Αποστολέας Θέμα: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες  (Αναγνώστηκε 33737 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 08:51:52 μμ »
Να πω κατι εδω για να μη θεωρηθω ως ο ξεροκεφαλος του φορουμ...η ο μαλακας του φορουμ αν θελετε.Δεν αμφισβητω τη γνωμη κανενος και αν εχω μαθει να κανω διαφορα πραγματα στη ζωη μου ( απο σκι στο βουνο μεχρι καταδυσεις, και κατασκευη οργανων) ειναι γιατι ακουω τους παντες.Φυσικα και θελω να δω κι εγω το περιβοητο βιντεο ( ενα χρονο το περιμενουμε) και φυσικα δεκτη η γνωμη σας.Αφηστε με ομως να βγαλω τα δικα μου συμπερασματα.Εχω δικο μου αυτι αλλωστε για να κρινω το αποτελεσμα.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748

Σιακάτης Αθανάσιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 06:44:55 πμ »
 ΠΙστευω πως ενα σκαφος με καλη γεωμετρια μπορει να γινει και με 30 και με λιγοτερες ισως ντουγιες. Μου φαινετε περιεργο λοιπον να αφαιρουμε παλλισανδρο και να βαζουμε. φιλετακια με κολα. Ετσι ομως μπορουμε να κατευασουμε το παχος αρκετα. Μηπως ειναι αυτη η αφαιρεση παχους που βελτιωνει τον ηχο η αλλαζει την ιδιοσυχνοτητα με τροπο που δεν μπορουμε σε ενα συμβατικο σκαφος?

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 10:16:11 πμ »


Καλημερίζω όλους
Έχεις δίκαιο John είναι 2+ τα χρόνια  Ο χρόνος περνά πολύ γρήγορα ( ειδικά στην ηλικία μου ) Am sorry again
Είμαι ( ή ήμουν ! ) πολύ γρήγορος και ακριβής με τα εργαλεία ακόμη  και αυτά που ο Στέλιος αποκαλεί του διαβόλου ( 0λα τα δάκτυλα μου εκεί και όχι (σοβαρούς ) τραυματισμούς so far Όμως με τα κομπιούτερ είμαι αργός και σκράπας που λέτε εκεί Είχα την τύχη να έχω secretary στην δουλειά μου και επιπλέον ο γιός μου είναι καθηγητής στα γυμνάσιο στα κομπιούτερ Ο αδελφός μου με ψώνιο τις κάμερες και ο γιός του γνωρίζει τα πάντα και είναι ταχύτατος με το ανέβασμα –κατέβασμα στα κομπιούτερ Of course you have to catch them first Πρέπει και να τους συντονίσεις Στον αδελφό μου αγόρασα λάκτα ( ωραίο Ζαρκ ! ) Στον ανεψιό έριξα κάτι χάπια αντί ……. στο τσάι του ( εναντίον του γυρόποδου ) και ξεκινήσαμε ( έρχεται πάλι σήμερα το πρωί) Δυστυχώς τα πρόσθεσε στο κομπιούτερ και είναι 4.5 ώρες
Θα τα περιορίσει το πολύ στη μία ώρα Πολλά τα γνωρίζουν όλοι αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω μόνο το κόλλημα δούγων

Κωστας7 Είμαι βέβαιος ότι τα ερεθίσματα θα είναι πολλά και θα βρεις εύκολες λύσεις σε υπάρχουσες δυσκολίες  Σε ευχαριστώ και σένα


georgesk thanks θα σου αρέσει και θα το βρεις πιο εύκολο από την παραδοσιακή μέθοδο

g fourlias Το πολύ να καταστρέψεις 2-3 λεπτές δούγες με αυτή την μέθοδο Σε διαβεβαιώνω ότι δεν δημιουργούνται άλλα προβλήματα Επιπρόσθετα πιστεύω ότι είναι πιο εύκολη μέθοδος από την παραδοσιακή Και δεν γνωρίζω πόσο χρόνο χρειάζεται ένας μη επαγγελματίας με εκείνη την μεθοδο  Σε ευχαριστώ και εσένα

Γεώργιος Π  θα χρειαστείς ένα ατέρμονα γυαλόχαρτο ( belt sander ) .η ένα περιστρεφόμενο sander και ένα band saw και good luck to you

Αγαπητε Αθανάσιε   Είμαι βέβαιος ότι τα συμπεράσματα σου θα είναι θετικά και ότι θα φτιάξεις τέτοια μπουζούκια
Τα φιλέτα που χρησιμοποιώ είναι maple ( κελεμπέκι) 0,4 χιλ μόνο . που θα είναι πολύ δύσκολο να κολληθεί με την παραδοσιακή μέθοδο και δεν αντικαθιστά πολύ παλύσανδρο
Εκτός από το σημαντικότερο που είναι το καπάκι (ποιότητα, πάχος και οπλισμός)Το ομοιογενές πάχος του σκάφους  η καμπυλότητα και η συμμετρία πιστεύω είναι σημαντικά

Αγαπητέ Σακκαλη Σε ευχαριστώ και σένα για τα καλά σου λόγια Κάποτε έγραψες ότι δεν μπορείς να φτιάξεις αυτή την κατασκευή Είμαι βέβαιος ότι το βίντεο θα είναι ένα ερέθισμα για να προσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις

Τώρα σε ότι αφορά τον Βαρλα δεν έχω δει από κοντά μπουζούκι του και δεν γνωρίζω Όμως ένα μπουζούκι δεν είναι αεροπλάνο Η κατασκευή του δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη Εγώ δεν πιστεύω στα μυστικά και τους δήθεν  μαθητές του Ζοζεφ Αν υπήρχαν τόσα μυστικά όσοι οι εκατοντάδες άριστοι κατασκευαστές θα είχαν πάψει να είναι μυστικά Αν πάρει κάποιος ένα καλό μπουζούκι και πιάνει το χέρι του ( όπως λέει και ο Ζαρκ ) μπορεί να το αντιγράψει με αρκετά μεγάλη ακρίβεια Μην το παρουσιάζουμε τώρα και μεγάλη επιστήμη και δεν θέλω να σηκώσω θύελλα διαμαρτυριών Δεν είναι Stradivari Το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι ερασιτέχνες είναι η ξυλεία Δεν μπορεί ένας ερασιτέχνης να επιλέξει ανάμεσα σε εκατοντάδες καπάκια όπως οι επαγγελματίας Και αν δεν γνωρίζει από Tap tuning δεν πειράζει Απλά κρατάς την κατασκευή οριακά λεπτή και θα παίζει πολύ καλά
Ένας Άγγλος λουθιερ που έζησε μερικά χρόνια στην Κύπρο και έφτιαχνε  ωραία βιολιά και βιολοντσέλα μου έλεγε « Keep it simple It will work» use common sense which is not that common ! Measure twice cut once κλπ Όταν του είπα ότι ετοιμαζόμουν να επιτεθώ σε μια κιθάρα μου και να την τροποποιήσω μου είπε leave ιt alone Make another one
\Υγεία σε όλους

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 01:53:38 μμ »
Τα εργαλεία τα έχω....... Καλούπι σχέδια κατέβασα από το φόρουμ εδώ κ το έκανα......      Κάποιον να μου δειξει θέλω......  Χαχαχα.....  Το περιμένω πως και πως.....
 {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 02:38:09 μμ »
εμενα δεν θα με πειραζε να ειναι και 8 ωρες κυριε φιλιο.αναμενουμε με αγωνια!!!!!!!!!!!!!

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 07:28:24 πμ »
Θελω πολυ να το δω, περιμένουμε κυριε Φιλιο, η γνώση πιστεύω ειναι θυςαυρός, να είστε καλα που μας την προσφέρετε μεχρι τωρα γραπτός.


Sent from my iPhone using Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 09:44:22 πμ »
Απολογούμαι και πάλιν για την μεγάλη καθυστέρηση στην παρουσίαση του βίντεο που εν μέρει οφείλεται και σε εξωγενείς παράγοντες.
Ξεκινώ με το ερώτημα γιατί με αυτή τη μέθοδο? Για μένα δούλεψε και είμαι βέβαιος ότι θα δουλέψει και για σας. Την θεωρώ πιο εύκολη από την παραδοσιακή και η γενική εντύπωση ότι  δεν ήταν εφικτή αυτή η κατασκευή, αποδεικνύετε λανθασμένη, παρόλο που όταν έφτιαξα τα μπουζούκια μου νόμιζα ότι έτσι ήταν όλα φτιαγμένα.
Δεν είχα ποτέ επαφή με άλλο οργανοποιό και το ωραίο φόρουμ σας ( ή τώρα μας! ) το ανακάλυψα πριν 2 χρόνια.
Το παράδοξο είναι ότι το πρώτο σκάφος που έφτιαξα πριν 15 χρόνια με 63 δουγες πλάτους 5,2 χιλ μου βγήκε πιο εύκολα, όμως είχαν αρχικό πάχος μόνο 2 χιλ και φυσικά ήμουν και πολύ νεώτερος.
Φίλοι μου η καθημερινή επαφή με το φόρουμ έχει καταντήσει ψυχαναγκασμός ( obsession )  ή εθισμός ( addiction ) με την καλή βεβαίως έννοια όπως είμαι σίγουρος και για πολλούς από εσάς αν κρίνω από την ανταπόκριση και συμμετοχή.
Έχω ξανά αναφέρει τα κατά την γνώμη μου ( for what it’s worth ) πλεονεκτήματα αυτής της κατασκευής που είναι:
•   Τέλεια καμπυλότητα ή και doming και ακριβές αντίγραφο του καλουπιού
•   Ισοπαχές σκάφος
•   Λεπτό, ελαφρύ, και γερό σκάφος διότι η κόλλα δεν καίγεται
•   Η ζεστή οστεόκολλα ( hide glue ) εκτός του ότι είναι ίσως η πιο ισχυρή ξυλόκολλα πρέπει και ηχητικά να μην αφαιρεί τίποτα από ένα σκάφος. Αφού στα σημαντικά σημεία μετάδοσης ήχου στα έγχορδα χρησιμοποιούμε κόκαλο ( καβαλάρη και nut ) 

Μα η κόλλα αυτή παράγεται από κόκαλα και οπλές ζώων και είναι σχεδόν το ίδιο σκληρή.
Ο Άγγλος φίλος κατασκευαστής βιολιών επανέλαβε για μένα το γνωστό πείραμα.
Κόλλησε σε γυαλί ύφασμα με οστεόκολλα ( hide glue ) και άλλο ρούχο με Tidebond.
Όταν τα τράβηξε και ξεκόλλησε η οστεόκολλα απέσπασε κομματάκια ( chippings ) από το γυαλί ενώ η άλλη κόλλα υπεχώρησε και απλά ξεκόλλησε ( μα αυτά είμαι βέβαιος είναι γνωστά σε πολλούς).
Αυτή η κόλλα χρησιμοποιείται και για επεξεργασία γυαλιού ( Glass crazing )
Δεν μπορεί λοιπόν αυτή η κόλλα ανάμεσα στις ντουγες να έχει πιο δυσμενή επίδραση στον ήχο από ότι τα φιλέτα κελεμπεκι ( maple ) ή στην χειρότερη περίπτωση κυπαρίσσι ή λεύκη που θεωρούνται και είναι softwoods.
Θα χαρώ λοιπόν να απαντήσω ή συζητήσω τυχόν απορίες ή σχόλια.
Η εξ ολοκλήρου κατασκευή ενός μπουζουκιού είναι εξαιρετική και rewarding experience.
Δεν πιστεύω ότι το σκάφος ενός σκαφά θα είναι καλύτερο ηχητικά από αυτό που θα φτιάξετε εκτός ίσως οπτικά με τα διάφορα σχέδια ( από perloid και shell decoration ) τώρα πια κομμένα με κομπιούτερ ή εισαγόμενα από την Κινα  ή εν γένει ανατολή και σε όχι απαγορευτικές τιμές.
Πολλοί ισχυρίζονται ότι ο αριθμός των δούγων δεν έχει σημασία στον ήχο ενός μπουζουκιού. Σεβαστή η άποψη τους. Πως όμως μπορούν να είναι βέβαιοι αφού δεν έχουν ξαναφτιάξει αυτή την κατασκευή και αν είναι έτσι τότε γιατί προσπάθησαν τόσοι να φτιάξουν τέτοια μπουζούκια ; Σίγουρα όχι μόνο για λόγους αισθητικούς οι οποίοι εκπληρώνονται και με τις χαραγμένες δούγες.
Για αυτή λοιπόν την μέθοδο o καθένας μπορεί να προσθέσει το δικό του touch ή αλλαγές και θα τελειώσω με τα λόγια από το τραγούδι my way του Frank Sinatra που πολύ μου άρεσε από τα νιάτα μου.
Regrets I had a few but then again too few to mention I did it my way (Παραλείπω το the End is near και το I face the final curtain).
 
Σας εύχομαι όλους καλή επιτυχία.

Εδώ θα βρείτε το βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=1HYcEXTDE3A&feature=youtu.be

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 11:45:34 πμ »
Ένα ευχαριστώ είναι λίγο καλές γιορτές με έμπνευση και δημιουργία,υγεία.

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 12:00:34 μμ »
Αγαπητέ filios
νιώθω τεράστιο θαυμασμό για τους ανθρώπους που 1ον το μυαλό τους ''γεννάει'' ιδέες και 2ον μοιράζονται τις γνώσεις τους. Εσύ είσαι ένα από αυτούς τους ανθρώπους. Πολύ ωραία μέθοδος ,πολύ καλό αναλυτικό και κατατοπιστικό βίντεο. Για αυτούς που θέλουν να φτιάξουν ένα σκάφος με πολλές δούγες πιστεύω είναι η πιο καλή μέθοδος και επιπλέον οι δούγιες είναι πραγματικές (ένιωσα τεράστιο θυμό και απογοήτευση όταν έμαθα ότι τα περισσότερα μπουζούκια με πολλές δούγιες είχαν ψευτικές - χαραγμένες δούγιες και ότι αυτό γινόταν κυρίως  για να αυξηθεί η τιμή του μπουζουκιού). Μία παρατήρηση μόνο : πιστεύω ότι θα βοηθούσε και μία σύντομη έκδοση (περιληπτική) του βίντεο διάρκειας 10 περίπου λεπτών. Ευχαριστώ

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 04:49:09 μμ »
Κύριε Φίλιο,απόλαυσα το βίντεο παρέα με τον γάτο μου,τσιγάρα και καφέ Ελληνικό.τα λόγια είναι περιττά,χαράς την υπομονή σας.ΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΣΑΣ ΔΙΚΑΙΩΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. {celebrate017} {celebrate007} {celebrate002}
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 08:27:58 μμ »
Δηλαδη θες να πεις οτι σε 2 ωρες ( αντε σε μια μερα) φτιαχνουμε σκαφος ετοιμοπαραδοτο.Οκ .....το σιγουρο ειναι οτι θα το δοκιμασω, αν κι εχω τις αμφιβολιες μου για την αριστη εφαρμογη των δουγων.
Αλλα πολυ κολλα ρε παιδι μου............γεμισε ο τοπος, γεμισαν τα χερια, τα λαστιχα......ολα. Ασε που μετα οτι εχει γεμισει κολλα θελει ξυσιμο σαν νασαι σκλαβος.
Βγηκε πολυ πολυ ομορφο παντως και αριστα στρογγυλεμενο.Οπως και ναχει ευχαριστουμε που τελικα το ανεβασες, κι ας μας εσκασες 2 χρονια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 11:21:40 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ κ φιλιο για το βίντεο. Τώρα ξεκινάω να φτιάξω το πρώτο μου σκάφος και το βίντεο είναι αναλυτικοτατο.  Έλεγα να ξεκινήσω με την μέθοδο που ροκανίζουν μια μια, αλλά τώρα που είδα το βίντεο θα ξεκινήσω με τον δικό σας τρόπο (και ο θεός βοηθός),,😂😂. Μια ερώτηση μόνο....  Στην αρχή του βίντεο όταν κολλάτε τα κομμάτια μεταξύ τους τι κόλλα χρησιμοποιείται;;;;  Οστεοκολα;  hide glue??   Ευχαριστώ κ παλι

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 12:23:11 πμ »
Κώστα τόσο λεπτές θα λυγίζουν και δεξιά αριστερά οπότε θα έχουν τέλεια εφαρμογή και πολύ πιο γρήγορα θα τελειώνεις.

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Βίντεο κατασκευής σκάφους με 50 - 63 πραγματικές δούγες.
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 08:00:55 πμ »

Αγαπητέ φίλε Tseros Έχεις δίκαιο Είναι λίγο τραβηγμένο Θα αναθέσω στον Φίλιο Nr 2 να φτιάξει μια πιο σύντομη εκδοχή Thanks

Tags: