Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19932 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 18, 2020, 02:44:32 μμ »
..Για καμάρια πλατης χρησιμοποιώ για την κάθετη λουριδα ρετάλια από το καπάκι.. έλατο η κέδρο..

φαντάζομαι ότι κολλάς μεταξύ τους ρετάλια, αφού το πάχος τους, εφόσον προέρχονται από το καπάκι, θα είναι σχετικά μικρό...
αν είναι έτσι, με ποιό τρόπο (ως προς τα νερά τους) κολλάς τα ρετάλια μεταξύ τους? εννοώ, τα νερά του "τελικού" καμαριού είναι κάθετα στην πλάτη ?

Για τα καμάρια ρετάλια από το  κέδρο του λαιμού.. Η κανένα Μαονι.. αυτά βάζω εγώ..

εδώ εννοείς τα καμάρια του καπακιού (αφού για την πλάτη έλεγες παραπάνω) ?

βέβαια υπάρχει τρόπος να φτιάξεις την πλάτη καμπυλωτη και χωρις radius.

η πλάτη δεν χρειάζεται τον δίσκο, τα πλαϊνά τον χρειάζονται - εκτός αν εννοείς κάτι που δεν καταλαβαίνω... ποιόν τρόπο λες?

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 18, 2020, 03:13:02 μμ »
Πάνω στην βιασύνη δεν τα έγραψα όμορφα και μπερδεύτηκε όλος ο κόσμος.. μου αρέσει που ήθελα και να εξηγήσω  σε κάποιον.. τεσπα..Η πλάτη στην μέση ακριβώς πάνω από την κολλήση έχει ένα ξύλο πάχους 2 με 2,5 χιλ παράλληλο στο μήκος της..


Το οποίο το φτιάχνω με ρετάλια από το καπάκι.. τα νερά από το καπάκι είναι κάθετα στο μήκος της πλατης.


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 18, 2020, 03:20:19 μμ »
Τα 3 καμάρια της πλατης τα φτιάχνω από τις άκρες του μπράτσου όταν το διαμόρφωνω..Από εκεί βγάζω δύο καμάρια.. Για το τακούνι της κιθάρας δεν χρησιμοποιώ τακο, αλλά από ένα κομμάτι για λαιμό κεδρινο.τα κόβω σε 4 κομμάτια και το κάνω το τακούνι laminate.. πριν το κόψω στα 4 κομμάτια αφαιρώ μια παράλληλη κατά μήκος λουριά των 8 χιλ και φτιάχνω το μεσαίο κοντό καμάρι.. 

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 18, 2020, 03:24:46 μμ »
Εδώ εννοούσα γενικά την διαδικασία της πλατης.ναι το έγραψα λάθος.η πλάτη διαμορφώνεται με τα καμάρια.. τα πλαϊνά χρειάζονται διαμόρφωση στο δίσκο.. Ωστόσο υπάρχουν τρόποι να διαμορφωθούν τα πλαϊνά και τα καμάρια χωρίς το δίσκο..

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 18, 2020, 06:48:00 μμ »
Νομίζω ὁ Στέργιος εἶχε δείξει κάποτε τήν κατασκευή του , θά ψάξω....


http://www.luthier.gr/index.php?topic=3729.0  {celebrate012}

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 24, 2020, 09:41:21 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Μετά τήν κατασκευή τῆς πλάτης , καί πρίν κατασκευάσω τά πλαϊνα ( γύρισα μόνο τό ἕνα ) , καταπιάστηκα μέ τό καπάκι , δηλαδή τήν κατασκευή τῆς ροζέτας .
Τήν κατασκεύασα σύμφωνα μ' ἔνα βιντεάκι πού εἶδα στό διαδίκτυο καί μ' ἄρεσε ὁ τρόπος κατασκευῆς ( αὐτή τή στιγμή δέν μπορῶ ν' ἀναρτήσω τήν διεύθυνσή του , θά τό κάνω προσεχῶς ) .
Πρῶτα κόλλησα λωρίδες ἀπό χρωματιστούς καί ἀσπρόμαυρους καπλαμάδες μήκους 35 ἑκ. καί φάρδους 5 ἑκ..... :



......καί ἔκοψα 2 λωρίδες πάχους 4 χιλ. :



Ἀφοῦ κόλλησα 2 λωρίδες ἀπό διακοσμητικό κορδονάκι στήν μέσα καί ἔξω περιφέρεια τοῦ αὐλακιου τῆς ροζέττας.......:



.......ἔκοψα μέ τήν βοήθεια ἑνός ἁπλοῦ ὁδηγοῦ καί μέ γωνία 70 μοιρῶν , ἰσομεγέθη ( μέ τήν βοήθεια ἑνός καρφακίου πού τό ἔχω καρφώσει στόν ὁδηγό σάν στόπ ) κομματάκια ἀπό τίς λωρίδες πού δείχνω στήν ἀρχή :







Αὐτά τά κομματάκια τά κόλλησα ἀνά δύο μέ λευκή κόλλα , ὥστε τό ἐπάνω καί τό κάτω μέρος τους νά σχηματίζουν ἀμβλεῖα γωνία :



Συνεχίζεται.........

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 24, 2020, 10:24:35 πμ »
Στήν κάτω ἀμβλεῖα γωνία ( αὐτή πού εἶναι ἀνάμεσα στούς μαύρους καπλαμάδες ) , στό βίντεο πού εἶδα , ὁ κατασκευαστής κολλάει μέ κυανοακρυλική κόλλα ἕνα ρομβάκι ἀπό ὄστρακο , πού κόβει ἀπό ἕτοιμη λωρίδα . Ἐγώ ἔκοψα μέ τή βοήθεια μικροῦ δίσκου πού προσαρμόζεται σέ ταχυτροχό , ρομβάκια ἀπό λωρίδες κοκκάλου 3 Χ 3 χιλ. :



......κάι κόλλησα ἀπό ἕνα ρομβάκι στήν ἀμβλεία γωνία καθενός ἀπό τά ζεύγη ( δέν ἔχω φωτογραφία πῶς εἶναι τό καθένα , ἀλλά θά τό καταλάβετε ἀπ' τήν παρακάτω φωτογραφία πού τά ἔχω τοποθετήσει στό αὐλάκι ) :



Για τό ταίριασμα καί τήν τοποθέτηση τῶν κομματιῶν , χρειάστηκε νά δώσω λίγο τραπεζοειδές σχῆμα σχεδόν σέ ὅλα , καθώς καί νά φαγώσω λίγο τό κοκκάλινο ρομβάκι . Ὅταν τοποθετοῦσα καί ταίριαζα 5 - 6 κομμάτια , τά " ποτιζα " ἀπό πάνω μέ κυανοακρυλική κόλλα .

Ἡ τοποθέτηση ἔχει συμπληρωθεῖ . Ἐπειδή τά κυκλικά διακοσμητικά κορδονάκια καί τά κομματάκια ἦταν ὑψηλότερα ἀπ' τό καπάκι , δηλαδή ἐξεῖχαν ἀπ' αὐτό , τό ἔτριψα στόν ξεχονδριστῆρα καί ἦρθε "πρόσωπο"



Στό τέλος , τό πέρασα ὅλο μέ μαῦρο στόκο ( στό βίντεο τό περνάει μέ ἔβενο - κόλλα ) γιά νά γεμίσουν τά κενά πού ἐπίτηδες ἀφέθηκαν , καί νά δοθῆ ἡ ἐντύπωση ὅτι σ' αὐτά ὑπάρχει μαῦρο ξῦλο :



Ἀφοῦ στέγνωσε ὁ στόκος , τρίφτηκε ἡ ροζέττα , ἀλλά λερώθηκε ἡ γύρω περιοχή τοῦ ἐλάτινου καπακιοῦ . Μέ τό τρίψιμο θά φύγη τό λέρωμα ;

 

Στό τέλος , πέρασα τή ροζέττα μέ white spirit , γιά νά τονιστοῦν τά χρώματά της : 



Δέν μπορῶ νά πῶ ὅτι εἶμαι ἀπόλυτα ἱκανοποιημένος ἀπ' τό ἀποτέλεσμα , ἀλλά γιά πρώτη φορά....

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 24, 2020, 12:36:00 μμ »
Μπράβο Λάμπρο μου άρεσε πολύ η ροζετα . ..Μπράβο!!!

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 24, 2020, 09:38:23 μμ »
Μπραβο λαμπρο εμενα μου αρεσει πολυ.ειναι αξιοθαυμαστη η εργατικοτητα σου  και η ιδεες σου μπραβο!!!!για να μην λερωνεται το καπακι αφου το εχεις ξεχονδριση και ειναι ετοιμο για της εργασιες της ροζετας περνας το καπακι δυο χερια σιλερ με ενδιαμεσο τριψιμο για να μην λερωνει.το τελευταιο χερι δεν το τριβεις.τριβεις αφου τελιωσεις με τη ροζετα αλλα καλυτερα μετα να κατεβαζεις τη ροζετα με ξυραφι!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 24, 2020, 11:06:15 μμ »
Φίλοι Patsis καί George45 , Εύχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια καί τίς συμβουλές σου Γιῶργο .
Τό πρόβλημα στό λερωμα ἦταν στό τελείωμα , ἀφοῦ  επρεπε νά τριφτῆ ὁ μαῦρος στόκος . Πάντως μ' ἄρεσε ἡ ἰδέα μέ τό Σίλερ .
Παρακάτω τό βιντεο με τή ροζέττα ἀπ' τό ὁποῖο πῆρα τήν ἰδέα :

https://www.youtube.com/watch?v=g43XbKNDJy8

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 25, 2020, 06:40:38 πμ »
Υπέροχη αυτή η ροζέτα σου !

Δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου ... και πολύ σε χαίρομαι !

Δώσε τη δέουσα προσοχή στη σύνδεση των καπακιών με τα πλαϊνά , του σκάφους με το μανίκι  και θα το καταχαρείς !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.154
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 25, 2020, 06:48:09 πμ »
υπεροχη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 25, 2020, 08:46:06 πμ »
Πωπωπω!!! Μπράβο Λάμπρο, υπέροχη ροζέτα! {celebrate011} {celebrate011}

Τρελή υπομονή και λεπτομέρεια!
(αν το κάνεις επαγγελματικά, να χρεώνεις με την ώρα ;D )

Μέτρα μία και κόψε δέκα

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:44:42 μμ »
Φίλοι 'Ιωσήφ , Στέλιο καί mikerory , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια !!!

Ἰωσήφ , λέω νά κάνω ἱσπανικό τακούνι , εἶναι πολύ εὔκολο , ἔχω συγκεντρώσει πληροφορίες , βίντεο , θά σᾶς τά πῶ ὅταν ἔρθη ἡ ὥρα....μέ τήν σύνδεση καπακιῶν μέ τά πλαϊνά μπορεῖ νά δυσκολευτῶ , μέ τίς κλίσεις καί τούς θόλους ἀλλά........θά ζητήσω πολλή βοήθεια σ' αὐτά........
Πάντως , ὅταν ἔχεις πληροφορίες καί πρό πάντων βίντεο , πού βλέπεις πῶς γίνεται κάθε τμῆμα τῆς ἐργασίας , αὐτή γίνεται.......παιχνίδι !!!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:50:50 μμ »
Γόησσα η ροζέτα σου Λάμπρο!
Συγχαρητήρια!