανει ο συντονιστης.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: διάφορες πατέντες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2016, 10:27:35 πμ »
Ωραίες οι πατέντες μ άρεσε αυτή για τα κλειδιά της κλασικής ;)
Όμως βλέπω ότι έχεις βάλει ροδάκια στους πάγκους της κορδέλας, πλάνης κλπ εργαλεία που για λόγους ασφάλειας πρέπει να είναι σταθερά και ακλόνητα στο χώρο

Καλή συνέχεια και Χρόνια Πολλά!

Tags: