Αποστολέας Θέμα: Σχήμα κιθάρας  (Αναγνώστηκε 8882 φορές)

mkaloupis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 52
Σχήμα κιθάρας
« στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 02:42:30 μμ »
Καλησπέρα παρέα.Ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό να πάρω ένα αξιόλογο όργανο να γρατζουνάω.Αν κι έχω ψιλοκαταλήξει σε ένα μοντέλο της Guild με ινδικό παλίσσανδρο και έλατο,ήθελα να ρωτήσω σε γενικότερες γραμμές τί εντοδιαφορές πίζετε στον ήχο ανάλογα με το σχήμα της κιθάρας;Στο κλασσικό Dreadnought μοντέλο με τα μικρότερα Orchestra / OM;

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 06:09:44 μμ »
Καλησπερα. Παιζουν παρα πολλα ρολο, οχι μονο το σχημα, απο το παχος του καπακιου μεχρι τα καμαρια και γενικα την ολη κατασκευη. Μονο η εμπειρια στο αφτι σου και τα χερια σου θα σου πει τι σου παει...το πρωτο ζητημα παντα ειναι το μπατζετ...μετα απλα δοκιμαζεις οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις...

mkaloupis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 52
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 01:15:10 πμ »
Μα εδω στην Ελλάδα δεν υπάρχει στοκ να δοκιμάσεις..πολυ σπανιο πραγμα.Συγκεκριμένα πράγματα...Πας κυρίως νομίζω με το μήπως και πετύχεις καναν γνωστό που την εχει να τη δοκιμάσεις πριν την παραγγείλεις ;)

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 04:13:23 μμ »
Τι εννοεις δεν υπαρχει στοκ στην Ελλαδα? πλακα κανεις?...πηγες σε μαγαζια να δοκιμασεις κιθαρες και δεν βρηκες?...επισης η λογικη του να παρεις οργανο απ εξω χωρις να το πιασεις στα χερια σου πρωτα ειναι τελειως ακυρη, αν δοκιμασεις μια κιθαρα σε ενα φιλο σου και πας να παραγγειλεις μια "ιδια", απλα δεν θα ειναι ιδια...η αγορα απ εξω για μενα εχει νοημα μονο οταν προκειται για πολυ οικονομικο οργανο που εχεις υπολογισει εξ αρχης οτι αφου το παρεις θα χρειαστει να το σεταρεις κι ολας ή για πολυ ακριβο που θα εχει κυριως συλλεκτικο λογο αγορας. Απο κει και περα υπαρχουν και οι αγγελιες, οπου μπορεις να δοκιμασεις και να πετυχεις πολυ καλο οργανο. Τα παντα εξαρτωνται απο το μπατζετ και την γνωση που διαθετεις για την επιλογη ενος οργανου...(ισως και λιγη τυχη). Οταν λες ας πουμε αξιολογο τι εννοεις οικονομικα?...Guild υπαρχουν απο €400 μεχρι €3000...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 04:27:10 μμ »
σωστος ο Σταματης!  Νομιζω οτι αγορα "καλου" οργανου χωρις να το πιασεις στα χερια σου,
να το δοκιμασεις,  ειναι εγκλημα!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 05:19:24 μμ »
ΚΙ ΟΜΩΣ.............................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 05:29:55 μμ »
???...κι ομως...???....τι? ::)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 06:11:03 μμ »
Έχω κατασκευάσει 3-4 μοντέλα από ακουστικές κιθάρες. Μάλιστα δύο φορές έφτιαξα δύο όργανα ταυτόχρονα, από το ίδιο μοντέλο. Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι παρόλο που ακολούθησα το ίδιο σχέδιο και την ίδια μέθοδος κατασκευής, τελικά το κάθε όργανο ήταν διαφορετικό (έως πολύ διαφορετικό). Όχι καλύτερο ή χειρότερο. Απλώς διαφορετικό στον ήχο. Πιστεύω ότι ο καθοριστικός παράγων είναι τα ξύλα που κάθε φορά είναι διαφορετικά.

Βέβαια στις σύγχρονες μονάδες παραγωγής των βιομηχανιών οργάνων, κρατάνε κάποια τυποποίηση. Έτσι μπορεί να υπάρχουν διαφορές αλλά νομίζω λίγο ως πολύ όλες οι Μάρτιν D-28 έχουν πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά.

Από εκεί και πέρα μπαίνει ο προσωπικός παράγων για να αποφασίσει κανένας "μου αρέσει" ή "δεν μου αρέσει". Όργανα που άρεσαν σε μένα δεν άρεσαν στους περισσότερους από αυτούς που τα άκουσαν. Και κιθάρα μου που τη θεωρούσα "χειρότερη", έκανε γκραν σουξέ μεταξύ αξιόλογων μουσικών.

Όσον αφορά τα διάφορα μοντέλα, έχουν γενικά χαρακτηριστικά που έχουν να κάνουν με τη σχεδίασή τους. Για παράδειγμα, μια τυπική Dreadnought λόγω μεγάλου όγκου αέρα, βγάζει μεγαλύτερη ηχητική ένταση και περισσότερο μπάσο από μια OM. Γιαυτό την χρησιμοποιούν πολλοί τραγουδοποιοί για συνοδεία. Υπάρχουν όμως και Jumbo της Gibson που είναι ακόμα μεγαλύτερες σε όγκο. Αλλά για ρεμπετοκιθάρα όλοι θα διαλέγαμε ένα μικρό οκταράκι (και μάλιστα παλαιό μοντέλο) με στακάτα μπάσα για τις μπασογραμές.

Έτσι και εγώ νομίζω ότι ανάλογα με τις ανάγκες και ιδιαίτερα για αξιόλογα και ακριβά όργανα θα πρέπει κανείς να τα πιάσει στο χέρι του για να αποφασίσει. 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 09:50:38 μμ »
???...κι ομως...???....τι? ::)

ξερω ανθρωπο που αγορασε οργανο υπο κατασκευη και το χρυσοπληρωσε κιολας
φαντασου μονο οτι δεν φοραγε καν χορδες
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 09:57:03 μμ »
μαλακια...ειδηκα οταν μιλαμε για ακουστικο οργανο...τες πα...κυκλοφορουν πολλα και πολλοι...

mkaloupis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 52
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 05:22:46 πμ »
Λεω οτι δεν υπάρχει στοκ!Ο Νακας περαν απο Taylor και Yamaha δεν έχει ποικιλία σε αλλα όργανα.Πηγα έψαξα είδα.Ο Στολλας ρωτησα για Guild και μου είπε "εχω 3 μοντέλα να δοκιμάσεις,ειναι στην Πατρα".Μετα,τα συνοικιακά μαγαζιά πιστεύω απο αυτα που εχω δει οτι δεν έχουν όργανα για ποιο επαγγελματικη χρήση,κιθαρες τουλάχιστον.Η guild που κοιταω ειναι γυρω στα 700 και μάλλον θα παρω το ρίσκο επειδή φαίνεται αξιόλογο οργανο και δε θα χω τη δυνατότητα να το παίξω πουθενά.Κι αν δεν μ αρεσει,εχουν 30 μερες που τους το επιστρέφεις,σαιτ οπως ο Thoman.Απλα έψαχνα να αποφασίσω αν θα είναι το Dreadnought η το Orchestra μοντέλο..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 06:59:48 πμ »
Για ριξε και εδω μια ματια, δεν κανει κοπο να παρεις και ενα τηλ...
(γνωριζω και ενα παιδι που δουλευει εκει...)

http://www.kagmakis.com/index.php
και φυσικα υπαρχουν εδω μεσα παιδια που φτιαχνουν τετοιου ειδους οργανα που κανουν παπαδες...
δεν χανεις τιποτε αν ρωτησεις και αυτους...


Παναγιωτη, δεν εδω την απαντηση! http://www.luthier.gr/index.php?topic=1636.msg31050#msg31050

εδω θελω να πω οτι στις κλασικες κιθαρες οταν πας σε καποιον κατασκευαστη και παραγγελνεις δεν ακους το οργανο, (εκτος φυσικα της περιπτωσης που εχει στοκ...)
και στις "εργοστασιακες", ολες διαφερουν, ακομη και στα "ιδια" μοντελα... απο ελαχιστα εως πολυ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 01:45:48 μμ »
Αδερφε...ασε τα καινουρια και τις αγορες στα τυφλα...η γνωμη μου ειναι να παρεις ενα used οργανο σ αυτα τα λεφτα...Θες μια Μartin?
http://smart.noiz.gr/details.php?id=210793
...ψαξ΄το λιγο... ;D

mkaloupis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 52
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 02:29:36 μμ »
Την εχω δει την συγκεκριμένη αγγελία και φυσικά θα έπαιρνα Martin..Ομως στα 700-800 τοσα που θα δώσω δε θελω να πάρω κιθαρα με High Pressured Laminate πλαινα και πλατη και Συνθετικη ταστιερα,αντι να παω στην ιδια στιγμη σε αλλη εταιρία με μασιφ ξύλα.Δεν τα εμπιστεύομαι αυτά τα υλικά,μπορει να ειναι κολλημα δικό μου,αλλα ετσι ειναι..Το χω ψαξει το noise απλα δε βρηκα κατι να με ενθουσιάσει.Και στην τελική ε δεν είμαι και ο μεγας Βιρτουόζος να μου δημιουργήσει τοσο πρόβλημα το όργανο.Τωρα αν καποια παιδιά εδώ στο φόρουμ φτιάχνουν κιθαρες σε πανω κατω αυτά τα λεφτά,με κατι παραπανω απο μεγάλη μου χαρά να το συζητησω

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχήμα κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2022, 11:51:27 πμ »
Δυο ενδιαφέροντα βίντεο που αφορούν στις ακουστικές κιθάρες . Πολλά τα μοντέλα , σύντομα και ζουμερά τα σχόλια .

Ενα σχετικό με το σχήμα του ηχείου . Ξεκινά από το πιο μικρό σχήμα , πηγαίνοντας ως το πιο μεγάλο

https://www.youtube.com/watch?v=i2dLy7nKPn8&list=LL&index=2&t=12s

κι ένα δεύτερο , που αφορά στα ξύλα του ηχείου

https://www.youtube.com/watch?v=PbeLvgzW1ow&list=LL&index=1
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: