Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019  (Αναγνώστηκε 21533 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 03:59:51 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

- Μάνο, σκέφτομαι ότι ο (διαφορετικός) χορδοκράτης μαντολίνου θα ξεβόλευε μάλλον το χέρι του μπουζουκίστα που έχει μάθει να παρκάρει σε συγκεκριμένη θέση.
- Δημήτρη, το να φτιάξω χορδοκράτη μου φαίνεται βουνό. Και, εντάξει, με την κοσμηματοποιία ασχολήθηκα το 1987 και από τότε πήγα γι 'αλλα.
- Η επιχρύσωση μένει Λάμπρο. Ίσως λοιπόν να έλεγα στο μάστορα να μου κάνει επιχρύσωση για …τανκς. Και βλέπουμε. Έτσι κι αλλιώς το πρότζεκτ "Χρυσοδάκτυλος" είναι κάπως μελλοντικό.

Στέλιο, καλή η πρόταση αλλά δεν ξέρω τα λόγια!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 04:13:29 μμ »
- Μάνο, σκέφτομαι ότι ο (διαφορετικός) χορδοκράτης μαντολίνου θα ξεβόλευε μάλλον το χέρι του μπουζουκίστα που έχει μάθει να παρκάρει σε συγκεκριμένη θέση.

μπα, εμένα τουλάχιστον ποτέ δε με απασχόλησε το "σχέδιο" (στο παίξιμο), αρκεί να μην με κόβει: στα δικά μου μπουζούκια προτιμώ τον "μεγάλο" χορδοκράτη που όμως έχει ομαλή καμπυλωτή διαμόρφωση στην περίμετρο - παρά την "μαργαρίτα" που είναι μικρότερη αλλά με κοφτερά πλαϊνά.
Άλλωστε αυτός ας πούμε (ο πρώτος στη σελίδα αναζήτησης που έβαλα παραπάνω) είναι ίδιου μεγέθους με την "μαργαρίτα", απλώς είναι ενιαίος - χωρίς "συρτάρι" που βολεύει τρελά




Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 04:54:07 μμ »
Μμμμ λες να?

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 06:36:48 μμ »
Μμμμ λες να?

Γιατί όχι ...  Αν θέλεις , Στέργιε , ρίξε μια συμπληρωματική ματιά κι εδώ στην αγορά του "κίτρινου δράκου"

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190228082214&SearchText=gold+mandolin+tailpiece
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: