Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)  (Αναγνώστηκε 15859 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 18, 2020, 03:07:06 μμ »
Μπράβο Δημήτρη, πολύ ωραίο το σχέδιο της πεναριας !   όπως επίσης  και η ενίσχυση με τα μικρά " καμάρια" που έβαλες!
Η όλη σκέψη και κατασκευή είναι εντυπωσιακή, καλή συνέχεια!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 29, 2020, 02:56:57 πμ »
Μετά από μια βδομάδα καταπιάστηκα και πάλι με το οργανο αφού ένωσα το μανικο την προηγούμενη εβδομάδα.  Πέρασα λοιπον χαρτί βελουτέ εσωτερικά το σκαφος και κόλλησα το καπάκι. Τώρα υπομονή να κολλήσει καλά για να πάμε για τις επομενες δουλειές. Στη 2η φωτογραφία απλά κουμπωσα το καπάκι ακολλητο. Τώρα είναι όλο τυλιγμένο με λάστιχα και δεν φαίνεται τίποτα.
Και μια μικρή λεπτομέρεια για το σκάφος. Αν παρατηρήσει κάνεις καλά θα δει πως περιμετρικά στην καμπύλη περιοχή αριστερά και δεξιά του τακου προσθεθηκε επιπλέον παραπετι εσωτερικα και τώρα αντί για 3 ντουγες έχει 4. Το όλο σκεπτικό μου ηταν η ενίσχυση της ακαμψίας του ακαφους για τους λόγους που έχω αναφέρει σε άλλο ποστ.




Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 04, 2020, 04:39:08 πμ »
Αφού κολληθηκε και το καπάκι, βγήκαν όλα τα λάστιχα. Ξυριστηκαν περιμετρικά ότι περισευε από καπάκι. Γίνανε και οι πρώτες ρυθμίσεις του καβαλάρη. Με το ροκανι ήρθε η κλίση να σωθεί χοντρικά. Ο καβαλάρης υπολογίζεται στο 16 χιλιοστά. Πιο ακριβείς ρυθμίσεις με την ταστιερα. Κολληθηκε και ένα κομμάτι κάστανια για να γίνει το καραολο. Δεν θα είναι πολύ φαρδύ αλλά υπολογίστηκε για 8 κλειδιά. Η φωτογραφία πάνω στην μεγκενη με τους σφιγκτηρες. Ανάπαυση για λίγο τώρα και ξαναπιάνω την μπουζοκομανα από την επόμενη βδομάδα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 09, 2020, 05:32:16 πμ »
Δόθηκε χοντρικά η μορφή στο καραολο.
Σκαφτηκε με το ρούτερ το κανάλι για τα περιμετρικά σειριτι στο σκάφος. Γενικά μου αρέσουν τα κριτικια και όχι το μονοκόμματο σειριτι. Έτσι έκοψα τα κομματάκια από κελεμπεκι και παλισανδρο. Από πριν είχα κολλήσει μαύρο καπλαμά από την κάτω μεριά των κριτικιων. Για να μπερδέψω την κατεύθυνση η πάνω μεριά σημειώνεται με μαρκαδόρο. Κολληθηκαν  και σταθεροποιηθηκανε με χαρτοταινία. Στο τέλος όλο το σκαφος σφικτηκε και με λάστιχα για καλύτερο σφίξιμο.

Το σκάφος μπορεί να περιμένει τώρα λίγο. Επόμενη εργασία ή ταστιερα.
 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2020, 05:25:05 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 09, 2020, 11:15:59 πμ »
Ανέβασέ μας Δημήτρη ! Ετσι μπράβο !

 


κι έχουμε και διανυκτέρευση απόψε στο φαρμακείο
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 11, 2020, 03:29:28 πμ »

Αφαίρεσα χαρτοταινιες και λάστιχα.
Ξυρισα τα περισσεύματα,αφαιρεσα κολλες και απόκαλυφθηκε το λαθος. Τα κριτικια δεν μπήκαν συμμετρικά. Άμα βιάζεσαι και τα κανεις όλα το βράδυ αργά θα την κάνεις την @@@. Δεν βαριέσαι θα το αφήσω έτσι δεν είναι κι άσχημο τελικά.






Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2020, 05:25:38 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 11, 2020, 01:18:50 μμ »
Δημήτρη καλημέρα ,
Ἴσως γι' αὐτό μέ τήν συμμετρία τῶν κριτικιῶν ( δέν εἶχα ξανακούσει αὐτή τή λέξη ! ) , ὅπως τό σκέφτομα , ἡ λύση εἶναι : νά τραβηχτοῦν λεπτές καί ἐλαφρές γραμμές μέ μολύβι στό καπάκι σ' ὅλο του τό πλάτος , κάθετες ὡς πρός τόν κατά μῆκος ἄξονά του καί παράλληλες μεταξύ τους , ὥστε νά ὑπάρχη ὁδηγός γιά τήν τοποθέτηση τῶν κριτικιῶν . Φυσικά αὐτά πρέπει νά τοποθετοῦνται συγχρόνως καί στίς 2 πλευτές τοῦ καπακιοῦ μέ τήν σειρά : ἕνα στήν μιά πλευρά - ἕνα στήν ἀπέναντι μέχρι τή θέση τοῦ χορδοκράτη , ὥστε νά τοποθετηθοῦ συμμετρικά .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 11, 2020, 05:01:52 μμ »
Λάμπρο όταν μιλάω για συμμετρία δεν αναφέρομαι σε αυτό που λες.
Εννοώ πως όταν βλέπεις τα κομματάκια αριστερά και δεξιά πρέπει να έχουν την ίδια φορά σαν να καθρεφτίζεται το ένα στο άλλο.
Στην δικιά μου περίπτωση δεν γίνεται αυτό παρόλο που ήθελα να γίνει και μου ξέφυγε λόγω αβλεψίας και βιασύνης.
Δες στην φωτογραφία τι εννοώ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 11, 2020, 09:36:32 μμ »
μια χαρα ειναι.και αν δεν το λεγες, δεν θα το εβλεπε κανενας...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 14, 2020, 03:14:48 πμ »
Προχωράμε σιγά σιγά.
Κόπηκε και πλανιστηκε η ταστιερα από παλιο παλισανδρο (αγορασμένο το 2006). Όμορφο το ροκανιδι από παλισανδρο ε;
Κολληθηκε και η γλώσσα/σφηνα από ελατο που θα μπει κάτω από την ταστιερα στο ύψος του καπακιού για να καλύψει το κενό που αφήνει η ταστιερα λόγω της κλίσης με το καπάκι.


Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2020, 10:21:16 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 14, 2020, 08:47:53 πμ »
>Κολληθηκε και η γλώσσα/σφηνα από ελατο που θα μπει κάτω από την ταστιερα στο ύψος του καπακιού για να καλύψει το κενό που αφήνει η ταστιερα λόγω της κλίσης με το καπάκι.

τι εννοεις, κολλησες δηλ κομματι ελατου πανω στο ελατινο καπακι γιατι εχει αρνητικη κλιση το μανικι; ::)
δεν καλαταβα.... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 14, 2020, 10:19:57 πμ »
Στέλιο το μάνικο στην ένωση έχει μια μικρή υψομετρική διαφορά  σε σχέση με το καπάκι. επίσης για να δώσεις ένα ύψος στον καβαλάρη έχει και μία κλίση. Για να μην είναι στο αέρα η ταστιέρα μπαίνει απο κάτω αυτή η μικρή σφήνα (στην περιοχή του καπακιού μόνο ούτως ώστε να είναι ευθεία η ταστιέρα. Ελπίζω να το εξηγώ καλά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 14, 2020, 12:14:57 μμ »
Λάμπρο όταν μιλάω για συμμετρία δεν αναφέρομαι σε αυτό που λες.
Εννοώ πως όταν βλέπεις τα κομματάκια αριστερά και δεξιά πρέπει να έχουν την ίδια φορά σαν να καθρεφτίζεται το ένα στο άλλο.
Στην δικιά μου περίπτωση δεν γίνεται αυτό παρόλο που ήθελα να γίνει και μου ξέφυγε λόγω αβλεψίας και βιασύνης.
Δες στην φωτογραφία τι εννοώ.

Δημήτρη καλημέρα ,

Μέ τό προηγούμενο μήνυμά μου , ἐννοῶ αὐτό ἀκριβῶς πού μοῦ ἐπεξηγεῖς μέ τό δικό σου . Δηλαδή λέμε τό ἴδιο πρᾶγμα μέ διαφορετικά λόγια .
Ἄν σχεδιάσης σ' ἔνα καπάκι , ἤ σέ χαρτί σχήματος καπακιοῦ αὐτά πού περιγράφω , θά καταλάβης τί ἐννοῶ .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 15, 2020, 02:49:38 πμ »
Στέλιο ανεβάζω 2 φωτογραφίες από τη σφηνα που λέγαμε για να καταλάβεις.
Προχώρησα ακόμα. Κολληθηκε η ταστιερα και οι καπλαμαδες που θα ντύσου το καραολο.
Η ταστιερα κολληθηκε πάνω στο αδιαμόρφωτο μπράτσο (είναι ακόμα τετραγωνισμενο). Θα πλανιστει στην τελική της μορφή και θα χαραχθει. Την χάραξη της ταστιέρας την κανω πάνω στο μανικο και όχι πριν κολληθεί. Θα περαστούν ταστα και μετά θα διαμορφωθεί το μανίκι και το καραολο στην τελική του μορφή.
Το καπάκι φαίνεται κάπως σκούρο. Έχει περαστεί ένα χέρι γομαλακα για να δω πως θα μοιάζει. Είναι όμως άτριφτο με πολλά γδαρσιματα πανω του.





Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2020, 05:27:24 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 15, 2020, 08:41:29 πμ »
θενξ δημητρη, καταλαβα!

το χεις παρει ζεστα-καυτα, μ αρεσει...
δειχνει πολυ ομορφο το οργανο μεχρι τωρα!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...