Αποστολέας Θέμα: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες  (Αναγνώστηκε 33645 φορές)

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« στις: Οκτώβριος 11, 2015, 07:41:06 πμ »
Μέθοδος κατασκευής σκάφους με πολλές ντούγιες .

Αγαπητοί μου φίλοι  όσοι ενδιαφέρεστε για την κατασκευή μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
   Αποφάσισα να εξηγήσω τον τρόπο κατασκευής των δικών μου μπουζουκιών μετά από ενθάρρυνση ή και παρότρυνση του φίλου Νίκου Νικολάου Δεν έχω συζητήσει αυτά που θα γράψω με κανένα στο παρελθόν Πολλές φορές όμως μια καλή ιδέα μπορεί να πάει χαμένη στο χρόνο εάν δεν συζητηθεί και είναι και πολύ απλή για να την σκεφτεί κάποιος .Για μένα η μέθοδος δούλεψε και το βρίσκω σχετικά εύκολο και γρήγορο να φτιάξω σκάφος με πολλές ντούγιες. Αυτά που θα αναφέρω πιστεύω θα βοηθήσουν πολλούς στην κατασκευή σκάφους
      Όταν έφτιαξα το πρώτο μου μπουζούκι πριν 13 χρόνια δεν γνώριζα ότι οι δούγες των περισσότερων μπουζουκιών ήταν χαραγμένες  !!  Γιαυτό έκατσα και σκέφτηκα πώς να φτιάξω 63 δούγες και να τις κολλήσω μία μια .Εκείνο το μπουζούκι που φτιάχτηκε με υλικά που είχα για κιθάρα και το χάρισα στον δάσκαλο του γιου μου Σπαρτιατικό στην κατασκευή αλλά ο ήχος του εντυπωσιάζει τους φίλους εδώ Σχεδόν τα πάντα είναι ξύλινα και χειροποίητα Είχε 63 δούγες Αργότερα θα το ανεβάσω ίσως και με ήχο.
   Για να μπορέσει κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτή την  μέθοδο θα πρέπει να κατασκευάσει  ένα καλούπι συμπαγές .Εγώ το κατασκεύασα από MDF και πρόσθεσα πάστα αυτοκινήτου ( Body filler) για να γεμίσω τυχόν ατέλειες  .Το τελείωσα με επάλειψη εποξικό ( Αυτό που χρησιμοποιούν  σε σκάφη θαλάσσης και είναι αναλογία 2 μέρη εποξικό και 1 μέρος καταλύτης Έτσι γίνεται πολύ γυαλιστερό και ακόμη και η ψαρόκολλα ΣΧΕΔΌΝ δεν κολλά επάνω του( ¨όπως γνωρίζετε λίγο υγρό πιάτων ή κερί δουλεύει καλά) Τον ντάκο τον βιδώνω πάνω στο καλούπι που είναι κούφιο από κάτω για να μπορούν με σφιγκτήρες να κολληθούν πλαινάρια ,παραπέτια και κολάντζα
         Μετά  μαρκάρω ή σημαδεύω με ανεξίτηλο μαρκαδόρο γύρο γύρο  την θέση που θα κάτσουν τα πλαινάρια (  την γραμμή προς τις ντούγιες την κάνω απόλυτα ευθεία ) Ύστερα μετρω από την πάνω γραμμή από πλαινάρι σε πλαινάρι στο πλατύτερο σημείο και βρίσκεις ας πούμε 34 εκ και μετά διαιρείς δια του αριθμού των δούγων ας πούμε 50 οπότε  34 : 50 ) = 6,8 Αυτό είναι το πλάτος της δούγας μαζί με το φιλέττο σφενδάμνου  (πάχους 0,4 mm τα δικά μου ). Δηλαδή μια δούγα πρέπει να γίνει
6,2 mm +0.4 mm φιλέτο σφενδάμνου + ψαρόκολλα ( η ψαρόκολλα που όπως γνωρίζετε έχει όγκο και  διoγκώνει το ξύλο ) Διαιρείς λοιπόν και μετράς μεταφέροντας το πλάτος και τον αριθμό των δούγων στο καλούπι με τον μαρκαδόρο και τελιτσες
Μετά κάνεις μερικές  μετρήσεις από γραμμή σε γραμμή πλαιναριού (τρείς τέσσερις  προς τη κολάντζα ( όπου χρησιμοποίησα και διαβήτη) και 2  -  3  προς τον μπροστινό ντάκο και στο τέλος του μπροστινού τάκου, εκεί που ενώνεται το μάνικο που το ημικύκλιο είναι μόνο  4 – 4,5 εκ   Αν διαιρεθεί το 4 : 50 = 0.8 τότε η δούγα στο τέλος του τάκου ΜΑΖΊ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ θα είναι μόνο 0,8 χιλ ! Και εκεί είναι το πρόβλημα των περισσότερων που επιχείρησαν αυτή την κατασκευή.
Εννοείται ότι έχεις σημαδεύσει με τελίτσες ( μετρώ με ρούχινο μέτρο ράφτρας) τις προηγούμενες μετρήσεις σου και ενώνεις τις τελίτσες με γραμμές με μία ευλύγιστη ρίγα. Σε κάποιο στάδιο  θα  ανεβάσω στο φόρουμ φωτογραφίες του καλουπιού μου με τον τάκο ΒΙΔΩΜΈΝΟ ΠΆΝΩ στο καλούπι .και μαρκαρισμένο ( ριγαρισμένο)
Τώρα το σημαντικότερο
Η κατασκευή των δούγων ¨Ένας πελεκάνος  μου σκίζει στον τροχό φέτες το ξύλο στο πάχος των ντουγων  που στην δική μου περίπτωση είναι παλίσανδρος  2,3 χιλ και τελικό στόχο πάχους σκάφους 1,7  -  1,8 χιλ ,και πλάτος όσο είναι το ξύλο που έχω( ας πούμε 6  -  10 εκ.) Μπορεί για καρυδιά να γίνουν πάχους 2,5 χιλ ή και περισσότερο
Τις φέτες αυτές τις κολλώ την μια απάνω στην άλλη, δηλαδή τις κάνω sandwich
Το σημαντικό είναι ότι η κόλληση γίνεται με αραιή ψαρόκολλα κολλιέται με ένα πινέλο ας πούμε 1 - 2 εκ πάχους και με μία  γραμμή κόλλας κάθε 6-8 εκ μήκους του ξύλου Δηλαδή δεν κολλιέται ολόκληρη η επιφάνεια του ξύλου αλλά διακεκομμένα Όταν στεγνώσει κόβεται κάθετα σε λουρίδες του πλάτους των δούγων που θέλω να κατασκευάσω( για 50 ντούγες  6,2 χιλ.) Δηλαδή κάθε λουρίδα έχει όσες δούγες θέλω.( ας πούμε 10 κολλημένες την μια απάνω στην άλλη σαν σάντουιτς. Μετά με ένα μολύβι μαρκάρω με το χέρι (χωρίς ρίγα) κατά μήκος το  κέντρο τους και από τις δύο πλευρές για να είμαι συμμετρικός στο ξύσιμο τους Αυτή η δουλειά έως τώρα θα  πάρει έως 1- 2 ώρες και ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πολύ πιο λίγες και πλατιές δούγες. ας πούμε τις  6 κεντρικές σε σάντουιτς που μετά την διαμόρφωση τους συνολικά , μπορεί να τοποθετηθούν τρείς αριστερά και τρείς δεξιά της δουγομάνας αντιστρέφοντας τες και αργότερα ανά 2  - 3 τις υπόλοιπες δεξιιά και αριστερά Δεν έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω ότι πιθανά γίνεται Εγώ για τις πιο λεπτές έχω στο καλούπι απλά μία κεντρική γραμμή και όχι δουγομάνα Μετά έχω κόψει σε καπλαμά ή λεπτό πλαστικό αντίγραφο των δούγων που ζωγράφισα στο καλούπι το όποιο μπορείς μετά με μολύβι να μεταφέρεις στις κολλημένες  δούγες και από τις 2 επιφάνειες Δεν χρειάζεται καμία ακρίβεια .Για να καταλάβετε  εγώ δεν το χρησιμοποιώ και απλά έχω το καλούπι δίπλα και ένα περίπου ελέγχω την λέπτυνση των δουγων .Η ομορφιά της μεθόδου είναι ότι οι δουγες επειδή είναι λεπτές λυγίζουν προς όλες τις κατευθύνσεις( όπως δεξιά και αριστερά) εφαρμόζουν καλύτερα και χρειάζεται μόνο να διορθώνεις πότε πότε μια δουγα ούτως ώστε η επόμενη να ταιριάζει με τις γραμμές στο σκάφος. Τις λεπταίνω με ένα Μακίτα περιστρεφόμενο γυαλόχαρτο (60 -80 αρη για να ξεμπερδεύω γρήγορα και για να μην παράγει πολλή θερμότητα και μου τις ξεκολλήσει.) Είναι αδύνατο να τις λεπτύνει κανείς με πλάνια ή ροκάνι .γιατί θα σπάζουν στο τέλος που είναι πολύ λεπτές.
 Mπορεί στη άκρη να τις κάνω λεπτές σα βελόνες και μετά για να είναι ομαλή η καμπυλότητα τους τις τελειώνω με ένα ατέρμονο γυαλόχαρτο τριβείο ‘Belt sander’ βαλμένο στη μέγγενη ανάποδα (Με το γυαλόχαρτο προς τα επάνω )Δηλαδή πολύ γρήγορα τις έχω σε δέσμες των ας πούμε 10  -  20 δουγων σχηματισμένες .και κανένα εκατοστό πιο μακριές από το μήκος που πρέπει για καλύτερη εφαρμογή ή τυχόν σπασίματα
Μετά  τις πετάς στο νερό για 5  -  10 λεπτά και με μια λεπίδα ( cutter) σιγά σιγά τις διαχωρίζεις αρχίζοντας από τα διάκενα ( εκεί δηλαδή που δεν υπάρχει κόλλα)
Και έχεις όσες δούγες θέλεις σχηματισμένες. Με μια λεπίδα ξύνεις την μαλακή κόλλα 
 Και έτσι όπως είναι βρεγμένες τις λυγίζεις στο σχήμα του καλουπιού. Εγώ τις λυγίζω και τρείς ή και τέσσερεις μαζί ( ένα περίπου και δεν χρειάζεται καμία ακρίβεια στο σχήμα )Αν είναι ανάγκη λυγίζουν και δεξιά ή και αριστερά παρόλο που δεν είναι απαραίτητο διότι λόγω του μικρού πλάτους και πάχους κατά την κόλληση πάνε όπου θέλεις Είναι εκπληκτικό πόσο γρήγορα γίνονται και άμα κολληθούν πόσο γερό γίνεται το σκάφος Όσο καλός και ακριβής και να είσαι θα έχεις δέσμες  δουγων λίγο ποιο στενές και λίγο ποιο πλατιές Όπως προχωρείς στην κόλληση των δούγων άμα δεις ότι πας να ξεφύγεις  από της γραμμές κολλάς μια δύο ελαφρά πιο πλατιές ή πιο λεπτές ( 0,5-1 χιλ) και έχεις διορθώσει τυχόν ατέλειες που δε είναι και ορατές εκτός αν ένας είναι ψείρας Η ομορφιά της κατασκευής είναι ότι έχεις ένα σκάφος απόλυτα συμμετρικό όπως το καλούπι σου με τέλεια καμπυλότητα χωρίς να χρειάζεται σημαντικό ξύσιμο στο τέλος ( ελάχιστο από έξω) και μόνο με μία ημικυκλική ξύστρα από μέσα.  Τα σκάφη μου είναι 1,7 χιλ (  1,5 χιλ πάχος το πιο πρόσφατο )και έχουν resonance(κούρδισμα) γύρο στο Μι (παλισανδρος )
Τα φιλέτα σφένδαμνου (Maple)0,4 χιλ  τα κόβω με λεπίδα  ( cutter) 2.5 χιλ πλάτος με μία ρίγα και βρέχοντας τα ελαφρά τα λυγίζω πολύ γρήγορα με ένα σίδερο σιδερώματος πάνω σε ένα πλατύ ξύλο στο οποίο έχω ζωγραφίσει το σχήμα που θέλω δηλ. το προφίλ του μπουζουκιού. Και πάλιν επαναλαμβάνω καμία ακρίβεια δεν χρειάζεται και αυτά πάνε όπου τα σπρώξεις.κατά την κόλληση Εάν κατασκευαστεί μπουζούκι με περισσότερες από 50 δούγες θα πρέπει το φιλέτο σφένδαμνου μετά το λύγισμα να λεπτύνει βαθμιαία προς την μεριά του ντάκου¨καμιά φορά και μέχρι 0,2 χιλ Και αυτό το κάνω ξύνοντας με μια λεπίδα 
Θα συνεχίσω αργότερα με περισσότερες λεπτομερτες για την κατασκευή του σκάφους και την υπόλοιπη δική μου κατασκευή του μπουζουκιού και θα χαρώ να απαντήσω σε απόψεις και σχόλια.
Επίσης θα προσπαθήσω να βγάλω ένα βίντεο την όλη διαδικασία.
 


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 06:15:48 μμ »
..............Εκείνο το μπουζούκι που φτιάχτηκε με υλικά που είχα για κιθάρα.....

Φιλιε μου οριστε...
το βρηκα εγω το λαθακι στην κατασκευη...
{celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 11:04:29 πμ »
Χα χα ΄πλάκα έχεις . Χρησιμοποίησα πολύ κατώτερης ποιότητος καπάκι και δεν το στέρησα απο καμιά κιθάρα Πιστεύω το καλό αποτέλεσμα οφείλεται και στο τρόπο κατασκευής του σκάφους. Συγχαρητήρια για το ωραίο μπαγλαμαδοκιθαρόνι που έφτιαξες Πολύ πρωτότυπο. 'Oόμως σαν  να  σε βλέπω να κάνεις drifting προς την κατασκευή μπουζουκιών και το επόμενο όργανο σου θα είναι μπουζούκι Εγώ πρέπει να ολοκληρώσω αυτά που έχω να γράψω για την δική μου μέθοδο κατασκευής και να επιστρέψω στην κατασκευή κιθάρας πριν φάω κανένα καυτό σίδερο ή κανένα καλούπι στην φαλάκρα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 01:57:25 μμ »
ρε παιδιά με συγχωρείτε αλλά δεν κρατήθηκα...

 [ Invalid Attachment ]


filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 05:18:58 μμ »
Φιλε Μάνο αν έχεις τέτοιο μαλλί σε μισώ και σε ζηλεύω το ίδιο πιστεύω και ο δασιτριχος Στέλιος Είδα ότι στην πρόσφατη κατασκευή σου χρησιμοποιείς Radious dish για κόλλημα καμαριών και καμπύλωμα πλάτης Αν πετύχω τον γιό μου θα τον πίσω να ανεβάσει την δικη μου μεθοδο  για καμπύλωμα  καμαριών  πλάτησ και cross struts καπακιού μπουζουκιού και κιθάρας καί καβαλλαρη μπουζουκιού και κιθάρας

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 12:45:01 μμ »
το επόμενο όργανο σου θα είναι μπουζούκι
εγω δεν το γυρναω τωρα στα γεραματα... μονο μουστακι και μπαγλαμαδακι, μεχρι εκει... {celebrate018}

πριν φάω κανένα καυτό σίδερο ή κανένα καλούπι στην φαλάκρα.
τελικα αυτη η μιτσουκο-παντουφλα, απο τα ετερα μας ημιση, σταθερη αξια σε ολους μας ανα των αιωνων...

Χαχαχα ρε μανο που τονε θυμηθηκες. και δωσ του κρυβεται κατω απ' το ποταμακι ενα μικρο δεντρακι...
ασε που βλεπω και ζηλευω (οχι τα μαλλια του) αλλα εκεινες τις ερυθρελατες απο το yosemite...

φταιω που πηρα και βραβειο για την πιο πλουσια κομη;    το 1980...

ανεβασε βρε Φιλιε μου και καμια φωτο, πες στον υιο οτι ειναι για τους συναδελφους-κατατρεγμενους, να μας τρεξουνε τα σαλια...  :)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 10:06:33 μμ »
εγω δεν το καταλαβα...
καμια φωτο? {music012}

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:08:16 μμ »
Πολλές σύντομα ( Μόλις μπορέσω)

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 04:59:22 μμ »
Οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα. Πάνω στις ντούγιες υπάρχουν ίχνη ψαρόκολλας, στην αρχή στο τέλος και σε 3-4 σημεία στο ενδιάμεσο των ντούγιων πριν τις λυγίσω. Οι ντούγιες προορίζονται για μπουζούκι 50 ντούγιων και είναι πλάτους 6.2χλ. και πάχους 2.3χλ. Δυστυχώς είναι σχεδόν αδύνατον να κολληθούν με καρφάκια ή κολλητική ταινία. Θα ανεβάσω αργότερα τον δικό μου τρόπο κόλλησης μόλις βρω φωτογραφίες. Η μέθοδος αυτή πιστεύω μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κατασκευή λαούτου.
Είμαι στην διάθεση σας για περαιτέρω διευκρινήσεις.

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 02:52:39 πμ »
τώρα μάλιστα!
θα μπορούσες να κολλήσεις ενδιάμεσα και το φιλέτο καπλαμά, ώστε να είναι έτοιμο για κόλληση (με σιδερωμα θα λυγιζαν και θα κολούσαν ταυτόχρονα)
πλανιάρονται με πλάνη ή θέλει γυαλοχαρτιέρα?
μάλλον οι οδηγοί γραμμές δε χρειάζονται, αφου παει μόνο του
υπάρχει κόλλα που με το ζεσταμα να μην ξεκολλα? (για τα φιλετα ιδεα)
ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!


filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:06:16 πμ »
Καλή η ιδέα σου αλλά είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να κολλήσεις πρώτα το φιλέτο με ακρίβεια ανάμεσα σε δύο λεπτές ντούγιες και μετά να τις λυγίσεις χωρίς να ξεκολλήσουν .Χρησιμοποιώ σίδερο νοικοκυράς μόνο για το λύγισμα των φιλέτων.Τις δούγες τις λυγίζω πολύ γρήγορα όπως είναι βρεγμένες μετά τον διαχωρισμό τους ,σε ένα ηλεκτρικό μπρούντζινο 'Bending Iron' που κατασκεύασα.Ο μόνος τρόπος να τις διαμορφώσεις γρήγορα είναι με ένα περιστροφικό τριβείο για ταχύτητα και μετά με ένα ατέρμονα 'Belt Sander' (Parkside φθηνό που έχω) για ακρίβεια ) .Τά έχω σκεφτεί όλα και έχω πειραματιστεί επισταμένα Φυσικά τα πάντα παίρνουν βελτίωση .Η πλάνη θα τις σπάσει και είναι και επικίνδυνη σε τόσο λεπτές κατασκευές Όπως ανέφερα ποτέ δεν καίω την ψαρόκολλα.Τα πάχη των ξύλων μου είναι οριακά και δεν παίρνω ρίσκα.
Οι οδηγοί γραμμές κατά την γνώμη μου είναι απόλυτα απαραίτητες διότι χωρίς αυτές θα ξεκινήσεις  αλλού και θα καταλήξεις αλλού ειδικά στον τάκο και στην κολάντζα Και μετά θα πρέπει οι ντούγιες σου να ειναι απόλυτα ίδιες και συμμετρικές πράγμα πολύ δύσκολο έως αδύνατο.Μπορείς να μειώσεις σε αριθμό τις γραμμές ( εάν προσέξεις οι γραμμές μου ανά τρεις είναι διαφορετικού χρώματος ) Η καλύτερη κόλλα για μουσικά όργανα κατα γενική παραδοχή είναι η ψαρόκολλα, ηχητικά και δομικά . Στην Αγγλία και Αμερική υπάρχει ψαρόκολλα σε gram strength H καλύτερη για μουσικά όργανα είναι η 192 gram strength που σου δίνει περισσότερο χρόνο συναρμολόγησης ( open time) χωρίς σημαντική απώλεια στην ισχύ της Μεγαλύτερα νούμερα είναι πιο γρήγορες και πολύ ισχυρές
Εχω ανακαλύψει τρόπο να κολλώ τις δούγες πλαινάρια κλπ γρήγορα και εύκολα Αυτά θα τα ανεβάσω όταν βρώ καιρό και φωτογραφίες
Χαιρετώ προς το παρόν

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 12:01:02 μμ »
Τις ντούγιες της κολλώ με artists pallet knife. 

Όπως τις έχω στερεωμένες απάνω στο καλούπι με λάστιχα.

Τοποθετώ κόλλα δεξιά-αριστερά του φιλέτου καπλαμά και άμα χρειάζεται τις συμπιέζω με τα μεταλλικά clips που έχω επισυνάψει.

Είναι πολύ δύσκολο να χρησιμοποιηθεί πινέλο ανάμεσα στις λεπτές χαραμάδες των ντούγιων που συναρμολογώ, διότι θα χρειάζεται πολύ καθάρισμα της κόλλας και μεγαλύτερη πιθανότητα να κολλήσουν στο καλούπι.

Κατά την κόλληση δεν χρειάζεται να κολλά ένας συμμετρικά δεξιά-αριστερά της μέσης γραμμής.  Μπορείς να κολλήσεις 10 δεξιά και μετέπειτα 10 αριστερά.

Όταν κολλήσω περίπου τις μισές αφαιρώ τις 3 βίδες στηρίζουν τον τάκο.  Αφαιρώ την κατασκευή από το καλούπι και μετρώ το πάχος με ένα παχύμετρο που κατασκεύασα.

Μετά με μία ημικυκλική ξύστρα το λεπταίνω εσωτερικά στο πάχος που θέλω, στην δική μου περίπτωση είναι 1.7 χιλιοστά (εννοείται ότι το έχω περάσει ελαφρό γυαλόχαρτο εξωτερικά).  Έπειτα το ξαναβιδώνω στο καλούπι και συνεχίζω.

Τα πλαϊνάρια τα κολλώ επίσης με την σπάτουλα.

Θα ανεβάσω αργότερα φωτογραφίες της κατασκευής με τα λάστιχα και τα clips.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 12:09:53 μμ »

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 01:47:27 μμ »
Φίλε John ,λάθος διατύπωση Ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου ξερόλα. Απλά εννοούσα τα δοκίμασα σχεδόν όλα για την κατασκευή και κόλληση των ντούγων. Αυτά τα υπαγόρευσα και μου τα έγραψε ο αδελφότεκνος μου και κάπου εκεί έγινε το λάθος .Ξεχασε το λοιπόν Όπως έγραψα ξανά δεν μπήκα στο φόρουμ για να εισπράξω μπράβο Απλά επειδή τα χρονικά περιθώρια στενεύουν ήθελα να μοιραστώ μαζύ σας ιδέες μου που μπορεί να βοηθήσουν τα παιδιά στις κατασκευαστικές τους αναζητήσεις και προσπάθειες.Νάσαι καλά.

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 01:50:13 μμ »
Φίλε John ,λάθος διατύπωση Ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου ξερόλα. Απλά εννοούσα τα δοκίμασα σχεδόν όλα για την κατασκευή και κόλληση των ντούγων. Αυτά τα υπαγόρευσα και μου τα έγραψε ο αδελφότεκνος μου και κάπου εκεί έγινε το λάθος .Ξεχασε το λοιπόν Όπως έγραψα ξανά δεν μπήκα στο φόρουμ για να εισπράξω μπράβο Απλά επειδή τα χρονικά περιθώρια στενεύουν ήθελα να μοιραστώ μαζύ σας ιδέες μου που μπορεί να βοηθήσουν τα παιδιά στις κατασκευαστικές τους αναζητήσεις και προσπάθειες.Νάσαι καλά.

Tags: