Αποστολέας Θέμα: 5η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας, 26 Ιουνίου 2016  (Αναγνώστηκε 36607 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 16, 2016, 10:58:40 μμ »
Εχω γραψει κωστα.
Θα κανουμε μια υπενθυμιση δυο τρεις μερες πριν.....

Στο sealabs δεν εχω γραψει, αλλα οι περισσοτεροι εχουμε λογαριασμο και στα δυο φορουμ
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 17, 2016, 01:51:23 πμ »
...κρανος και ασπιδα προσφερονται δωρεαν...
Στέλιο μου να τα παραλάβουμε στην είσοδο καλού-κακού ! ... :)

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 17, 2016, 01:53:56 πμ »
ρε τζαμπα μου το εχετε βγαλει το ονομα.....................αφου ξερετε οτι σας γουσταρω και σας αγαπαω ολους

Το ξέρουμε Κώστα μου... απλά οποιος φυλάει τα ρούχα του... κλπ, κλπ..!  :) :)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 18, 2016, 08:26:16 μμ »
Καλησπερα.
Θα ήθελα να ενημερώσω πως η προθεσμία υποβολής συμμετοχών έληξε. Παρόλο που ξεκινήσαμε δειλά με τις προσθήκες της τελευταίας στιγμής πλησιάσαμε τα περυσινά νούμερα. Μετά το τριήμερο θα ανακοινωθούν οι συμμετοχές, χρηστικές πληροφορίες και ενημέρωση για τις επιπλέον δραστηριότητες και άλλα ενδιαφέροντα. Μείνετε συντονισμένοι. {music016}
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 20, 2016, 05:12:54 μμ »
Η υποβολή συμμετοχών για την έκθεση ολοκληρώθηκε.
 Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τα παρακάτω:
1)      Συμμετοχές
Αισίως φτάσαμε στις 35 συμμετοχές με 102 όργανα. Επισυνναπτόμενη υπάρχει και σχετική λίστα συμμετοχών με τα όργανα  αναλυτικά ανά εκθέτη. Παρακαλείσθε όσοι δηλώσατε συμμετοχή να ελέγξετε μην τυχόν δεν συμπεριλαμβάνεστε στη λίστα. Στην περίπτωση αυτή στείλτε προσωπικό μήνυμα να διορθώσουμε το λάθος.
2)      Χορηγίες
Αναλυτική λίστα με τους χορηγούς και τα τα δώρα που χορηγούν επισυννάπτεται. Οι χορηγίες ξεπέρασαν τα προβλεπόμενα και εξασφαλίστηκαν πολύ σημαντικά πιστεύουμε δώρα για τους εκθέτες και όχι μόνο. Συγκεκριμένα όλοι οι εκθέτες (35 συμμετοχές) θα πάρουνε μια εκπτωτική κάρτα από τον Κωνσταντέλλο. Τα υπόλοιπα δώρα των χορηγών θα κληρωθούν στους εκθέτες εκτός εάν οι ίδιοι δηλώσουν με π.μ. ότι θέλουν να εξαιρεθούν από την κλήρωση.
3)      Διάλεξη/Ομιλία για την Οργανοποιία - Ανοιχτή συζήτηση (13:00-14:00)
Την ημέρα και στον χώρο της έκθεσης στις 13:00 θα λάβει χώρα διάλεξη/ομιλία από τον κ. Μανώλη Γιαννουλάκη καθηγητή του ΚΕΠΕΜ (Ωδείο Σίμωνος Καρά) στο μάθημα της οργανοποιίας. Κατά την διάρκεια τη ομιλίας θα γίνει αναφορά σε θέματα όπως: α) ο ρόλος του ξύλου στην δομικότητα και ηχητικότητα του σκάφους και του καπακιού, β) βερνίκια - βασικοί τύποι και επιρροή τους στην ηχητική των οργάνων, γ) διόρθωση τονικότητας (intonation).
Θα ακολουθήσει  ανοιχτή συζήτηση με τους παρευρισκόμενους.
4)      Μουσικά Δρώμενα (14:30-15:30)
Με την ευγενική χορηγία των μελών του φόρουμ θα λάβει χώρα μουσική εκδήλωση για να δωθεί η ευκαιρία να ακουστούν κάποια από τα όργανα των εκθετών. Η εκδήλωση θα είναι χωρισμένη σε 3 ενότητες διάρκειας 20 λεπτών η κάθε μια. Για την 1η ενότητα για τις  κλασσικές κιθάρες θα είναι υπεύθυνος ο κιθαρίστας Θοδωρής Θεοδωρούδης. Η 2η ενότητα θα αφορά ηλεκτρικά όργανα με υπεύθυνο τον Νάσο Κοσμά. Η 3η ενότητα θα περιλαμβάνει όργανα της οικογένειας του μπουζουκιού με το Γιώργο Κατσίγιαννη. 
5)      Διαγωνισμός - Βράβευση
Θα λάβει χώρα διαγωνισμός και βράβευση για τα πιο ‘’άρτια’’ όργανα που θα παρουσιαστούν από τους εκθέτες καθώς και της πιο πρωτότυπης/πρότυπης κατασκευής. Δικαίωμα ψήφου (μέχρι 3 επιλογές για το πιο άρτιο - 1 επιλογή  για το πρωτότυπο) θα έχουν όλοι οι συμμετέχοντες εκθέτες.   
 
Ωρολόγιο πρόγραμμα:
10:30 – Έλευση εκθετών
11:00 – Άνοιγμα της έκθεσης για το κοινό.
13:00 – Ομιλία/Διάλεξη για την οργανοποιία
14:30 – Μουσικά Δρώμενα
16:00 – Κληρώσεις – Βραβεύσεις
17:00 – Κλείσιμο της έκθεσης
Αναφορικά με τους εκθέτες, θα πρέπει να τυπώσετε και να συμπληρώσετε ένα καρτελάκι για το κάθε όργανο που θα εκθέσετε. Μην ξεχάσουμε και τα σταντ καθώς και την έγκαιρη προσέλευση για την τακτοποίηση στον χώρο της έκθεσης.
Κλείνοντας θα θέλαμε να διευκρινίσουμε τις λεπτομέρειες για τον τρόπο παραλαβής των καρτών του χορηγού (Κωνσταντέλλου).  Οι υπόλοιπες κάρτες (15 τον αριθμό) θα κληρωθούν την ημέρα της έκθεσης στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ που δεν θα συμμετέχουν στην έκθεση. Δήλωση συμμετοχών στην κλήρωση για αυτές τις 15 κάρτες γίνεται με προσωπικό μήνυμα μέχρι την Παρασκευή 24/06. Για όσα μέλη δεν μένουν στην Αθήνα, θέλουν να συμμετέχουν στην κλήρωση και δεν μπορούν να παραλάβουνε τις κάρτες από την έκθεση δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορούνε εάν κερδίσουνε να δώσουνε τα στοιχεία τους στο μέλος sakkalis και να τις πάμε εμείς στον Κωνσταντέλλο. Η παραγγελία που θέλουν μπορεί να ακολουθήσει τηλεφωνικά στον χορηγό.  Ακόμα να διευκρινίσουμε πως η προσφορά αφορά όλες τους τις αγορές που θα γίνουν εντός Ιουλίου εκτός των προϊόντων Grover και Dixon.
Το Σάββατο 25/06 το μεσημέρι περίπου στις 13:00 θα γίνει μια μάζωξη μελών του φόρουμ όπου θα συναντηθούμε να τα πιούμε, να τα πούμε και να παίξουμε. Προτεινόμενη περιοχή ο Πειραιάς όπου κλασσικά μαζευόμαστε (τα ακούς Γιάννη). Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι (όλα τα μέλη και όχι μόνο οι εκθέτες) να σας δούμε από κοντά. Μιας και δεν ξέρουμε πόσοι θα μαζευτούμε καλό είναι να δηλώσουμε συμμετοχή με π.μ. για να κλείσουμε τραπέζι για ένα αριθμό ατόμων και να μην μείνουμε απέξω. Όταν συγκεντρωθούν οι συμμετοχές θα γίνει ανακοίνωση μέσω του φόρουμ με λεπτομέρειες,
Θα θέλαμε να εκφράσουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που βοήθησαν για την μέχρι τώρα προσπάθεια καθώς και τους χορηγούς μας.
Τέλος να απευθύνουμε ένα ιδιαίτερο κάλεσμα να μας επισκεφτούν όλοι οι επαγγελματίες οργανοποιοί μέλη του φόρουμ που κατα καιρούς μας έχουν βοηθήσει με τις πολύτιμες συμβουλές τους και μας έχουν τιμήσει με την παρουσία τους σε προηγούμενες εκδηλώσεις. Φίλοι θα χαρούμε να σας ξαναδούμε από κοντά.
Εάν καταφέρατε να διαβάσετε αυτό το μακροσκελές μήνυμα μέχρι τέλους αξίζετε συγχαρητήρια. {celebrate012}
 
Καλή αντάμωση στις εκθέσεις και στις ταβέρνες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 21, 2016, 08:04:35 πμ »
αντε με το καλο και η φετινη...
5 και σημερα...

να ευχαριστησουμε και τον tzeko για την καλυψη σε φωτο την εκθεσης.
οι φωτο θα γινουν ωραιοτατο ψηφιακο αλμπουμ για να το εχουν ολοι, και οχι να μπαινουν σκορπιες φωτο εδω και εκει και γεμιζουν οι σελιδες του φορουμ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 21, 2016, 08:12:02 πμ »
καλημερα. Συγχαρητήρια, βλεπω έχει γίνει καλή δουλεια και προετοιμασία.

Θυμαμαι οτι υπήρχε καποιο τυποποιημένο εντυπο για την παρουσίαση. Να υποθεσω οτι χρησιμοποιούμε εκεινο.

Θα τα πουμε το Σάββατο απο κοντά...
Axilleass θα μοιραστούμε τα κρανη. Θα φερω και το ΑΕΚτζίδικο αλλα χωρίς χορδες...
(Βασιλιάς καρναβαλος, για να καεί στο τέλος της έκθεσης)  ;D
Δε θα είναι εντελως ετοιμο... (Θα στειλω και πμ)

edit (εντυπο παρουσίασης, ας το ελέγξει κάποιος, αλλαξα το 4η σε 5η)
Αν υπαρχει το excel θα είναι πιο ευκολη η συμπλήρωση ηλεκτρονικά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 08:34:21 πμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 21, 2016, 09:16:02 πμ »
Καλημέρα,


ανεβάζω το καρτελάκι και σε excel.
Το είχα ανεβάσει και σε pdf στο πρώτο μήνυμα αλλά κάποιοι δεν μπορούσανε να το ανοίξουν μάλλον λόγω έλλειψης νεότερης έκδοσης acrobat reader.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 21, 2016, 12:46:25 μμ »
Πολλά μα πάρα πολλά συγχαρητήρια στους δυο φίλους Στέλιο και Δημήτρη γιατί πραγματικά προχώρησαν το θεσμό της έκθεσης μας ένα και δυο και τρία βήματα πιο πέρα .
Βέβαια θα ήθελα να σταθώ στο σεμινάριο  του κου Γιαννουλάκη που μάλλον θα την χαρακτηρίσω άτυχη επιλογή.
Ατυχής επιλογή γιατι τα δυο παιδιά δεν γνώριζαν το όλο backround που αφορούσε στον εκτενή χώρο που παραχωρήθηκε πέρυσι στην ΚΕΠΕΜ συμπιέζοντας το χώρο άλλων φίλων ,το καλωσόρισμα των 5 παιδιών και του κου Γιαννουλάκη την προτροπή δική μου και άλλων μελών να παρακολουθήσουν το σεμινάριο του κου Σπουρδαλάκη
Σε όλα αυτά ο κος Γιαννουλάκης αντέδρασε με απάθεια και απαξίωση περιχαρακώνοντας και μη επιτρέποντας τις πολλές κουβέντες μαθητών του με μέλη καθώς και την απαγόρευση παρακολούθησης του σεμιναρίου.
Ευτυχώς για τους φίλους στην έκθεση θα παραβρεθούν και άλλοι οργανοποιοί Μωραιτης ,Στάμκος και θα χαρούν να απαντήσουν σε πιθανές ερωτήσεις μας 
ευχαριστώ

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 21, 2016, 05:32:07 μμ »
Κώστα ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια . Ελπίζω όλα να πάνε καλά και για να γίνει αυτό δεν αρκεί μόνο η προσπάθεια των ανθρώπων που έτρεξαν μέχρι τώρα την διοργάνωση (μέσα σε αυτούς είσαι και εσύ) αλλά η συνολική προσπάθεια των μελών εκθετών και επισκεπτών. Χωρίς να εκπροσωπώ κανένα άλλο παρα μόνο τον εαυτό μου, θέλω να πω πως στην περυσινή έκθεση έλαβαν χώρα κάποια ‘’κακώς κείμενα’’ και παρόλο που δεν αντιπροσώπευανε την συνολική πολύ καλή εικόνα της έκθεσης ομολογώ ότι παρατηρηθήκανε από πολλούς συμπεριλαμβανομένων και εμένα και του Στέλιου. Αν θυμάμαι καλά σε κάποια μάζωξη τα έχουμε συζητήσει και κατ’ιδίαν. Προσπαθήσαμε να αποφύγουμε την επανάληψη τους φέτος και αν το πετύχαμε θα φανεί με την ολοκλήρωση της έκθεσης.  Την συγκεκριμένη ώρα νομίζω δεν βοηθάει αυτού του είδους η συζήτηση που εκτιμώ πως χαλάει το καλό κλίμα που έχει δημιουργηθεί (σε συζητήσεις με μέλη μου έχουν εκφράσει την ίδια λαχτάρα για την έκθεση που νοιώθω και εγώ). Όταν με το καλό τελειώσει η έκθεση μπορουμε να συζητήσουμε ότι θέλετε και προσωπικά είμαι ανοιχτός σε όποια κριτική για λάθη και ότι άλλο. Αν θέλεις να μιλήσουμε περεταίρω για αυτό το θέμα ας αποφύγουμε την δημόσια συζήτηση σε αυτή την φάση. Μπορείς να με πάρεις όποτε θέλεις στο τηλέφωνο να τα πούμε όπως κατά καιρούς μιλάμε ούτως ή άλλως .
Πάντα με φιλική διάθεση.
Δημήτρης.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:59:35 πμ »
καλήμερα σέβομαι την επιθυμία του Δημήτρη και παρακαλώ όποιον φίλο να μην σχολιάσει το θέμα εντός του forum
ευχαριστώ θερμά

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 22, 2016, 12:18:06 μμ »
Ρε παιδια,επειδη εχει σκασει η φατσα μου απο το ζορι που δεν μπορω να ρθω,δεν κανονιζουμε τιποτα για μετα κανα 3-4 μηνες λιιιιιιιιιιιιγο πιο βορεια?Ετσι σε καμια Θεσσαλονικη...ε?φανταστικοι οργανοποιοι?

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:02:41 μμ »
θελουμε να κατεβει πουλμανακι με οδηγό τον Παύλο....

Αλλιως θα ανέβουμε εμεις. Με οδηγό τον Παυλο παλι... αλλα με το υποβρυχιο
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

tzekos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 22, 2016, 04:54:42 μμ »
τον φωτογραφο δεν βλεπω και στεναχωριεμαι.....λετε να μας την κανει ΛΑΜΟΓΙΕΝ ??????? {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {music012} {music012}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 22, 2016, 11:56:23 μμ »
τον φωτογραφο δεν βλεπω και στεναχωριεμαι.....λετε να μας την κανει ΛΑΜΟΓΙΕΝ ??????? {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {music012} {music012}

ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΓΑΜΙΩΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΠΙΓΚΟ............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: