Αποστολέας Θέμα: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες  (Αναγνώστηκε 33737 φορές)

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 12:39:25 μμ »

Φίλε Νίκος Ευχαρίστως θα ανεβάσω φωτογραφίες του καττου μου ( κυπριακά )   με σύντομο βιογραφικό !! μόλις την πίσω να ποζάρει και εντοπίσω τον cameraman μου

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 08:01:14 πμ »


Αγαπητέ Ιωσήφ Τα 5 εγγόνια μου είναι καταπληκτικά και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν η ζωή μας χωρίς αυτά Σε υπερευχαριστώ για τα τόσα ωραία που έγραψες για μένα Η κατασκευή είναι πολύ εύκολη δοκίμασε την
Καλές γιορτές με υγειά

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 08:48:46 πμ »

Φίλε Σακκάλη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Πάντα λειτουργούσα με προβληματισμούς και με επιχειρήματα τα οποία εδώ είναι
Γιατί κατά τον κον Σπουρδαλάκη και τον κον Φρονιμόπουλον ο αριθμός των δούγων και η επίδραση τους στον ήχο του μπουζουκιού δεν είναι αμελητέος Και γιατί όλοι οι κατασκευαστές προσπάθησαν να φτιάξουν τέτοια μπουζούκια
Και μην φανεί ότι παινεύομαι έχω το δικό μου αποτέλεσμα Από πού και έως που  εγώ να φτιάξω το πρώτο μου μπουζούκι με αυτό το αποτέλεσμα  αφού δεν είχα ξαναπιάσει στα χέρια μου καλό μπουζούκι και δεν είχα διαβάσει κάτι και ούτε είχα ιδέα από τα φόρουμ (Δεν γνώριζα καν την ύπαρξη τους ) Δεν θέλω να αναφέρω την τιμή που μου πρόσφερα για το κάθε ένα από τα τρία μπουζούκια που εφτιαξα  Και οι δικοί μας μουσικοί μπορεί να μην είναι της κλάσης των μουσικών εκεί αλλά δεν είναι και άσχετοι
Έχεις δίκαιο στο ότι θα είναι πιο εύκολη η κατασκευή με καμπύλο σκάφος                  αλλά είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσα να το φτιάξω και με σκάφος Γερμανικού κράνους που μπορεί και να αποδειχθεί και πιο εύκολη Φίλε Σακκάλη θα το έφτιαχνα για να αποδείξω το εφικτό αλλά δεν έχω χρόνο
 Απλά όταν ριγαριστεί το καλούπι θα φτιαχτεί μια δέσμη δουγων για το ψηλότερο  επίπεδο σχεδόν σημείο του σκάφους και άλλες δέσμες ( οι ίδιες ) για δεξιά και αριστερά των πλαϊνών Εκεί μπορεί η εφαρμογή να είναι και καλύτερη από το δικό μου σχήμα
 Και εδώ θέλω να πω ότι δεν γνωρίζω γιατί έχει επικρατήσει αυτό το σχήμα Μήπως επειδή είναι πιο εύκολη η κατασκευή του ή επειδή πιάνεται πιο καλά από τον μουσικό Ειλικρινά δεν γνωρίζω
Σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένεια σου


Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 10:34:13 πμ »
Εγώ προσωπικά θέλω να σας ευχαριστήσω κ.Φιλιο για την προσφορά σας εδώ με το αναλυτικότατο βίντεο.....!!!
Και εννοείται πως θα δοκιμάσω την μέθοδό σας.
Όπως μου έλεγε ο δάσκαλός μου στο μπουζούκι ο μεγάλος Βαγγέλης Τρίγκας πως''όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος'',έτσι κι εδώ, πρέπει να φτιάξουμε και στο τέλος ο καθένας μας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Τι τον βολεύει να κρατήσει και τι όχι.
Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.

Εύχομαι να είστε πάντα γερός και δυνατός εσείς και η οικογένειά σας.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....!!!

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 05:46:06 μμ »


Φίλε Ζαρκάδα
Παρεξήγησες αυτά που έγραψα Όταν λέμε εδώ θα σε κερδίσω δεν εννοούμε να σε νικήσω σε πρόκληση ,αγώνες ,τάβλι ή πόκερ Το κερδίσω που έγραψα στον John είχε την έννοια θα σε πείσω με τις απόψεις μου (σαν συνέχεια της εποικοδομητικής συζήτησης που είχαμε στην Λεμεσό ) για το θέμα δουγες
Είμαι πάντα προσεκτικός και δεν προσβάλλω κανένα Απλά είμαι ενθουσιώδεις με αυτά που ασχολούμαι
Πριν καν μου πει για την συγγένεια σας εγώ είπα τα καλύτερα λόγια για σένα
Τώρα έρχεσαι να πεις ότι σε ξενέρωσα και με κατατάσσεις στο δημοτικό που κανένας δεν μου το έχει πει ακόμη
Μα του νηπιαγωγείου είμαι και μακάρι να ήμουν στο δημοτικό Δεν πειράζει όμως Τα ξέχασα κιόλας
Όσο αφορά στην κουρτίνα τα γράφω πολύ πρωί και δεν σημαίνει ότι δεν έχω τι άλλο να κάνω  Όφειλα να γράψω τις απόψεις μου για την ψαρόκολλα και άλλες κατασκευαστικές λεπτομέρειες
Πολύ καλή η σπάτουλα που έφτιαξες Εγώ αγόρασα μια η οποία είναι κάπως  δύσκολο να φτιαχτεί και έχει πάχος 0,1 χιλ μόνο Αυτή χρησιμοποιώ και όταν κολλώ καπάκια μπουζουκιού με τα καμάρια προκολλημένα στο σκάφος
Τις καλύτερες μου ευχές σε σένα και στην οικογένεια σου
Τι έγινε έμαθες τον μικρό να παίζει λίγο τζουραδάκι
 

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 11:52:19 μμ »
Κυριε φιλιο ενα μεγαλο ευχαριστω για τον κοπο , τη δουλεια ,και τη διαθεση σας να μας μεταφερετε ολες αυτες τις γνωσεις!!!ειστε αξιος και σαν μαστορας και σαν ανθρωπος!!!πολυ εξυπνη η μεθοδος σας και τελειο το αποτελεσμα!!να ειστε παντα καλα και καλες γιορτες!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 08:42:54 πμ »


Φίλε Ζαρκάδα
Παρεξήγησες αυτά που έγραψα Όταν λέμε εδώ θα σε κερδίσω δεν εννοούμε να σε νικήσω σε πρόκληση ,αγώνες ,τάβλι ή πόκερ Το κερδίσω που έγραψα στον John είχε την έννοια θα σε πείσω με τις απόψεις μου (σαν συνέχεια της εποικοδομητικής συζήτησης που είχαμε στην Λεμεσό ) για το θέμα δουγες
Είμαι πάντα προσεκτικός και δεν προσβάλλω κανένα Απλά είμαι ενθουσιώδεις με αυτά που ασχολούμαι
Πριν καν μου πει για την συγγένεια σας εγώ είπα τα καλύτερα λόγια για σένα
Τώρα έρχεσαι να πεις ότι σε ξενέρωσα και με κατατάσσεις στο δημοτικό που κανένας δεν μου το έχει πει ακόμη
Μα του νηπιαγωγείου είμαι και μακάρι να ήμουν στο δημοτικό Δεν πειράζει όμως Τα ξέχασα κιόλας
Όσο αφορά στην κουρτίνα τα γράφω πολύ πρωί και δεν σημαίνει ότι δεν έχω τι άλλο να κάνω  Όφειλα να γράψω τις απόψεις μου για την ψαρόκολλα και άλλες κατασκευαστικές λεπτομέρειες
Πολύ καλή η σπάτουλα που έφτιαξες Εγώ αγόρασα μια η οποία είναι κάπως  δύσκολο να φτιαχτεί και έχει πάχος 0,1 χιλ μόνο Αυτή χρησιμοποιώ και όταν κολλώ καπάκια μπουζουκιού με τα καμάρια προκολλημένα στο σκάφος
Τις καλύτερες μου ευχές σε σένα και στην οικογένεια σου
Τι έγινε έμαθες τον μικρό να παίζει λίγο τζουραδάκι

βρε δεν εγινε τιποτα εννοειται.Μην πιανεσαι απο τις κουβεντες.Νασαι σιγουρος οτι αμα μιλουσαμε face to face  θα τα βρισκαμε νωριτερα.Δεν ηθελα να σε προσβαλω καμια σχεση.Οχι ο μικρος δεν εχει δειξει ακομα ενδιαφερον για τα οργανα εκτος απο το να πεταει τις πενες μεσα στην τρυπα.Δεν πιεζω κανεναν.....οτι θελει ας κανει.Καλες γιορτες ευχομαι σε ολη σου την οικογενια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Σιακάτης Αθανάσιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 07:06:12 πμ »
Κύριε Φίλιο καταπληκτικό το βιντεο! Πολύ μελετημένη και καθαρή δουλειά! Ευχαριστούμε!

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 08:56:47 μμ »
ΦΙΛΕ ΦΙΛΙΟ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΟΥΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ
ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΣΑΣ Η ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΦΑΡΔΙΑΣ ΔΟΥΓΑΣ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ
ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΤΟΣΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #114 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:26:12 πμ »


Φίλε Παύλο Καλή σου μέρα Χαίρομαι που σου άρεσε το ερασιτεχνικό μας βίντεο Ο ανεψιός μου ήθελε να φέρει φίλο του επαγγελματία κινηματογραφιστή που θα μας το έφτιαχνε τέλειο και δωρεάν αλλά προτίμησα να το φτιάξουμε εμείς μιας και οι ατέλειες καμία φορά έχουν και την δική τους χάρη (πχ ο αδελφός μου που με τραβάει από το μανίκι ή που κόβει στην μέση μία βρισιά ! )
Βασιλειάδης ήταν και ο Νονός μου από τον οποίο αγόρασα την πρώτη μου κιθάρα το 1964
Γνωρίζω ότι ένα πράγμα μόνο είναι βέβαιο μετά την γέννηση μας αλλά είμαι βέβαιος ότι αυτή η μέθοδος θα υιοθετηθεί ή χρησιμοποιηθεί από πάρα πολλούς ( ίσως και από επαγγελματίες ) Μα γιατί ? Διότι είναι εύκολη και κατά την άποψη μου ηχητικά δεν υστερεί από την παραδοσιακή ( και για πρώτες κατασκευές ) βασανιστική ή δύσκολη στο να επιτύχει κάποιος απόλυτη συμμετρία παλιά μέθοδο Πιστεύω ότι αν ρισκάρει κάποιος ένα λεπτό σκάφος ( < 2 χιλ ) το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο
Στο μέλλον θα βιντεοεγγραφήσω  και τον δικό μου τρόπο συναρμολόγησης του μπου ζουκιού με τα καμάρια πρώτα κολλημένα στο σκάφος ( στα linings ) τρίψιμο όλων ( μπρος και πίσω τάκου καμαριών και linings ) όλα ανάποδα σε γυαλί αυτοκινήτου με κολλημένο γυαλόχαρτο στην κοίλη επιφάνεια και τελευταίο το καπάκι με ψαρόκολλα και την λεπτή σπάτουλα μου
Αυτά μετά που θα τελειώσω με το λουστραρισμα της κιθάρας που λέπτυνα το καπάκι από 1,64 μέχρι 1.45 χιλ κι αυτό επειδή υποσχέθηκα στον Στέλιο ( sorry Stelios ) να αφήσω τα λαγουτοειδή και να επιστρέψω στο ορθό δρόμο Νασαι καλά

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #115 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:53:27 πμ »
το μονο δυσκολο παντως που μπορω να φανταστω ειναι οτι θα πρεπει για τελεια συναρμογη, οι δουγιες να γλυκαινουν στη μυτη σταδιακα κι οχι αποτομα.Δεν εχεις καποιο πατρον εσυ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #116 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 07:16:31 μμ »


Φίλε Ζαρκ είμαι βέβαιος ότι θα το  επιτύχεις χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία
Εάν είχα ένα πατρόν ( μόλα το λέμε εδώ ) σίγουρα δεν θα ταίριαζε στο δικό σου καλούπι Εάν χρησιμοποιήσεις ένα ατέρμονα ( belt sander ) που  οπωσδήποτε θαχεις και ισχυρό μάλιστα θα διαμορφώσεις τις δούγες σε χρόνο ρεκόρ ( μου παίρνει 20 λεπτά για 50-60 δούγες Το σημαντικό είναι το καλούπι σου να είναι συμμετρικό με ομαλές καμπύλες ( να σκέφτεσαι την Shakira ! )
Μέτρησε στο φαρδύτερο σημείo του καλουπιου ( συνήθως 33.5- 34 cm )και μετά από πλαινάρi σε πλαινάρι και καθέ 5-6 εκ μέχρι την κορυφή το τάκου και μετά προς τη κολάντζα Διαίρεσε την κάθε απόσταση δια δύο και θα βρεις την κεντρική ( επιμήκη ) γραμμή του σκάφους Με μία ευλύγιστη πλαστική ρίγα μάρκαρε την επιμήκη γραμμή και μετά άρχισε να διαιρείς δια 2 με τον ιδιο τρόπο από την κεντρική γραμμή στη γραμμή των πλαιναριών και μετά συνεχείς διαιρέσεις δια δύο μέχρι να φτιάξεις 50-60 (‘η μέχρι να βαρεθείς )
Ανα 3 γραμμές χρησιμοποιώ άλλο χρώμα ( κόκκινο ) παρόλο που τώρα Μένω με γραμμές ανά τρείς δουγες μόνο ( δηλ 17 – 18 γραμμές ) για μπουζούκι 50-54 δούγων εάν οι 60 σου φαίνονται κάπως υπερβολικό  Με το belt sander δεν μπορείς να κάμεις απότομες διακυμάνσεις στο πλάτος ‘η πάχος Εγώ χρησιμοποιώ 0.4 χιλ φιλέτο διότι μπορεί να χωρέσει στην άκρη του τάκου μαζί με τις δούγες , πάντα σφενδαμνο ( maple) διότιi είναι σκληρό και 0.4 μπορεί να χωρέσει στο τέλος του τάκου μαζί με τις δούγες Εάν εκεί η καμπύλη επιφάνεια ( Τοξο) ένωσης τάκου μανικου είναι 3΄5 εκ τότε για να χωρέσουν 60 δούγες πρέπει να έχουν πλάτος μικρότερο του μισού χιλ Στην δε άνω φαρδύτερη ( κεντρική ) άκρη του τάκου όπου το πλάτος των τριών γραμων είναι1 εκ που θα χωρέσουν  τρεις δούγες ανα το πολύ 2,5 χιλ ( είναι και τα φιλέτα ο.4 χ 3 και η κόλλα Αυτά δεν είναι καθόλου δύσκολα και μη σε τρομάζουν Είμαι μαζί σου σε και οποιοδήποτε άλλο φίλο εκεί  χρειαστεί κάτι
Καλή σας νύκτα

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #117 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 09:42:04 μμ »
( να σκέφτεσαι την Shakira ! )


Και μονο που την ανεφερες μου εδωσες εμπνευση.Σ  ευχαριστω................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 17, 2018, 08:31:52 μμ »
Είναι τελικά σχεδόν τύπου Γερμανικού κράνους σκάφος?

Το πρώτο μου μπουζούκι ( δεκαοκτώ χρονών τώρα ) το περιποιήθηκα μετά την πρόσφατη πρώτη αλλαγή τάστων. Τα παλιά τάστα ήταν τάστα κιθάρας αφού μόνο τέτοια είχα τότε.  Τώρα που το ξαναβλέπω πάει για γερμανικού τύπου. Τα επόμενα τρία σκάφοι που έφταιξα είναι διαφορετικά (πιο στρογγυλεμένα) αφού τροποποίησα το καλούπι.
Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι η κατασκευή του ήταν πιο εύκολη Όμως οι δούγες ήταν πιο λεπτές στα 2 χιλ και πιο στενές στα 5 χιλ και τις κολλούσα ανά 2 και όχι ανά τρείς.

Όμως ήμουν και 18 χρόνια νεώτερος ! Αυτό ίσως απαντά και την απορία σου φίλε Σακκάλη για το εφικτό της κατασκευής αυτής (Τύπου Γερμανικού κράνους).
Tο μπουζούκι μετά από ένα λεπτό χέρι γομαλάκας και το head με έβενο και στις δύο πλευρές και το κρίνο από ελεφαντόδοντο από παλιό πλήκτρο πιάνου.

Ο φίλος Άνδρoς Σοφοκλέους ανέβασε μία ηχογράφηση πού έγινε στο σπίτι του από κινητό.

https://www.youtube.com/watch?v=BpKDKmEMMCw

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 17, 2018, 09:26:25 μμ »
Ωραίος ήχος, ωραίοι παίχτες, ωραίο κομμάτι !!!Μπράβο κ. Φίλιο , Συγχαρητήρια!!!

Tags: