Αποστολέας Θέμα: belt sander  (Αναγνώστηκε 3124 φορές)

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: belt sander
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 07:37:13 μμ »
Αν δείτε στην πρώτη φωτογραφία που ανέβασα, το σημάδι στο ξύλο είναι από το γυαλόχαρτο που ΜΟΛΙΣ βγήκε και σταμάτησα! Δε θα άντεχε ένας προφυλακτήρας, και ακόμα κι αν άντεχε, θα τσάκιζε το γυαλόχαρτο.

Ιωσήφ αν ισχύει κάτι τέτοιο (που επίσης δεν έπιασα το γιατί) είμαι κομπλέ γιατί οι γυαλοχαρτοταινίες (γνωστές και ως πατόχαρτα?) που πουλάνε με το μέτρο έχουν πλάτος 11εκ και τα "τύμπανά" μου είναι κάτι λιγότερο νομίζω 10,5.

John τώρα που το θυμήθηκα, πρέπει να είχα δει κάποτε ένα δικό σου παρόμοιο και έκλεψα την ιδέα. Το έχεις ακόμα? ευχαριστημένος, ή έκανες αλλαγές?

Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι είναι τόσο μανούρα να ανοίγεις για να αλλάξεις γυαλόχαρτο που νομίζω βολεύει να το κολάω επί τόπου. Όλα αυτά βέβαια δεδομένου ότι η όποια κόλληση κάνω κρατήσει, αλλιώς δεν αποφεύγω το μπλέξιμο αν πρέπει να αγοράσω έτοιμη ταινία!
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: belt sander
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 06:55:18 μμ »
Για αυτό που επιχειρείς να φτιάξεις ( στα ισπανικά : lijadora de banda casera ) αν έχεις διάθεση κοίτα τις εικόνες . Νομίζω πως κατι θα βοηθήσουν ... κι αν βρεις - πράγματι - αυτό που θελεις στείλε μηνυμα να δω πώς θα καταφέρω να φανώ λίγο πιο ουσιαστικά χρήσιμος ...

  www.google.gr/search?q=lijadora+de+banda+casera&espv=2&biw=1600&bih=799&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjI54G5ieHKAhXLhiwKHXPCDmUQ_AUIBygB&dpr=1

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: belt sander
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 07:28:47 μμ »
Για αυτό που επιχειρείς να φτιάξεις ( στα ισπανικά : lijadora de banda casera ) αν έχεις διάθεση κοίτα τις εικόνες . Νομίζω πως κατι θα βοηθήσουν ... κι αν βρεις - πράγματι - αυτό που θελεις στείλε μηνυμα να δω πώς θα καταφέρω να φανώ λίγο πιο ουσιαστικά χρήσιμος ...

  www.google.gr/search?q=lijadora+de+banda+casera&espv=2&biw=1600&bih=799&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjI54G5ieHKAhXLhiwKHXPCDmUQ_AUIBygB&dpr=1


Τούτο δω , ας πούμε , φαίνεται απλό και κατανοητό ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: