Αποστολέας Θέμα: Bending machine  (Αναγνώστηκε 7598 φορές)

brahampiper

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Bending machine
« στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:52:15 μμ »
γεια σας
μολις τελειωσε το μηχανημα (με τη βοηθεια μηχανουργου )και εβγαλα μερικες φωτο.
μολις λυγισω και κανα πλαινο θα δουμε και τα αποτελεσματα

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Bending machine
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 10:25:04 μμ »
πολυ ωραια δουλεια, και ωραιο εργαστηριο!

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Bending machine
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 07:16:47 πμ »
πολυ ωραια δουλεια, και ωραιο εργαστηριο!
+1
Ανοξείδωτη λαμαρίνα τί πάχος και απο που?

brahampiper

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Bending machine
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 07:50:31 πμ »

Ανοξείδωτη λαμαρίνα τί πάχος και απο που?
[/quote]
στο εσωτερικο με τις λαμπες το παχος ειναι 4η5 δεκατατα χιλ.
το βρισκεις ευκολα (οπου φτιαχνουν ψησταριες η πουρια για σομπες κτλ.)  το ζητας σαν "καθρεφτη" και δεν κοστιζει τιποτα
το δυσκολο ειναι να το κοψεις και να το διαμορφωσεις σωστα,θελει ψαλιδι και υπομονη
τε ελλασματα που συγγρατουν τα πλαινα δυστυχως δεν ειναι ανοξειδωτα και το παχος τους ειναι 2/10
αυτα τα βρηκα στον ρεππα στο μοναστηρακι

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Bending machine
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 07:57:19 πμ »
ενα μπραβο απο εμενα...εχω κατασκευασει και γω ενα αλλα οχι σε τετοιο σημειο ...
Ομως εχω μια μεγαλη ενσταση και διαφωνια...Γιατι λαμπες????και οχι αντισταση????
εχω την εντυπωση οτι αφενος θα αργει να ανεβασει θερμοκρασια,αφετερου δεν θα ειναι ικανη να λυγισει πολυ σκληρα ξυλα,wenge πχ......

οσο για τα ελασματα που δεν ειναι ανοδειδωτα σε αμμεσως μετα την χρηση ,εφοσον χρησιμοποιεις νερο για να βρεξεις τα ξυλα ,σκουριαζουν...εχω και γω...μονη λυση ειναι περασμαμε πανακι και λαδι WD 40 και ετσι κρατιεται σαν καινουργιο...αλλιως το χασες

brahampiper

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Bending machine
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 08:14:34 πμ »
ενα μπραβο απο εμενα...εχω κατασκευασει και γω ενα αλλα οχι σε τετοιο σημειο ...
Ομως εχω μια μεγαλη ενσταση και διαφωνια...Γιατι λαμπες????και οχι αντισταση????
εχω την εντυπωση οτι αφενος θα αργει να ανεβασει θερμοκρασια,αφετερου δεν θα ειναι ικανη να λυγισει πολυ σκληρα ξυλα,wenge πχ......
οι λαμπες οντως αργουν λιγο αλλα η θερμοκρασιατους ειναι αρκετη και στα σκληρα ξυλα(πιο πολυ πηρες φωτια)
το θεμα ειναι  1ον το παχος του ξυλου(εγω τα βαζω κατα μεσο ορο στα 2,2)
και 2ον αυτο που με ταλαιπωρησε ειναι οτι δεν υπαρχουν πλεον στο εμποριο λαμπες πυρακτωσης
αυτες που εχω ειναι αλογονου στα αντιστιχα watt αλλα διατηρω επιφυλαξεις αν πιανουν τη σωστη θερμοκρασια.
κανονικα στα σχεδια εχoυν 2 (150w) και 1(100w) αλλα δεν βρισκεις πουθενα
σκευτηκα και για κουβερτα σιλικονης αλλα πηγα στις λαμπες για πιο οικονομικα
η αλαθεια ειναι οτι τις αντιστασεις δεν τις σκευτηκα και δεν εχω δει και αντιστιχο μηχανημα για να δω πως λειτουργουν.
παντως για τα ελλασματα αν αρπαξουν πολυ σκουρια ειναι προβλημα γιατι περναει και στα ξυλα
θα ακολουθησω τη συμβουλη σου για το καθαρισμα,ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2013, 08:41:18 πμ από brahampiper »

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Bending machine
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 08:26:41 πμ »
Μπράβο και από εμένα!Το δοκίμασες στην πράξη;

Νάσο ανοξειδωτη λαμαρίνα έχει η Τεχνομεταλ στην Δραγατσανιου στον Πειραιά.
http://www.txmetal.gr/index.php
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2013, 09:03:31 πμ από yiannis »

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Bending machine
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:39:33 μμ »
κουβερτα σιλικονης ειναι η ιδανικη λυση....αμα δε σε τσεκουρωσουν με μεταφορικα,τελωνεια κτλ εγω τα βρηκα ολα τα στοιχεια οταν ειχα οικονομικη ανεση,αλλα δεν προσωρησα...παρε 2 κουκουναρες για σομπα με θερμοστατη βαλτες στα σημεια με μεγιστη καμπυλη και νομιζω εισαι οκ....

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Bending machine
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 02:11:41 μμ »
Μπράβο! Πολύ ωραία κατασκευή σε επίπεδο βιομηχανικό. Και εγώ πιστεύω ότι η κουβέρτα σιλικόνης θα ήταν ιδανική.

Επίσης μια απορία. Η όλη κατασκευή φαίνεται προσαρμοσμένη σε ένα και μοναδικό καλούπι. Αν πρόκειται για σύστημα που θα λυγίζει πλαϊνά για μόνο ένα μοντέλο-μέγεθος κιθάρας όλα καλά. Αν όμως χρειαστεί να λυγιστούν ξύλα για άλλο μοντέλο τι γίνεται;
 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

brahampiper

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Bending machine
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 02:51:51 μμ »
Μπράβο! Πολύ ωραία κατασκευή σε επίπεδο βιομηχανικό. Και εγώ πιστεύω ότι η κουβέρτα σιλικόνης θα ήταν ιδανική.

Επίσης μια απορία. Η όλη κατασκευή φαίνεται προσαρμοσμένη σε ένα και μοναδικό καλούπι. Αν πρόκειται για σύστημα που θα λυγίζει πλαϊνά για μόνο ένα μοντέλο-μέγεθος κιθάρας όλα καλά. Αν όμως χρειαστεί να λυγιστούν ξύλα για άλλο μοντέλο τι γίνεται;
 
το καλουπι αφαιρειται απο τον πυργο,για καθε νεο μοντελο χρειαζεται καινουργιο καλουπι,και χρειαζεται προσαρμογη του εμβολου στην φορμα του εκαστοτε καλουπιου.αν η φορμα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη ισως να χρειαστουν και πιο μεγαλα ελλασματα.
Μπράβο και από εμένα!Το δοκίμασες στην πράξη;

δεν εχω ετοιμα πλαινα ακομα αλλα λεω να ριξω κατι φιλετα σημερα

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Bending machine
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 03:06:55 μμ »
Λάμπες πυράκτωσης στους συνεταιρισμούς ηλεκτρολόγων και σε σουπερμάρκες "φτωχων" (αρβανιτίδης π.χ. οχι βασιλόπουλος)
Επειδή βλέπω βαθειά στο μέλλον εχω πάρει καμμιά εικοσαριά κατοστάρες , αν και τελευταία βλέπω μόνο ογδοντάρες ήλιου (τις μπλέ)
Χρειάζονται ακόμα για τις μπαλαντέζες. Το φώς της κατοστάρας δεν στο δίνει καμμιά "οικονομική".
Και κάθε φορά που ψιλοταρακουνιούνται  , αν έχεις φθορισμού , καίγονται.
Εμένα μου καίγονταν λόγω "χύμα" τακτοποίησης υπογείου.Κάθε φορά που ψάχνω κάτι το κλωτσίδι πάει σύννεφο.
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: Bending machine
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 10:45:10 μμ »
Την κατασκευή αυτή την έκανα περίπου το 2000 και είναι πράγματι καταπληκτική. Μια εργασία από τις ποιο δύσκολες(λύγισμα πλαϊνών) στην κατασκευή της κιθάρας , έγινε από τις ποιο εύκολες. χρησιμοποιώ λάμπες πυράκτωσης 450 Watt(150+150+100) όπως ήταν η πρωτότυπη κατασκευή και πράγματι λειτουργεί άψογα.
Η max θερμοκρασία του θαλάμου ρυθμίζεται από τον θερμοστάτη στους 200 βαθμούς και αυτό γίνεται σε 20 λεπτά. Είναι αρκετή για να λυγίσει ένα πλαϊνό κιθάρας από παλίσανδρο χωρίς να καεί. 
Έφτιαξα και μία ηλεκτρική αντίσταση με σχήμα προσαρμοσμένο στους θαλάμους αλλά δεν την χρησιμοποίησα ακόμη.(δεν χρειάστηκε). Αντιστάσεις σε ότι σχήμα θέλουμε κατασκευάζουν αυτοί που επισκευάζουν ηλεκτρικές κουζίνες. θαλάμους σε διάφορα περιγράμματα κιθαρών έφτιαξα  5-6 μέχρι τώρα. Δεν υπάρχει όμως ( δεν βρήκα εγώ) λαμαρίνα inox η οποία να επανέρχεται σε πλήρη ευθεία μετά το λύγισμα. νομίζω όμως ότι δεν χρειάζεται. Χρησιμοποιώ απλά ατσαλόφιλα πάχους 0,6 χιλ. Το λυγισμένο ξύλο το βγάζουμε αφού ο φούρνος κρυώσει εντελώς. Αν όμως  βάλουμε το ξύλο απευθείας ανάμεσα σε αυτά, κατά το στέγνωμα της υγρασίας, όσο κρυώνει ο φούρνος, θα σχηματιστούν μαύρες κηλίδες σκουριάς πάνω στο ξύλο, κυρίως στις άκρες του. Για να μην συμβεί αυτό,  ανάμεσα στο ξύλο και στις  λαμαρίνες βάζουμε από ένα φίλο αλουμινίου(αυτό που χρησιμοποιείται για περιτύλιγμα τροφίμων. Επίσης από το ίδιο αλουμίνιο επένδυσα και το εσωτερικό των θαλάμων. Έτσι η κατασκευή λειτουργεί πολύ καλά εδώ και τόσα χρόνια. 

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Bending machine
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 12:06:54 πμ »
Στη δική μου περίπτωση προσπάθησα να φτιάξω το μηχάνημα με όσο γίνεται απλά μέσα. Κόντρτα πλακέ θαλάσσης και μερικά κομάτια ντίζα. Το αποτέλεσμα δεν είναι το ομορφότερο αλλά την δουλειά την κάνει. Ως θερμαντικό χρησιμοποιώ κουβέρτα σιλικόνης και την θερμοκρασία την ρυθμίζει ένας απλός ροοστάτης (dimmer).
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Bending machine
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 07:52:03 πμ »
κυριοι.....απιστευτη φαντασια και δημιουργικοτητα.....μπραβο!
η δικια μου πατεντα ειναι μια πολυ απλη για ουτια....θελει βελτιωσεις.......αλλα την δουλεια την κανει.



Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Bending machine
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 12:57:27 μμ »
Μπράβο σε όλους σας ρε μάγκες!!!

Tags: