Αποστολέας Θέμα: Σκεψη για πρωτη κιθαρα  (Αναγνώστηκε 834 φορές)

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Σκεψη για πρωτη κιθαρα
« στις: Απρίλιος 04, 2019, 08:03:36 μμ »
Καλησπέρα, ειχα γραφτει στο φόρουμ για μια ασχετη ερωτηση και τελικα μετα απο διαβασμα πορωθηκα... Σκέφτομαι να φτιαξω μια ηλεκτρική κιθαρα μαλλον τυπου telecaster και θα ηθελα τα φωτα σας. Τι θα χρειαστω εκτος απο τα ξυλα. Εργαλεια εχω καποια πολυ παλια χειρος απο το παππου μου. Το μπρατσο σκέφτομαι να το παραγγειλω ετοιμο απο το αμαζον ,καποιο φθηνο και αν θελει καποια διρθωση βλεπω... Επισης και τα ηλεκτρονικα. Τι εργαλεια θα προτεινατε οσο το δυνατόν πιο all around ωστε να μη σκασω πολλα στην αρχη... Template για το σωμα που μπορω να βρω; Κατι αλλο που πρέπει να προσεξω πριν ξεκινησω; Ευχαριστώ πολυ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σκεψη για πρωτη κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2019, 08:09:13 πμ »
Δεν έχω κάνει 100% ηλεκτρικό όργανο, αλλά νομίζω θα σου είναι απαραίτητο ένα ρούτερ. Εκτός από τα αναμενόμενα (άνοιγμα υποδοχών μανικιού, μαγνητών κτλ.), είναι τρομερά χρήσιμο εργαλείο για πολλές δουλειές που δεν φαντάζεσαι (π.χ. μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν πλάνη για στενές επιφάνειες όπως μανίκι, ταστιέρα, να φτιάξεις σφήνες ή κεκλιμένες επιφάνειες κτλ. κτλ.).
Δεν μπορείς να προετοιμαστείς απολύτως για όλα τα εργαλεία (εκτός αν διαθέσεις πολύυυυ χρόνο διαβάζοντας και ρωτώντας). Άλλωστε για τον καθένα υπάρχουν διαφορετικοί παράγοντες για το τι χρειάζεται περισσότερο ή μπορεί να αποκτήσει ευκολότερα.
Ξεκίνα με ό,τι έχεις και θα βρίσκεις / φτιάχνεις στην πορεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2019, 08:27:21 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Σκεψη για πρωτη κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2019, 04:53:16 μμ »
Αν παρεις ετοιμο μπρατσο , τότε είναι πιο εύκολο . Γνωμη μου , μην αγορασεις template , εκτ'υπωσε το σχέδιο , πάρε ένα mdf που είναι φθηνο , κόλα το σχέδιο επάνω και φτίάξε δικό σου template , ή αλλιώς ρώτησε καποιον που έχει ήδη φτιαξει telecaster  αν μπορεί να σου αντιγραψει ένα... Γι αυτές τις δουλειές το ρουτερ είναι απαραίτητο . Αν πάλι έχεις καποιον γνωστό ξυλουργό που έχει ρουτερ , μπορεί να σε βοηθησει να κόψεις το ξύλο στο σχημα που θες με μια πριονοκορδέλα και να κανει με το ρουτερ τα υπολοιπα... Αν θες οπωσδήποτε να αγοράσεις εργαλεια.., τότε νομίζω πως   σεγα , ρουτερ , τρυπανι ειναι απαραίτητα...

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Σκεψη για πρωτη κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2019, 08:16:41 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις, οταν βρω χρονο θα το ξεκινησω

Tags: