Αποστολέας Θέμα: ενα τορνακι για κλειδια  (Αναγνώστηκε 16625 φορές)

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
ενα τορνακι για κλειδια
« στις: Μάιος 12, 2012, 01:34:25 μμ »
Ενα  ακομα  εργαλειο  για  μικροδουλειες  για  τα  οργανα  που  φτιαχνουμε.Ειναι  ενα  μικρο  τορνακι  για  ξυλινα  κλειδια  αποτελειτε  απο  ενα  μικρο  δραπανο  350  watt  ενα  καρεδακι  17αρι  και  2  περαστες  βιδες  επισης  και  kαποια  ξυλα  για  την  βαση.Το  καρεδακι  με  την  μια  περαστη  χρησιμοποιηται  για  τσοκ  και  η  αλλη  για  κεντρο .Το  ξυλο που  θα  δουλεψουμε κοβετε  στην  ακρη  ωστε  να  εφαρμοζη  στο  καρε , το  κεντρο  απο  την  αλλη  η  περαστη  με  την  μυτη  (που  εγεινε  τρυποντας  το  κεφαλη  και  κολοντας  μια  προκα  με  κολλα  2  συστατικων ) μπαινει  στο  κεντρο  του  ξυλου  .Καποια  εργαλεια  για  το  σκαλισμα  ειναι  πατεντα  κομενα  στο  χερι  με  τον  τροχο  σε  διαφορα  σχεδια  απο  ενα  παλιο  πλανομαχερο.

    ΥΓ   το  καρεδακι  το  εχω  αναποδα  και  το  ξυλο  μπαινει  απο  την  μερια  της  καστανιας (παραληψη  ζητω  συγνωμη  )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2012, 07:12:14 μμ από giorikas »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2012, 03:02:51 μμ »
εγκρινω...............και επαυξανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2012, 09:48:43 μμ »
Φιλε μου συγχαρητηρια και παλι, πολυ χρησιμη κατασκευη! Τα εργαλεια για το σκαλισμα αφου τα διαμορφωσεις με τροχο, τους κανεις καποια διαδικασια σκληρυσνσης ή μπορουν να δουλευτουν απευθειας;

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2012, 11:08:54 πμ »
Αυτή κι αν είναι χρήσιμη κατασκευή... Έχω σχεδιάσει κι εγώ ένα μίνι τορνάκι για ξύλινα κλειδιά!!

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2012, 11:56:03 πμ »
φοβερο! μπραβο ρε φιλε, ωραια κατασκευη και πανω απολα απλη.

Τάσος Θεοδωράκης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 78
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2012, 12:25:41 μμ »
Ωραία η πατέντα σου Γιωρίκα, με ένα τρυπάνι και γίνεται η δουλειά.

Έχω μια απορία για το καρυδάκι που έχεις προσαρμόσει στο τρυπάνι, πόσο σταθερά πιάνει το ξύλο έτσι ώστε να μπορεί να το γυρίζει χωρίς να πατινάρει?

Η σωλήνα που έχεις για την στήριξη των σκαρπέλων είναι λιγάκι μακριά από το κλειδί, αν την βάλεις ποιο κοντά θα έχεις περισσότερη σταθερότητα.

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2012, 03:33:25 μμ »
Είσαι απίθανος φίλε,σε βαφτίζω πατεντάκια :) :) :) ;D..και πάλι μπράβο!!!

+1

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2012, 07:10:05 μμ »
Ευχαριστω  πολυ  παιδια  για  τα  καλα  σας  λογια  θα  προσπαθησω  να  απαντησω  σε  ολους.Σχετικα  με  τα  εργαλεια  δεν  χρειαζετε  να  σκληρυνης  το  μεταλλο  ειναι  βαμενο  και  αρκετα  δυσκολο  για  να  το  φτιαξης  αν  θελεις  να  κανεις  καποιο  θα  πρεπει  να  το  κρυωνης  σε  νερο    καθως  το  δουλευης.Φιλε  τασο  το  ξυλο  που  θελω  να  δουλεψω  το  χαραζω  περιμετρικα  και  κανω  μια  τετραγωνη  καβιλια  α  δεν  εχω  αναφερη  οτι  το  καρεδακι  το  εχω  αναποδα  και  το  ξυλο  μπαινει  απο  την  μερια  της  καστανιας (παραληψη  ζητω  συγνωμη  )  οσο  για  την  σωληνα  εχεις  δικιο  απλα  εμεινε  ετσι  απο  καποια  αλλη  φορα  που  εκανα  κατι  μεγαλυτερο.

Τάσος Θεοδωράκης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 78
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2012, 09:23:49 μμ »
...Φιλε  τασο  το  ξυλο  που  θελω  να  δουλεψω  το  χαραζω  περιμετρικα  και  κανω  μια  τετραγωνη  καβιλια  α  δεν  εχω  αναφερη  οτι  το  καρεδακι  το  εχω  αναποδα  και  το  ξυλο  μπαινει  απο  την  μερια  της  καστανιας (παραληψη  ζητω  συγνωμη  )  οσο  για  την  σωληνα  εχεις  δικιο  απλα  εμεινε  ετσι  απο  καποια  αλλη  φορα  που  εκανα  κατι  μεγαλυτερο.

Είπα κι εγώ…

Πάντως αν θέλεις να κάνεις πιο εύχρηστο το τορνάκι σου χωρίς να φτιάνεις κάθε φορά  τετράγωνη καβίλια κάνε το εξής. Πάρε μία φτηνή αρίδα, τύπου σαν αυτή που σου δείχνω, υπάρχει σε πολλά μεγέθη, στην συγκεκριμένη περίπτωση για τα κλειδιά σου 20mm νομίζω είναι καλά. (αν στα ζόρια τρυπάει το ξύλο, ξύσε λίγο τα αιχμηρά του μέρη με ένα γυαλόχαρτο έτσι ώστε μόνο να το γαντζώνει και να το περιστρέφει).
Το βιδώνεις στο δράπανο, σφίγγεις από την άλλη μεριά την βίδα σου και είσαι έτοιμος !!

Τάσος Θεοδωράκης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 78
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2012, 10:12:05 μμ »
 Α, με την ευκαιρία προσθέτω και μια άλλη απλή κατασκευή τόρνου, λίγο μεγαλύτερη από του Γιωρίκα.


giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2012, 03:04:33 μμ »
Εξυπνο  φιλε  μου  το  τρυπανι  αντι  για  το  καρεδακι  για  κατι  μεγαλυτερο  καποια  στιγμη  θα  ειναι  οτι  πρεπει  ευχαριστω .Το  τορνακι  σου  καλο    και για  μεγαλυτερα  πραγματα  ωραια  και  γερη  κατασκευη.

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 15, 2012, 12:03:06 πμ »
πω πω και γαμώ της πατέντες μπράβο φίλε, καμιά φθήνη λύση για να αγοράσουμε υπάρχει τπτ εκτός τις πατέντες???

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 15, 2012, 12:25:34 πμ »
πω πω και γαμώ της πατέντες μπράβο φίλε, καμιά φθήνη λύση για να αγοράσουμε υπάρχει τπτ εκτός τις πατέντες???


Αλεξανδρε, ενα απο τα πολλα που υπαρχουν στο εμποριο ειναι αυτο
http://www.axminster.co.uk/axminster-axminster-drill-powered-woodturning-lathe-prod21279/

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 15, 2012, 11:38:20 μμ »
Ευχαριστώ

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: ενα τορνακι για κλειδια
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:00:39 πμ »
http://www.ebay.com/itm/Mini-Woodturning-Lathe-DIY-Woodworking-Machine-Model-Making-for-School-Carpenter-/151313178632?hash=item233af7e008#shpCntId

έχει κανείς υπόψη του αυτό το βλέπω αρκετά οικονομικό.

Tags: