Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)  (Αναγνώστηκε 4042 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« στις: Ιανουάριος 11, 2022, 09:27:06 πμ »
Καθώς πάντα μου άρεσε ο ήχος των blues ήτανε στα πλάνα μου να φτιάξω μια resonator. Η όλη ιδέα ήτανε να φτιαχτεί αντί με ετοιματζίδικο κώνο να φτιαχτεί από ένα παλιό μεταλλικό δίσκο της μητέρας μου. Η όλη ιδέα ήτανε για συναισθηματικούς λόγους, όταν ''έφυγε'' η μάνα μου. Όταν τον Σεπτέμβρη έφυγε κι ο πατέρας, τελειώνοντας τα διαδικαστικά, επέστρεψα στο άδειο πατρικό και μάζεψα τον παλιό δίσκο. Πήγα και στον Παντελάκο και πήρα και το κελεμπέκι για την κατασκευή. Το όνομα της πρότυπης αυτής κατασκευής (ALEXO) όπως φώναζε ο πατέρας μου την μάνα.
Κλείνοντας με τα συναισθηματικά εδώ, πάμε στο κομμάτι το καθαρά τεχνικό.
Η όλη κατασκευή του σκάφους (πλάτη, καπάκι και πλαϊνά) αποφασίστηκε να γίνει από καπλαμά κελεμπέκι μουαρέ, αγορασμένο όπως προείπα από τον Παντελάκο. Στο καπάκι μιας και δεν έβγαιναν ακριβώς οι διαστάσεις μπήκε κεντρικά μια λωρίδα καστανιά (από καστανιά θα γίνει και το μάνικο). Μετά από πολύ μελέτη διαφόρων κατασκευών προέκυψε το σχέδιο με βάση τα δεδομένα υλικά. Η κατασκευή δεν είναι προφανώς η τυπική dobro resonator όπως αυτές που έχουν παρουσιαστεί και εδώ στο φόρουμ μασ την ουσία κάτι υβριδικό που πιστεύω να βγάλει ήχο resonator.
Η ιδέα ήτανε να φτιαχτεί ένα όργανο με πολλές εναλλακτικύς ήχους. Το ζητούμενο ήταν να έχει και ακουστικό και ηλεκτρικό ήχο. Έτσι θα φέρει και διπλό μαγνήτη με ράγες. Θα έχει ηχητική οπή στο πάνω μέρος με εναλλακτιή να κλείνει (να ταπώνεται) για την αποφυγή μικροφωνισμών όταν δουλεύει σαν ηλεκτρική.
Ξεκινάμε τις φωτογραφίες πρώτα με το σχέδιο πάνω σε κόντρα πλακέ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 09:44:36 πμ »
Πρώτα κόπηκε η πλάτη που είναι book matched.
Κολληθήκαν τα καμάρια και σχετικό ενισχυτικό φιλέτο στην ένωση.

Για το καπάκι κολληθήκαν δυο κομμάτια (δεν είναι book matched). Κεντρικά στην ένωση για λόγους εμφάνισης αλλά και γιατί το ξύλο ήταν ίσα ίσα μπήκε φιλέτο καστανιάς.
Κόπηκε η τρύπα στις διαστάσεις του δίσκου. Για την στερέωση του δίσκου φτιάχτηκε στεφάνι από κόντρα πλακέ θαλάσσης  με πατούρα εσωτερική για να πατάει ο δίσκος στον οποίο πάνω θα πάει γέφυρα μεταβλητού ύψους. Κολλήθηκε πάνω στο καπάκι, καθώς και ένα επιπλέον καμάρι. Το στρογγυλό κομμάτι που κόπηκε από το καπάκι κρατήθηκε. κόλλησα πάνω σε αυτό καμάρια σε ύψος τέτοιο που να μπορεί να πατάει πάνω στην πατούρα του στεφανιού και να ταπώνεται αφού αφαιρεθεί ο δίσκος και η μεταβλητή γέφυρα να πατάει εναλλακτικά πάνω σε αυτό και όχι στο μεταλλικό δίσκο. 
Όπως προανέφερα πρόκειται για πρότυπη κατασκευή που το σχέδιο της τελειοποιείται κατά την κατασκευή.
Το παλιό δισκάκι έχει διάμετρο 22,5 εκατοστά και καθώς ήταν πολυχρησιμοποιημένο έφερε τα σημάδια της χρήσης. Αφού χτυπήθηκαν και ίσιωσαν κάποια μικροβαθουλώματα γυαλίστηκε και έγινε έτοιμο για τοποθέτηση.
Το σχήμα της κιθάρας βασίστηκε πάνω σε σχέδιο μπλουζ ακουστικής κιθάρας της Martin μόνο που έγινε κοφτή. Η ένωση θα γίνει στο 12ο τάστο και η κλίμακα θα είναι 63 εκατοστά. 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 11:33:55 μμ »
Δημήτρη μας συγκίνησες
Δεν έχω αμφιβολία ότι θα γοητευτούμε (-και θα νοστιμευτούμε)
Καλή ευκολία...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 05:46:56 πμ »
μπραβο δημητρη!
αυτες οι ντετικεϊτιτ κατασκευες ειναι κ οι καλυτερες, αυτες που σε ταξιδευουν κ σε "γεμιζουν" πραραπανω.
αναμενουμε με ιδιαιτερο ενδιαφερον!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 07:57:16 πμ »
Με το καλο ρε φιλε να το ακουσουμε.Εχω φτιαξει κι εγω οργανα με αφιερωση στον πατερα μου που εχασα και σε νοιωθω.Να ζησεις να τους θυμασαι .......
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 08:53:51 μμ »
Γειά σου ρε Δημήτρη.
Πράγματι με συγκίνησες και τα λόγια σου αποδεικνύουν για μια ακόμα μια φορά το τι άνθρωπος είσαι.   
Στο φόρουμ υπάρχουνε παιδιά ... και είσαι από τα πρώτα!
Την αγάπη μου!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2022, 03:00:46 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια. Η αλήθεια είναι πως εδώ είαστε μια παρέα που πέρα από το μεράκι ερχόμαστε και κοντά σαν άνθρωποι και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
 
Προχωρησα λίγο ακόμα. μορφοποίησα τα καμάρια, έκοψα ταστιέρα και κολλήσα τα τμήματα για το μπράτσο.
Ανεβάζω φωτογραφίες από πλάτη και καπάκι. Στο καπάκι έβαλα πρόχειρα το μεταλλικό δίσκοκαι τον μεταβλητού ύψους καβαλάρη (παλισανδρενιο) μαζί με την ταστιέρα για μια πρώτη εικόνα πως θα βγει το όργανο. Η αλλη φώτο είναι με το στρογγυλό τμήμα το καπακιού που κόπηκε και με την ηχητική οπη ταπωμένη. Το στρογγυλό αυτό κομμάτι ενισχύθηκε με καμάρια για να μπορείς να έχεις την δυνατότητα να πάιξει με διαφορετικό ήχο. Μιας και ο δίσκος βγαίνει πιο ψηλά από το καπάκι ενώ αν μπεί ο ξύλινος δίσκος θα είναι στο ίδιο επίπεδο με το καπάκι, απατούνται διαφορετικά ύψη καβαλάρη. Αυτήν την απαίτηση καλύπτει ο μεταβλητού ύψους καβαλάρης. Η ταστιέρα είναι παντούκ μπαριολέ  σε κοκκινωπή και λευκή απόχρωση. Θα ταιριάζει με το σκάφος που η σκέψη μου είναι να χρησιμοποιηθεί εμποτισμός για πορτοκαλοκίτρινη απόχρωση. Είχα κάνει κάποοιες δοκιμές που έιχαμε συζητήσει και εδω για την χρήση φυυσικών χρωστικών με κουκουρμά και πατζάρι. Έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω το μίγμα που είχα φτιάξει (τ'ακούς Ιωσήφ;  ).
Τέλος κολλήθηκαν τα τμήματα του μπράτσου από καστανιά (μονοκόμματη). Εννοείται πως θα μπει και βέργα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2022, 03:51:43 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 13, 2022, 04:13:33 μμ »
Μπράβο βρε Δημήτριε!!! εύχομαι η ALEXO να σου βγει τέλεια!!! μπυρα
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 09:52:25 πμ »
Γυρίστηκαν και τα πλαϊνά από το ίδιο κελεμπέκι και κολλήθηκε και εσωτερικό περιμετρικό φιλέτο.
Το γύρισμα των πλαϊνών με παίδεψε πολύ καθώς η κιθάρα είχε σχεδιαστεί να έιναι κοφτή και οι καμπύλες ήτα πολύ μικρές.
Αφου προσπάθησα με διάφορα σίδερα που έχω και έκαψα για τα καλά το ξύλο, τελικά η δουλειά έγινε με ένα προφίλ αλουμινίου που είχα σταθεροποιήσει στην μέγκενη και θέρμαινα με το φλόγιστρο. Αυτό με βόλεψε και τέλειωσε η δουλειά γρήγορα.
Τα πλαϊνά μπήκανε πάνω σε σολέρα και σφιχτήκανε για να κρατήσουν το σχήμα τους.
Επόμενη κίνηση είναι κοληθούνε τάκος και μπράτσο και να ακολουθήσρει το καπάκι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 07:56:15 μμ »
Κολλήθηκε το μάνικο με τα πλαϊνά.Αν τα καταφέρω θα συνεχίσω το βράδυ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:29:01 πμ »
Χτες το βραδυ ολοκληρώθηκε το σκάφος και σχηματοποιήθηκε και το καραόλο. Έγινε η τρύπα στο καπάκι για τους μαγνήτες και έφτιαξα και μία ξύλινη βάση για τον μαγνήτη. Η επιλογή μου ήταν να χρησιμοποιηθεί συνδυασμός κελεμπέκι και καστανιά από ξύλα. Το μπράτσο και το καράολο έγιναν απο καστανιά. Στο καράολο έγιναν οι τρύπες για τα κλειδιά αλλά ως γνωστόν επειδή η μα..ία καραδοκεί, οι τρύπες έγιναν πιο πάνω απ'ότι έπρεπε καθώς μετρήθηκαν με άλλα κελιδιά και όχι με αυτά που θα μπουν τελικά. Έτσι ταπώθηκαν οι λάθος τρύπες με καβίλιες και ανοίχτηκαν νέες στην σωστή θέση. Κολλήθηκε καπλαμάς από κελεμπέκι και καλύφθηκαν.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:54:17 πμ »
Δημήτρη είναι ολοφάνερο ότι είσαι πάνω στην έξαψη της κατασκευής ! 

Καλή πορεία και   μπυρα  στην υγειά σου !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2022, 04:57:04 πμ »
Τέλος η μορφοποίηση και προχώρησ στα τριψίματα μέχρι 400αρι.
Αρχίζει η διαδικασία λουστραρίσματος. Πριν όμως το λουστράσμα είχα αποφασίσει να χρωματίσω με εμποτισμό (με φυσικά υλικά) την κιθάρα.
Είχα πάρει πατζάρια και έβγαλα το χρώμα τους σε οινόπνευμα. Δοκίμασα επίσης με σαφράν και κουρκουμά.
Περάστηκε ένα χέρι κόκκινο (από πατζάρι) στην πρώτη φωτογραφία.
Ακολούθησα άλλο 'ένα χέρι κόκκινο και ένα χέρι πορτοκαλί (κουρκουμας).Οι φωτογραφίες είναι πρν καλοστεγνώσει το διάλυμα.
Μάλλον αφού στεγνώσει καλά, παιρνάω άλλο ένα 400αρι γυαλόχαρτο και μετά άλλη μία κόκκινο πριν τα λούστρα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 01:27:28 μμ »
Ο εμποτισμός ολοκληρώθηκε με 2-3 χέρια ακόμα κόκκινο και ένα πορτοκαλί.Ενδιάμεσα πέρασα και ένα χέρι γομαλάκα
Από χέρι σε χέρι παίρναγα και ένα ελαφρύ γυαλοχαρτάρισμα με 400αρι.
Ξεκίνησα τα λούστρα. Επιλέχθηκε ένα αλκυδκικό βερνίκι που παρόλο που αργεί πολύ να στεγνώσει (36 ώρες στους 10 βαθμούς) έχει όμορφο αποτέλεσμα. Πέρασα το πρώτο χέροι με πινέλο αφού το αραίωσα γύρω στο 20% για να ποτίσει το ξύλο. Αφού στεγνώσει καλά, θα περαστεί ξανά γυαλόχαρτο 400 (ή και 320 πιο πριν -εξατρτάται από το αποτέλεσμα). Αν χρειάζεται θα περαστεί άλλο ένα αραιωμένο πριν το τελικό βερνίκι.
Το χρώμα βγήκε όμορφο και με το βερνίκι. Το καπάκι μωβίζει ελαφρά.
Ωραία απόχρωση πήρε και η καστανιά.


Αν ενδιαφέρεστε θα δώσω και πιο πολλές λεπτομέρειες για την όλη παρασκευή και διαδικασία του εμποτισμού.
 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Ηλεκτρακουστική κιθάρα τύπου Resonator (ALEXO)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 02:31:42 μμ »
Μπράβο σου Δημήτρη , πολύ όμορφη και ωραία ιδέα για κατασκευή !!