Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου  (Αναγνώστηκε 2875 φορές)

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 03:02:12 πμ »
Από καιρό σκεφτόμουν τον ιδανικότερο τρόπο για να λουστράρει κάποιος ένα όργανο -με πιστόλι- εύκολα και γρήγορα. Πολλοί βεβαίως λουστράρουν με διάφορους τρόπους, πχ :
(εξ όσων γνωρίζω…)
1.Κρατάνε με το αριστερό χέρι το μάνικο και λουστράρουν το σώμα εμπρός , πίσω , πλάγια, μετά αφού έχουν περάσει ένα σύρμα στο καράολο λουστράρουν μανικο και καράολο.
Μειονεκτήματα : Είναι πολύ δύσκολο , θέλει μεγάλη εμπειρία  στο να κρατήσει κανείς σταθερή απόσταση μεταξύ πιστολιού και σημείου βαφής, δεν βλέπεις καλά από όλες τις πλευρές που  και πόσο ρίχνεις,  -και πάλι θα μου πείτε θέμα εμπειρίας…-  δεν είναι ότι ποιο ευχάριστο αν το όργανο είναι βαρύ πχ ηλεκτρικό μασίφ, στο σημείο που το κρατάς από το σύρμα  κουνάει από τον αέρα του πιστολιού. Ωστόσο έχω δει φίλο και γνωστότατο οργανοποιό να λουστράρει όργανο με αυτόν τον τρόπο , σε λίγα λεπτά και με μεγάλη επιτυχία… εμένα όμως δεν με βολεύει καθόλου.
2. Λουστράρουν ξεχωριστά χωρίζοντας σε δυο μέρη συνήθως το όργανο. Η ξαπλωμένο πρώτα το εμπρός μέρος και μετά  το πίσω ή πιάνουν στην μέγγενη το καράολο και βάφουν όλο το υπόλοιπο και μετά το καράολο.
Μειονέκτημα : Δεν μου αρέσουν οι ενώσεις –επικαλύψεις στο λουστράρισμα. Μπορεί να μην έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά δεν…
3. Κρεμάνε από σύρμα… τα μειονεκτήματα  τα είπαμε πιο πάνω.
Εγω ήθελα κάτι που να μου κρατάει το όργανο σε ένα καλό  ύψος για να βλέπω , να έχω σταθερή απόσταση πιστολιού και να μπορεί να γυρνάει για να το βάφω όλο με την μία.

Κατόπιν …ωρίμου σκέψεως λοιπόν, έφτιαξα την παρακάτω …σούβλα !

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 07:19:22 πμ »
Ωραία η κατασκευή σου πολύ πρακτική και χρήςιμη, εγώ λουστράρω τη μία πλευρά του οργάνου και οταν στεγνώσει πάμε για την άλλη και δεν φαίνεται καμμία ένωση.
Στα ηλεκτρικά όργανα τύπου fender που το μπράτσο βιδώνει και ειναι ανεξάρτητο από το σώμα τά λουστράρω ξεχωριστά με τη βοήθεια ενός ξύλου που βιδώνει στις αντίστοιχες υποδοχές κάτι σαν την κατασκευή που μας δείχνεις
Εκεί όμως που θέλω να επιμείνω ειναι ο χώρος για το βάψιμο, να μην ειναι κλειστός αλλά ανοικτός και καλά αεριζόμενος, έβαφα και εγώ μέσα στο εργαστήρι μέχρι που κάθε εργαλείο  έστω και αν δεν φαίνεται αμέσως απέκτησε ακούςια πλαστικοποίηση όσο και να παίρνεις τα μέτρα για να μή συμβεί  ;D
Τώρα βάφω έξω την κατάλληλη μέρα και όλα καλά !

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 08:55:42 πμ »
 Σωστος ! Εξω ειναι καλυτερα ... αλλα με τον βρωμο-αέρα που εχει σηκωσει φέτος αντε να βρεις καλη μερα !!...
Ναι οι bolt-on κιθάρες βολεύουν ως προς αυτό το θέμα. Εγω επειδή βαφω ώρες περίεργες νωρις το πρωι ή αργα το απογευμα εξω δεν γινεται και πολυ ευκολα, χωρια οτι εδω που μένω φυσαει σχεδον μονιμα... Οπως ισως παρατήρησες βαζω εναν ανεμιστηρα να διωχνει τα ..ντουμανια προς το ανοχτό παράθυρο, και κοιτάζω η δουλεια να γίνεται γρήγορα ωστε να περιορίζω την εκθεση μου σε αυτό το όχι και τόσο φιλικό για υγεία περιβαλον. Επισεις να πω οτι τα HVLP πιστόλια περιορίζουν αφάνταστα το φαινόμενο της άχνας στον περιβάλοντα χωρο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.154
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 10:51:37 πμ »
αχιλλεα ωραιος!
θα τα πουμε ομως και στις 16/4/17 για ποιο εμπεριστατωμενες αποψεις....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 09:16:27 μμ »
Γεια σου Αχιλλέα πατεντιάρη αλλα ότι το έριξες μέσα με εκπλήσσει αλήθεια είσαι ήρωας, δώσε λεπτομέρειες για την κατασκευή της σούβλας 
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 11:15:58 μμ »
ωραίος   {celebrate001}


κάτι παρόμιο έχουν στην carvin ( νυν Kiesel)
που περιστρέφετε
τσέκαρε το μπας και σε βοηθήσει κάπου 
https://www.youtube.com/watch?v=5dmwqsU_DlA

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 12:43:02 πμ »
Στέλιο ευχαρίστως ... (τι θα γινει στις 16/4 ?? Κανονισαμε την επομενη εκθεση ?? :)  εχω ελλιπή ενημερωση για τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις...! )

Κωστή ηρωας ή ηλιθιος δεν ξερω...  θα ψοφισουμε εδω μεσα καμια ωρα με αυτά που κάνουμε... Παντως  η δουλειά γινεται σβέλτα και μετά το δωματιο μενει με κλειστή πόρτα , ανοιχτή μπαλκονοπορτα, και ανεμηστήρα να φυσαει εξω, μεχρι να ξεμυρίσει καλά...


Ιnsect , γμτ !! μου εκλεψαν την πατέντα..!!! ;) :)   --Το δικό τους ειναι πιο καλο γιατι γυρνάει και ολο μαζι....

Την ιδέα την ψώνισα οταν ειδα ενα βίντεο του 1961 απο το εργοστάσιο της Jaguar...
https://www.youtube.com/watch?v=lKJPFRNO344   
Στο 16:30 δίχνει ενα μηχάνημα που περιστέφει ολο το αυτοκίνητο κατά τον  διαμήκη άξονα. Δείτε το αξιξει ...για να γνωρίζουμε πως γινόντουσαν οι δουλειες οταν τις έκαναν ανθρωποι και οχι ρομπότ...

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 01:58:37 πμ »
η κατασκευή ειναι απλούστατη... Καταρχήν περαν της πλάκας οποιος θελει να φτιάξει κατι παρόμοιο ας το κανει ετσι ωστε να μπορεί να το μεταφέρει σε εξωτερικό χωρο... προ παντων η υγεια μας, με αυτά δεν παίζουμε.
Το ολο συστημα ειναι λυώμενο ωστε να μην μας πιάνει  χώρο οταν δεν το χρειαζόμαστε.
Σε δυό κάθετες τάβλες κάνουμε εγκοπές ωστε να μπαινοβγαίνουν στην καθε μια απο ένα κομμάτι στυλίαρι (απο αυτα που χρησιμοποιούμε για φτιάρια, τσάπες, κλπ) , η διαμετρός του ειναι περίπου 32-34 μμ. Λεω εγκοπές και οχι τρύπες γιατι βολευει οταν θέλουμε να βγάλουμε φρεσκοβαμενο οργανο και να τοποθετήσουμε το επομενο για βαφη, και ειναι καλύτερα να γινουν λοξά και οχι καθετα, για να μην μας βγαινει απο την θεση του ο αξονας οταν το γυριζουμε.
Κοβουμε δυο κομμάτια απο το στυλιαρι, στο ένα θα πιασει το καράολο και στο άλλο το σωμα. Για το πρωτο ετοιμάζουμε κάτι -ανάλογα με το όργανο-  που θα μας εξυπηρετίσει να στηρίζουμε το καράολο, καλυτερα να ειναι σπαστό , θα κανει για περισσότερα ειδη οργανων. Στο δευτερο κάνουμε μια τρύπα 3,5μμ και καρφώνουμε ανάποδα -βαζουμε και κόλλα στην τρύπα- (απο το ξυλο να προεξέχει η μύτη) μια πρόκα οικοδομής (καπου 10-12 cm Χ 4mm) στην οποία έχουμε κοψει το κεφάλι και εχουμε κανει στρογγυλή την μύτη της (να ειναι σαν βελόνα και οχι με γωνιες οπως ειναι το καρφί ) να βγαίνει εξω 6-8 πόντους να μην μας ενοχλει στο βάψιμο. Στο όργανο στο κατω μερος εκει που ειναι η χορδιέρα κάνουμε μια τρυπούλα στο κέντρο -0,5 - 1 cm βάθος με τρυπανάκι 3mm, ίσα να μπαινει λιγο το καρφί.
Για να στηρίξουμε το σύστημα που θα κραταεί το καραολο του ανοιγουμε τρύπα -με τρυπάνι φτερού ή ποτηροτρύπανο περί τα 32 χιλ, και αν χρειαστεί την φαρδαίνουμε λίγο με ράσπα. Επίσεις θα χρειαστούμε και απο δύο στόπ -ξυλάκια με τρύπα 32 χιλ - για να μην μας φευγουν τα κομμάτια απο το στυλίαρι (να μην μας ανοίξουν ) ,στις τρύπες αυτες περνάμε  και απο δυο ξυλόβιδες για να σταθεροποιουμε τα ξυλα και να μην κουνιουνται. Οπως φαινεται στις φωτογραφιες παρακάτω το συστημα θα πρέπει να ειναι ευκολα προσαρμόσιμο σε πολλά ειδη οργάνων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 02:28:50 πμ από Axilleass »

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 02:21:38 πμ »
https://www.youtube.com/watch?v=5dmwqsU_DlA

Στέλιο αν μπορεις, εξήγησέ μου τα πρωτα 20'' του βιντεο.. τι περναει με το σφουγγάρι και τι ειναι αυτο που την κρεμαει την κιθαρα μετα ??? (το μονο αντιστοιχο που έχω δει εδω -αλλα σε μεγαλυτερο μεγεθος- ειναι το ψυγειο του χασάπη... :)  :) )


--συγνώμη για το off-topic...---

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:01:48 πμ »
Καλημέρα Αχιλλέα,


Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για το jig σου.Φαίνεται ωραίο και έτσι κάθετα κάθονται πολύ καλύτερα τα βερνίκια.
στα πρώτα 20" του βίντεο περνάει sealer(προεργασία) το όργανο για να πατήσει το βερνίκι πάνω.Μετά το βάζει σε φούρνο uv για να στεγνώσει γρήγορα(σε 5' είναι έτοιμο)


Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Κατασκευή για εύκολο λουστράρισμα οργάνου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:37:45 μμ »
Ευχαριστώ Γιάννη μου για τις πληροφορίες.... Αυτα ειναι...  Χρησιμοποιούν φουρνους uv και εμείς κοιτάμε τα δελτία της ΕΜΥ μηπως και καταλάβουμε αν πρεπει να λουστράρουμε ή οχι...! :) :)

Tags: