Αποστολέας Θέμα: Ατμιση οξυάς  (Αναγνώστηκε 7706 φορές)

ΝΙΚΟΣ ΛΕΚ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: πολλά αλλά όχι όργανα
Ατμιση οξυάς
« στις: Μάρτιος 15, 2015, 09:18:38 πμ »
Γειά σε όλους
Ειμαι καινούριος στην πύλη και σας βρήκα τυχαία ψάχνοντας γιά άτμιση και καμπύλωση ξύλου!
Ειμαι ξυλουργός από χόμπυ εδώ και 20 χρόνια περίπου
Εχω φτειάξει τα περισσότερα έπιπλα τα δικά μου και κάποια φίλων.
Εξοπλισμός εργαστηρίου σχεδόν πλήρης (κορδέλλα ,πλάνη-ξεχ/στρα,μορσ/νο,ρουτερ,φαλτσ/νο και τόρνο)
Με κατασκευή μουσικών οργάνων δεν έχω ασχοληθεί αν και ο γιός μου που παιζει κιθάρα με ψήνει να ασχοληθώ,οψώμεθα.
Το θέμα μου τώρα είναι ότι θέλω να μάθω να καμπυλώνω ξύλα με άτμιση.
Εχω αγοράσει εναν ατμοποιητή 4 λίτρα νερού και έφτιαξα ενα κλειστό ξύλινο θάλαμο που διοχετεύω τον ατμο.
Στο θάλαμο αυτό έβαλα ένα καδρονάκι οξυά 2,5χ5 εκατ.και μήκος 1,00μέτρο μετά απο μία ώρα άτμιση 100 βαθμ.ελάχιστη
καμπύλωση μπόρεσα να του δώσω.
Ξέρει κανείς κάτι; Εχει σημασία η ήδη υπάρχουσα υγρασία περιπου 8%;(η οξυά που χρησιμοποίησα ηταν ξηραντηρίου).
    Ευχαριστώ Νικος
Γιά δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε
γι' αυτά που διορθώνονται
και γι' αυτά που δεν διορθώνονται...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2015, 02:34:15 μμ »
γειά χαρά και καλως όρισες!
δεν έχω απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, βάλε όμως αν θες καμμιά φωτογραφία από την κατασκευή σου.
Χτες σκεφτόμουνα να φτιάξω κάτι τέτοιο, έτυχε να δω στο ιντερνετ, πάω να ξαναψάξω.

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2015, 04:15:43 μμ »
Φίλε Νίκο,

Δοκίμασε πρώτα να μουλιάσεις το ξύλο για αρκετή ώρα (ίσως όλο το βράδυ) πριν το βάλεις για άτμιση. Ο λόγος που δεν είχες τα αναμενόμενα φαντάζομαι είναι ότι αφού το ξύλο είναι μονωτής είναι πολύ δύσκολο να θερμανθεί το κέντρο του και μάλιστα "τόσο" χονδρό. Ο δε ατμός για να περάσει στο κέντρο πυκνού ξύλου, ακόμα πιο δύσκολο. Εάν το βρέξεις, ο ατμός/νερό θα δουλεύει πια ως μέσο μεταφοράς της θερμότητας προς το κέντρο.

Καλή επιτυχία.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2015, 08:34:52 πμ »
Καλώς ήρθες φίλε.
Δεν είμαι ειδικός αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ένα βίντεο με κατασκευή βαρελιών αλλά δεν θυμάμαι αν έδειχνε άτμιση η μουλιασμα ξύλου. Ψάξε αν θες youtube για κατασκευή βαρελιών.

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2015, 09:08:24 πμ »
www.youtube.com/watch?v=J3ZB_3y8a3s

και έχω τρελαθεί. Εγώ παιδεύομαι να λυγίσω 2,5 χιλιοστά και αυτοί... Απ΄ότι είδα το μουσκευόυν απ΄ έξω, τώρα τι να πώ; Δες και κανένα  σαϊτ με γραπτές  πληροφορίες

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:41:04 μμ »
ναι βρε τσερο, αλλα για βαλ' τους να σου λυγισουν τα 2,5χ, να σου φτιαξουν κανενα μπουζουκομπαγλαμαδακι...

...βεβαια, αν καταντησει στο τελος μπαλαλαϊκα, δεν το ξερω...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2015, 02:27:36 μμ »
ναι βρε τσερο, αλλα για βαλ' τους να σου λυγισουν τα 2,5χ, να σου φτιαξουν κανενα μπουζουκομπαγλαμαδακι...

...βεβαια, αν καταντησει στο τελος μπαλαλαϊκα, δεν το ξερω...


Στέλιο,

Όπως διαβάζω την αρχική ερώτηση, αναφέρεται σε καδρονάκι 2εκ Χ 2.5εκ.. Σίγουρα άλλη τέχνη όταν πρέπει να λυγίσουν χιλιοστά... εκεί οι απαιτήσεις σε ακρίβεια δεν παίζονται...
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

ΝΙΚΟΣ ΛΕΚ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: πολλά αλλά όχι όργανα
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2015, 04:20:28 μμ »
Ευχαριστώ ολους σας γιά την ανταπόκριση!
Βάζω μερικές διευ/νσεις γιά ενημέρωση
https://www.youtube.com/watch?v=nwTFw8Ol2o4
https://www.youtube.com/watch?v=VCzNJgYPftc
εγώ εχω φιέξει κάτι σαν κι'αυτό https://www.youtube.com/watch?v=NMvc2tuVGcQ
φωτο θα βάλω μόλις μάθω πως γίνεται...
Γιά δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε
γι' αυτά που διορθώνονται
και γι' αυτά που δεν διορθώνονται...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2015, 10:41:44 μμ »
Για δες και εδώ http://www.wfdt.teilar.gr/material/Lessons/xyl1.htm    και εδώ http://www.wfdt.teilar.gr/Edu.php   αρκετές πληροφορίες αλλά θέλει ψάξιμο

ΝΙΚΟΣ ΛΕΚ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: πολλά αλλά όχι όργανα
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 24, 2015, 06:30:44 μμ »
 Τελικά πιστεύω οτι βρήκα μια αρχή της λύσης του θέματος ''ατμιση''
Ηταν μέσα στο φόρουμ που βρισκόμαστε ανηρτημένο απο τον ''Κουρο''
Ιδιαίτερα ευχαριστώ τον ''tsero'' για τα links απο το ΤΕΙ κάνουν πολύ καλή δουλειά εκεί!

Τεχνολογίες του ξύλου
Τρεις είναι οι σπουδαίες τεχνολογίες που διευρύνουν και βελτιώνουν τις χρήσεις του ξύλου: Η άτμιση, η συγκόλληση και διαμόρφωση με υψίσυχνα ρεύματα και η πλαστικοποίηση του ξύλου με αμμωνία.

Άτμιση
Άτμιση του ξύλου είναι η επεξεργασία εκείνη με την οποία υποβάλουμε το ξύλο, επί ορισμένο χρονικό διάστημα, σε κορεσμένη ατμόσφαιρα ατμού και σε υψηλή θερμοκρασία. Με την άτμιση επιδιώκεται να απομακρύνουμε από το ξύλο τους χυμούς του, να προλάβουμε ή να διορθώσουμε σφάλματά του όπως ραγάδες, κελύφωση κ.λπ., να θανατώσουμε τα έντομα και τους μύκητες που τυχόν υπάρχουν, να προσδώσουμε άλλο χρωματισμό από το φυσικό του χρώμα (οξυά και καρυδιά) και τέλος, να προετοιμάσουμε το ξύλο για ορισμένη κατεργασία, όπως παραγωγή καπλαμάδων, κάμψη κ.ά.
Στην πριστή ξυλεία οξυάς ή άτμιση έχει ευπρόσδεκτα αποτελέσματα, γιατί προσδίδει στο ξύλο ρόδινο χρώμα και το κάνει έτσι να μοιάζει με μαόνι. Επίσης δε διακρίνεται και το ψευδοεγκάρδιο ξύλο από το σομφό γιατί επέρχεται εξομοίωση του χρώματος. Για τη δρυ, μπορούμε να πούμε ότι ο βαθύς χρωματισμός που αποκτάει το φουρνιστό ξύλο είναι μειονέκτημα.
Η απομάκρυνση των χυμών με την άτμιση, δίνει στο ξύλο μεγαλύτερη σταθερότητα στις διαστάσεις, μικρότερο πετσικάρισμα και κάνει το ξύλο ευκολοδούλευτο στα ξυλουργικά εργαλεία.

Γενικότερα επικρατεί η άποψη ότι με την άτμιση εκτός από την βελτίωση του χρώματος, στην πράξη (επιπλοποιία) πιστεύεται ότι η άτμιση βελτιώνει γενικότερα το ξύλο από άποψη κατεργασιμότητας με εργαλεία και μηχανήματα, δίνει περισσότερο λείες και στιλπνές επιφάνειες και συντελεί στην αποφυγή στρεβλώσεως. Οι περισσότερες μηχανικές ιδιότητες (κάμψη, θλίψη, σκληρότητα) μένουν πρακτικά αναλλοίωτες με την άτμιση, αλλά η αντοχή σε κρούση ελαττώνεται. Η εξήλωση (εξαγωγή καρφιού ή βίδας) χρειάζεται λίγο μικρότερη δύναμη. Επίσης παρατηρείται ότι εργαλεία κατεργασίας ατμισμένου ξύλου φθείρονται ταχύτερα. Η αντοχή σε προσβολές μυκήτων και εντόμων ελαττώνεται, γιατί απομακρύνονται τοξικά εκχυλίσματα αλλά με την άτμιση θανατώνονται μύκητες και έντομα που τυχόν υπάρχουν στο ξύλο.

Προπαρασκευαστική άτμιση για κάμψη δεν εφαρμόζεται σε χλωρό ξύλο, αλλά χρειάζεται μια ελάχιστη υγρασία 15% περίπου. Η αύξηση της πλαστικότητας αποδίδεται βασικά στη θέρμανση του ξύλου. Η συμπεριφορά διαφόρων ειδών από άποψη καμπτικότητας ποικίλλει (πολύ καλές καμπτικές ιδιότητες έχουν τα είδη: φράξος, οξυά, φτελιά, σφενδάμι, δρυς, πλάτανος και άλλα).

Θάλαμος άτμισης: Η άτμιση του ξύλου γίνεται σε ειδικούς θερμομονωμένους και ερμητικώς κλειστούς θαλάμους, με χωρητικότητα όχι μεγαλύτερη των 30-35 κυβ. μέτρων. Ο κορεσμένος ατμός που οδηγείται στους θαλάμους έχει συνήθως μικρή πίεση 0,5 – 2 ατμόσφαιρες.

Τεχνική άτμισης: Επειδή με την άτμιση η ξυλεία γίνεται πλαστική, πρέπει να τοποθετείται στο θάλαμο με τέτοιο τρόπο, ώστε να μη στραβώνει. Γι’ αυτό στοιβάζεται τις περισσότερες φορές χωρίς ενδιάμεσα πηχάκια στοίβαξης.
Η θερμοκρασία κατά την άτμιση πρέπει να κυμαίνεται από 80-110⁰ C, ανάλογα με το ξύλο και τον χρωματισμό που επιδιώκουμε. Για την οξυά, η σχετική υγρασία στο θάλαμο πρέπει να είναι 100% και ο κορεσμένος ατμός να έχει πίεση 0,10-2,0 ατμόσφαιρες. Η θερμοκρασία και η πίεση στο θάλαμο παρακολουθείται με θερμόμετρα και μανόμετρα. Απαγορεύεται η κυκλοφορία του αέρα στο θάλαμο, γι’ αυτό τα ατμιστήρια δεν έχουν ανεμιστήρες.

Η διάρκεια άτμισης υπολογίζεται σε 18 ώρες κατά εκατοστό πάχους του ξύλου: Πρακτικά η διάρκεια καταλαβαίνεται από το χρώμα των υγρών της συμπύκνωσης. Στην αρχή τα υγρά είναι καθαρά και αργότερα γίνονται σκούρα λόγω των οργανικών ουσιών που περιέχουν και στο τέλος πάλι καθαρίζουν. Στο σημείο αυτό θεωρείται ότι η άτμιση έχει τελειώσει. Για πάχη 6-8 εκ. η διάρκεια της άτμισης είναι πιο μικρή, περίπου 48-70 ώρες.

Βασικός κανόνας της άτμισης είναι ότι το ξύλο πρέπει να ατμίζεται σε νωπή κατάσταση. Μετά την άτμιση η ξυλεία δεν πρέπει να εκτίθεται απότομα στο περιβάλλον, αλλά ύστερα από βαθμιαία ψύξη. Γιαυτό αφήνεται για λίγες ώρες μισάνοιχτη η πόρτα του ατμιστηρίου. Στη συνέχεια στοιβάζεται με διαχωριστικά πηχάκια για να γίνει φυσική ξήρανση.
Γιά δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε
γι' αυτά που διορθώνονται
και γι' αυτά που δεν διορθώνονται...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2015, 09:56:44 μμ »
Υπάρχουν πρέσες υψισυχνες που με καλούπια βγάζεις ότι θέλεις...τεχνική Τονέ αν δεν κάνω λάθος? το θέμα είναι οτι πρέπει να φτιάξεις τα καλούπια εσύ...το κόστος δεν είναι απαγορευτικό εκτός κι αν θες να φτιαξεις μια καρέκλα ας πούμε...

ΝΙΚΟΣ ΛΕΚ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: πολλά αλλά όχι όργανα
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 25, 2015, 11:44:51 πμ »
Αγαπητέ Metallikas
Ενοείς πρέσες με υψίσυχνα ρεύματα !Τις έχω ακούσει.
Προφανώς το καλούπι το φτιάχνεις τη γεννήτρια υψισύχνων όμως πού τη βρίσκεις;
Γιά δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε
γι' αυτά που διορθώνονται
και γι' αυτά που δεν διορθώνονται...

ΝΙΚΟΣ ΛΕΚ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: πολλά αλλά όχι όργανα
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 06:01:16 μμ »
Εχω καιρό να μπώ στο φόρουμ αλλά κατά καιρούς κάνω την επίσκεψη!
Πάντως γιά να δώσω μιά απάντηση στο αρχικό θέμα μου επισυνάπτω ενα link που λεει χονδρικά οτι αν το ξύλο εχει ξηρανθεί
σε ξηραντήριο ή η υγρασίατου ,έχει πέσει κάτω απ'ο 10% δεν μπορεί να λυγισει με άτμιση ακόμη και άν το βάλεις γιά μέρες
στο νερό ή και στον ατμό κι αυτό γιατί έχασε την ''ικανότητά του'' να λυγίζει.
http://www.leevalley.com/us/wood/page.aspx?p=45869&cat=1,45866,45867#bending
 ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους μας
Γιά δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε
γι' αυτά που διορθώνονται
και γι' αυτά που δεν διορθώνονται...

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Ατμιση οξυάς
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:57:22 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2017, 10:29:36 πμ από Μαρία Γ. »
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Tags: