Αποστολέας Θέμα: Καπλαμάς για έπιπλο  (Αναγνώστηκε 967 φορές)

panoss

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Καπλαμάς για έπιπλο
« στις: Νοέμβριος 11, 2023, 11:41:43 πμ »
Καλημέρα στην παρέα.
Θέλω να φτιάξω ένα έπιπλο, ένα τραπεζάκι σαλονιού, σαν αυτό.
Είχα αποφασίσει να το κάνω από μελαμίνη αλλά μετά σκέφτηκα...γιατί όχι από καπλαμά;
(πάνελ καπλαμά, πχ MDF επεδεδυμένο με καπλαμά)
Απ' ότι κατάλαβα όμως δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά που να ασχολούνται με καπλαμά.
Ένα βρήκα, το novoxyl, αλλά επειδή πρέπει να αγοράσω ολόκληρο πάνελ βγαίνει κάπως ακριβά.

Πήγα στον Βρεττό στο Καματερό αλλά μάλλον ασχολείται με χονδρική..ήταν μια κυρία εκεί...για να μου πει τιμές τις έδωσα τα πλήρη στοιχεία μου και το τηλέφωνό μου κι ακόμα με παίρνει...

Ξέρετε κάποια μαγαζιά που να ασχολούνται με καπλαμά;
Σκέφτομαι να πάρω από τον Καλλιγά στο Θησείο φύλλα καπλαμά και να 'ντύσω' μόνος μου τα MDF με αυτά.
(τουλάχιστον απ' ότι βλέπω στο youtube δεν είναι δύσκολο)

Τι λέτε; Καλή ιδέα ή θα μου βγούν χάλια;

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Καπλαμάς για έπιπλο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 01:13:38 πμ »
Είναι κάπως δύσκολο, βέβαια όλα γίνονται, ναι αν πας στον Καλιγά θα βρεις καπλαμάδες ότι θέλεις, ίσως μπορείς να πρεσάρεις με οστεόκολα με την βοήθεια καπλαμαδόσφυρου και σίδερο σιδερόματος, σίγουρα θα χρειαστεί άμεσα μόλις γίνουν όλα τα παραπάνω και πρεσσάρισμα.
Μπρείς επίσης να πρεσάρεις με ψυχρή κόλλα ατλακόλ, αφού ετοιμάσεις τα τεμάχια, και τους καπλαμαδες τα πας σε πρέσα και κάνεις την δουλειά σου.
Επίσης μπορείς να τα κολλήσεις με βενζινόκολλα, βέβαια θα χρειαστείς πολλή κόλλα που είναι ακριβή, επίσης να ξέρεις ότι οι καπλαμάδες δεν είναι όλοι φτηνοί...από ότι βλέπω αυτό είναι σαν δρύς πράγμα το οποίον είναι ακριβό,
Και φύλο να σου κόψουν νοβοπάν επενδεδυμένο, θα πληρώσεις το υλικό και τα εργατικά.
Δυστυχώς έχουν πάει στα ύψη οι τιμές στα πάντα,.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

panoss

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
Απ: Καπλαμάς για έπιπλο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 12:05:15 μμ »
Είναι κάπως δύσκολο, βέβαια όλα γίνονται, ναι αν πας στον Καλιγά θα βρεις καπλαμάδες ότι θέλεις, ίσως μπορείς να πρεσάρεις με οστεόκολα με την βοήθεια καπλαμαδόσφυρου και σίδερο σιδερόματος, σίγουρα θα χρειαστεί άμεσα μόλις γίνουν όλα τα παραπάνω και πρεσσάρισμα.
Όταν λες πρεσσάρισμα;
Σε πολλά βίντεο στο youtube είδα να το κάνουν χωρίς αντλία κενού, με σφιγκτήρες.
Το θεωρείς επαρκές;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καπλαμάς για έπιπλο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 08:32:55 μμ »
Καλύτερα αγόρασε μισό φύλλο
Βάλε να στο τεμαχίσουν κι όλας
Αλλά... Θα μπλέξεις με βερνίκια κ τριψιματα, αν δε τα βαριέσαι, απάνω του, κ αναμένουμε κ φωτό από το εγχείρημα

Αν θέλεις όλο ντυι, αγόρασε μισό φύλλο εμντιεφ, στο πάχος που θέλεις, το πας σε ένα μαγαζί με πρέσα, διαλέγεις την επένδυση κ πας την άλλη μέρα κ είναι οκ.

Αυτό μπορείς κ μόνος σου αλλά όπως είπε ο Νικόλας θα σου στοιχίσει, κ μπορεί να έχεις κ καμιά αστοχία ενώ στον επαγγελματία με τη ορεσσα οχι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...