Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας  (Αναγνώστηκε 12709 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:33:55 πμ »
Φίλοι καλησπέρα.
Σε κάποια απ’ τις αναζητήσεις μου στο διαδίκτυο είδα έναν τούρκο οργανοποιό να έχει το σκάφος ενός μεγάλου αχλαδόσχημου οργάνου (πιθανώς ουτιού) επάνω στο καλούπι του και όλο μαζί επάνω σε κάτι το οποίο του επέτρεπε να το στριφογυρίζει κατά 360⁰ σε οριζόντιο επίπεδο αλλά και κατά περίπου 30⁰-40⁰ κλίση ως προς τον κατακόρυφο άξονα. Ήταν πραγματικώς εντυπωσιακή η ευχέρεια κινήσεων που είχε καθώς χωρίς να μετακινείται ο ίδιος, είχε οποιοδήποτε σημείο του σκάφους ακριβώς μπροστά του. Αν και αυτός έτριβε το σκάφος (αν θυμάμαι καλώς), φαντάστηκα να φτιάχνεις σκάφος συναρμολογώντας ντούγιες και φιλέτα επάνω σε μια τέτοια βάση εργασίας ή να κάνεις ένα σκαφτό όργανο.

Το σκέφτηκα λίγο και αποφάσισα ότι μόνο μία άρθρωση μπορεί να προσφέρει αυτή την ελευθερία κινήσεων. Έτσι λοιπόν κατασκεύασα αυτό που φαντάστηκα ότι υπήρχε κάτω από το καλούπι-σκάφος.

Πάμε λοιπόν για όσους θέλουν να κατασκευάσουν αυτό το πολύ αποδοτικό (κατά τη γνώμη μου) αλλά λιγάκι μπελαλίδικο (επίσης κατά τη γνώμη μου) στην κατασκευή του εργαλείο:

Υλικά :
Δύο κομμάτια οξυά             20 χ 12 χ 5 εκ.
Ένα κομμάτι οξυά               20 χ 8 χ 8 εκ. (αν δεν έχουμε τόσο παχύ κολλάμε δύο κομμάτια)
Ένα κομμάτι οξυά               12 χ 10 χ 1,1 εκ.
Ένα κομμάτι κόντρα πλακέ   25 χ 20 χ 2 εκ.
Ένα κομμάτι κόντρα πλακέ   50 χ 40 χ 2 εκ.
Δύο νοβοπανόβιδες             5 χ 120
Τέσσερεις νοβοπανόβιδες     5 χ 80
Τέσσερεις νοβοπανόβιδες     5 χ 100
Οκτώ νοβοπανόβιδες           4 χ 60
Τρεις νοβοπανόβιδες           3 χ 30
Δύο ταχυσφιγγόμενους άξονες ποδηλάτου (blockage - νομίζω έτσι γράφεται)
Μία νάυλον σακκούλα παντοπωλείου και ένα λαστιχάκι (!!!!!!!!)
Όπου αναφέρεται οξυά μπορεί να είναι οποιοδήποτε άλλο σκληρό όμως ξύλο.

Κόστος υλικών – εργασίας ξυλότορνου : ≈ 20 - 25 €
Χρόνος εργασίας : ≈ 6 ώρες

Πάνω Τμήμα Άρθρωσης - Σφαίρα.
Με το κομμάτι 20χ8χ8 κατασκευάζουμε σε ξυλότορνο μια τέλεια σφαίρα Φ80. Εάν ο ξυλότορνος δεν είναι ηλεκτρονικός (όπως ο δικός μου ;D ;D) τότε κόβουμε από έναν κύκλο Φ80 σε MDF πάχους 4 χιλ., ένα τόξο ώστε να ελέγχουμε την τελειότητα της περιφέρειας της σφαίρας μας. Η σφαίρα δεν αποκόπτεται τελείως αλλά μένει ενωμένη με το υπόλοιπο κομμάτι με ένα «λαιμό» διαμέτρου 4 εκ. και μήκους περίπου 6 εκ. (εικόνα 1Α).
Στο κομμάτι (Β) που έχει μείνει προτρυπάμε (σε σταθερό κάθετο δράπανο) στην άκρη κάθε πλευράς του με τρυπάνι Φ4,5 (το μακρύ τρυπάνι 14 εκ. δε συμπεριλαμβάνεται στο κόστος) από μία τρύπα σε απόσταση 1 εκ. από την ακμή και αντιστοίχως 1,5 εκ. - 2 εκ. – 1,5 εκ. – 2 εκ. από το σόκορο σε κάθε άλλη πλευρά (ώστε οι βίδες αποτροπής σκισίματος να μην συγκρουστούν) και βιδώνουμε τις νοβοπανόβιδες 5χ80 που είναι απαραίτητες (εικόνα 1Β).

Κάτω Τμήμα Άρθρωσης – Κοίλα Ημισφαίρια.
Στα δύο κομμάτια 20χ12χ5 χαράζουμε το διαμήκη άξονα καθώς και κύκλο διαμέτρου 7,8 εκ. με κέντρο επάνω στο διαμήκη άξονα και 5 εκ. από το σόκορο (εικόνα 2Α).
Ξεκινάμε προτρυπώντας-οριοθετώντας στο κέντρο του κύκλου σε βάθος 3,7 εκ. και για αρχή σκάβουμε προσεκτικά με το ρούτερ και ημισφαιρικό κοπτικό R10 περιφερειακώς τα δύο κοίλα ημισφαίρια (εικόνα 2Β). Καλό είναι να αφήσουμε 2 χιλ. εσωτερικώς απ’ την περιφέρεια για σιγουριά (παραλίγο να την πατήσω).
Μολυβώνουμε τη σφαίρα, την τρίβουμε μέσα στο ημισφαίριο και στη συνέχεια με κοίλο σκαρπέλο αφαιρούμε σιγά-σιγά φλύδες (πάχους το πολύ μισού χιλιοστού) στα σημεία που έχει σημαδέψει η σφαίρα (εικόνα 2Γ) μέχρι να φτάσουμε στο προτρυπημένο βάθος. Όσο βαθαίνουμε τόσο προσεκτικότεροι γινόμαστε. Στο τέλος τρίβουμε το εσωτερικό και με γυαλόχαρτο ώστε να το κάνουμε το δυνατόν πιο λείο.
Όταν τελειώσουμε, σκάβουμε με κοίλο σκαρπέλο και ημικυκλική ράσπα μια «χοάνη» στο σόκορο του κομματιού με εξωτερική διάμετρο (στο σόκορο) περίπου 11 εκ και εσωτερική (στην περιφέρεια του ημισφαίριου) περίπου 6 εκ. (εικόνα 2Δ). Για να μην τραυματίσουμε το ημισφαίριο ντύνουμε την άκρη της ράσπας με χαρτοταινία. Αυτή η χοάνη θα διαμορφωθεί τελικώς αφού συναρμολογηθεί δοκιμαστικά η άρθρωση. Δουλεύοντάς την, θα δούμε που πρέπει να λειανθεί ώστε ο λαιμός της σφαίρας να μη «βρίσκει» σε κάποια σημεία της χοάνης αλλά να «γλύφει» όλο το χείλος της.
Στη συνέχεια κάνουμε από μία διαμπερή τρύπα Φ4,5 στο πλάι του κάθε κομματιού σε απόσταση 1 εκ. απ’ το έξω πλάι και περίπου 2 εκ. απ’ το πάνω σόκορο (πρακτικώς να είναι στη μέση του «λαιμού» χοάνης-ημισφαιρίου – εικόνα 3Α). Βιδώνουμε τις νοβοπανόβιδες 5χ120 ρίχνοντας από μία σταγόνα υγρό πλυσίματος πιάτων στην τρύπα για να διευκολύνουμε το βίδωμα. Αυτές οι βίδες προσφέρουν προστασία από σχίσιμο όταν θα σφίξουμε την σφαίρα με τα ημισφαίρια και είναι απαραίτητες.
Κολλάμε με ξυλόκολλα και βιδώνουμε με τις νοβοπανόβιδες 3χ30 το κομμάτι 12χ10χ1,1 στο κάτω μέρος και εσωτερικώς του ενός κομματιού, προσέχοντας να έρχεται «πρόσωπο» η μία πλαϊνή πλευρά και αφήνοντας έναν αέρα περίπου 1 εκ. απ’ την περιφέρεια του ημισφαιρίου (εικόνα 3Β). Συναρμολογούμε το εργαλείο μας ευθυγραμμίζοντας τα δύο μέρη της βάσης του, το σφίγγουμε με σφιγκτήρα πάνω στον πάγκο μας και κάνουμε τέσσερεις διαμπερείς τρύπες Φ4,5 βιδώνοντας τις τέσσερεις νοβοπανόβιδες 5χ100 που θα δέσουν όλη την κατασκευή (εικόνα 3Γ). Εάν τα δύο κάτω σόκορα δεν έχουν έρθει «πρόσωπο» τότε τα κόβουμε καθέτως όπως είναι δεμένα ώστε να δημιουργήσουμε ενιαία βάση (προσέχουμε να μη «φάμε» καμιά βίδα στην πριονοκορδέλα ή στο σπαστό φαλτσοπρίονο).
Στη συνέχεια κάνουμε άλλες δύο διαμπερείς τρύπες Φ5 (εικόνα 3Δ). Δε δίνω ακριβείς αποστάσεις καθώς πρέπει να έχουν έναν αέρα 2 χιλ. πάνω από τις δύο βίδες που αποτρέπουν το σχίσιμο της χοάνης. Αυτές οι τρύπες μπορούν να γίνουν και με κοντό τρυπάνι στο κάθε τμήμα αποσυναρμολογώντας το. Περνάμε στις τρύπες τα δύο blockage, τα σφίγγουμε και δοκιμάζουμε αρχικώς την λειτουργικότητα του εργαλείου μας ώστε να δουλεύει ομαλώς και χωρίς «κολλήματα». Εάν όχι τότε το αποσυναρμολογούμε και επεμβαίνουμε (με γυαλόχαρτο) στα ημισφαίρια, στα σημεία που έχει αφήσει αποτυπώματα η μολυβομένη σφαίρα μας. Υπόψη ότι ο γραφίτης του μολυβιού λειτουργεί και ως λιπαντικό γι’ αυτό δεν τον καθαρίζουμε.
Προσοχή δεν επεμβαίνουμε με κανένα τρόπο και για κανένα λόγο στη σφαίρα.

Βάση και Επιφάνεια Εργασίας.
Βιδώνουμε το κάτω μέρος του εργαλείου μας με τέσσερεις νοβοπανόβιδες 4χ60 στο μικρό κόντρα πλακέ που είναι και η βάση του εργαλείου μας (χαράζουμε αποτύπωμα της βάσης του εργαλείου κεντράρωντάς το στο κόντρα πλακέ και τρυπάμε διαμπερώς το κόντρα πλακέ σε απόσταση 1,5 χ 1,5 εκ. από κάθε γωνία του αποτυπώματος).
Με τον ίδιο τρόπο επίσης, βιδώνουμε το πάνω τμήμα του εργαλείου μας στο κέντρο του μεγάλου κόντρα πλακέ που θα είναι και η επιφάνεια στην οποία θα προσαρμόζουμε τα κομμάτια που θα δουλεύουμε. Και στις δύο συναρμογές δε βάζουμε κόλλα.
Εάν θέλουμε, παρεμβάλουμε στην πάνω συναρμογή ως μανδύα τη σακούλα και την πιάνουμε και με ένα λαστιχάκι στο κάτω μέρος του εργαλείου. Θα λειτουργήσει ως ελάχιστο αποτρεπτικό εισαγωγής σκόνης στη χοάνη που θα έχει ως αποτέλεσμα την πρόωρη φθορά της άρθρωσης.
Το ύψος του εργαλείου είναι για πάγκο ύψους 85 εκ. και για εργαζόμενο ύψους  ≈ 1,85. Μπορούμε να το κοντύνουμε μέχρι και 5 εκ. χωρίς πρόβλημα ώστε να το προσαρμόσουμε όσο μπορούμε στο ύψος που μας βολεύει να δουλεύουμε.
Το σφίξιμο των blockage είναι ανάλογο του βάρους του κομματιού που δουλεύουμε καθώς και της έντασης της εργασίας μας. Νομίζω ότι το μονίμως πολύ δυνατό σφίξιμο θα επιφέρει συντομότερα φθορά στην άρθρωση.
Οι εικόνες 4 και 5 δείχνουν πως είναι και πως λειτουργεί τελικώς το εργαλείο.

Καλή κατασκευή σε όσους το βρίσκουν χρήσιμο.
Περιμένω επισημάνσεις λαθών, διορθώσεις, βελτιώσεις, απορίες, ερωτήσεις ή απλώς σχόλια.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 01:00:34 πμ »
Απιστευτος οπως παντα!!!!!!!!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 10:22:50 πμ »
Φίλε μου δεν παίζεσαι !!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 10:24:16 πμ »
Οτι και να πω ειναι περιττο!!! Αναλυτικοτατος και νομιζω υποδειγμα του πως πρεπει να ειναι ενας οδηγος κατασκευης. Για την σφαιρα νομιζω, οπως ηδη ανεφερες, οτι αντι ενος κομματιου ξυλου μπορει κανεις να κολησει 2 ή και περισσοτερα και πιστευω οτι ετσι ελαχιστοποιειται και η πιθανοτητα να σχισει απο τις αλλαγες υγρασιας. Χιλια μπραβο και ευχομαι να εχεις πολλες ευχαριστες ωρες εργασιας πανω του  ;) ;D

Μια ερωτηση για τον τορνο. Εχω κανει εναν μικρο αυτοσχεδιο για να γυριζω ξυλινους διακοπτες για (τι αλλο  ;D) ηλ. κιθαρες. Θα ηθελα καποια στιγμη ομως  να αγορασω εναν με μεταβλητη ταχυτητα στροφων. Ο ηλεκτρονικος τι ειναι? Και αν εχεις να προτεινεις κατι για ερασιτεχνικη χρηση

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 02:37:12 μμ »
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους τους φίλους για τα καλά τους λόγια. Με προτρέπουν να συνεχίσω και σ' άλλες χρήσιμες ιδιοκατασκευές.

Mια ερωτηση για τον τορνο. Εχω κανει εναν μικρο αυτοσχεδιο για να γυριζω ξυλινους διακοπτες για (τι αλλο  ;D) ηλ. κιθαρες. Θα ηθελα καποια στιγμη ομως  να αγορασω εναν με μεταβλητη ταχυτητα στροφων. Ο ηλεκτρονικος τι ειναι? Και αν εχεις να προτεινεις κατι για ερασιτεχνικη χρηση

Φίλε, ο ξυλότορνος στην πραγματικότητα είναι ένα πολύ απλό εργαλείο. Έχω δουλέψει σε διάφορους τόρνους, από επαγγελματικούς μέχρι και σ' αυτόν που έχω τώρα στο εργαστήρι μου, που είναι τρία εξαρτήματα της Wolfcraft όπου προσαρμόζεται επάνω το δράπανο και απλώς σφίγγουν το ξύλο. Για τη χρήση που νομίζω ότι τον θέλεις και εσύ (όπως και εγώ τώρα) μπορώ να σου πω ότι είναι ακριβέστατος και ως λύση η οικονομικότερη.
Ο ηλεκτρονικός ξυλότορνος είναι ένα άκρως επαγγελματικό πολύ ακριβό μηχάνημα που δέχεται μέσω υπολογιστή το σχέδιο και τις διαστάσεις του κομματιού και εσύ τοποθετείς απλώς το ξύλο.
Υπάρχουν όμως και ξυλότορνοι σχετικώς φθηνοί (περί τα 1000€) που έχουν ένα εξάρτημα που λέγεται "αντιγραφικό". Δηλαδή τοποθετείς ένα πρωτότυπο και ακολουθώντας το περίγραμμά του βγάζεις αντίγραφά του. Σε ξυλότορνους απλούς ή με αντιγραφικό όμως μπορώ να σου πω ότι το σημαντικότερο είναι η εμπειρία του χρήστη. Στην αρχή αντί για σφαίρα έβγαζα αυγό και μάλιστα σπασμένο.
Όσο για την κατασκευή ξυλότορνου δεν είναι κάτι δύσκολο και για να σου πω την αλήθεια, έχω σκεφτεί να τον φτιάξω από παλιά αλλά θέλει αρκετή μελέτη και ο χρόνος είναι δυσεύρετος.
Σιγά σιγά θα φτιάξουμε πολλά χρήσιμα εργαλεία και μηχανήματα. Να δω μπουζούκι πότε θα φτιάξω.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 04:09:12 μμ »
Φιλε Κουρε,δεν ξερω αλλα με τοσα που σκαρφιζεσαι σε εχω ικανο στο τελος να κανεις κανα μπουζουκι που θα αλλαζονται για πλακα οι ντουγες,το μανικι το καπακι με πατεντες και να μας κουφανεις ολους ;D
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:11:16 μμ »
Μαλλον Κυρος ειναι (Γραναζης) ;D

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:13:59 μμ »
Σ'ευχαριστω για την απαντηση
Υπάρχουν όμως και ξυλότορνοι σχετικώς φθηνοί (περί τα 1000€)...
Μηπως εννοεις 100€ ? Γιατι διαφορετικα μαλλον ειναι εξω απο το budget μου και μπορω να κρατησω αυτον που εχω κανει! Για να γυριζω κουμπια τον θελω  ;D

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:55:44 μμ »
Τριανταφυλλε,κυρο γραναζη σε ειπε ο φιλος Δημητρης παραπανω,αλλα μαλλον ο γραναζης ειναι γατακι μπροστα σου..πραγματικα εχω μεινει αφωνος!τα σεβη μου!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:01:44 μμ »
Μηπως εννοεις 100€ ? Γιατι διαφορετικα μαλλον ειναι εξω απο το budget μου και μπορω να κρατησω αυτον που εχω κανει! Για να γυριζω κουμπια τον θελω

Δυστυχώς φίλε μου λέω 1000€ και το εννοώ. Όλοι αυτοί οι ξυλότορνοι είναι για μήκος ξύλου 1 μ. και πάχος γύρω στα 25 εκ. Δεν έχω βρει κάτι πιο μικρό τότε που έψαχνα, χωρίς βεβαίως να μπορώ να πω ότι έψαξα ενδελεχώς όλο το διαδίκτυο. Γι' αυτό σου είπα ότι και εγώ τώρα κάνω τη δουλειά μου με ένα πολύ απλό "σπαστό" εργαλείο που συναρμολογείται επάνω σε οποιονδήποτε πάγκο. Αν το δράπανο είναι αρκετά δυνατό (πάνω από 500W και με μεταβλητές στροφές) τότε καλύπτεσαι για ξύλο μήκους μέχρι και 30-40 εκ. και πάχους μέχρι 15 εκ.
Αυτό που είναι πάρα πολύ σημαντικό είναι τα μαχαίρια σου να είναι κυριολεκτικώς ξυράφια. Για το λόγο αυτό είχα φτιάξει από παλιά και την ιδιοκατασκευή που παρουσίασα στο θέμα του φίλου Δημήτρη Ανδρέου για να ακονίζω με ακρίβεια τόσο τα σκαρπέλα όσο και τα μαχαίρια του τόρνου.

(Αλήθεια, τι είναι τα κουμπιά; Φαντάζομαι κάτι μικρό αλλά τι ακριβώς; )

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 08:26:18 μμ »
Για κάτι πιο μικρό και οικονομικό υπάρχει και αυτός: http://www.baxevanos.gr/products.asp?id=967
με εύρος ακίδας 1000 mm. Το site το έβαλα τυχαία! Υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως της proxxon!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 09:26:29 μμ »
Τριανταφυλλε,.......................

Γεια σου πατρίδα. Δυστυχώς Δημήτρη μου οι περικοπές μου χάλασαν τα σχέδια. Αλλοιώς είχα σκοπό να ξανάρθω στη Νικήτη μέσα στον Οκτώβρη. Δεν πειράζει όμως. Ας είμαστε καλά και θα τα λέμε "ηλεκτρονικώς".

Για κάτι πιο μικρό και οικονομικό ........................................... Υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως της proxxon!

Φίλε Δημήτρη, πράγματι ο Einhell φαίνεται πολύ καλός για τα λεφτά του. Τότε που έψαχνα εγώ (πριν καμιά πενταετία) δεν τον είχα βρεί.
Της Proxxon είναι πολύ μικρός και νομίζω ότι είναι τζάμπα λεφτά. Η Proxxon εξειδικεύεται στα μικρά μηχανήματα και νομίζω ότι σε όλα της τα προϊόντα είναι αρκετά ακριβότερη από άλλες εφάμιλλες μάρκες. Για την ποιότητά της δε γνωρίζω. Για όσους όμως ενδιαφέρονται, πλήρη ποικιλία προϊόντων της έχει ο Δίλμας στην Αθηνάς.
Εδώ μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για έναν ξυλότορνο με αντιγραφικό : http://www.onlinetoolreviews.com/reviews/sherwoodSCA900.htm

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 09:47:33 μμ »
Δημητρη ευχαριστω για το link. Τον τορνο αυτον τον γνωριζω αλλα δεν ξερω καποιον που να τον εχει δουλεψει, γι αυτο ρωτησα τον Τριανταφυλλο που εχει εμπειρια σ'αυτα. Εν τω μεταξυ το μαγαζι στο link τυχαινει να ειναι 100 μετρα απο το δικο μου  ;D
Τριανταφυλλε κουμπια εννοουσα τα ποτενσιομετρα, αλλα το ειπα οπως τα λενε στο χωριο μου  ;) Γι αυτο απορησα με τα 1000€ και μαλλον θα παω γι αυτο το συστημα της wolfcraft. Αληθεια απο που το πηρες αν επιτρεπεται;

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 11:18:14 μμ »
.................................................... το συστημα της wolfcraft. Αληθεια απο που το πηρες αν επιτρεπεται;

Φίλε μου, είναι ο Wolfcraft 4829 και τον έχω πολλά χρόνια, μπορεί και 15. Τον είχα πάρει κάπου απ' την Αθηνάς και σε δραχμές ήταν κανα διχίλιαρο αλλά δε θυμάμαι από που. Ήθελα να πάρω κάτι καλύτερο πριν 5-6 χρόνια αλλά τελικώς έμεινα μ' αυτόν γιατί όπως λες και συ ήταν έξω απ' τον προϋπολογισμό μου τότε. Τώρα αν χρειαστώ κάτι μεγάλο ή σε μεγάλη ποσότητα έχω πρόσβαση σε φίλους που με εξυπηρετούν και τους εξυπηρετώ.

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Κατασκευή Αρθρωτής Βάσης Εργασίας
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 03:27:22 πμ »
σχετικά γιά τά εργαλεία τής προξον παιδιά ποιοτικός είναι πάρα πολύ καλά είναι όμως ακριβά μόνον εδώ στήν Ελλάδα μή νομίζετε ότι οί τιμές πού πωλούνται στήν ελλάδα είναι τετιες καί στήν γερμανία .Γιά παράδειγμα εργαλείο πού ζήτησα νά αγοράσω από τό δίλμα μέ τά ίδια λευτά πήρα  αυτά  Ημερομηνία παραγγελίας: 09/28/2011

Είδη Όχι. Τιμή μονάδας Σύνολο Τιμή
1,00 x Proxxon Super - χορεύω είδε SS 230 / Ε ΟΧΙ. 28530 28530 73,35 ευρώ 73,35 ευρώ
1,00 x Proxxon MICROMOT κάτοχο για συσκευές με NO κεφάλι Metal Gear. 28410 28410 5,75 ευρώ 5,75 ευρώ
1,00 x Proxxon πριόνι κυλίνδρων DS 460 27 094 27 094 2-ταχύτητα ΟΧΙ 319,80 ευρώ 319,80 ευρώ
1,00 x Proxxon SUPERCUT φυλλικό έλασμα από σίδηρο, λεπτή οδοντωτή, 6 κομμάτια ΟΧΙ. 28104 28104 3,35 ύψους 3,35 ευρώ
1,00 x Proxxon SUPERCUT φυλλικό έλασμα από σίδηρο, λεπτή οδοντωτή, 6 κομμάτια ΟΧΙ. 28106 28106 3,35 ύψους 3,35 ευρώ
1,00 x Proxxon SUPERCUT έλασμα φύλλου για το ξύλο, λεπτή οδοντωτή, 6 κομμάτια ΟΧΙ. 28107 28107 3,35 ύψους 3,35 ευρώ
1,00 x Proxxon SUPERCUT έλασμα φύλλου για το ξύλο, συνδυάζονται κανονική, 6 κομμάτια ΟΧΙ. 28108 28108 3,35 ύψους 3,35 ευρώ
1,00 x Proxxon φύλλα ψιλοκομμένο οδοντωτή λάμα για ξύλο - μαλακό και σκληρό ξύλο για το Νο.. 28742 28742 3,60 EUR 3,60 EUR
1,00 x Proxxon Saw λεπίδα οδοντωτά φύλλα πολύ λεπτά - για τα πλαστικά, GRP, μη σιδηρούχων μετάλλων και ξύλου ΟΧΙ. 28744 28744 3,60 EUR 3,60 EUR
3.00 x Proxxon δισκοπρίονα - κοπής πλευρές για σφιχτό ακτίνες και το εσωτερικό εγκοπές ΟΧΙ. 28746 28746 1,90 EUR 5,70 EUR
1,00 x Proxxon Ξύλο Profilfraserset, 10-τεμ. ΟΧΙ. 29020 29020 24,80 ευρώ 24,80 ευρώ
2.00 X Blades Jigsaw Proxxon (ειδικοί χάλυβες), 2 κομμάτια (pitch 1,06 χιλιοστά) 28 054 28 054 ΟΧΙ 1,85 ευρώ 3,70 ευρώ
1,00 x Proxxon MICRO-Cutter ΟΧΙ MIC. 28650 28650 55,90 ευρώ 55,90 ευρώ
1,00 x Ersazt Proxxon MICRO-λεπίδα κοπής για MIC ΟΧΙ. 28652 28652 5,90 ευρώ 5,90 ευρώ
Μερικό σύνολο: 515,50 ευρώ



Βασική αποστολή: 19,90 ευρώ

ΦΠΑ 19%: 78,05 ευρώ

Σύνολο: 535.40 ευρώ
 

η διαφορά στό κάθε εργαλείο  από 50 έως 100% . ¨Αρα τίποτα από τούς δικούς μας μαγαζάτορες τής κακιάς ώρας

Tags: