Αποστολέας Θέμα: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα  (Αναγνώστηκε 24237 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 10:26:07 μμ »
Που να τροχίσουμε τα εργαλεία γιατι έχει δουλειά με αυτούς που μας κυβερνούν, την βλέπω την κατάσταση θα σκάβω μπαγλαμάδες στη φυλακή
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 10:28:51 μμ »
ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΔΕΝ ΣΚΑΒΕΙΣ ΜΠΑΓΛΑΜΑ .........ΤΟΝ ΚΑΙΣ
ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΙ ΓΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΟΥΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΚΑΡΠΕΛΑ ΝΑ ΣΚΑΨΟΥΝ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΒΑΖΑΝ ΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΚΑΙΓΕ, ΣΚΑΒΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ.


ΥΓ. ΜΕΧΡΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 10:33:30 μμ »
Ναι ναι ναι σε σένα το είχα δει κάπου μέσα δω και με είχες κουφάνει, το έλεγες κι ολα ότι το έκαναν έτσι, ήθελα να ξέρα που τα μαθες όλα αυτά, τρελά ιστορικά ΜΠΡΑΒΟ
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 06:43:29 μμ »
Έχω πάρει μια πέτρα από το Φράγκο (από Κρήτη μου είπε πως ήτανε μιας και είχε και από εξωτερικό).
Είναι πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι τιμή αλλά ήταν πανάκριβη. Η τιμή ήταν με το μέγεθος (ή κιλό(;) δεν θυμάμαι αλλά οσο πιο μεγάλη ήταν πιο ακριβή). Το χρώμα της καφέ με νερά ανοιχτά. Οι πέτρες ήταν σχετικά αμορφοποίητες διάλεξα όμως την πιο επίπεδη και ασ ήταν πιο μεγάλη και ε΄τσι μου στοίχισε πιο ακριβά.
Την έτριψα πάνω χοντρό γυαλόχαρτο και την βελτίωσα (δεν ήθελε και πολύ).
Ακονίζω τα σκαρπέλα με λαδάκι μηχανής (δεν ζήτησα κάποιο τύπο - το πιο φτηνό που είχε το βενζινάδικο) και ξυρίζει τρίχα στο χέρι.
Το λεπίδι του ροκανιού το ακονίζω αρκετά καλά και αυτό αλλά είναι πιο δύσκολο και το αποτεέλεσμα χωρίς ναι είναι τέλειο όπως στο σκαρπέλο κόβει μια χαρά.
Δεν χρησιμοποιώ κανένα από τα εργαλεία που αναφέρθηκαν παραπάνω. Ίσως παιδεύομαι λίγο παραπάνω αλλά για το επίπεδο του ερασιτέχνη θεωρώ υπερβολή τη χρήση τόσων πολλών εργαλείων που συχνά αναφέρουμε εδώ στο φόρουμ (ειδικές λιμίτσες για τα κόκκαλα μια για κάθε χορδή, 42 σκαρπέλα, 12 διαφορετικά ροκάνια κλπ). Να μην υπενθυμίσω το βίντεο που ανέβασε ο Ζαρκάδας με τον αφρικανό.
Όταν ξεκίνησα με τα όργανα, μου είπαν να πάρω ή φυσική πέτρα η τεχνητή για ακόνισμα και για αυτό κατέληξα σε αυτή την λύση. Τώρα πια όμως μου φαίνεται η λύση που προτείνει ο Κούρος εί ναι η πιο απλή και πιο οικονομική.
Καλή χρονιά σε όλους μας.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 07:38:36 μμ »
πλακα κανεις ρε συ Δημητρη? αμα παμε με τα μυαλα τα δικα σου, πως θα φτασουμε στα τουλαχιστον τρεις χιλιαδες ευρω που προτεινουν αλλοι εδω μεσα για να μπορεσεις να ξεκινησεις ενα μπαγλαμα? πως θα κινηθει η αγορα?

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 12:19:42 μμ »
Δίκιο έχεις Γιάννη!!
Μην πάμε και κόντρα στην ανάπτυξη που ήρθε χτες το βράδυ με το 2014 όπως μας ενημερώσανε (τρομάρα μας !!!)
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 04:56:39 πμ »
Τα εργαλεια κανουν τον μαστορα οπως λενε. Ομως η δυναμη της θελησης ξεπερνά καθε εμποδιο! Περα απο τον Αφρικανο οργανοποιο που μας εδειξε ο Ζαρκαδας, ας δουμε τις κατασκευες πολυ παλιων οργανοποιών  πριν το 1950, τοτε  που δεν ειχαν ούτε Ρούτερ, ούτε κόλλες, ούτε ξεχονδριστηρες, ουτε σκαρπελα ειδικα και όμως φτιαχναν αριστα εργα τεχνης, οργανα με φιγουρες, κεντηματα, φιλέτα κ.α. Πολλα απο τα εργαλεια τους, τα φτιαχναν οι ιδιοι. Με  ρασπα, ενα ροκανι, ενα πριόνι, σφιχτηρες και δυο σκαρπελα ξεκινα κανεις να φτιαξει ενα όργανο και να κανει ανετα το χομπυ του ! Τωρα οσον αφορα το ακονισμα θα εφαρμοσω τη μεθοδο με γυαλοχαρτο. Δοκιμασα  να ακονισω τη λαμα απ  το  ροκανι και εμεινα αυχαριστημενος....
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

Bαγγέλης Tυπάλδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 47
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 09:15:16 πμ »
πριν το 1950, τοτε  που δεν ειχαν ούτε Ρούτερ, ούτε κόλλες, ούτε ξεχονδριστηρες, ουτε σκαρπελα ειδικα και όμως φτιαχναν αριστα εργα τεχνης, οργανα με φιγουρες, κεντηματα, φιλέτα κ.α. Πολλα απο τα εργαλεια τους, τα φτιαχναν οι ιδιοι. Με  ρασπα, ενα ροκανι, ενα πριόνι, σφιχτηρες και δυο σκαρπελα ξεκινα κανεις να φτιαξει ενα όργανο και να κανει ανετα το χομπυ του !

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Εγώ τα ηλεκτρικά που είχα τα πουλάω γιατί κάνουν πολύ σκόνη για το μικρό χώρο που εργάζομαι και δε το ευχαριστιέμαι. Άσε που και το αποτέλεσμα δεν είναι καλύτερο με το ηλεκτρικό. Για παράδειγμα όταν κόβω με τη φτηνή  Ryoba μου το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από την ηλεκτρική σέγα.  Δε θα συμφωνήσω όμως ότι το γυαλόχαρτο είναι φτηνή λύση. 0,70€ το τεμάχιο!!! Το λαδάκονο κοστίζει κοντά στα 15-20€ και οι γιαπωνέζικες ξεκινούν από 30€ (ο Ζαρκ θα με κράξει αλλά ο Φράγκος είναι λίγο ακριβός στις τιμές, αν και έχει μακράν το καλύτερο μαγαζί εργαλείων εν Ελλάδι ). Νομίζω ότι με την πέτρα κάνεις απόσβεση γρήγορα και σε βάθος χρόνου είναι πολύ πιο οικονομικό από το γυαλόχαρτο. 
"Ερασιτέχνης είναι ο εραστής της τέχνης"

Φουντούκος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φουντούκος
  • Αγαπημένο ξύλο: -
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 11:48:33 πμ »
Αυτες οι πετρες που κυκλοφορουν στο ιντερνετ και ειναι φτηνες δεν ειναι καλη λυση;;;

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=3665

παιρνεις 3 τετοιες (αποψη μου) και εισαι καλυμενος για αρκετα χρονια.
Symmetry and simplicity

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 02:44:08 μμ »
πριν το 1950, τοτε  που δεν ειχαν ούτε Ρούτερ, ούτε κόλλες, ούτε ξεχονδριστηρες, ουτε σκαρπελα ειδικα και όμως φτιαχναν αριστα εργα τεχνης, οργανα με φιγουρες, κεντηματα, φιλέτα κ.α. Πολλα απο τα εργαλεια τους, τα φτιαχναν οι ιδιοι. Με  ρασπα, ενα ροκανι, ενα πριόνι, σφιχτηρες και δυο σκαρπελα ξεκινα κανεις να φτιαξει ενα όργανο και να κανει ανετα το χομπυ του !

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Εγώ τα ηλεκτρικά που είχα τα πουλάω γιατί κάνουν πολύ σκόνη για το μικρό χώρο που εργάζομαι και δε το ευχαριστιέμαι. Άσε που και το αποτέλεσμα δεν είναι καλύτερο με το ηλεκτρικό. Για παράδειγμα όταν κόβω με τη φτηνή  Ryoba μου το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από την ηλεκτρική σέγα.  Δε θα συμφωνήσω όμως ότι το γυαλόχαρτο είναι φτηνή λύση. 0,70€ το τεμάχιο!!! Το λαδάκονο κοστίζει κοντά στα 15-20€ και οι γιαπωνέζικες ξεκινούν από 30€ (ο Ζαρκ θα με κράξει αλλά ο Φράγκος είναι λίγο ακριβός στις τιμές, αν και έχει μακράν το καλύτερο μαγαζί εργαλείων εν Ελλάδι ). Νομίζω ότι με την πέτρα κάνεις απόσβεση γρήγορα και σε βάθος χρόνου είναι πολύ πιο οικονομικό από το γυαλόχαρτο.

Nαι σωστα οι πετρες συμφερουν. Το προηγουμενο οργανο το εφτιαξα με ενα μικρο ροκανι των 10 ευρω απο πρακτικερ. Αλλα το οργανο εγινε μια χαρα και για πρωτη προσπαθεια με ικανοποιησε με το παραπανω. Τωρα πηρα ενα ροκάνι των 15 ευρω (βαρεως τύπου), και το ευχαριστιέμαι πολύ. Μονο που θελει που και που τρόχισμα που ισως τα ακριβοτερα να μη θελανε. Σιγουρα τα ακριβα ειναι ανωτερα, αλλα και αυτα μια χαρα είναι για τη δουλεια που θελουμε. Τις δουγιες τις διαμορφωνω μια χαρά...Καλο ειναι να τα λεμε αυτα, γιατι πολλα παιδια απογοητευονται λογω ελλειψης καποιων εργαλειων και τα παρατανε.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 02:48:35 μμ »
πριν το 1950, τοτε  που δεν ειχαν ούτε Ρούτερ, ούτε κόλλες, ούτε ξεχονδριστηρες, ουτε σκαρπελα ειδικα και όμως φτιαχναν αριστα εργα τεχνης, οργανα με φιγουρες, κεντηματα, φιλέτα κ.α. Πολλα απο τα εργαλεια τους, τα φτιαχναν οι ιδιοι. Με  ρασπα, ενα ροκανι, ενα πριόνι, σφιχτηρες και δυο σκαρπελα ξεκινα κανεις να φτιαξει ενα όργανο και να κανει ανετα το χομπυ του !

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Εγώ τα ηλεκτρικά που είχα τα πουλάω γιατί κάνουν πολύ σκόνη για το μικρό χώρο που εργάζομαι και δε το ευχαριστιέμαι. Άσε που και το αποτέλεσμα δεν είναι καλύτερο με το ηλεκτρικό. Για παράδειγμα όταν κόβω με τη φτηνή  Ryoba μου το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από την ηλεκτρική σέγα.  Δε θα συμφωνήσω όμως ότι το γυαλόχαρτο είναι φτηνή λύση. 0,70€ το τεμάχιο!!! Το λαδάκονο κοστίζει κοντά στα 15-20€ και οι γιαπωνέζικες ξεκινούν από 30€ (ο Ζαρκ θα με κράξει αλλά ο Φράγκος είναι λίγο ακριβός στις τιμές, αν και έχει μακράν το καλύτερο μαγαζί εργαλείων εν Ελλάδι ). Νομίζω ότι με την πέτρα κάνεις απόσβεση γρήγορα και σε βάθος χρόνου είναι πολύ πιο οικονομικό από το γυαλόχαρτο.

ΣΩΠΑ ΡΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΡΑΞΩ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΦΡΑΓΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 02:50:02 μμ »
Αυτες οι πετρες που κυκλοφορουν στο ιντερνετ και ειναι φτηνες δεν ειναι καλη λυση;;;

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=3665

παιρνεις 3 τετοιες (αποψη μου) και εισαι καλυμενος για αρκετα χρονια.


ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ. ΤΡΟΧΑΣ ΤΟ ΣΚΑΡΠΕΛΟ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΕΙΣ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ................................Ε ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 08:29:36 μμ »
Στην εικόνα που έχω ανεβάσει πιο πάνω φαίνεται και ένα μπουκαλάκι με λάδι.
Είναι λάδι SAE10 και αυτό γιατί κάποια στιγμή μου τελείωσε τα λάδι ραπτομηχανής που συνήθως χρησιμοποιούσα. Κάνει και αυτό καλή δουλειά.

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 08:24:03 μμ »
Το σετ της στανλει θα έλεγα ότι δεν αξίζει γιατί αν δεν κάνω λάθος εχω διαβάσει στις προδιαγραφές του οτι το ροδακι του  ειναι πλαστικο, οπότε καταλαβενετε πως θα γίνει μετα απο μερικά ακονισματα. Ο οδηγός που δείχνει ο ανδρεου ειναι πολύ καλύτερος από αυτόν.
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Ακόνισμα - λάμα Πλάνης- σκαρπέλα
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 12, 2017, 04:14:03 μμ »
οταν ακονιζουμε με το λαδακανο  δεν εχουμε την προσοχη μας να ακονισουμε την λαμα
αλλα να ισιωνουμε το ακονι, δηλ (εξαιρεση μονο αν ειναι πολυ μικρο σκαρπελο πχ μεχρι 4 6 8  10 mm)
να πηγαινει το σκαρπελο σε ολο το πλατος του ακονιου...γιατι αν δεν γινεται ετσι θα κανει λακουβα το ακονι
αν εχεις ενα ακονι με λακουβες και θες να το κανεις ισιο με τριβειο και γυαλοχαρτο τοιχου.
προσπαθουμε να πηγαινει το σκαρπελο σε ολη την επιφανεια του ακονιου...
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Tags: