Αποστολέας Θέμα: Cigar Box Guitar......wannabe  (Αναγνώστηκε 4635 φορές)

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Cigar Box Guitar......wannabe
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 17, 2016, 01:08:05 μμ »
Kαλη σαν προσπαθεια, αλλα απο μερους μου που ασχολουμαι με τα cigar box guitars καποια χρονια τωρα, εχω να σου πω οτι θα πρεπει να τα αντιμετωπισεις εξ αρχης σαν "σοβαρα" οργανα. Οταν το δεις ετσι θα παιζουν καλα και θα ειναι και ομορφα σαν κατασκευες. Προσωπικα μεσα απ αυτο το φορουμ εγινα καλυτερος βλεποντας τις "παραδοσιακες" κατασκευες (μπουζουκια τζουραδες κτλ) οι οποιες ειναι σε υψηλο επιπεδο...ετσι μαθαινεις...πρεπει να εχεις τον πηχη ψηλα απ την αρχη για να φτιαξεις ενα καλο οργανο (πχ Daddy Mojo, οσον αφορα τα CBG)...η ντιζα ειναι κλασσικη επιλογη, αλλα για ψηλο action του CBG για slide παιξιμο...το ψηλο action "διορθωνει" την αποκληση της κλιμακας σε συνδιασμο με το slide που "ψαχνεις" τη νοτα...τωρα αν εχεις ντιζα και στον καβαλαρη και στο "κοκκαλο" τοτε δυσκολευεις το πραμα, ειδηκα αν εχεις ταστα και action χαμηλο για παιξιμο με δαχτυλα. Το headstock πρεπει να εχει μεγαλυτερο μεγεθος για να εχει τις σωστες αποστασεις για τα κλειδια μεταξυ τους και την αποσταση τους απο το κοκκαλο. Οσο για τα ξυλα, λιγη σημασια εχει αν ειναι πευκο, ελατο η μαονι ονδουρας...σημασια εχει να ξερεις να διαλεγεις το κομματι και πως να το κολησεις για να το ενισχυσεις. Αυτα...καλη συνεχεια!!!

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Cigar Box Guitar......wannabe
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 18, 2016, 02:57:24 μμ »
Kαλη σαν προσπαθεια, αλλα απο μερους μου που ασχολουμαι με τα cigar box guitars καποια χρονια τωρα, εχω να σου πω οτι θα πρεπει να τα αντιμετωπισεις εξ αρχης σαν "σοβαρα" οργανα. Οταν το δεις ετσι θα παιζουν καλα και θα ειναι και ομορφα σαν κατασκευες. Προσωπικα μεσα απ αυτο το φορουμ εγινα καλυτερος βλεποντας τις "παραδοσιακες" κατασκευες (μπουζουκια τζουραδες κτλ) οι οποιες ειναι σε υψηλο επιπεδο...ετσι μαθαινεις...πρεπει να εχεις τον πηχη ψηλα απ την αρχη για να φτιαξεις ενα καλο οργανο (πχ Daddy Mojo, οσον αφορα τα CBG)...η ντιζα ειναι κλασσικη επιλογη, αλλα για ψηλο action του CBG για slide παιξιμο...το ψηλο action "διορθωνει" την αποκληση της κλιμακας σε συνδιασμο με το slide που "ψαχνεις" τη νοτα...τωρα αν εχεις ντιζα και στον καβαλαρη και στο "κοκκαλο" τοτε δυσκολευεις το πραμα, ειδηκα αν εχεις ταστα και action χαμηλο για παιξιμο με δαχτυλα. Το headstock πρεπει να εχει μεγαλυτερο μεγεθος για να εχει τις σωστες αποστασεις για τα κλειδια μεταξυ τους και την αποσταση τους απο το κοκκαλο. Οσο για τα ξυλα, λιγη σημασια εχει αν ειναι πευκο, ελατο η μαονι ονδουρας...σημασια εχει να ξερεις να διαλεγεις το κομματι και πως να το κολησεις για να το ενισχυσεις. Αυτα...καλη συνεχεια!!!

Η αλήθεια είναι πως δεν ήθελα να "μάθω" πάνω σε μία κατασκευή που θα με στενοχωρούσε αν δεν έβγαινε σωστή, όπως για παράδειγμα ένα μπαγλαμά ή ένα τζουρά και για αυτό επέλεξα κάτι σαν cbg. Το είδα σαν παιχνίδι και σαν ένα ωραίο τρόπο για να κάνω τη γνωριμία μου με τα ξύλα και την οργανοπιία. Τώρα σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Πρέπει αν αντιμετωπίζεις κάθε κατασκευή με τον πήχη πολύ ψηλά για να έχεις καλό αποτέλεσμα με διάρκεια στο χρόνο.
Όσον αφορά την απόσταση των κλειδιών από το κόκαλο τι εννοείς; Εγώ νόμιζα ότι τα κλειδιά τα βάζεις στο περίπου όπου σου αρέσει, δεν ήξερα ότι υπάρχει συγκεκριμένη θέση. Μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω;
Για τις ενισχύσεις δε μπορώ να πω κάτι μιας και έκανα χοντρικά ότι νόμιζα πως θα κάνει το κουτάκι να μη διαλυθεί. Εκ του αποτελέσματος μπορώ να πω ότι δεν έκανα και την καλύτερη δουλειά, αλλά ακόμα δε διαλύθηκε κανένα από τα δύο!
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Cigar Box Guitar......wannabe
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 18, 2016, 09:14:05 μμ »
Βρε καλα κανεις και το αντιμετοπιζεις σαν παιχνιδι, δε σε κακολογω...ουτως η αλλως ολοι για ψυχοθεραπεια το κανουμε... ;D
Για την αποσταση των κλειδιων εγω κραταω τις αποστασεις της κιθαρας πχ 5cm το/α πρωτο κλειδι/α απο το κοκκαλο και 3,5cm τα κλειδια μεταξυ τους...για να μην διαληθει το κουτι κανεις το μπρατσο neck through, ετσι θα μπορεσεις να εχεις και τις μπασες χορδες για σωστο κουρδισμα, κι οχι τα καντινια ;)

Tags: