Παρουσίαση Οργάνων > Παρουσίαση κατασκευών

Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)

(1/11) > >>

sakkalis:
Μιας και ξεμπερδέψαμε με χοντρές επισκευές, παιχνιδάκια καλίμπες κλπ ας πιάσουμε να φτιάξουμε και κανά οργανάκι μπας και ανεβάσουμε τίποτα στο φόρουμ μήπως και κινηθεί η ακινησία μας.
Μιλάμε για ακουστική κιθάρα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα έχει καμάρωμα ρεμπετοκίθαρου, x bracing αλλά μάλλον προς το ρεμπετοκίθαρο με βλέπω περισσότερο. Αν και έχω πάρει ήδη ηλεκτρικά (πιεζοηλεκτρικά και μικροφωνάκι με ενσωματωμένο equalizer), δεν έχω αποφασίσει αν θα τα χρησιμοποιήσω ακόμα. Η πλάτη είναι κόντρα πλακέ με καπλαμά από ρίζα που έβγαλα από την κρεβατοκάμαρα του πατρικού μου και είχα παρουσιάσει παλιότερα. Τα πλαϊνά είναι κελεμπέκι (απλό όχι μουαρέ). Έχω ξεδιαλέξει και ένα καπάκι έλατινο για να της περάσω. Τα υλικά τα είχα ξεχωρίσει εδώ και καιρό αλλά δεν είχα καταπιαστεί. Σήμερα λοιπόν πλακώθηκα. Γύρισα τα πλαϊνά και τα έβαλα στη σολέρα παρόλο που είχα και καλούπι. Τα έσφιξα με σφιγκτήρες και τα ξανάβρεξα και τα πέρασα με θερμοπίστολο να σταθεροποιηθούν εκεί. Θα μείνουν κανά δυο μέρες εκεί να σταθεροποιηθεί.
Το σχέδιο του σώματος είναι από Martin blues κιθάρα αρχών του αιώνα που έχω φτιάξει όλες τις κιθάρες μέχρι τώρα και μου άρεσε.
 Έκοψα και το χοντρικό σχήμα της πλάτης και με τα υπόλοιπα από το αρχικό κομμάτι τα ταίριαξα book matched για να φτιάξω και το καράολο. Κόλλησα και τα κομμάτια για το μάνικο. Κόντρα βέγκε, καρυδιά, κελεμπέκι, φιλέτα μαύρα και εξωτερικά ένα ξύλο λευκό μουαρέ (μάλλον λεύκα από τάβλες κρεβατιού).

Λάμπρος Σταυρίδης:
Γειά σου Δημήτρη , πολύ ὡραία προβλέπεται ἡ κιθάρα !!! Πολύ ὡραῖο τό σχῆμα της μέ τήν (πολύ μικρή) μικρή καμπάνα καί τήν ( πολύ μεγάλη ) μεγάλη καμπάνα !!! ὅλη βέβαια ἡ ὀμορφιά της εἶναι ἡ πλάτη μέ τόν καπλαμᾶ πού εἶναι καναδέζικο σφενδάμι ἤ λεύκα ( poplar ) , δέν τό ἔχω διευκρινίσει ἀκόμα , ἀλλά μᾶλλον εἶναι λεύκα . Μέ τέτοιον καπλαμᾶ ἔχω ἐπενδύσει τούς ταμπλάδες ἀπό τίς μεσόπορτες πού ἔχω κάνει στό σπίτι μου , πρίν χρόνια . Τέτοιο καπλαμᾶ ἔχουν καί τά δύο μαγαζιά Παντελάκου , τό ἕνα στό Περιστέρι καί τό ἄλλο στούς Θρακομακεδόνες .

sakkalis:
Ευχαριστώ Λάμπρο.


Ενώθηκαν τα δυο μέρη του καπακιού (engelmann spruce). Αγορασμένο από Maderas  για λαούτο αλλά οι διαστάσεις του βγάζουν και κιθάρα αυτό το καλούπι που δεν είναι μεγάλο.

sakkalis:
Προχωράμε με ταχύ βηματισμό και λαχτάρα να τελειώσουμε.
Έφτιαξα μια ροζέτα απλή με παλίσανδρο και καρυδιά. Ανεβάζω φωτογραφίες από την κατασκευή.
Κόπηκε χοντρικά το σχήμα του καπακιού και καταβάστηκε το πάχος (αρχικά ήταν γύρω στα 4.5 χιλ.).
Απορίφθηκε το καμάρωμα ρεμπετοκίθαρου και αφάσισα να ακολουθήσω το καμάρωμα της Martin του 1918 που πήρα και το σχέδιο του σκάφους με μικρές παραλλαγές. 
Το μάνικο είναι έτοιμο με βέγκε/καρυδιά.κελεμπέκι/σγουρή λεύκα.
Το σχήμα του σκάφους στην φωτογραφία όπως βγήκε από την σολέρα, ελαφρώς παραμορφωμένο. Για να κολληθεί θα ξαναπεραστεί στη σολέρα και να βγεί το σωστό σχήμα.

Λάμπρος Σταυρίδης:
Καλημέρα Δημήτρη , πολύ ὡραῖα προχωρεῖ....Μ' ἀρέσει πολύ τό μάνικο , θά γίνη καί γερό μέ τά ξῦλα πού ἐπέλεξες , ἀλλά καί ὄμορφο !!!!
Τό ἔκανες ἀρκετά μεγάλο ὥστε νά φθάση καί γιά καράβολο ; Ἄν ναί , θά εἶναι πολύ ὡραῖο νά γίνη τό καράβολο συνέχεια τοῦ μάνικου ταιριάζοντας τίς σκοῦρες καί ἀνοιχτές γραμμές νά δείξουν συνεχόμενες .
Τό μάνικο σκέπτεσαι νά τό κάνης ὅπως στίς κλασσικές ἤ σέ σχέδιο " παντόφλας " ;

Συνεχίζεις νά δουλεύης τίς νύχτες , ὅπως πρίν ; Καλό κουράγιο !!!!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση