Αποστολέας Θέμα: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ  (Αναγνώστηκε 5217 φορές)

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« στις: Απρίλιος 26, 2012, 09:10:20 μμ »
Aγαπητοί φίλοι καλησπέρα στην προσπαθεια μου να φτιαξω γρηγορα ενα μπαγλαμα αποφασιασα να σημαδεψω μαζικα το σημειο καμπυλης να βαλω τις ντουγες σε ενα βραστηρα να βρασουν με το νερο μετα να τις λυγισω προσεκτικα με το χερι και να τις βαλω να στεγνωσουν και να παρουν το οριστικο τους σχημα σε μια απλη κατασκευη με δυο πηχακια σφικτηρες και μια βαση .Πιθανα να ειναι μια ενναλακτικη λυση και καποια στιγμη θα το δοκιμασω σε ντουγες μπουζουκιου.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2012, 09:49:06 μμ »
Εξυπνο σαν το αυγο του Κολομβου, αλλα απ οτι βλεπω δεν εχουν ολες την ιδια καμπυλη.Ας πουμε η τριτη απο κατω προς τα πανω ειναι διαφορετικη. Εξυπνη ιδεα παντος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2012, 10:07:43 μμ »
Αυτο με το βρασιμο το ειχα στο κεφαλι μου απο οταν μου ειπε ενας φιλος πως εφτιαχναν στα Σφακια οι Κρητικοι γεροντες τις μαγκουρες τους,τις εβαζαν να βρασουν και κατοπιν τους εδιναν το λυγισμα και τις στερεωναν με συρμα μεχρι να στεγνωσουν :)

Βεβαια δεν το εκανα ποτε με ντουγες φοβουμενος μην τυχον και επηρρεαστει η αντοχη τους....ακυρο αλλα καπως κολλησα!

Αυτο που λεει κι ο φιλος Κωστας ισχυει με τη διαφορα καμπυλης απο ντουγα σε ντουγα...εχοντας την ιδια κλιση σε ολες υποθετω οτι θα προκυψει ενα καπως πιο στρογγυλοφουσκωτο σκαφος...εχω δικιο αραγε;!!!


Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2012, 12:27:44 πμ »
καλώς ήρθες  :)

ναι καλή ιδέα για ούτι, λάφτα ή πιο στρογγυλό σκάφος

μάλιστα θα μπορούσες να έχεις ένα ζεστό σωλήνα στη μέση της καμπύλης (κάθετα στις ντόγες) και να λυγίζεις πολλές μαζί
υπάρχουν απλές ειδικές κατασκευές για αυτό

δες και ιδέες από σκάφος ουτιού στον αέρα χωρίς καλούπι! εδώ http://www.khalafoud.com

στην παρακάτω φωτο εφαρμόζει κάτι παρόμοιο, για να κρατήσει το σχήμα της ντόγας


KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2012, 09:02:58 πμ »
Kαλημερα συμφωνω με ολους σε ολα ειναι σαφες οτι καθε ιδεα πιθανα να εχει την εξελιξη της η την εγκαταλειψη της .Η ιδεα ηταν γρηγορη και η εφαρμογη της πιο γρηγορη αν χασουμε και δυο ντουγες δεν τρεχει τιποτα εξαλου μπορει και να σπασουν στο κλασσικο λυγισμα.Ισως η διαφορα καμπυλης να απαλειφθει με ξυλο που θα τοποθετηθει κατω απο το σημαδι της καμπυλης και να υπαρχει ισορροπια .Οι ντουγες που βλεπεται εχουν διαφορες στο μηκος ενα εως δυο εκατοστα και μπορουν να παιξουν μπρος πισω στην τοποθετηση.Το ξυλο ειναι κελεμπεκι και σε ελεγχο που πραγματοποιησα δεν εδειχναν προβλημα οπως και να εχει θα κανω προσπαθεια να φτιξω τον μπαγλαμα σε καλουπι που εχω φτιαξει αντιγραφωντας σχεδιο καποιου κατασκευαστη.
ευχαριστω.

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2012, 11:13:08 πμ »
Γεια σου Κωστή :) Κάθε ιδέα είναι και ένα βήμα παραπέρα φίλε,μπράβο!!

Λευτερης Κυρ.

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 191
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2014, 05:37:35 μμ »
καλησπερα παιδια. παλιο το ποστ αλλα για να μην ξεκινησω καινουριο θεμα, γραφω εδω μια ερωτηση.
Οσων αφορα το λυγισμα της ντουγας με βρασιμο, μπορει καποιος να περιγραψει τη διαδικασια οσων αφορα τους χρονους? δηλαδη ποση ωρα χρειαζεται βρασιμο και ποσες ωρες πρεπει να μεινει σταθερη αφου λυγισει? ευχαριστω εκ των προταιρων
Λευτερης

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2014, 05:52:18 μμ »
κατι το οποιο πρεπει να ληφθει υποψιν,ειναι οτι το κελεμπεκι καμπυλωνει αρκετα ευκολα,ισως να μη γινεται το ιδιο και με αλλα ξυλα!

Επισης,εγω πλεον τεινω να τις λυγιζω στεγνες τις δουγιες,αντε το πολυ με ενα βουτηγμα για ενα λεπτο στο νερο.κι αυτο επειδη εχεις καλυτερο ελεγχο,οτι σχημα της δωσεις το κραταει,σε αντιθεση με τις μουλιασμενες που εχουν μεγαλη ελαστικοτητα και πρεπει πρωτα να τις στεγνωσεις πανω στο σωληνα για να κρατησουν σχημα!

προσωπικες αποψεις τα παραπανω! :)

konstantinos77

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Αγαπημένο ξύλο: Kελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 1, αντε το πολυ πολυ 2
Απ: ΜΑΖΙΚΟ ΛΥΓΙΣΜΑ ΝΤΟΥΓΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2014, 07:30:44 μμ »
Φιλε  lefkuriakop  εγω εχω λυγισει και κελεμπεκι και καρυδια.
Τις πρωτες ντουγιες τις εβραζα 10'
και μετα τις επόμενες δεν τις εβραζα καθολου, αλλά τις ραντιζα με ψεκαστικο οταν εβλεπα
οτι κατα το λυγισμα στεγνωναν.
Το συμπερασμα μου, το ιδιο αποτελεσμα. Τις αφηνα επανω μεχρι να κρυωσουν .
το πιο σημαντικο για να μείνει η ντουγα στη μορφη της ειναι κατα εμε παντα η θερμοκρασια με την οποία
λυγιζωνται

Tags: