Παρουσίαση Οργάνων > Παρουσίαση κατασκευών

Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο καπάκι με σκαφτές ντούγες

(1/9) > >>

sakkalis:
Το τελευταίο μπουζουκάκι που έφτιαξα ήταν με τσάκιση στο καπάκι προπολεμικού τύπου θα μπορούσαμε να πούμε, με σχεδιασμό εξ αρχής δικό μου. Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε και έτσι με το που τελείωσα σχεδίασα να φτιάξω το επόμενο. Έκοψα λοιπόν ντούγιες από ένα πολύ όμορφο, παλιό (από το 1970) ισόβενο μαόνι Ονδούρας προσφορά του μέλους Φίλιου. Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να γίνει και αυτό όπως το πρώτο με σκαφτές ντούγιες όπως το πρώτο που παρουσίασα εδώ:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4110.0
Μετά από 2 χρόνια λοιπόν ήρθε η ώρα να το προχωρήσω μα καθώς πρόσφατα είχα με ένα μέλος μια συνομιλία μου μπήκανε διάφορες σκέψεις. Πρώτον να μικρύνω την κλίμακα από τα 68 εκ. στα 64-65 εκ. με σκοπό να πλησιάσω όσο περισσότερο γίνεται τον προπολεμικό ήχο (ακόμα περισσότερο δηλάδή γιατί και το πρώτο ήταν σε αυτήν την κατεύθυνση). Δεύτερον να μειώσω λίγο τις διαστάσεις για τον ίδιο τον σκοπό. Αυτό το δεύτερο με εξυπηρετούσε καθώς μικραίνοντας λίγο το μήκος θα μου έδινε την δυνατότητα να κάνω την ένωση μετά το 16ο τάστο που ήταν στο πρώτο, να πάει στο 17-18ο τάστο με την 68αρα κλίμακα.
Το καλούπι μίκρυνε λίγο λοιπόν χωρίς να στενέψει όμως το μέγιστο πλάτος του. Όσον αφορά για την κλίμακα δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Θα το δω στην διαδρομή.
Φτιάχτηκαν λοιπόν οι 2 τάκοι και προσαρμόστηκαν στο καλούπι.
Οι κομμένες ντούγιες μείνανε στο νερό μια ολόκληρη ημέρα και τελικά χθες το βράδυ γυριστήκανε. Τις δεμάτιασα όλες μαζί με σφιγκτήρες και περιμένουν τώρα το χτίσιμο του σκάφους. Μιλάμε για 14 ντούγιες σε αυτήν την φάση. Με παίδεψαν λίγο στο γύρισμα καθώς είναι 4 -4.5 χιλιοστα. Αν θα προχωρήσω σε σκαφτές ντούγιες είναι κάτι προς συζήτηση.   

sakkalis:
Περάστηκε και η πρώτη ντούγα (ντουγομάνα). Καλή αρχή να έχουμε.

Nikos:
Καλή Αρχή Δημήτρη!!!

sakkalis:
Αφού περάστηκε η ντουγομάνα είπα να ετοιμάσω τα φιλέτα για να προχωρήσω και στις υπόλοιπες ντούγες. Είπα να γυρίσω τα φιλέτα από πριν τα φιλέτα καθώς λόγω το πάχους της ντούγας (είπαμε πως είναι 4-4.5 χιλ.) το πλάτος του φιλέτου είναι μεγάλο αντίστοιχο του πλατους της ντούγας και δεν ακολουθεί το κουρμπάρισμα της μτούγας. Συνήθως δεν κάνω αυτήν την προεργασία και σιγά σιγά την περνάω με το σίδερο μαζί με την ντούγα. Αυτό δεν έχει τα καλύτερα αποτελέσματα (χάνεται το φιλέτο ανάμεσα στο καλούπι και την ντούγα, σπάει κ.α.) με συνέπεια να πρέπει να διορθώσω μετά είτε με στόκο είτε με κομμάτι φιλέτο.
Το γύρισμα της ντούγας του είχε δείξει πριν καιρό κάποιος εδώ (ο Ιωσήφ νομίζω), το είχα δοκιμάσει στο προηγούμενο μπουζούκι και δεν τα κατάφερα αλλά είπα να το ξαναδοκιμασω κι αυτήν την φορά πήγε πολύ καλά και παρά το μεγάλο φάρδος του φιλέτου. Το σιδέρωμα γίνεται με ηλεκτρικό ατμοσίδερο με την χρήση ατμού και βγήκε αέρα πατέρα. Μάλλον τηνπρώτη φορά δεν είχα χρησιμοποιήσει ατμό και για αυτό δεν πέτυχε.


Έτσι πέρασα και 2 επόμενες ντούγες και προχωράει το σκάφος καλά.

KOSTAS7:
Ωραίος ο Μητσάρας

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση