Αποστολέας Θέμα: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος  (Αναγνώστηκε 7051 φορές)

katsem14

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« στις: Ιανουάριος 03, 2014, 06:17:44 μμ »
γεια σας φιλοι και καλη χρονια!θα θελα να ρωτησω αν εχει καποιος υποψη του καποια πατεντα η καποιο σετ ξυλοτορνου (βαση δραπανου, βαση μαχαιριου,) με δραπανο χειρος.εβγαζε η wolfcraft το 4829 αλλα απο οτι ειδα μαλλον σταματησε να βγαινει

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 08:52:19 μμ »
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ.  ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΟΣ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΚΡΑΤΑΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΚΟΠΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ, ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 09:02:28 μμ »
αυτο της βολκραφτ ειχε το πρακτικερ, αλλα ειχε, πλεον δεν υπαρχει γενικοτερα στην αγορα. Το ειχα παρει ιτσιρικας τοτε που εφτιαχνα κατι καραβακια αλλα δεν το δουλεψα ποτε. Τελικα προσφατα οταν εφτιαχνα τα δυο λυρακια με τα ξυλινα κλειδια, το ξεθαψα απο το παταρι του πατερα μου και ειναι γαματο εργαλειακι

katsem14

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 09:25:51 μμ »
στον καταλογο της wolfcraft δε το χε απ οσο ειδα.καποια αλλη εταιρια βγαζει κατι η μονο πατεντα?

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 09:37:02 μμ »
στον καταλογο της wolfcraft δε το χε απ οσο ειδα.καποια αλλη εταιρια βγαζει κατι η μονο πατεντα?


ναι δεν το εχει γιατι το εψαχνα και εγω για να δω απο κοντα πως παει το αντιγραφικο δακτυλιδι. εκει ανακαλυψα οτι δεν βγαινει πια, μονο στο εμαυ ειχα βρει ενα μεταχειρισμενο. μονο σταθερα με βαση σε μορφη κανονικου τορνου υπαρχουν, που ομως τσιμπανε λιγο σε τιμη. υπαρχουν ομως στο διαδυκτιο πολλες πατεντες, κατι θα βρεις γιατι δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για μια τοσο απλη κατασκευη

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 10:20:27 μμ »
εχουν βαλει σε αυτο το θεμα ο Γιορικας και ο Τασος δυο πατεντουλες που εχουν κανει, παρε καμια ιδεα και αν το αποφασισεις εδω ειμαστε, γιατι οπως σου ειπα το εχω το εργαλειο και ειναι πολυ απλο.


http://www.luthier.gr/index.php?topic=644.msg9387#msg9387

katsem14

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 11:09:36 μμ »
εχουν βαλει σε αυτο το θεμα ο Γιορικας και ο Τασος δυο πατεντουλες που εχουν κανει, παρε καμια ιδεα και αν το αποφασισεις εδω ειμαστε, γιατι οπως σου ειπα το εχω το εργαλειο και ειναι πολυ απλο.


http://www.luthier.gr/index.php?topic=644.msg9387#msg9387
ωραια!!σας ευχαριστω πολυ ολους σας!ενα πραμα που δε καταλαβα στις παραπανω παντετουλες ειναι το πως στερεωνονται τα σκαρπελα

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 11:17:07 μμ »
στου γιωργου στο μαυρο σωληνα, και στου Τασου στον τριγωνικο ξυλινο τακο. δεν δενουν καπου σταθερα οπως στους τορνους σιδηρου, το ακουμπας εκει πανω και κοντραρεις με το χερι. για αυτο σου ειπε πιο πανω ο Κωστας οτι θελει ΠΟΛΥ προσοχη.

katsem14

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
Απ: τορνος ξυλου με δραπανο χειρος
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 11:30:23 μμ »
οκ καταλαβα!!

Tags: