Αποστολέας Θέμα: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας  (Αναγνώστηκε 28592 φορές)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:03:15 μμ »
Εδω και μερικες εβδομαδες παλευω μ'αυτο το πραμα και επιτελους τελειωσε



Το τυμπανο ειναι κατασκευασμενο απο μεταλλικη σωληνα μηκους 600χλστ, παχους 5χλστ, Φ 140  και τα πλαινα καπακια απο ροδελες 10 χλστ. Ο αξονας (25 χλστ) διαπερνα ολο το τυμπανο για μεγαλυτερη σταθεροτητα. Ολο το συστημα περαστηκε στον τορνο και κατεβηκε περιπου κατα 2 χλστ.
Το πλαισιο ειναι απο σκραπ που ειχα στο μαγαζι (γωνια 50Χ50Χ5 και 25Χ25Χ3, κοιλοδοκος 100Χ100Χ3 και 60Χ60Χ4)
Το μοτερ ειναι 1450 σ.α.λ.

Στο επανω μερος προσθεσα και μια γωνιαστρα για μικρα σε φαρδος τεμαχια ξυλου.
Μια πρωτη δοκιμη που εκανα δειχνει οτι δουλευει καλα, αλλα εχει πολυ δονηση ::) Υποπτευομαι τις τροχαλιες που ειναι επισης παλιες και ταλαιπωρημενες.
Κοστος (χωρις τα σιδερα): 120 €

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:34:28 μμ »
Τα μερακια κανουν θαυματα!
Χιλια μπραβο...μαγκια ;D

Η σελιδα εχει ανεβει επιπεδο φτιαχνονται οργανα,εργαλεια πατεντες...ωραια πραγματα!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:47:20 μμ »
Συγχαρητηρια!!! Πολυ ωραια δουλεια!
Ενα παρομοιο που εχω δει δεν ειχε τριτο ρουλεμαν να παρεμβαλεται
Απο το μοτερ πηγαινε κατευθειαν στον αξονα!
Σαν και αυτο της φωτο! Μηπως ευθυνεται αυτο για τους κραδασμους!




http://www.areddy.net/wood/tools/drum%20sander/beltandpulley.jpg

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 07:04:00 μμ »
Παιδια ευχαριστω για τα σχολια!
Δημητρη, λες απο αυτο να ειναι;  :o Θα δοκιμασω με μικροτερο ιμαντα απευθειας. Παντως το τριτο (χωρις υπονοουμενο  ;D ) το εβαλα για τεντωμα του ιμαντα. Δεν φαινεται στη φωτο, αλλα ειναι τοποθετημενο σε μια σχισμη ετσι ωστε να μπαινει ο ιμαντας χαλαρα και μετα, τραβωντας και σφιγκοντας το, να τεντωνει.

Τάσος Θεοδωράκης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 78
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:25:10 μμ »
Ωραίος ο παίχτης,

Ένας φίλος μου είχε φτιάξει ένα παρόμοιο τριβείο σαν το δικό σου αλλά σε ξύλινη έκδοση. Και αυτό είχε κραδασμούς, δεν δούλευε ομαλά. Σε μικρά πάχη με μαλακά ξύλα (καπάκια) είναι λίγο επίφοβο, θέλει ψάξιμο η πατέντα.
Ένα μέρος του κραδασμού πιστεύω οφείλεται στον μονό ρυθμιζόμενο κοχλία που ρυθμίζει το ύψος το πάγκου, αν καταφέρεις να προσαρμόσεις δύο κοχλίες στις άκρες του (δεν ξέρω πως ονομάζονται αυτά τα μαραφέτια) που να περιστρέφονται ταυτόχρονα μαζί, Με κάποια αλυσίδα ποδηλάτου γίνεται, όπως δουλεύει ο πάγκος του ξεχονδριστήρα.


Έτσι φαντάζομαι θα είναι πιο σταθερό. Βασικά αυτό είναι το βάσανο στα χειροποίητα  τριβεία, ο μπάγκος που δεν είναι σταθερός και που δεν έχει κινούμενο ιμάντα για να τραβάει μέσα το ξύλο…

-Εξαρτήματα για ανάλογες πατέντες π.χ. το τύμπανο και όλα τα σχετικά του τα πουλάνε και έτοιμα σε κίτ εδώ: http://www.stockroomsupply.ca/shop/drum-sanders.html?cat=40&limit=all

-Εδώ μπορείτε να δείτε πώς φτιάχνεται ένα ξύλινο τριβείο: http://www.woodcentral.com/cgi-bin/readarticle.pl?dir=powertools&file=articles_528.shtml

Καλές κατασκευές

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:26:13 μμ »
Φίλε immortalx μόνο εύγε μπορώ να πώ!!!! ;D Εξαιρετική κατασκευή που με βάζει σε σκέψεις να καταπιαστώ, παρότι έχω πρόβλημα χώρου. :D Δώσε μας αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, πρακτικές για την κατασκευή.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

unknownluthier

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:50:26 μμ »
Οι κραδασμοί προέρχονται από το τύμπανο και για να τους εξαλείψεις θα πρέπει να του κάνεις ζυγοστάθμιση.  Βαλε μεγαλύτερη τροχαλία στο τύμπανο γιατί από ότι βλέπω έχεις  1:1 σχέση μετάδοσης.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:26:04 μμ »
Παιδια ευχαριστω και παλι
Τασο ειχα σκεφτει να το κανω με δυο κοχλιες και αλυσσιδα, οπως ειπες και μετανιωνω που δεν το εκανα  :(

Βαγγελη οτι πληροφορια/λεπτομερεια θελεις πολυ ευχαριστως να την μοιραστω. Σε γενικες γραμμες δεν ειναι τιποτε ιδιαιτερο, θελει απλα να το παρεις αποφαση  ;) ;D

unknownluthier Το τυμπανο το εχω κανει ζυγοσταθμιση μαζι με τον αξονα στον τορνο. Το προβλημα σιγουρα δεν ειναι εκει. Αν βαλω μεγαλυτερη τροχαλια στο τυμπανο θα πεσουν σημαντικα οι στροφες και ηδη ειναι σχετικα λιγες για την εργασια, απ'οσο ξερω. Πριν απο λιγο παντως, δοκιμασα να πατησω πανω στα ποδια της κατασκευης και οι κραδασμοι εξαλειφθηκαν. Θα δοκιμασω να βιδωσω την κατασκευη στο πατωμα και βλεπουμε.

unknownluthier

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:33:23 μμ »
Άλλο το τορνάρισμα και άλλο η ζυγοστάθμιση! Για να κάνεις ζυγοστάθμιση χρειάζεται ειδικό μηχάνημα και το κόστος είναι αρκετά μεγάλο.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:03:29 πμ »
Άλλο το τορνάρισμα και άλλο η ζυγοστάθμιση! Για να κάνεις ζυγοστάθμιση χρειάζεται ειδικό μηχάνημα και το κόστος είναι αρκετά μεγάλο.

Φίλε immortalx, κατ' αρχάς, συγχαρητήρια για την κατασκευή. Όποια προβλήματα μικρά ή μεγάλα και να παρουσιαστούν στο τέλος θα λυθούν όλα. Ας το δούμε ως πρωτότυπο πάνω στο οποίο μπορούμε να προτείνουμε τροποποιήσεις και βελτιώσεις ώστε να γίνει τέλειο. Αρκεί να έχεις την υπομονή να ακούς το κοντό και το μακρύ του καθενός μας.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο uknownluthier ότι αν δεν πρόκειται σε φθαρμένες τροχαλίες και ρουλεμάν και αφού είπες ότι το πέρασες σε τόρνο τότε πρέπει να θέλει ζυγοστάθμιση που πράγματι είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Σε αυτές τις στροφές αν για παράδειγμα μία κόλληση έχει γίνει πιο παχιά από κάποια άλλη, αυτό δίνει περισσότερη στροφορμή σε εκείνο το σημείο με αποτέλεσμα τον κραδασμό. Και επειδή πρόκειται για εργαλείο που θα παίζει με δέκατα του χιλιοστού αυτό νομίζω ότι σε τρίψιμο καπακιού (που είναι πολύ μαλακό) μάλλον δεν θα είναι αποδεκτό ακόμα και αν πακτώσεις το μηχάνημα στο έδαφος.

Για την σχέση 1:1 καλό θα ήταν αν μπορεί ο φίλος ο Δημήτρης Ανδρέου να μας πει τη σχέση μετάδοσης στο δικό του καινούργιο τριβείο, τις στροφές του κινητήρα του καθώς και με τι ταχύτητα "τραβάει" μέσα το προς τρίψιμο αντικείμενο. Επίσης την τρίτη τροχαλία αν την έβαλες ρυθμιζόμενη ως εντατήρα του ιμάντα νομίζω ότι δεν χρειάζεται. Ένας μικρότερος ιμάντας που θα σφίγγει επαρκώς τις τροχαλίες του κινητήτα και του τυμπάνου θα έκανε επίσης πολύ καλή δουλειά. Όσο πιο απλό είναι ένα μηχάνημα τόσο περιορίζονται οι πιθανότητες δυσλειτουργίας του.

Αυτά για την ώρα. Νομίζω ότι μας έδωσες τροφή για να ξεκινήσουμε και να δημιουργήσουμε κάτι πολύ χρήσιμο.

unknownluthier

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:27:30 πμ »
Ένα βίντεο με μια απλή κατασκευή ζυγοστάθμισης.
 
Rotor Balancing Machine Test 2.

Είμαι κάτοχος ενός drum sander με βάρος 2 τόνους. Τα τύμπανα του περιστρέφονται με 800 στροφές αυτό που έχει 120 γυαλόχαρτο και 600 στροφές αυτό που έχει το 80 γυαλόχαρτο. Τα τριβεία αυτά είναι για να παίρνεις δέκατα του χιλιοστού σε κάθε πέρασμα!

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:55:39 πμ »
unknownluthier Δεν το ηξερα οτι χρειαζεται ζυγοσταθμιση! Μαλλον ειναι too much για τα μετρα μου απο οτι βλεπω στο βιντεο ;D
Ομολογω οτι εχω μπερδευτει σχετικα με το ποια ειναι η καταλληλη ταχυτητα στο τυμπανο. Αλλου ειδα να αναφερουν πανω απο 2000 στροφες! Τι ισχυει τελικα;

Φιλε Κουρε σε ευχαριστω. Για την τριτη τροχαλια νομιζω εχεις δικιο, μαλλον θα βαλω κοντοτερο ιμαντα. Ο λογος που το κατασκευασα ειναι για χοντρες δουλειες γι αυτο και χρησιμοποιησα 60αρι γυαλοχαρτο, σιγουρα οχι για καπακια  ;)
Ευχαριστω και παλι ολους για τις συμβουλες  :)

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:32:51 πμ »
Φίλε immortalx συγχαρητήρια για την κατασκευή σου.
Να δω πότε θα αξιωθώ και εγώ να τελειώσω το δικό μου.Πάντως στα σχέδια που έχω βρει εγώ αναφέρει ως στροφες 1450 προτιμοτερες και 1750 το περισσότερο.Και για όποιον θελει τα σχέδια με αναλυτικά  μέτρα
http://woodgears.ca/sander/plans/printer.html

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 04:00:17 μμ »
Γιαννη ευχαριστω για το link. Νομιζω οτι ο unknownluthier εχει δικιο, Το μηχανημα στα σχεδια εχει μοτερ 1750 σ.α.λ. αλλα (διορθωστε με αν κανω λαθος) με τροχαλια στο μοτερ 2" και 5" στο τυμπανο κατεβαινει στις 700! Αρα μαλλον γρηγορα του χω βαλει να γυριζει  :o
Ευχομαι να πανε ολα καλα με την κατασκευη σου

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ιδιοκατασκευη - Τριβειο ξεχονδριστηρας
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:17:25 μμ »
Μια ερώτηση παιδιά:

Απ' ότι βλέπω και στην ιδιοκατασκευή του immortalx και στο σχέδιο του Γιάννη από το διαδίκτυο δεν υπάρχει μηχανισμός "τραβήγματος" του προς λείανση τεμαχίου οπότε αυτό στις δικές σας κατασκευές πως γίνεται;

Tags: