Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)  (Αναγνώστηκε 6059 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 02, 2021, 05:26:56 πμ »
για δοκιμασε κ χωρις ματζαφλαρια, να βαλεις μονο πανω απο τη ταστιερα (στο πλαί της δηλαδη)...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 02, 2021, 06:23:10 πμ »
Μαγεύτηκα από την ομορφιά της !    :13:   {celebrate004}    :13:
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 02, 2021, 08:55:42 πμ »
Μα τι ειν' αυτό το μπλέ;

συνθετικό είναι, δεν θυμάμαι πως το λένε. Είναι ωραίο αλλά μετά το τρίψιμο (που δεν μπορείς να αποφύγεις) θαμπώνει σε σχέση με το φυσικό όστρακο.

Δημήτρη, Στέλιο ένα σημαδάκι το θέλω, αλλιώς μου φαίνεται πολύ ... κενό. Στην κλασική είναι κανόνας, αλλά οι λαϊκές έχουν πάντα.

Πάντως αφού επιβεβαιώνεται η τάση για διακριτικές επεμβάσεις και αφού στην συγκεκριμένη θέση υπάρχει χώρος και δεν ενοχλούν τα τάστα, μπορεί να μπει ακόμα και μετά το σετάρισμα, οπότε συνεχίζω χωρίς dots και βλέπω μετά.

Επίσης επειδή το τακούνι έχει γίνει χάλια με τις τσόντες και τις κακοτεχνίες, λέω να κάνω αυτήν την εξυπνάδα που έκανα στην f holes - μόνο στο τακούνι, όχι στο σκάφος: μια περικοκλάδα που να ξεκινάει από σχεδόν μαύρα χρώματα και να σβήνει με πιο ανοιχτά ψηλότερα προς την κεφαλή.

 


 

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:05:12 πμ »
Ακόμα ένα UNIQUE MASTERPIECE !!!
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 02, 2021, 10:13:34 πμ »


Επίσης επειδή το τακούνι έχει γίνει χάλια με τις τσόντες και τις κακοτεχνίες, λέω να κάνω αυτήν την εξυπνάδα που έκανα στην f holes - μόνο στο τακούνι, όχι στο σκάφος: μια περικοκλάδα που να ξεκινάει από σχεδόν μαύρα χρώματα και να σβήνει με πιο ανοιχτά ψηλότερα προς την κεφαλή.

 
 


Ωωωωωω! Ψαρωτικός είσαι ρε φίλε! Μη μας τα δείχνεις έτσι απότομα! :undecided2: :undecided2:
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 02, 2021, 01:59:08 μμ »


Απλά να σας καλέσω να παρατηρήσετε ότι η γαλάζια περικοκλάδα/φύλο που φαίνεται, έχει ξεκινήσει από το μάνικο και πέρασε τακούνι και πλαϊνά πριν καταλήξει στην πλάτη.

Τι να πει κανείς τώρα για καλητεχνική και κατασκευαστική αρτιότητα...
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 02, 2021, 03:56:31 μμ »
Κλείνω το στόμα μου που χάσκει και κάνω άλλη μια ερώτηση:
Τις ταστιέρες στις κιθάρες σου δε θυμάμαι τις κάνεις επίπεδες όπως της κλασσικής ή έχουν καμπυλότητα κι αν ναι πόση;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:05:54 μμ »
(παντως ταση ειναι αρκετοι κατασκευαστες κλασικης -κυριως αμερικη/αυστραλια/κινα/καναδα- , να τις κανουν με καμπυλοτητα)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:09:53 μμ »
 :-* :-* :-*
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 03, 2021, 08:44:27 πμ »
Κλείνω το στόμα μου που χάσκει και κάνω άλλη μια ερώτηση:
Τις ταστιέρες στις κιθάρες σου δε θυμάμαι τις κάνεις επίπεδες όπως της κλασσικής ή έχουν καμπυλότητα κι αν ναι πόση;

όχι δεν κάνω καμπυλότητα, στην fholes θα έπρεπε αλλά δεν έκανα

Korf

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Αγαπημένο ξύλο: ανάλογα με την χρήση
  • Περιοχή: Αθήνα
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 04, 2021, 02:55:09 μμ »
Καταπληκτική παρουσίαση. Μπράβο. Για τα dots εγώ θα έβαζα ένα στο 5 (ίσως όχι dot στρογγυλό αλλά έναν ρόμβο παράλληλο με τα τάστα). Για το σχέδιο στο μπράτσο κάτι απλό. Ίσως ένα ανάποδο τρίγωνο που να ξεκινάει από την κόντρα και να συνεχίζει μέχρι την πλάτη. :039:

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 09, 2021, 04:25:39 μμ »
Καταπληκτική παρουσίαση. Μπράβο. Για τα dots εγώ θα έβαζα ένα στο 5 (ίσως όχι dot στρογγυλό αλλά έναν ρόμβο παράλληλο με τα τάστα). Για το σχέδιο στο μπράτσο κάτι απλό. Ίσως ένα ανάποδο τρίγωνο που να ξεκινάει από την κόντρα και να συνεχίζει μέχρι την πλάτη. :039:

καταρχάς ευχαριστώ!
αυτό με τον ρόμβο δεν το πολυκατάλαβα, αλλά αν είναι να βάψω, θα το βάψω όλο το τακούνι, τα πλαϊνά του είναι καρναβάλια   :banghead:

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 09, 2021, 04:48:41 μμ »
αφού λοιπόν μπήκαν όλα (βέργα, ταστιέρα, τάστα) και πέρασαν μερικές μέρες είπα να δω τι γίνεται με τα τασταρίσματα. Το μπράτσο με τη βέργα δεν φαινόταν να έχει πάρει χαμπάρι τίποτα (ίσιο) αλλά υπήρχαν ακόμα τασταρίσματα. Αρχικά υπέθεσα ότι πάλι οφείλονταν στο relief και χαλάρωνα σταδιακά τη βέργα να κάνει λίγο κοιλίτσα το μπράτσο. Αλλά τα τασταρίσματα εκεί.
Σε κάποια φάση σκέφτηκα να σφίξω αντί να χαλαρώνω, και ως εκ θαύματος ήρθαν όλα στη θέση τους.
... άβυσσος η ψυχή της κιθάρας, αλλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος - η εναλλακτική ήταν να κολλήσω το μπράτσο και να κάνω σταθερό καβαλάρη και θα πήγαινε περίπατο το project.
......
Με την βίδα στο τακούνι και κολυμπητό καβαλάρη είναι σαν να έχεις τρεις κιθάρες. Ο ήχος αλλάζει με αξιοσημείωτο τρόπο ανάλογα με τις επιλογές που θα κάνεις στον καβαλάρη, στις οποίες πλέον εύκολα μπορεί να προσαρμοστεί το μπράτσο λόγω της δυνατότητας αλλαγής της κλίσης σε δευτερόλεπτα.
Δεν έκανα τριάντα καβαλάρηδες αυτή τη φορά (δεν χρειαζόταν, έχω περίσσια από προηγούμενες κατασκευές  {celebrate011}) αλλά δοκίμασα ξύλινους ολόσωμους ή με "ποδαράκια", χαμηλούς η ψηλούς, σε αξιοσημείωτο εύρος (11-18mm από τις κατασκευές των lapsteel, resonator και f holes), με κόκκαλο ή χωρίς, μεταλλικούς από σίδερο, μπρούτζο και αλουμίνιο, ρυθμιζόμενου ύψους κτλ. κτλ. Απ΄όλους μου άρεσε περισσότερο ένας εβένινος σχετικά χαμηλός ~12mm με φυτευτό/ κολλητό κόκκαλο.

Θα επιχειρήσω να τον αναπαράγω από ελιά για να έχω και ασθητικό ταίριασμα αλλά έχω αμφιβολίες για το ξύλο αυτό, ίσως το συγκεκριμένο κομμάτι που έχω είναι ακατάλληλο. Πολύ μαλακό μου φαίνεται στην επεξεργασία, άσε που ένα κομμάτι που μου έπεσε έσπασε στα νερά του, χώρισε σαν παξιμάδι. Έτσι δούλεψα πολύ προσεκτικά τον καβαλάρη μην έχουμε αναγούλες, αλλά και πάλι φοβάμαι ότι αν τυχόν πέσει θα σπάσει. Τέλος πάντων αν δεν μου αρέσει ο ήχος (χωρίς κόκκαλο δεν "μολογάει", να δούμε με το κόκκαλο τι θα έχει να μας πει) θα βάλω τον εβένινο.


 


 


 

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 09, 2021, 05:57:53 μμ »
Μανο το προβλημα μήπως είναι τα νερά του ξύλου της ελιάς; πες μου λίγο διαστάσεις  για να δω αν είναι όντως τόσο εύθραυστο να κόψω  από ένα κούτσουρο ελιάς που έχω.

criscook

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Μαγικό πράγμα να μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο...
  • Αγαπημένο ξύλο: Προς το παρόν σφενδάμι και καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Σαντορινη
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 09, 2021, 09:18:26 μμ »
Πάρα πολυ ωραία δουλειά Μάνο και πολυ αναλυτική περιγραφή!
Μπράβο!
Η ελιά που έχεις πόσο καιρό ειναι κομμένη;
Έχει πολύ όμορφα νερά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tags: stauffer romantic