Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μαρτιος 2024  (Αναγνώστηκε 2629 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΆ συνταξιδιώτες!...
Να ευχηθούμε για
Ειρήνη και Φρόνηση
Υγεία
Δημιουργικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2024, 08:49:48 πμ από steliosguitar »

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Όσο κάποιοι κομάντος κυνηγάνε χελώνες (ποιος είσαι ρε φιλαράκι, ο σούπερ Μάριο) κάποιοι δουλεύουν προτζεκτάκια. Είχα πάει σε μία μουσική σκηνή και η τραγουδίστρια είχε ένα κύβο κρουστό σαν μαράκα (δυστυχώς δεν ξέρω πως λέγεται). Το ζήλεψα και από ένα κούφιο πόδι τραπεζιού ΙΚΕΑ έφτιαξα κα εγώ ένα. Έβαλα μέσα χάντρες και κόλλησα ένα καπάκι. Του πέρασα και ένα λούστρο και βουαλά...


https://www.youtube.com/shorts/9s3NRNs3OXY
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Καλη Χρονια με

ΥΓΕΙΑ και ΑΓΑΠΗ


ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
συνεχεια της κιθαρας, καποια -μικρη εστω- προοδος:
τελειωμα καμαρωμα, μπρατσο κοψιμο κολλημα και χεντπλεϊτ

στρογγυλοκαθισορεμαλης.... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Κατασκευή τρίχορδου μπουζουκιού προπολεμικού με τσάκιση στο καπάκι.
Με αφορμή την επικοινωνία με ένα μέλος του φόρουμ, χθες έκανα μια μικρή αλλαγή στο καλούπι του τρίχορδου με τσάκιση που είχα φτιάξει (http://www.luthier.gr/index.php?topic=4110.0) και ξεκίνησα την κατασκευή ενός νέου τρίχορδου προπολεμικού στυλ που είχα εδώ και καιρό προγραμματίσσει. Το καλούπι περάστηκε με σαπούνι να  ξεκολλάνε οι ντούγες. Με την τακτική που καθιέρωσα σε αυτό το καλούπι, και οι δύο τάκοι προσαμόζονται στο καλούπι για να κολλήσουν οι ντούγιες. Η πρακτική αυτή είναι κλεμένη από την κατασκευή του ουτιού και μου φάινεται βολική.
Κόλλησα και τα κομμάτια του μεγάλου τάκου για να προσαρμοστει και αυτός και να προχωρήσει η κατασκευή. Έπεται και άνοιγμα ξεχωριστού νέου θέματος (οι δύο πρώτες φωτογραφίες εδώ).
 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Κατασκευή τρίχορδου μπουζουκιού προπολεμικού με τσάκιση στο καπάκι.
Με αφορμή την επικοινωνία με ένα μέλος του φόρουμ, χθες έκανα μια μικρή αλλαγή στο καλούπι του τρίχορδου με τσάκιση που είχα φτιάξει (http://www.luthier.gr/index.php?topic=4110.0) και ξεκίνησα την κατασκευή ενός νέου τρίχορδου προπολεμικού στυλ που είχα εδώ και καιρό προγραμματίσσει. Το καλούπι περάστηκε με σαπούνι να  ξεκολλάνε οι ντούγες. Με την τακτική που καθιέρωσα σε αυτό το καλούπι, και οι δύο τάκοι προσαρμόζονται στο καλούπι για να κολλήσουν οι ντούγιες. Η πρακτική αυτή είναι κλεμένη από την κατασκευή του ουτιού και μου φάινεται βολική.
Κόλλησα και τα κομμάτια του μεγάλου τάκου για να προσαρμοστει και αυτός και να προχωρήσει η κατασκευή. Έπεται και άνοιγμα ξεχωριστού νέου θέματος (οι δύο πρώτες φωτογραφίες εδώ).


Ισως ανευ σημασίας , αλλά σε ότι μπουζουκοειδή με ντούγιες έχω φτιάξει προσάρμοσα απ΄την αρχή και τους δυο τάκους στο καλούπι και με βόλεψε

Καλή πορεία , καλή επιτυχία !   {celebrate012}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Ευχαριστώ Ιωσήφ.
Έχει σημαντική ευκολία καθώς και τον μικρό τάκο τον μορφοποιείς πάνω στο καλούπι επομένως το σχήμα του ακολουθεί ακριβώς τις γραμμές του καλουπιού και επομένως κολλάνε καλύτερα οι ντούγες. Αφήνει μόνο ένα μερεμετάκι συνήθως. Εκεί που είναι η βίδα, ξετρυπάς με προσοχή τις ντούγιες για να ξεβιδώσεις τον τάκο από το καλούπι. Άμα προσέξεις στα ούτια συνήθως έχει ένα διακοσμητικό ένθετο στο σημείο αυτό. Δεν έιναι τυχαίο.  Στα μπουζούκια δεν υπάρχει θέμα καθώς καλύπτεται από την κολάτζα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Quiz για δυνατούς μύστες. Η κιθαρα ειναι μια ισπανική του 1980.
Τι ξύλο είναι τα πλαϊνά;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
...πλατη δεν εχει ;  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
...πλατη δεν εχει ;  ;D
Η πλάτη ειναι καπλαμας , ουτε 1 μμ και δεν ειναι πορτοκαλί

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Να το πάρει το ποτάμι. Και να πνίξει τους Ισπανούς που τα βάφουν όλα πορτοκαλί.
Από κάτω υπήρχε ένας ωραίος παλισανδρος που τον μασκάρεψαν σε μαονι...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Να κανουν τον παλισανδρο να μοιαζει με μαονι μου κανει για ανωμαλια. Πολυ πιο ομορφος ο παλισανδρος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
επιτελους κοντοζυγωνει η ρομα εξπο κιταρ ... https://www.romaexpoguitars.com/

αντονιο καρμπονε, λορεντζο φρινιανι σημαντικοτατος κατασκευαστης αλλα κ συλλέκτης-βαθυς γνωστης, μαρκο τζιλιολι επιτομη εφαρμογης τελειας ξυλειας σε κατασκευες, λουιτζι λοκατο κ καμπριελ λοντι χωρις περιγραφη,

πολλους νεους αποφοιτησαντες απο https://www.scuolemestieridarte.it/scuola/civica-scuola-di-liuteria-del-comune-di-milano-lombardia/

και φυσικα γυναικες (επιτελους με βραβεια-σπασανε την αντροκρατεια)



οχι σαν εμας εδω που υπαρχει μια μιζερια το κατι αλλο, μεχρι ακομη και στο επιπεδο σπουδων.
...διαχυτη η απορρεουσα εσανζ μουχλιλας στην ατμοσφαιρα...
να μαθαινει καποιος τη κατασκευη στο δασκαλο...πσσσσ και μη πεις κουβεντα θα σου πω εγω τα μυστικα, κ ολα αυτα μεσα σε εργαστηρια ταλιμπαν και σε σπηλιες...

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.455
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Χαίρετε σε όλους! Μετά,από μια συζήτηση που είχα με ένα μέλος από το φόρουμ μας για την σημαντικότερα τα καμάρια να είναι free run out ( πως λέγεται στα ελληνικα??) αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα και να δω τι συμβαίνει τελικά.. θα παρουσιάσω τα δεδομένα και ο καθένας ας κρίνει πόσο σημαντικό είναι τλκ η όχι..
Έχω ένα καμαροξυλο πυκνότητας περίπου 360 kg/m³ το οποίο το αγόρασα από Έλληνα προμηθευτή και το run out ζει και βασιλεύει.. επίσης έχω και ένα δεύτερο με περίπου ίδια πυκνοτητα στο οποίο δεν υπάρχει run out..είναι άψογο το κομμάτι.. το χάλια κομμάτι αν και 30 πόντους προσπάθησα να το σκίσω και όλοσχιζοταν στο πλάι.. ενώ το άλλο ήταν 45 πόντους και σχιστηκε σε 2,πολύ όμορφα κομμάτια.. Στη συνέχεια διαμορφωσα δύο ίδια καμάρια διαστάσεων 5x5 χιλ και 20 πόντους μήκος..  τα ζυγίζω και έχουν βάρος 4,3 γρ το ελληνικό και 4,2γρ το free..λογικό μέχρι εδώ γτ έχουν παρομοια πυκνοτητα. Αφού έχω πιάσει με,σφικτηρα τα καμάρια και ενέχουν και τα δύο από 17 πόντους ακριβώς τοποθετώ στην άκρη τους ένα βάρος του 980 γτ για να δω την εκτροπη του καθένα. Τα δεδομένα είναι τα εξής. Το free run out εκτραπηκε σχεδόν ένα χιλ λιγότερο. Η μέτρηση έγινε με παχυμετρο και έγιναν πολλές μετρήσεις.. το σίγουρο είναι,ότι εκτραπηκε από 0,7 έως 1 χιλ..λιγότερο πάντα.. ίσως ακούγεται αμελητέο.. για μένα δεν είναι.. αν,σκεφτώ ότι αυτό διαδραματιζεται στο low bout που είναι το 90% του οργάνου και αν σκεφτώ ότι 7 καμάρια κρατάνε το καθένα από 0,7 χιλ περισσότερο και είναι και αμελητέα όντως ελαφρύτερ
ο.. το 0,1 γρ σε,κάθε καμάρι δεν λέει και πολλά.. ΙΣΩΣ να λέει περισσότερα σε 2 καπάκια που να είναι ίδιας πυκνότητας το ένα χάλια και το άλλο free,run out..θα το δούμε μελλοντικά.
Αυτό όμως που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν πόσο άλλαζε η ακαμψία σε ελάχιστες μεταβολές του βάρους στο ίδιο καμάρι.. εξηγούμε.  Το free run out όταν ήταν στα 4,8 γρ δλδ 0,6 γρ βαρύτερο, μιλάμε για 2,ροκανιες ακόμα τότε η εκτροπη στο ίδιο βάρος ήταν 6 χιλ λιγότερο!!!διανοηστε πόση δύναμη έχασε,το καμάρι με μισό γραμμάριο από το ύψος του??πολλοι θα πουν οτι ανακαλυψα παλι τον τροχο αλλα ηθελα να το διαπιστωσω και να το μοιραστω..αυτά από μένα!

Tags: