Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ  (Αναγνώστηκε 4487 φορές)

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:08:51 μμ »
αντε να προλάβουμε πριν μας πάρουν τα ρούτερ.... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:11:23 μμ »
neck pocket και καπάκι ..... απο Δευτέρα.... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:40:44 μμ »
όταν πηρα το συγκεκριμένο ρούτερ περίμενα να ψιλοαπογοητευτώ...μέχρι που το έβαλα μπρστα...ΣΚΥΛΟΣ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 06:16:40 μμ »
Με το ρουτερακι τελειωσες;
γιατι τωρα (ωρες μεινανε...) που θα γινω κομμουνιστης ηγετης, θα ελθω να στο παρω...
ή μαλλον θα περιμενω λιγο, για να παρω και την τελειωμενη κιθαρα...


σοβαρα: παρα πολυ ωραια δουλεια...
το κομματι που "εβγαλες", (4η φωτο), μην το πεταξεις σε κανενα τζακι, ολο και σε κανενα τζουρομαντολο θα το βολεψεις...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 06:29:50 μμ »
telethinlinemaccaferri; Μ΄αρέσει!!   καπάκι έλατο?

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 08:59:39 μμ »
όταν πηρα το συγκεκριμένο ρούτερ περίμενα να ψιλοαπογοητευτώ...μέχρι που το έβαλα μπρστα...ΣΚΥΛΟΣ
με έτρωγε το χέρι μου να πάρω δύο.......σαράντα ευρά ψυχή δεν είχαν τότε.....μετάνιωσα που δεν πήρα δεύτερο ίδιο....


Με το ρουτερακι τελειωσες;
γιατι τωρα (ωρες μεινανε...) που θα γινω κομμουνιστης ηγετης, θα ελθω να στο παρω...
ή μαλλον θα περιμενω λιγο, για να παρω και την τελειωμενη κιθαρα...


σοβαρα: παρα πολυ ωραια δουλεια...
το κομματι που "εβγαλες", (4η φωτο), μην το πεταξεις σε κανενα τζακι, ολο και σε κανενα τζουρομαντολο θα το βολεψεις...


εχω ήδη πρόταση για τοπικός κομισσάριος ..... σε πρόλαβα....
....ξέρεις......εκείνη ή φάση > χωροφύλακας , παπάς και δάσκαλος ...όλη μέρα κάτω απο το πλατάνι.....στην κεντρική πλατεία....χαρτάκι....ταβλάκι....κλπ....

το "κομμάτι" που λείπει έγινε ήδη "ματζαφλάρι"......κάποτε θα τελειώσει κι αυτό.... :-[

telethinlinemaccaferri; Μ΄αρέσει!!   καπάκι έλατο?

εχω ένα Sitka spruce , 12 ετών , γ κατηγορίας ,(πολύ runout)...
...σε κλασσική δεν θα το έβαζα....
...για αυτήν την τερατογέννεση καλό θα βγεί.....στα 3 χιλιοστα για σιγουριά....

...για το maccaferri δεν είμαι σίγουρος .....για δυό καμάρια ala maccaferri το ξεκίνησα.....μετά μου άρεσαν και τα f hole ......
...μάλλον θα την οπλίσω σαν archtop με τα παραλλαγμένα f holes .......και ή τρύπα της maccaferri θα χρησιμεύσει για να "χωρέσει" το μαγνήτη....
 :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 10:02:07 μμ »
Μπράβο Γιώργο μοναδικό το όργανο!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 09:52:52 πμ »
καλημέρα...
όλο αυτό το ύψος με το ρούτερ το διαμόρφωσες ? με τι "μαχαίρι" ("κοντύλι" ή όπως αλλιώς)? ψάχνω "υψίκορμο" μαχαίρι για το ίδιο ρούτερ (αν δεν έχεις αλλάξει collet είναι 8mm ?) και δεν...



ευχαριστώ και καλή συνέχεια (αν θα σου μείνει το ρούτερ δηλαδή)....

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 02:59:35 μμ »
εχω αυτό ......

http://www.ebay.co.uk/itm/Bosch-1-4-Collet-Chuck-for-Router-POF-500-A-2608570048-FREE-FIRST-CLASS-DELIVER-/310800994648?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item485d2ed158

2 608 570 048 =  1/4'  = 6.35 mm

και ότι κοπτικό έχω...... σοβαρό........(= ΟΧΙ HSS) ......... είναι 6,35 mm ..... με  μέγιστο μήκος κοπης 25,4 mm... μιά ίντσα.....

για μεγαλύτερο μήκος (βάθος;;;) κοπής πρέπει να έχει στέλεχος κοπτικού 12,7 mm .......

το εξωτερικό ξύλο το παίρνεις με το "βασικό" πατρόν μέχρι 25,4 mm ..... με το ροδάκι να "τρέχει" στο πατρόν......(το μπίτ με το ροδάκι "Top bearing")

μετά αν βγάλεις το πατρόν (= 8 mm)  , έχεις για οδηγό την κοψιά που ήδη έκανες , και πάς μέχρι 25,4 + το μήκος ροδακίου + ότι μήκος μπορείς να "κερδίσεις" βγάζοντας το κοπτικό όσο γίνεται έξω από το σφικτήρα......(έγω το πάω max 35 mm  με πλήρη ασφάλεια....)

μετά γυρνάς το ξύλο από την άλλη πλευρά , αλλάζεις το κοπτικό με "bottom bearing" (το ροδάκι στο άκρο), και με οδηγό ότι έχεις ήδη κόψει , καθαρίζεις άλλα 25,4 mm υλικού....

ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ >>> το συνολικο "ύψος" του πλαΪνου μπορεί να πάει μεχρι 35 + 25,4 mm = 60 mm   περίπου.

αν μπεί και πλάτη ξεχωριστή , όπως έκανα εγώ , μπορείς να σκάψεις + 25,4 mm.....βάθος....

(γω έσκαψα 10-15mm  στην πλάτη) + 55 mm το πλαινό = έχω περίπου 70 mm "βάθος"....

την άλλη φορά θα βάλω εικόνες.... :-[

κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 03:16:39 μμ »
ευχαριστώ!

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 03:59:35 μμ »
Η φωλια για 1/4" της bosh κανει για το parkside του lidl; Αν ναι ανοιγει πολλες επιλογες για παραγγελιες απο ebay.

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 07:54:50 μμ »
Η φωλια για 1/4" της bosh κανει για το parkside του lidl; Αν ναι ανοιγει πολλες επιλογες για παραγγελιες απο ebay.

κάνει και παρακάνει....... :-[......είναι λίγο μακρύτερο απ το μαμίσιο (μισό χιλιοστό) .........
αλλά δεν παίζει ρόλο.....έχει 10 χιλιοστα περιθώριο το σουστάκι που σπρώχνει το bit.....

και  BTW .... αραιά και πού  το βγάζουμε το σουστάκι ..... φυσάμε .....καθαρίζουμε......ΔΕΝ "ΛΑΔΟΝΟΥΜΕ" ΜΕ BD40 κλπ...
και άν ο κώνος έχει πολλές χαρακιές (= δεν σφίγγει καλά + δεν κεντράρει ).....ΠΕΤΑΜΑ.....
αυτά τα λέω επειδή ειμαι λάτρης της ασφάλειας........αν και κατά 90% ρουτάρω "στην ανάποδη"..... :-X ??? 8) 8) 8) 8).. :-[ :-[                     :-[

αν βρεις κινέζικα κοπτικά με βίντι ......ΟΧΙ HSS..........σε 6,35 mm ....και σε τιμή "κινέζικη" ......σφύρα δυνατά να ξυπνήσουμε.......εγω δεν βρήκα πουθενά....

κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2015, 04:08:45 μμ »
mdf,κοντρα πλακε,αποκοψίδια απο κουζίνα, όλα χρειάζονται..

σατανικά ανθρακονήματα για στηριξη στο χορδοκράτη..
...εντοπίστηκε μια "αδυναμία" στην περιοχή του τάκου....δεν μου γέμισε το ματι..
...τζάμπα είναι αλλωστε....σωληνάκια 6χιλ. απο πτέρυγα ανεμοπλάνου...

neck plate αλουμίνιο 4 χιλ....απο ψύκτρα....οι αλεννόβιδες inox.....απο ζάντα Harley...

το εργαλειακι του john04....http://www.luthier.gr/index.php?topic=709.0......βελτιωμένο .... σε οξυά....
πρώτη δοκιμή .... παρασκευη και 13.....στο καράολο......ψιλοχάλια..
..δε βαριεσε....μαζί μας θα τα πάρουμε;.....

και ρύθμιση action , ala boulis ......παραστατικά.....αν δεν το δω , δεν το πιστεύω.... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[