Αποστολέας Θέμα: Τρυπημα καραολου για κλειδια.  (Αναγνώστηκε 7378 φορές)

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« στις: Μάιος 20, 2014, 10:30:10 μμ »
καθε φορα που φτανει στο τελος ενα οργανο βλεπω σαν βραχνα το τρυπημα για τα κλειδια. Παντα εκανα μικροτερες τρυπες για να τις τσεκαρω και τις διορθωνα μεγαλωνοντας. Προχθες ειχε περασει απο το μαγαζι ο φιλος Γιορικας, ενα απο τα καλυτερα μαστορια του φορουμ (κατα την γνωμη μου) και γνωστος πατεντιαρης.
Ευτυχως με προλαβε πριν εγκληματισω πανω στο καραολο, και μου προτεινε να φτιαξω μια πολυ απλη και βοηθητικη κατασκευουλα. σε ενα ταβλακι παχους οσο το καραολο, σημαδευουμε τις αποστασεις των πυρων και τρυπαμε κατακορυφα σε κολονατο δραπανο. Κατι που δεν μπορουμε να κανουμε απευθειας στο καραολο, ιδιαιτερα αν εχει κλιση οπως στην δικια μου περιπτωση.





Στη συνεχεια τοποθετουμε ενα δευτερο ταβλακι απο πανω καθετα με φαρδος τετοιο που να μην μας κρυβει τις ακριανες τρυπες για να μπορουμε να κεντραρουμε στα σημαδια που θα εχουμε ηδη πανω στο καραολο.





Εδω το εκανα με περαστες βιδες και πεταλουδες για να μπορω να προσθεσω ενδιαμεσα ροδελες η καποιο καπλαμα, για χρηση και σε πιο παχη καραολο. Τα υπολοιπα ειναι ευκολα, το πιανουμε πανω στο καραολο με ενα σφηκτηρακι βαζοντας την πρωτη και τελευταια τρυπα πανω στα σημαδια και χρησημοποιοντας το για οδηγο τρυπαμε ολοισια το καραολο.

 [ Invalid Attachment ]







Το βαθος της τρυπας το υπολογιζουμε απο πριν αναλογα με το μηκος του τρυπανιου μας. Εδω το ταβλακι ειχε 3,5 ποντους μηκος που νομιζω ειναι καλο για οδηγος. Να ευχαριστησω το Γιωργο που το εσωσε στο παραπεντε, γιατι αν το εκανα ετσι οπως ειχα στο μυαλο μου θα γελαγαν και οι πετρες!
Τελικα τα απλα ειναι δυσκολο να σκεφτουμε, και μας αρεσει να τα κανουμε δυσκολα!

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2014, 10:39:09 μμ »
ωραίος ο τζον, όχι σαν εμένα που πάω να τρυπίσω το καραολο κ έχω το τρυπάνι γυρισμένο στην κρούση, καμια φορα απορώ με τον εαυτό μου πως τα κάνω αυτά ρε πουστη μου. :( :'(

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2014, 07:46:02 πμ »
μπράβο παιδιά!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2014, 08:05:44 πμ »
Μπραβο Γιαννη!
σουπερ κ η ιδεα για μακροπροθεσμη (ωπα, κατι μου θυμισε αυτη η λεξη!) χρηση σε διαφορετικου υψους κεφαλοκαραολα...
το κανεις ετσι, και γλυτωνεις και εναν σκασμο λεφτα απ'το στιου-μακ...........
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2014, 03:55:49 μμ »
Αψογος  και  το  καλουπακι  πρωτο  οσο  για  τα  υπολοιπα  οτι  μπορουμε  κανουμε  Γιαννο  και  εδω  που  τα  λεμε  απο  παντεντες  και  εσυ  δεν  πας  πισω  παντος  σε  ευχαριστω  για  τα  καλα  σου  λογια  αντε  να  μαζευωμαστε   με  τα  οργανα  για την  εκθεση και   να  ακουσουμε  και  τις  γνωμες  των  πιο  παλιων  και  να  μας  διωρθωσουν  και  τα  λαθη

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2014, 10:17:09 μμ »
Για σου Johnny με της πατέντες σου
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

ioannis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 57
    • www.bulgariviolins.gr
  • Αγαπημένο ξύλο: maplewood
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2014, 10:45:53 μμ »
Σε χαιρομαι που δουλευει η κατσαρολα σου.......




www.bulgariviolins.gr

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2014, 10:48:27 μμ »
δεν ειναι δικο μου, ο Γιωργος μου το πε. Φανταζομαι ειναι ιντερνετικο. Γαματο και τσαμπε!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 10:19:51 πμ »
επανέρχομαι σ' αυτό το παλιό θέμα για να προσθέσω κάποια νέα στοιχεία.
Διαβάζοντας (τότε) το θέμα αυτό είχα φτιάξει μια παραλλαγή της διάταξης του john, ένα μασίφ κομμάτι σε σχήμα Π, τα σκέλη του οποίου ήταν ο οδηγός καθώς "αγκάλιαζαν" το κεφαλάρι. Για πιο φαρδειά / στενά κεφαλάρια προσέθετα ή αφαιρούσα καπλαμαδάκια εσωτερικά ώστε να στενεύει ή να φαρδαίνει η απόσταση μεταξύ των σκελών και το Π να αγκαλιάζει σφιχτά το κεφαλάρι.





Ωστόσο κάποια στιγμή και μετά από αρκετά κεφαλάρια, το τρυπάνι "έφαγε" τις τρύπες - οδηγούς, οπότε το εργαλείο "έχανε" και οι τρύπες δεν ήταν πια ευθυγραμμισμένες. Σκέφτηκα να βάλω μεταλλικό οδηγό (σωλήνα) εσωτερικά στις τρύπες - αλλά δεν εμπιστευόμουν πια τους φαγωμένους οδηγούς, οπότε αποφάσισα να φτιάξω εξαρχής ένα νέο.

Ψάχνοντας μήπως βρω κάτι σχετικό στο ιντερνετ, είδα αυτό, που είναι οδηγός για τρύπα με ταυτόχρονη "εύρεση κέντρου"



έτσι έφτιαξα μια παραλλαγή με τρύπες στις επιθυμητές αποστάσεις (35 mm μεταξύ αξόνων), "οπλισμένες" με σωλήνα για να μην τρώγεται το ξύλο.



Ο σωλήνας έχει εσωτερική διάμετρο ~ 5,85 και εξωτερική ~ 8,00 mm, αγορασμένος από το leroy merlin πριν κάμποσο καιρό κι έτσι δεν θυμάμαι τιμή (για άλλον λόγο αγορασμένος, τον βρήκα κάπου σε μια στοίβα από τέτοια "εφεδρικά - για κάθε χρήση" κομμάτια που κρατάω).

Το τρυπάνι ξύλου με ακίδα, έχει ονομαστική διάμετρο Φ6 και πραγματική (ανάλογα με τον κατασκευαστή) περίπου 5,75 - 5,80+. Ένα Bosch που έχω δεν χωρούσε, ένα ανώνυμο με ελαφρώς μικρότερη διάμετρο (5,75) χώρεσε ίσα ίσα.

Η "εύρεση κέντρου" λειτουργεί όπως φαίνεται παρακάτω: κινώντας τα πλαϊνά μπρος - πίσω, η "ψαλίδα" ανοιγοκλείνει και τα πλαϊνά πλησιάζουν ή απομακρύνονται από τον κορμό συμμετρικά, με τις τρύπες πάντα σε ίσες αποστάσεις (από τα πλαϊνά)





Στην αρχή δεν δούλευε το εργαλείο και οι τρύπες δεν ήταν ευθυγραμμισμένες. Το διέλυσα δυο τρεις φορές : όλες οι αποστάσεις σωστές, θεωρητικά έπρεπε να δουλεύει - αλλά δεν μου έκανε τη χάρη. Ψάχνοντας και δοκιμάζοντας, άνοιξα λίγο περισσότερο τις τρύπες στα "λαμάκια" (από ντούγες είναι) και δούλεψε λίγο πιο ελεύθερα. Αφού το έκανα αυτό, έβαλα τον σφιγκτήρα "από πάνω" - μέχρι τότε τον έβαζα "από κάτω" που είναι η λογική σκέψη για να μην μπλέκεται με το τρυπάνι. Αλλά "από κάτω" φαίνεται πως κάπου-κάτι-παραμόρφωνε και ξέφευγαν οι τρύπες.

Θέλω να πω πως μπορεί να υπάρχουν μικροπράγματα που ίσως πρέπει να δει κανείς αν δεν δουλέψει με την πρώτη. Όταν δουλέψει, είναι κούκλα. Και από κόστος δεν το συζητώ. Βέβαια το jig του stewMac είναι σαφώς καλύτερο, αλλά και αλμυρό: http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Types_of_Tools/Jigs_and_Fixtures_for_Guitar_Building_and_Repair/Tuning_Machine_Drill_Jig_for_Slotted_Pegheads.html



 [ Invalid Attachment ]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 11:57:54 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:07:16 πμ »
Μπράβο Μάνο !

...μόλις κατάφερες και ξεφτίλησες τη stewmac ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:45:44 πμ »
όχι βρε εγώ απλώς βρήκα κάτι και το αντέγραψα, μακάρι να είχα αυτό της stewmac, αυτό θα είναι για μια ζωή, εμείς "με π$^ρδές βάφουμε αυγά"

κι ακόμα καλύτερο αυτό της LMI που κάνεις και τις σχισμές, αλλά ξεφεύγει πολύ (+ μεταφορικά + τελωνείο)
http://www.lmii.com/products/tools-services/rout/shape/drill/headstock-slotting-drilling-jig
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 11:56:35 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

διπλόχορδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κατασκευή και μισή ανακατασκευή (από 8χορδο σε 6χορδο)
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 02:08:49 μμ »
Εγώ δύο που έχω φτιάξει μέχρι τώρα  :( τα έκανα ως εξής: έλυσα τα κλειδιά, τοποθέτησα κανονικά, με τις βίδες τους (!)|, τις βάσεις τους στο καράολο και τρύπησα με αρίδα όση η τρύπα της βάσης σε κολωνάτο δράπανο. Μετά αφαίρεσα τις βάσεις και τρύπησα με μεγαλύτερη αρίδα ίδιας διαμέτρου με το βυσματάκι των κλειδιών. Μου βγήκε καλά... Σωστό λάθος πείτε εσείς τώρα...
Viva fui in silvis
sum dura occisa securi
dum vixi tacui
mortua dulce cano...

Quid sim?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 02:46:08 μμ »
για "παραδοσιακό" καράολο (παντόφλα) αυτό δουλεύει μια χαρά (για να μην τρυπάς μπορείς να κολλήσεις τις πλάκες με ταινία διπλής όψης). Σε ισοπαχές καράολο (δεν έχω δει και ποτέ βέβαια) τα κολλάς είτε μπροστά είτε πίσω, αλλά αν έχεις μείωση στο καράολο (π.χ. 11 mm στο μαξιλάρι και 8 mm στην απόληξη) πρέπει να τα κολλήσεις στην μπροστινή όψη ώστε να πάρει καθετότητα (στο κολωνάτο) από την πίσω όπου και θα βιδωθούν οι πλάκες... σ' αυτόν τον καράολα τρυπάς max ~ 10-11 mm

αλλά για κεφαλάρι τύπου κλασικής κιθάρας (με σχισμές) που στην όψη "ανοίγει" (ή "κλείνει") από το μαξιλάρι προς τα πάνω, αν το βάλεις πλάγια στη βάση του κολωνάτου χάνεις την καθετότητα και πρέπει να φτιάξεις μια σφήνα - οδηγό στην κάτω πλευρά για να τρυπήσεις κάθετα, άσε που θα πατάει η στενή πλευρά στη βάση με κίνδυνο να γείρει ανά πάσα στιγμή - και με βάθος τρύπας 27 -29 mm, δεν μου φαίνεται και τόσο καλή ιδέα

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 04:05:39 μμ »
Ωστόσο κάποια στιγμή και μετά από αρκετά κεφαλάρια, το τρυπάνι "έφαγε" τις τρύπες - οδηγούς, οπότε το εργαλείο "έχανε" και οι τρύπες δεν ήταν πια ευθυγραμμισμένες. Σκέφτηκα να βάλω μεταλλικό οδηγό (σωλήνα) εσωτερικά στις τρύπες - αλλά δεν εμπιστευόμουν πια τους φαγωμένους οδηγούς, οπότε αποφάσισα να φτιάξω εξαρχής ένα νέο.

Ψάχνοντας μήπως βρω κάτι σχετικό στο ιντερνετ, είδα αυτό, που είναι οδηγός για τρύπα με ταυτόχρονη "εύρεση κέντρου"
έτσι έφτιαξα μια παραλλαγή με τρύπες στις επιθυμητές αποστάσεις (35 mm μεταξύ αξόνων), "οπλισμένες" με σωλήνα για να μην τρώγεται το ξύλο.
Ο σωλήνας έχει εσωτερική διάμετρο ~ 5,85 και εξωτερική ~ 8,00 mm, αγορασμένος από το leroy merlin πριν κάμποσο καιρό κι έτσι δεν θυμάμαι τιμή (για άλλον λόγο αγορασμένος, τον βρήκα κάπου σε μια στοίβα από τέτοια "εφεδρικά - για κάθε χρήση" κομμάτια που κρατάω).

Το τρυπάνι ξύλου με ακίδα, έχει ονομαστική διάμετρο Φ6 και πραγματική (ανάλογα με τον κατασκευαστή) περίπου 5,75 - 5,80+. Ένα Bosch που έχω δεν χωρούσε, ένα ανώνυμο με ελαφρώς μικρότερη διάμετρο (5,75) χώρεσε ίσα ίσα.

Η "εύρεση κέντρου" λειτουργεί όπως φαίνεται παρακάτω: κινώντας τα πλαϊνά μπρος - πίσω, η "ψαλίδα" ανοιγοκλείνει και τα πλαϊνά πλησιάζουν ή απομακρύνονται από τον κορμό συμμετρικά, με τις τρύπες πάντα σε ίσες αποστάσεις (από τα πλαϊνά)
Στην αρχή δεν δούλευε το εργαλείο και οι τρύπες δεν ήταν ευθυγραμμισμένες. Το διέλυσα δυο τρεις φορές : όλες οι αποστάσεις σωστές, θεωρητικά έπρεπε να δουλεύει - αλλά δεν μου έκανε τη χάρη. Ψάχνοντας και δοκιμάζοντας, άνοιξα λίγο περισσότερο τις τρύπες στα "λαμάκια" (από ντούγες είναι) και δούλεψε λίγο πιο ελεύθερα. Αφού το έκανα αυτό, έβαλα τον σφιγκτήρα "από πάνω" - μέχρι τότε τον έβαζα "από κάτω" που είναι η λογική σκέψη για να μην μπλέκεται με το τρυπάνι. Αλλά "από κάτω" φαίνεται πως κάπου-κάτι-παραμόρφωνε και ξέφευγαν οι τρύπες.

Θέλω να πω πως μπορεί να υπάρχουν μικροπράγματα που ίσως πρέπει να δει κανείς αν δεν δουλέψει με την πρώτη. Όταν δουλέψει, είναι κούκλα. Και από κόστος δεν το συζητώ. Βέβαια το jig του stewMac είναι σαφώς καλύτερο, αλλά και αλμυρό:
ΜΑΝΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΤΖΙΓΚΑΚΙ
Υ.Γ ΙΣΩΣ ΤΑ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΤΙΟΥΜΑΚ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ Κ...ΛΟ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Τρυπημα καραολου για κλειδια.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:04:07 μμ »
Ωραίος Μάνο αρκεί να βρούμε τον κατάλληλο σωλήνα

Tags: